Skocz do zawartości

Pierwsze światło z nowego zestawu - M81 i sp.


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Po blisko roku kompletowania nowego zestawu mogę powiedzieć, że już prawie jestem "ready". Walka jest naprawdę potężna, bo nawet błąd w konfiguracji na poziomie pół milimetra jest całkowicie destrukcyjny. Matryca o wielkości prawie 4x4 (dokładnie 3,7 cm) ma gigantyczne wymagania co do sztywności i dokładności kolimacji. Do tego jasność astrografu nie ułatwia sprawy (f3,75).

 

Generalnie z ostatniego dzieła Oriona UK jestem zadowolony, choć mam z nimi permanentne problemy. Zamawiałem wmontowane odraszacze (podgrzewacz), ale zapomniało im się dopisać do zamówienia, czego efektem jest ich brak. Poprzedni astrograf na bazie serii CT z adaptowanymi elementami z AG totalnie się nie sprawdził. Nowy AG z dodatkowymi modyfikacjami sprawuje się już przewidywalnie i jakością poraża. Standardem jest wielkość FWHM przy ok. 1,2 m ogniskowej na poziomie 1,2-1,3 piksela. A to dzięki rekordowo niskiemu spotowi, który wynosi zaledwie 4 um (piksel w KAF16803 ma 9um).

 

Tokarz dał przysłowiowego ciała także z adapterami. Zrobił mi niecentrycznie otwory przy korektorze, czego efektem jest przesunięcie kamery o 2mm w bok w stosunku do osi optycznej. Inaczej mówiąc, mam lekki shift, który uniemożliwia perfekcyjną kolimację, choć szczerze mówiąc, jest już bardzo satysfakcjonująca.

 

W załączniku pierwsze testowe zdjęcie. Chciałem łapać IFN, ale chmury całkowicie cel zniweczyły (choć coś tam majaczy). W planie były ekspozycje po 30 min, ale cały czas przechodziły chmury i musiałem zmniejszyć czas na 10 min, a i tak 2/3 klatek do kosza przez nasze "ulubienice". Zrobiłem 30 sztuk, wykorzystałem w stacku zaledwie 10 (po 10 min).

 

Jest to pierwsze zdjęcie z AG 12", także first light z kamery FLI ProLine 16803, a do tego z nowego montażu AP1200. Zdjęcie jest nieodszumiane, niewyostrzene. Nawet widać satelity ;) Ponieważ materiał jest całkowicie niekompletny nie ma sensu poświęcać mu więcej czasu. Niemniej bardzo fajnie ilustruje, co mnie czeka z tym zestawem.

 

(pełna klatka zmniejszona z 17 mpix, dodatkowo dwa cropy 1:1)

M81_small.jpg M81_crop.jpg M82_crop.jpg

 

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości (uwaga 17 mpix):

http://www.jesion.pl/astro/M81_big.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość i rozdzielczość powalająca. Przy takim sprzęcie możemy się spodziewać niesamowitych zdjęć i może wizyty na APODzie (a może i nie jeden raz), czego życzę. Gratuluję obserwatorium i sprzętu i czekam z niecierpliwością na pierwsze nietestowe zdjęcia.

 

Zdravim

 

 

Muszę to jeszcze dodać. Pełny kadr jest POWALAJĄCY, nie wiedziałem, że tam tyle tej drobnicy.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość i rozdzielczość powalająca. Przy takim sprzęcie możemy się spodziewać niesamowitych zdjęć i może wizyty na APODzie (a może i nie jeden raz), czego życzę. Gratuluję obserwatorium i sprzętu i czekam z niecierpliwością na pierwsze nietestowe zdjęcia.

Pewnie jeszcze nie prędko. Muszę jechać z elementami do tokarni i je zmodyfikować. Niewyobrażalne jest wyzwanie z kolimację. Parę osób wie, że walczę z tym już bardzo długo. Wykorzystanie tego sprzętu wymaga naprawdę miesięcy wyrzeczeń. Cieszę się, bo ostatnio już bylem zrezygnowany i myślałem, że nie podołam z nim. Ale wreszcie znalazłem metodę na kolimację.

 

Przypominam, że w nim nie ma wyciągu, więc nie da się bezpośrednio użyć standardowych technik kolimacyjnych. Hardcore. No ale jestem już na ostatnim zakręcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, z takim polem i taką jakością materiału. Możesz śmiało , niejako "przy okazji" bawić sie w research zmiennych i NEO. I mówie to zupełnie bez uśmieszków. Masz konkretną szanse pozamiatać nie tylko w astrofotografii ale i fotometrii. Masz czym i wiesz co i jak.

 

(...) Na surowych plikach mam niewiele >1 piksela FWHM, (...)

 

Heh... z 1.2 metra przy F3.75 tak? Tia... Nie bardzo jest co powiedzieć... szczerbaty.gif

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna próbka mozliwości. Już jest się czym zachwycić.Jak sprzet zaczyna działac to o roku czekania się zapomina :) Teraz z górki. Pogodnego nieba życzę.
Ale sam wiesz, że ta część życia astrofotografa, czyli projektowanie systemu, zbierania elementów, też jest istotnym czynnikiem pasji. Ot takie zajęcie na całe życie. Ale faktem jest, że ilość pracy którą musiałem wykonać żeby zbudować ten mały kombajnik na fotony jest ogromna. Myślę, że niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Tak samo ilość porażek potrzebna do dojścia jest mocno zniechęcająca, ale też - motywująca. Były takie momenty, że przestałem wierzyć w powodzenie tej koncepcji, czyli jasny astrograf + wielka matryca. Zacząłem marzyć o mojej poprzedniej kamerce ;)
No no no:) Gratulacje!A jak z tzw "stabilnościom temperaturowom"?F/3.75 jest pewnie bardzo wymagające.
Dzięki Michał. Co do temperatury, to problem nie istnieje. Sprzęt jest tak zaprojektowany (materiały), że jest "zero" podatny na shift termiczny. Wielka cecha, warta wszystkiego. Ostrość ustawiłem raz "ręcznie" (bez focusmaxa) paroma klikami i potem nie ruszana do rana.
Niesamowite... :blink: Gratulacje!!! Życzę lepszego tokarza i czystego nieba, choć ten pierwszy moim zdaniem nie potrzebny :flirt:
Tokarz jest ok, każdy ma prawo się walnąć ;) Dzięki niemu mogłem to zrealizować, bo ciągłe wysyłanie całego zestawu do UK już mi się znudziło ;) Orion robi kapitalną optykę, a teraz też i mechanikę, ale... z głową mają poważny problem (terminowość przede wszystkim). Inaczej mówiąc, polecam tę firmę tylko wtedy, kiedy jesteś zaawansowany. Dla początkujących budowa takiego setupu jest wg mnie - nierealna. Niby jest support chłopaków z UK, ale na odległość nie jest łatwo.
Piękny sprzęt, a i zdjęcia niesamowite - powala mnie ten widok galaktyk w tle M82Fajnie, że publikujesz też zdjęcia sprzętu. Osobiście prosiłbym o jak najwięcej takich z detalami czyli mocowania wyciągu, celi, obejm itd.
Z tym zawsze mam dylemat. Wolałbym nie być odbierany jako "onanizator" sprzętowy. Wszystko w tym setupie ma swoje przemyślane miejsce. Nic nie jest na wyrost. Drobne niedopatrzenie i jakość kadru leci MASAKRYCZNIE. Inaczej mówiąc - stary truizm: coś jest tyle warte, ile najsłabszy element.
Co było według Ciebie mankamentem(-ami) ?
No z CT to osobiście dałem ciała. Myślałem, że przechytrzę Oriona. Założyłem, że CT to jest to samo, co AG, tylko z mniejszym wtórnym, pająkiem zwykłym, no i wyciągiem standardowym. No więc zamówiłem CT i zleciłem zamontowanie monolitycznego pająka z AG, także dołożyłem wyciąg z korektorem z AG. I żyłem w radości, że oszczędziłem prawie 2 tys funtów. Do póki używałem go z poprzednią kamerą, to wszystko wyglądało przyzwoicie. Kiedy podczepiłem nową kamerę z dużą matrycą, to się przeraziłem. Spędziłem na kolimacji dziesiątki godzin (albo i więcej). Noce zamieniły się w miesiące, a ja tkwiłem w tym samym miejscu. Odkryłem, że mikrougięcia tego wyciągu są totalnie degradujące, ale nawet nigdy nie jestem w stanie go tak skolimować, żeby wszystkie lustra i soczewki znalazły się w prawdziwej, perfekcyjnej osi optycznej. Taka jasność wymaga niewyobrażalnej perfekcji w osiowości każdego z elementów (główne>wtórne>korektor>adaptery>OAG>koło filtrowe>kamera). Jeżeli gdziekolwiek coś jest przekoszone choć dziesiąte części mm - to po "ptakach". Gwiazdy wyglądają jak komety, a na rogach są tak rozmyte, że znikają prawie całkowicie.I w tym magicznym momencie Orion zrozumiał, że ja podpinam do niego kamerę na KAF16803. Radośnie stwierdzili, że tak się nie da i że CT nie da rady. No to wypytałem, czym się różni CT od AG. I tu duże zaskoczenie. CT jest obserwacyjnym newtonem z kapitalną optyką, ale normalnie składaną mechaniką (plus karbonowa obudowa). Pytanie w takim razie, czy AG jest składane "nienormalnie"? Owszem. Zanim powstaje karbonowa tuba wszystkie elementy optyczne umieszczane są w elektronicznym tubusie, gdzie każdy z nich jest perfekcyjnie pozycjonowany dla jego parametrów bezwględnych, czyli np. do realnej ogniskowej lustra, czy korektora. Wbrew pozorom, każdy układ optyczny ma swoje odchylenia od określonej kategorii. Tak samo, każdy korektor delikatnie różni się od innego. Po takim idealny spasowaniu tych elementów powstaje wirtualny model tuby (otworów) wg których wykonywana jest ostateczna wersja z karbonu. To trwa. Samo złożenie do kupy zajmuje montażyście kilka dni. Poza tym, wersja AG ma inny karbon (ponad 2x grubszy). Dodatkowo obudowa korektora (czyli coś ala wyciąg) usztywniany jest w AG ogromną blachą od strony wewnętrznej tubusu. Inna jest też cala, która poza precyzyjną regulacją ma dodatkowe patenty na walkę z termicznym shiftem focusa, oraz trzymaniem sztywno ciężkiego lustra niezależnie od pozycji teleskopu (goto, flip, etc.). Orion UK zachował się o tyle OK, że odkupił ode mnie upgradowany CT po cenie 100% i zrobił dla mnie AG. Więc teoretycznie nic na tym nie straciłem, poza czasem. No cóż, w tym wypadku ryzyko się nie opłaciło. Do małych matryc i średnich ta operacja mogłaby mieć sens, ale dla prawie 4x4 cm już nie, tym bardziej, że kamery z dużymi matrycami są potwornie ciężkie.

Puentując temat: czy warto wchodzić w AG? Wg mnie - jeżeli tylko kasa nie stanowi bariery, to warto. Niewiele to ma wspólnego z typowym newtonem, a co najważniejsze, tworzy komplementarny instrument skręcany z resztą zestawu na śruby, gdzie nic nie "pracuje", nie ugina się, itp.

Dzięki za komentarze. Nic tak nie motywuje, jak możliwość zaprezentowania swojej pracy przed wymagającym audytorium ;) A nie ukrywam, że po tak długim czasie pracy fizyczno-inżynieryjnej, mam już trochę jej dosyć. Chce fotografować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem sobie prezentowane zdjęcie z POSS II (że taki przegląd niby referencyjny, super-teleskopem-robiony, profesjonalny itp.) i już domyślacie się co teraz sądzę o POSS II.

Gratulacje Adamie!

 

O! Sumas mnie uprzedził w trakcie pisania.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się to zrobić.

 

Adam, odnajdz dwie, trzy pewniaki najsłabsze i postaraj się, np. za pomocą AFA poznać nazwy i położenie znanych USNO sąsiadek jaśniejszych, oraz orientacyjne położenie twoich granicznych pewniaków. Mając te orientacyjne lokacje trzeba udać się do UCAC3 - http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR?-source=+UCAC3

 

Po wypełnieniu tych pokręconych tabelek, UCAC3 wypluje nam wszystko co ma dla danych koordynatów w polu 2 arc min (default, można to regulować, i sugeruję okrąg 15"). Jeżeli twoje graniczne pewniaki nie mają zbyt dużego ruchu własnego, poznamy ich jasność w podstawowych R1 R2 / B1 B2 (sprawdzaj R2/B2) ;)

 

Wszystko jest na amatorze, choć podane w formie nie dla kazdego strawnej :

 

http://www.astroamator.info/zmienna_wojna/odcinek_3_-_doktryny_operacyjne.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorośli faceci,a zachowują się jak dzieci... :lol:. Tylko wciąż nowe zabawki i nic więcej, a trochę poważniej, to

tylko pozazdrościć sprzęcicha i całej infrastruktury. Chciałoby się choć chwilę posiedzieć w takim obserwatorium.

Gratulki samozaparcia w dążeniu do celu, no i czekamy na extremalne foty astro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się to zrobić.

Ale nie na UCAC3 - jest za cienki. Trzeba użyć USNO-B1 w pełnej wersji (w AFA jest obcięty do 20 mag w R). Zrobiłem to i stwierdzam, że całkiem wyraźnie widoczne są gwiazdy mające 21.0 (Bmag) a są też na zdjęciu słabsze których USNO (a więc i POSS II) nie obejmuje.

Szacuję zatem zasięg na 21.5-22.0 w Bmag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.