Skocz do zawartości

Jak dobrze wydać 2,5 tyś.


Asieńka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość astrodamian27
P.S.

 

Astrodamian27, jeśli już piszesz coś takiego to może jeszcze się wysil i to uzasadnij, bo tak to :kupa: z tego wiadomo!

 

Pozdrawiam :Beer:

 

Miałem Teleskop na tym montażu EQ3-2,Sprzedałem bo szkoda słów bardzo ciężko chodził :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ciężko chodził??? No tak na mrozie jak smary gęstnieją to prawda, ale wtedy to i lustro się cięzko przesuwało. Ale wtedy to wszystko gęstnieje, olej w silniku i skrzyni biegów też.

To czy na wypady lepszy jest Mak czy LB zależy od możliwości logistycznych. Oczywiście LB 8 da sporo lepsze obrzy DS od Maka 127 ale jeśli rozpatrujemy logistykę to Maka łatwiej transportować i tyle.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerując mi maka masz na myśli np. to http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html . Przepraszam kolego Darku (?) ale wspominasz o czymś z autotrackingiem. Jeśli bym mogła prosić o jakieś przykłady było by mi miło. Dziękuję i pozdrawiam

 

Sugerowałem Maka 127 na montażu Autotracking - obecnie nie ma go na stronie Delty, ale jest w cenniku SkyWatchera - 2149 zł, bardzo lekki sprzęt i z automatycznym śledzeniem obiektów. Jest jeszcze wersja z automatycznym wyszukiwaniem obiektów (GoTo) na montażu azymutalnym - Mak 127 AZGT, ale ten kosztuje 2549 zł. Szczerze mówiąc, za te 400 zł wolałbym kupić jakiś osprzęt, np. zestaw okularów i filtrów za 449 (do Maka będą OK). Myślę, że pokusa autowyszukiwania obiektów będzie duża z GT, a nie ma to jak samemu coś znaleźć na niebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj sie tymi cenami bo pochodzą z okresu gdy dolar był po 2,5 zł. Aktualnie teleskopik z Twojego pierwszego linku kosztuje ponad 800 zł więcej (2799 w DO). Oczywiście możesz tam zadzwonić i zapytać czy mają ten towar w takiej cenie ale ja bym w cuda nie wierzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja...jakis fajny refraktor na fajnym montazu azymutalnym i sprzecik gotowy i na balkonik i na wyjazd pod ciemne niebo...

1. http://deltaoptical.pl/celestron-80ed-refraktor,d340.html

2. http://deltaoptical.pl/montaz-azymutalny-s...-175,d1535.html

 

i po sprawie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam o nich na atronocach, chyba był by dobrym wyborem. W DO jest sama tuba i zastanawiałam się na czym by to można było postawić. Czy ten statyw będzie odpowiedni tzn. czy będzie stabilny?

 

 

Tak montaz azymutalny az4 poradzi sobie z tym Celestronem i bedzie to piekny zestaw astro...chcialbym cos takiego B)

 

chyba ze........dolozysz stowke i sprawisz sobie pote vixena i masz docelowy fajny zestawik do ogoolnej astronomii...

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie wolałbym maka 127. Do oka dostarczy 2 razy tyle światła co 80ED, planetki pokaże zapewnie na bardzo podobnym poziomie. Będzie lepiej pracował z tańszymi okularami. Sama tuba jest także krótsza chociaż zauważalnie cięższa.

 

Jeśli chodzi o maka 127 to ostatnio pojawił sie model z 2" wyciągiem okularowym. Z dołączonym okularem da powiększenie 53x i pole widzenia nieco poniżej 1,5 stopnia. Do ds'ów z miasta wypadało by także dokupić jakiś filtr, może UHC-S. Do tego trzeba by dokupić jakiś okular do planet (~10mm) i od strony optycznej było by załatwione. Pozostała by kwestia doboru montażu (może jakiś eq3-2, eq5, ew. vixen porta).

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE, NIE i jeszcze raz NIE

80ED to fajny teleskop ale do specyficznych zastosowań, a w żadnym przypadku jako podstawowy instrument obserwacyjny

bardzo skromne możliwości za sporą kasę. Czasami kupują go doświadczeni obserwatorzy jako drugi lub trzeci teleskop (mobilny) lub do astrofotografii gdzie w tej cenie nie ma konkurencji

w przypadku DS-ów pokaże to samo co zwykły achromat 80 mm za 250 zł

nieco lepiej w przypadku planet i Księżyca ale też bez szaleństw

zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie MAK lub SC 127

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh Słońce... ten Celestron to Schmidt a nie mak :). Konstrukcja słabsza optycznie za to mająca odrobinke krótszą ogniskową (1250 vs 1500mm w maku). Ma też powłoki XLT (nieco wyższy wsp. odbicia) ale myśle że cięzko będzie zauwazyć różnice w obrazie. Z tych dwóch lepiej wybrać maka.

 

A tak wogóle to ja bym wolał dwa sprzęty:

- Synte 8" na dobsonie - nie wiem dlaczego ją od razu odrzuciłaś tłumacząc to słabą jakością wykonania. Tyle osób jej używa i nie narzekają bardzo. Ta synta zdeklasuje maka 127 pod ciemnym niebem na DS'ach.

- refraktor 80/400 na balkon. Jest malutki, leciutki, nadaje sie także do obserwacji ziemskich (widoczki, ptaszki itp.). Będziesz go mogła częto używać co tylko spotęguje w Tobie chęć jak najczęstrzego zabierania Synty 8" za miasto. Po zastosowaniu filtra do odcięcia skrajnych cześci widma, można spokojnie obserwować planety przy powiekszeniach rzędu 100x. Umożliwi także stosowanie powiększeń lornetkowych (15-20x), co będzie fajnym uzupełnieniem Synty pod ciemnym niebem.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Synte 8" na dobsonie - nie wiem dlaczego ją od razu odrzuciłaś tłumacząc to słabą jakością wykonania.

Moze chodzi tez o waziutki balkon i o to ze jest kobieta i ciezko bedzie zajmowac sie przenoszeniem takiego krowiastego teleskopu jak synta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.