Skocz do zawartości

Wielka pełnia


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Pełnia z 12-tego grudnia będzie największą i najjaśniejszą w mijającym roku, wypada bowiem w perygeum. Zatem jeśli ktoś planował weekendową sesję z DSami to przed nim nie lada wyzwanie.

 

Ayiomamitis1_strip.jpg

 

Księżyc będzie 14% wiekszy i 30% jaśniejszy w porównaniu do pełni z apogeum.

Pomimo bliskości Księżyca, sladów astronautów nie zobaczymy.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie dość pogodnie z wieczora, więc nie przegapiłem i uwieczniłem tę pełnię Canonem 350D przez SW ED 80, plus barlow SW 2X. Stack sześciu ekspozycji po 1/400 sek. Wyszło tak sobie, ale sprzęt trzymalem w ręku zaparty o framugę okna. Jeśli pogoda wytrzyma do północy, może zrobie mozaikę na montażu z kamerki DMK w wersji cz/b.

super_pelnia.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie dość pogodnie z wieczora, więc nie przegapiłem i uwieczniłem tę pełnię Canonem 350D

 

Wy, na wschodzie to macie dopiero szczęście. Reszta zamiast obserwacji musi się zadowolic namiastkami z zasobów internetu. :rolleyes:

Życzę aby mozaika wyszła jeszcze lepiej niż : http://www.astro-nut.com/lunar-mosaic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie zawsze wydawało, że w pełnię Ksieżyc jest w takiej samej odległości. Wczoraj oczywiście chmury przeszkodziły, ale dzisiaj ma być podobno ładna pogoda u mnie.

Mało tego, że jest w różnej odległości (orbita eliptyczna).

 

toscale.gif

 

Jeszcze widać go z różnej perspektywy (zjawisko libracji).

 

blink.gif

 

Także nie jest tak, że Księżyc widać zawsze tak samo, jak to się zwykło sądzić. Można zresztą sobie to łatwo sprawdzić fotografując go kilkakrotnie w przeciągu kilkunastu dni nawet najprostszym sprzętem (wystarczy kompakt z zoomem), byleby parametry ekspozycji zachować (zoom na maksa) i porównać sobie zarówno wielkość (policzyć piksele) jak i zmianę układu szczegółów (odległość od krawędzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, aby opisać dokładniej poruszanie się Księżyca po orbicie wokół Ziemi przygotowałem krótką prezentację.

 

Na tej animacji widać po pierwsze zmianę faz Księżyca, po drugie zjawisko libracji, a po trzecie zmianę średnicy kątowej Księżyca wraz ze zmianą odległości od Ziemi:

 

Lunar_libration_with_phase2.gif

 

Tutaj tylko libracja i zmiana średnicy:

0505-0604wb_800.gif

 

Tutaj obrazek przedstawiający zmianę średnicy:

Lunar_perigee_apogee.png

 

I taki:

0505-0604_0508-0602.jpg

 

No i schematyczny rysunek orbity:

moon_orbit_20030722142611.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA także wykonałem swoją pierwszą fotkę Canonem 300D

 

EQ5, 150/750,Canon 300D

 

Tu jest mozaika z 2 klatek składa w paincie. Zastosowałem berlowa Vixena 2x który musiał wprowadzić aberracje ponieważ jest kiepskiej jakości.

 

44dccea2642ce151m.jpg

 

2 fotka jest prosto z ogniska:

 

55077624fc5b706em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś umie policzyć o ile jaśniej świeci teraz łysy, w porównaniu do pełni kiedy jest najdalej od Ziemi. Większy jest o 12%.

Czy tu można zastosowac wzór tak jak dla dwóch zwierciadeł, gdzie jeden ma o 12% większą średnicę?

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś umie policzyć o ile jaśniej świeci teraz łysy, w porównaniu do pełni kiedy jest najdalej od Ziemi. Większy jest o 12%.

Czy tu można zastosowac wzór tak jak dla dwóch zwierciadeł, gdzie jeden ma o 12% większą średnicę?

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

 

Ha, Ori! Tu jest jeszcze jedna kwestia, którą trzeba rozważyć, a mianowicie odległość Ziemi od Słońca. Jeśli jest bliżej niego to Księżyc będzie odbijał więcej światła. Ale tak naprawdę z tego co znalazłem, to różnica jasności jest w zasadzie niezauważalna i jest rzędu dziesiątych części magnitudo.

 

Tutaj są takie ogólne rozważania o zmianach jasności Księżyca:

http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=529

 

A tu głównie w trzecim artykule trochę wyjaśnione:

http://www.floridastars.org/moonlt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale popatrzcie na okolice między Doliną Schrotera a Sinus Iridum - tam Księżyc marszczy nos, a może czoło?

 

OBERON RD, Faktycznie :)

 

Dzięki kuba_mar za linki. W sumie to Ziemia teraz jest również w perygeum, jeśli chodzi o Słońce, tak więc podejrzewam, że dzisiaj Księżyc na prawdę "daje" nieźle po gałach... :)

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś umie policzyć o ile jaśniej świeci teraz łysy, w porównaniu do pełni kiedy jest najdalej od Ziemi. Większy jest o 12%.

Czy tu można zastosowac wzór tak jak dla dwóch zwierciadeł, gdzie jeden ma o 12% większą średnicę?

 

Według NASA jasność Księżyca wzrosła około 30% w stosunku do "najmniejszej" tegorocznej pełni przy 14% wzroście średnicy.

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2008/09dec_fullmoon.htm

 

W przybliżeniu stosunek jasności równy jest stosunkowi maksymalnej powierzchni Księżyca do minimalnej:

 

4pi*(1,14r)^2 / 4pi*r^2 = 1,3

 

Choć pewnie są znacznie lepsze i dokładniejsze metody liczenia

 

Czytając o Księżycu natknąłem się na jeszcze jedną ciekawą informację. Otóż posiada on najniższe albedo w całym Układzie Słonecznym (odbija jedynie 7% padającego nań światła) Gdyby odbijał 40% byłby o około 2 magnitudo jaśniejszy.

 

Dla porównania albedo Ziemi wynosi około 30%, a Enceladus (księżyc Saturna) odbija aż 99% padającego nań światła.

Edytowane przez Tomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przybliżeniu stosunek jasności równy jest stosunkowi maksymalnej powierzchni Księżyca do minimalnej:

4pi*(1,14r)^2 / 4pi*r^2 = 1,3

Choć pewnie są znacznie lepsze i dokładniejsze metody liczenia

Korzystasz ze wzoru na emitancje.

W ramach rozrywki polecam news Wirtualnej... Dzisiejszej nocy Księżyc jest wyjątkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W trakcie najblizszego weekendu będzie można obserwować pełnię Księżyca, przy której będzie on największy i najjaśniejszy w 2009 roku. Interesujące jest, że to druga taka Wielka Pełnia z rzędu po grudniowej! A więc kolejna okazja do obserwacji.

 

Dokładne dane:

 

Perygeum - 10 stycznia 10:53 UTC - odległość Księżyca od Ziemii równa 357500 km

Pełnia - 11 stycznia 03:28 UTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

I stało się - dzisiejszej nocy będziemy mogli obserwować największą pełnię Księżyca w roku 2010, bowiem nasz naturalny satelita jutro znajdzie się w perygeum w odległości tylko 356600 km od Ziemi.

Jako, że będzie on dziś dosyć wysoko nad horyzontem w czasie górowania (ok. 57 stopni) warto skierować wzrok jak i również jakiś przyrząd optyczny jego kierunku :astronom: . Oczywiście decydującym warunkiem będzie dobra pogoda.

 

http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=29&month=01&year=2010

 

Czekam na Wasze fotki :P

 

 

PS. Temat juz z ponad roku, ale warty wznowienia.

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyścig z chmurami, ale parę ujęć dało się złapać, testując zarazem nowy filterek - Astronomik Pro Planet 742nm - filtr przepuszczający tylko IR od podanej długości fali.

Zbiór fotek: http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/ksiezyc-30012010/

Prosta mozaika: http://i47.tinypic.com/rckbpc.jpg :)

 

Sam filtr mocno kontrastuje powierzchnię nadając jej więcej odcieni. Oczywiście ściemnia obraz, ale i tak bez barlowa AVI szło z 1/500 sekundową ekspozycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiejsza pełnia Księżyca występuje w momencie kiedy nasz satelita znajduje się w punkcie perygeum orbity. Podobno momenty te są zbliżone do siebie najbardziej od kilkunastu lat, zatem mamy największą od kilkunastu lat pełnię. Szukający sensacji pewnie zalecają pozostanie w domu ale raczej szkoda to przegapić.

 

perap.jpg

 

Porównanie wielkości z pełnią w apogeum daje ~ 15% różnicę, zauważalną gołym okiem.

 

Porównując do wątku:

http://forum.astropolis.pl/topic/27864-maa-penia/page__view__findpost__p__354703 bez istotnych zmian.

Edytowane przez szmarcin
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś też zapolowałem na Wielkiego Łysola. Sam Księżyc prezentuje się tak jak zawsze, ale przy zestawieniu go ze Słońcem widać różnicę średnic. Słoneczko z 9 marca.

 

Moon_Sun.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.