Skocz do zawartości

Wizualna porażka z M 31


eReS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Ciekaw jestem czy miałem zbyt duże oczekiwania czy coś jest nie tak ze sprzętem. Spoglądam w niebo przez mt-800 już ok roku i ciągle próbuję z M-31 łudząc się, że kiedyś zobaczę jednak bez używania max. wyobraźni, że jest to galaktyka spiralna i powoli dochodzę do wniosku, że to chyba nie możliwe. Próbowałem już w różnych warunkach pogodowych i najróżniejszymi okularami i zawsze jest to rozmyta mleczna plamka. Dodam, że inne obiekty jakie udało mi się zaobserwować były wizualnie całkiem przyzwoite. Gromady kuliste i otwarte zazwyczaj były wyraźne i rozdzielone nawet w ploslu soligora 5mm !. Wczoraj już sobie nawet powiedziałem, że jeśli ktoś mi pokaże piękny wizual M 31 z wyraźnym kształtem galaktyki to zmieniam teleskop ;-). Może ktoś podpowie czego jeszcze spróbować. Nie używałem jeszcze filtrów czy jest coś co mogło by pomóc waszym zdaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31, to wyjątkowo trudny obiekt do wyławiania szczegółów. Pomimo tego, że galaktyka ma dość duże rozmairy (przecież to najdalszy obiekt w przestrzeni widziany okiem nieuzbrojonym), to niestety jest dośc niefortunnie "ustawiona" względem nas obserwatorów. W związku z tym jej spiralne ramiona są praktycznie niemożliwe do zaobserwowania. Spójrz sobie na zdjęcia tego obiektu, nawet na nich szczegóły są powiedziałbym, takie subtelne.

robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31, to wyjątkowo trudny obiekt do wyławiania szczegółów. Pomimo tego, że galaktyka ma dość duże rozmairy (przecież to najdalszy obiekt w przestrzeni widziany okiem nieuzbrojonym), to niestety jest dośc niefortunnie "ustawiona" względem nas obserwatorów. W związku z tym jej spiralne ramiona są praktycznie niemożliwe do zaobserwowania. Spójrz sobie na zdjęcia tego obiektu, nawet na nich szczegóły są powiedziałbym, takie subtelne.

robson

No wiem jak jest ułożona ale jednak wydawałyby się, że skoro jest widoczna okiem nieuzbrojonym to przy teleskopie będzie przynajmniej widoczna jako "dysk" , jakaś wyraźna chociaż różnica pomiędzy jądrem a resztą a tu normalne rozlane mleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrych warunkach jest widoczne rozjaśnienie (wyraźne) jądra, oraz delikatne (bardzo subtelne) struktury ramion! Więc musisz uzbroić się w cierpliwość, poczekać na dobrą pogodę, czarną noc i będzie dobrze :Beer:

 

 

PS Tutaj masz mój szkic obserwacyjny z zeszłego roku. Tak widziałem ją w 8 calowym Newtonie!

 

http://www.asod.info/?p=1528

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już w różnych warunkach pogodowych i najróżniejszymi okularami i zawsze jest to rozmyta mleczna plamka.

 

Jakimi okularami?

I jak wygląda Twoja miejscówka?

 

A tak przy okazji to patrzyłem przedwczoraj na M31 przy snujących się cirrusach pod niebiem 5,5-6m i nawet w 13" Dobsonie z porządnym Erflem 30mm nie zobaczyłem nic więcej oprzócz rozmytej mlecznej plamy z majaczącymi dwoma pociemnieniami między ramionami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimi okularami?

I jak wygląda Twoja miejscówka?

 

A tak przy okazji to patrzyłem przedwczoraj na M31 przy snujących się cirrusach pod niebiem 5,5-6m i nawet w 13" Dobsonie z porządnym Erflem 30mm nie zobaczyłem nic więcej oprzócz rozmytej mlecznej plamy z majaczącymi dwoma pociemnieniami między ramionami.

 

Do dyspozycji nie miałem zbyt wiele bo Plosle soligora 5,16 i 25mm, Bader Hyperion asferyczny 36mm, NLV 12, Vixen LV5, MEade Plossl 4000 40mm

 

a miejsce to połowa drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami umiarkowane lp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

M31 nie lubi jasnego nieba. Pod przyzwoitym niebem (5.5-6M) juz w 6" newtonie ładnie wychodzą pasy pyłowe i kontrast pomiędzy dyskiem ramion a jądrem. Szacując LP twojej miejscówki, Hyperiona 36mm i P4K 40mm odłożył bym między bajki, w MT800 masz w nich odpowiednio 9 i 10mm źrenicy. To jakiś żart. Nie masz szans pod twoim niebem. Nawet ten PL 16mm ze żrenicą 4mm może być zbyt długi przy twoim LP. Choć tu już trzeba by looknąć jak to wygląda w praktyce, bo na sucho, moze być to tylko pustą spekulacją. Piszesz jednak, że masz też NLV 12mm, i może tego sie trzymaj. W MT800 da ci źrenicę 3mm i pole w okolicach 0.8*. Ciasno, bardzo ciasno jak na M31, ale największa szansa na uchwycenie detalu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może się czepiam, ale połowa drogi między Katowicami a Krakowem nie bardzo wygląda mi na "umiarkowane LP"

 

post-14420-124877480747_thumb.jpg

 

Próbowałeś pod ciemniejszym niebem?

oooo a gdzie taką mapkę można znaleźć ? Ja szacuję ciemność tak na oko jako początkujący mając porównanie np. z niebem w Krakowie a niebem już blisko Ojcowa. Może przy okazji ktoś mi powie jak fachowo ocenić LP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestia broni, Celestia radzi, Celestia nigdy cię nie zdradzi!

KLIK

 

Przy moich współrzędnych 50° 10' N i 19° 29' E to tak od biedy łapię się na ten żółty cypelek na mapie :-)

A można gdzieś wpisać współrzędne, żeby pomiar z satelity wyskoczył dokładniejszy ?? przeglądnąłem tą stronę z której celestia zapożyczyła mapkę ale nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zdajesz sobie sprawe, że w MT800 nie widzisz całej M31? poza jądrem tą reszte masz w całym okularze! mozesz jedynie dopatrywać się smugi ciemnej materii jak ją wyczaisz zaczniesz widzieć resztę. zacznij od okulara ok 7mm i przewijania obrazu od jądra jak zaobserwujesz zaburzenia jasnosci obrazu zmień okular na dłuższy i zobacz jak to miejsce wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 to potężny obiekt i to widoczny już w lornetce. I jak wszystkie galaktyki wymaga ciemnego nieba oraz teleskopu (dla mnie teleskopy zaczynają sie od 12" ;) ). W teleskopie 20" z Naglerem 31 wyglada mniej więcej tak:

m31-12252006-mfh.jpg z tym, że ma odcień bardziej łososiowaty :)

 

Jedź na jakiś zlot gdzie sobie ją "oblukasz" w czyms większym, potem może dostrzeżesz coś więcej w swojej lunecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 to potężny obiekt i to widoczny już w lornetce. I jak wszystkie galaktyki wymaga ciemnego nieba oraz teleskopu (dla mnie teleskopy zaczynają sie od 12" ;) ). .....

 

Jedź na jakiś zlot gdzie sobie ją "oblukasz" w czyms większym, potem może dostrzeżesz coś więcej w swojej lunecie :)

Witam

Zaglądnąłem na twoją stronę i widzę, że też masz czy też miałeś mt-800 a mógłbyś mi napisać jakie okulary z tym teleskopem najbardziej Ci odpowiadały ? po przeczytaniu podesłanych przez Hansa linków do Celestii to tak mi się widzi, że powinienem LVW 22 i 9 lub 8mm zakupić, a tak na marginesie to czy NLV zamiast LVW to będzie bardzo duża różnica ?

Chciałem to wysłać na priv ale jest jakaś blokada :-(

Edytowane przez eReS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaglądnąłem na twoją stronę i widzę, że też masz czy też miałeś mt-800 a mógłbyś mi napisać jakie okulary z tym teleskopem najbardziej Ci odpowiadały ? po przeczytaniu podesłanych przez Hansa linków do Celestii to tak mi się widzi, że powinienem LVW 22 i 9 lub 8mm zakupić, a tak na marginesie to czy NLV zamiast LVW to będzie bardzo duża różnica ?

Chciałem to wysłać na priv ale jest jakaś blokada :-(

Prawdę mówiąc nigdy nie stosowałem MT800 do obserwacji - powód ? wg mnie lustra poniżej 270 mm i z ogniskowa poniżej 1300mm nie nadają się obserwacji obiektów typu Ds.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nigdy nie stosowałem MT800 do obserwacji - powód ? wg mnie lustra poniżej 270 mm i z ogniskowa poniżej 1300mm nie nadają się obserwacji obiektów typu Ds.

Trochę bezczelna jest ta Twoja uwaga. Pewnie jesteś w posiadaniu takowego lustra i stąd ta arogancka odpowiedź ? Nie dam Ci minusa, bo nie o to chodzi, żeby kogoś "upieprzyć" (zwłaszcza, że też jesteś z małopolski :P). Jeśli masz takowe lustro, to gratuluję. Większość z nas ma 8' +-2' lustra i jest szczęśliwa, że ma fajny sprzęt na DS-y :dobrze: Może nas nie stać na lepszy, może taki nam wystarczy, bo większy się nie mieści w samochodzie lub go nie uniesiemy, ale to nie jest powodem do Twoich dyskryminacji...

Aha, posiadasz/posiadałeś MT800 (z Twojej strony www: M1 pełna klatka | Teleskop MT800 + ST2k (11x300)Luminacy), więc nie uwierzę, że nie zdarzyło Ci się przez niego luknąć ....

 

Miarkuj trochę słowa, bo to kulturalne forum.

 

Pozdrawiam (Ciebie również)

MK

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nigdy nie stosowałem MT800 do obserwacji - powód ? wg mnie lustra poniżej 270 mm i z ogniskowa poniżej 1300mm nie nadają się obserwacji obiektów typu Ds.

 

wszystko zależy kto ma jakie wymagania odnośnie tego co chce zobaczyć przez teleskop. większości wystarczy to co widzą przez 8cali, co dowodzi, że się nadaja do obserwacji DS.

Ale oczywiście to twoja opinia, z która nikt poza tobą nie musi się zgadzać :)

 

ktoś inny może powiedzieć, że 270mm jest za mało, że 400mm to minimum. więc z takimi nieobiektywnymi ocenami raczej wstrzymałbym się na forum.

 

pzdr

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie MK, za przeproszeniem...nikt tu nikogo nie obraża. AF to forum nowoczesne, kulturalne i tolerancyjne, więc każdy użytkownik ma prawo pisać to, co uważa za stosowne. Ilość latek na AF nie upoważnia pana, do udzielania reprymend przy każdej nadarzającej się okazji. Przepraszam, ale nie mogę jakoś zapomnieć o tym ogromnym elaboracie, który wystosował pan na moj pw, odnośnie napisania posta pod postem w ciągu siedmiu minut (nie edytując).Jednocześnie jeszcze bardziej "upieprzając" mnie, po niezbyt fortunnej dla mnie dyskusji w dziale astroszkice, jakis czas temu, pamiętamy?? Myślę, iż post Jalego to pikuś, w stosunku do pańskich wyczynów. Proszę bądzmy wyrozumiali i lulturalni.

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bezczelna jest ta Twoja uwaga. Pewnie jesteś w posiadaniu takowego lustra i stąd ta arogancka odpowiedź ? Nie dam Ci minusa, bo nie o to chodzi, żeby kogoś "upieprzyć" (zwłaszcza, że też jesteś z małopolski :P ). Jeśli masz takowe lustro, to gratuluję. Większość z nas ma 8' +-2' lustra i jest szczęśliwa, że ma fajny sprzęt na DS-y :dobrze: Może nas nie stać na lepszy, może taki nam wystarczy, bo większy się nie mieści w samochodzie lub go nie uniesiemy, ale to nie jest powodem do Twoich dyskryminacji...

Aha, posiadasz/posiadałeś MT800 (z Twojej strony www: M1 pełna klatka | Teleskop MT800 + ST2k (11x300)Luminacy), więc nie uwierzę, że nie zdarzyło Ci się przez niego luknąć ....

 

Miarkuj trochę słowa, bo to kulturalne forum.

 

Pozdrawiam (Ciebie również)

MK

 

Jak bezczelna, to niby co mam powiedzieć, że mi odpowiada coś czego nie uznaję, to niby mam być wewnętrznie zakłamany ? Przecież nikogo nie dyskryminuje i nie obrażam nawet nie jestem asertywny, po prostu dla mnie takie lustra są za małe.

 

To niby mam dawać minusa jak Ktoś inaczej uważa jak ja ? Respektuje fakty , że komuś wystarcza 6 czy 8 ". Sam zresztą miałem kiedyś 150/750 i stwierdziłem, że taki teleskop mnie po prostu zraża do obserwacji. Jestem miłośnikiem większych luster i możecie mnie za to zbanować i zminusować. W chwili obecnej nie mam żadnego "obserwacyjnego" teleskopu. Znaczy to tyle że kocham obrazy dawane przez duże lustra - innymi słowy, wolę rzadziej ale w wypasionej wersji ;)

 

Na tym kończę swoje uwagi w dziale obserwacja, bo szkoda mi czasu na tłumaczenie się z każdego postu.

 

wszystko zależy kto ma jakie wymagania odnośnie tego co chce zobaczyć przez teleskop. większości wystarczy to co widzą przez 8cali, co dowodzi, że się nadaja do obserwacji DS.

Ale oczywiście to twoja opinia, z która nikt poza tobą nie musi się zgadzać :)

 

ktoś inny może powiedzieć, że 270mm jest za mało, że 400mm to minimum. więc z takimi nieobiektywnymi ocenami raczej wstrzymałbym się na forum.

 

pzdr

 

Jeszcze raz podkreślam, że to moje zdanie (którego nikomu nie narzucam lecz o którym tylko informuje już od dawna - wszędzie i wszystkich)w którym trwam od jakiś kilku lat i prawdopodonie tak zostanie, bo wraz z wiekiem wzrok zmienia swoje właściwości.

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.