Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Słońca 2009-07-22


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na astro4u [uwaga: nie w analogicznym dziale/wątku tylko na hajdparku, ale z czytelnym tytułem] pojawiła sie informacja autorstwa Pawła Maksyma dotycząca zatrzymywania na lotniskach w Chinach osób z lekkim stanem podgoraczkowym. Rzecz dotyczyła znanej mu osobiście osoby, lecącej niedawno do Pekinu w sprawach zawodowych. Człowiek ów był akurat po wizycie u dentysty, miał 37.3*C wyłuskano go z kolejki przy odprawie i zmierzono temperaturę [j.w.], a następnie bez żadnych ceregieli odmówiono wjazdu do Chin. W drodze powrotnej dowiedział się od stewardess Lufthansy o nieficjalnej praktyce zalecania pasażerom środków przeciwgoraczkowych profilaktycznie 2-3 godz. przed lądowaniem. Z dalszej dyskusji w wątku wynikło,że to nie był przypadek -na lotniskach niektórych krajów [ktoś podawał oficjalne info dot. Bułgarii] zainstalowano do tych celów kamery termowizyjne [sic!]. Cała sprawa ma oczywiście podłoże w antygrypowej histerii i choć zakrawa na kompletną paranoję i cuchnie Orwellem, jest niestety prawdziwa.

Osobiście uważam rzecz za absolutny skandal, bo przeciez nie chodzi tu o jakas straszliwa zarazę, a w dodatku przy metodzie stosowanej przez władze chińskie [won, bez sprawdzenia] to ofiarą tych praktyk padnie 90% Bogu ducha winnych ludzi. Ja rozumiem wobec epidemii jakąś krótką kwarantannę/obserwację albo chociaż wywiad lekarski z pacjentem -to byłoby O.K.,z resztą były tego typu doniesienia z innych państw. No ale w kraju totalitarnym władza ma Cię w wiadomym miejscu. Jedynym efektem będzie zamieszanie, wyrządzone ludziom niepotrzebnie szkody i omijanie tych procedur za pomocą tabletek.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyjazdu coraz bliżej, moje przygotowania już prawie na finiszu. Jeszcze tylko wymiana waluty no i w poniedziałek wylot :)

 

Dla osób wybierających się na własną rękę i planujących przemieszczanie się pociągami - natrafiłem na ciekawy rozkład jazdy pociągów: LINK (uwaga, cała strona w strasznym chinglish!). Po wybraniu interesującego nas pociągu wyskakuje lista stacji pośrednich: LINK. Tuż nad nim jest link (Notice of train...) w który warto kliknąć, bo ukaże się nam prośba o bilet na dany pociąg w języku chińskim: LINK - trzeba tylko wstawić nazwę miejscowości, ilość biletów i wybrać rodzaj biletu. Następnie wydrukować i pokazać w kasie - powinno to znacząco skrócić i ułatwić proces kupowania biletu na dworcu.

Przykładowo, moja prośba o 4 bilety w klasie hard sleeper z Pekinu do Szanghaju wygląda tak:

我要去 上海,车次 Z13是第一选择,我要4硬卧, 2009年 7月 15号 ( na końcu jest data wyjazdu).

 

Inny link, co by nie dać się zaskoczyć pogodowo: Zdjęcia satelitarne Azji.

 

Swoją drogą spytam - planujecie jakiś "manewr wymijający" na wypadek przewidywanego zachmurzenia w zaplanowanym miejscu obserwacji? Ma ktoś namiary na jakieś lokalne firmy transportowe zdolne zapewnić szybki przerzut gdzieś w głąb lądu? Przyznam że to jest na razie jedyna kwestia której jeszcze nie rozpracowałem...

 

JZ

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla lecących do Szaghaju. Córka jest tam od 5 lipca i mam taką informację. Po wylądowaniu do samolotu wchodzi brygada "UFO" / Pełne kombinezony maski itp/

Termometrem bezdotykowym sprawdzają temperaturę . Osoby o podwyższonej po wyjściu mają ponowny pomiar przy pomocy termometru ustnego.Jeżeli jest OK to do odprawy.Córka miała taki pomiar

ale było OK.

Przy czym jeżeli u jakiejś osoby w samolocie stwierdzą wyską temperaturę to poddaja kwarantanie / 7 dni/ wszystkie osoby siedzące w promieniu ok 5 m od niej.

Dobra jest rada aby kilka godzin przed lądowaniem łyknąć coś na obniżenie temperatury np wspomniany paracetamol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UWAGA

Z powodu wadliwego dzialania zachodnich serwisow w Chinach mam prosbe, aby jakas dobra dusza zgrala raporty ze strony meteoblue.com do jpg dotyczace sytuacji w Szanghaju i umiescila gdzies w formie obrazka.

Byc moze uda sie odpalic w koncu meteoblue, ale bylo by dobrze gdybysmy dysponowali solidnym backupem.

Z gory dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wyboru miedzy Indiami a reszta Azji juz dokonalismy. Teraz decydujemy o zakresie 100km od Jinshanwei.

Zobacz to np: http://www.meteoblue.com/index.php?id=341&L=&did=135&zf_c=cn&zf_f=91769

http://www.meteoblue.com/zend/data/Frontend_Member1/call/st/IQKE14hy8Ypf9vn/bt/cjkU4Vv9mwnyB1D

http://www.meteoblue.com/zend/data/Frontend_Member1/call/st/IQKE14hy8Ypf9vn/bt/rPWVFBSo8yheY3A

http://www.meteoblue.com/index.php?id=341&L=&did=135&zf_c=cn&zf_f=84232

Powyzsze linki udalo sie jednak w koncu odpallic. Generalnie interesuja nas prognozy tej skali. Front ma sie rozladowac w okolicy wlasnie w srode, szukamy dziury w chmurach.

Astropozdro!

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zagram va-banque. Właśnie wychodze na samolot do Wuhanu. Prognoza jest dużo lepsza niż dla Szanghaju. Nie wiem, gdzie będę na miejscu (jeżeli jest jakaś grupa w Wuhanie, to prosze o info), nie mam też hotelu. Ale dam rade :) Trzymajcie kciuki!

 

Pozdrówka,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, nie wygląda to ciekawie:

 

http://www.ssd.noaa.gov/mtsat/nwpac/loop-ir2.html

http://www.ssd.noaa.gov/mtsat/nwpac.html

 

dużo chmur ciągnie się od zachodu na wschód, choć na ostatnich zdjęciach widać dziurę tworząca się akurat nad miejscem zaćmienia.

 

trzymamy kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello!

 

Zacmienie sie udalo (znowu :szczerbaty: ), chociaz pewien niedosyt pozostal. Grupa swidnicka obserwowala na brzegu jeziora w Hangzhou. Rano bylo calkowite zachmurzenie, nie wygladalo to zbyt ciekawie. Jakies 15 min. przed rozpoczeciem fazy calkowitej rozpogodzilo sie i zacmienie bylo niezle widoczne. Powietrze jednak bylo zamglone, a niebo pokrywala warstwa cirrusow. Z powodu takich a nie innych warunkow korona sloneczna rozciagala sie ledwie 15-30' od Slonca - bez porownania do poprzednich zacmien. Byla widoczna mala pojedyncza protuberancja przy poludniowym brzegu tarczy. Merkurego nie dalo sie wyluskac, ale Wenus byla bardzo jasna kolo zenitu.

Wkrotce po zacmieniu znowu sie zachmurzylo, teraz przewalaja sie burze. Mielismy niezlego farta :) Ciekawe jak sie powiodlo innym ekipom.

Fotki i filmik zamieszcze po powrocie, bo transfer strasznie slimaczy.

 

pazdrawliaju!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moja ekipa + Roberciu rozlozylismy sie w Hangzhou nad brzegiem rzeki, tuz pod Pagoda Szesciu Harmonii. Pogoda byla fatalna - gorsza niz nad jeziorem, mgla i wilgoc, oprocz masakrycznej warstwy cirrostratusa co chwila przemykaly niskie chmury. Cudem trafilismy na dzure w tych chmurkach na sama faze maksymalna. To moje pierwsze udane zacmienie - mimo estremalnie trudnych warunkow jestem pod ogromnym wrazeniem. Foty po powrocie bo net tutaj musi chyba przejsc przez serwer instytucji cenzurujacej ;)

 

Pozdrawiam

 

JZ :)

 

Edit: Bedac nad rzeka chcielismy jescze zaliczyc przyplyw, mial byc o 11.30 czsu miejscowego wiec stanelismy w tlumie na nabrzezu. Czelakismy dobre 1,5h, z nieba lal sie 40stoniowy upal a przyplyw nie przyplynal... ;) miejscowi tez byli rozczarowani.

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to krótko bo spadamy na miasto z Romanem i Mirkiem.

 

Pogoda dopisała w 50%

 

IMG_6029.JPG

 

publiczność dopisała w 100% (około 56 345 826 osób :) )

 

IMG_6032.JPG

 

Nasz Bohater dnia raz pokazywał się raz unikał:

 

IMG_6086.JPGIMG_6095.JPGIMG_6100.JPG

IMG_6107.JPGIMG_6118.JPGIMG_6119.JPG

 

Generalnie w trakcie całkowitego było tak ciemno że z trudem się odnajdywaliśmy

 

Na otarcie łez( to zamiast korony) nasze chińskie koleżanki zrobiły nam później wspaniały pokaz

 

IMG_6157.jpg

 

o czym świadczą nasze zadowolone miny. :)

 

CIMG1295.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wuhanie ładna pogoda skończyła się kilka minut po pierwszym kontakcie. Na szczęście na fazę całkowitą chmury były na tyle rzadkie, że udało mi się zrobić kilka zdjęć (nienajlepszych). Później znów na kilkanaście minut się nieco rozpogodziło. Ostatni kontakt to juz okropne chmurzyska. Na ironię, jakieś pół godziny po ostatnim kontakcie rozpogodziło się na dobre. Po prostu zaćmienie przyszło za wcześnie :P Fotki dodam w najbliższym czasie.

 

Pozdrówka,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.