Skocz do zawartości

Jaki refraktor do 1500 plnów ?


Kasjopeja

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę, tutaj jeszcze filmik ze zlotu w Jodłowie w tamtym roku.

Kolega Robson w 1wszej minucie i 25 sekundzie filmu pokazuje i opisuje krótko swoją Syntę 8".

Będziesz miała pojęcie jak to wygląda.

 

 

A może możesz się wstrzymać do września (chyba 9-11) i przyjechać na tegoroczny zlot w Jodłowie. Tam mogłabyś popatrzeć i przetestować osobiście 30 różnych teleskopów. (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest olbrzymi potwór !!! Dopiero jak stoi przy człowieku można relatywnie ocenić jego rozmiary. I już rozumiem o co chodzi z tym wiszeniem poza barierką i stawianiem synty na jakimś podeście, tylko że jak ktoś jest niski to wtedy może nie dosięgnąć :)Myślałam że okular jest z drugiej strony. Jakoś tak człowiek sobie wyobrażał, że w teleskopie jedną stroną obraz wpada a drugą wypada, a tu jakby wszystko z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomite pytanie - w twoim przypadku - chodzil mi ten temat po glowie (a nawet męczył) ale nie mialem go więc nie wypadało pleść - ale ci co widzieli to ci pewnie omówią zalety (domyślam sie transportowych) ale wiecej to nie wiem

 

p.s.

Twój Balkon to jest Potwór ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że się zdecyduję na syntę 8, to powinnam coś jeszcze do niej dokupić na dzień dobry albo w ciągu najbliższych 2 wakacyjnych miesięcy ? Niestety nie mogę poczekać do września, ale dziękuję Wimmer za propagandowy filmik, który rzeczywiście mnie uświadomił co do gabarytów takich instrumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że się zdecyduję na syntę 8, to powinnam coś jeszcze do niej dokupić na dzień dobry albo w ciągu najbliższych 2 wakacyjnych miesięcy ? Niestety nie mogę poczekać do września, ale dziękuję Wimmer za propagandowy filmik, który rzeczywiście mnie uświadomił co do gabarytów takich instrumentów.

 

Musieć, nie musisz. Wyposażenie jakie dostaniesz wraz z Syntą, na początek w zupełności powinno wystarczyć.

No chyba, że takie drobiazgi jak ściereczka do optyki (przydaje się kiedy paruje lusterko wtórne) ;)

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto nie mam, ale raczej zbędne - po prostu odetnij kawałek karimaty, owiń nią koniec tuby i zaklej np. taśmą klejącą, żeby się to trzymało. Można przyszyć rzepy dla wygody i estetyki. Odrośnik to po prostu przedłużenie tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pytasz to znaczy że masz kasę to poważnie rozwąż okular krótkoogniskowy (na przykład 5mm? hej znawcy - może być - w tych ciemnawych Chojnicach dajmy na to?) oraz "ewentualistycznie" filtr do księzyca (polaryzacyjny) o filtrze do newtona na dobsonie pisał tu gdzieś PanasMaras a okular 5mm kupił ode mnie gościu co sam se szlifował lustro do newtona to chyba wiedział co robi? ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła. Dziś zamawiam tą wielką armatę (zdecydowałam się na rozsuwaną) i mam nadzieję że to strzał w dziesiątkę. Na fotozakupach chyba wychodzi najtaniej. Ale te okulary ekologu trochę przekraczają budżet :) Bardzo dziekuję Wam wszystkim za wskazówki :notworthy: . Napewno jeszcze spanikuję przy montowaniu :swear: i napiszę.

Edytowane przez Kasjopeja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu na forum jest dział sprzedaży więc pewnie doczekasz sie oferty okularu 1.25 cala średnicy i około 5mm ogniskowej za nieduże pieniądze, tu warto kupić od kogoś - o ile nie bedzie to jakis cudotwórca co w 1 dzień nabił tu 10 postów - tylko zasiedziały astro-forumowicz.

Tu na pewno bezpieczniej kupic niz tfu tfu na allegoro.

 

p.s.

estetycznie to ten kratownicowy rzeczywiście efektowniej się prezentuje - "profesjonalnie-nieziemsko" :D

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Wg mnie i moich skromnych doświadczeń zrobiłaś błąd.

Jak mnie wk....wia że wszyscy pchają początkującemu "krowy na dobsonie".

I co z tego że najlepszy stosunek możliwości do ceny?.

Zobaczycie ta dziewczyna dość szybko będzie chciała ten teleskop wymienić i sprzedać.

Szkoda że nie chciało mi się tego wątku przeczytać wcześniej, teraz za późno.

Powiem tak, miałem Syntę 6' na dobsonie - miałem ją pół roku, już po 2 miesiącach wiedziałem że to nie to.

Już Ci mówię Kasiopeoo, musisz mieć stoliczek lub mocną ławeczkę gdzie każdego wieczoru będziesz musiała wtargiwać ten sprzęt, żeby tuba nie zatrzymała się na barierce balkonu przy 30 -40 stopniach.

Kolejna sprawa, wypad poza miasto - jest co targać, wrzucać do bagażnika, wyciągać, ustawiać itp.

Jesteś kobietą, pytanie jaką?, drobnej budowy, bardziej "masywna" :icon_mad: - właściwie nie ważne, aczkolwiek doradzający powinni się o to spytać.

To ustrojstwo nie jest tak lekkie jak torba z zakupami, raczej ma wagę torby wakacyjnej i to kobiety, ale na wet nie chodzi o wagę a o gabaryty, to przenieść obrócić się, wrzucić do auta, co chwilę będziesz się z tym obijać o coś a to powoduje.....konieczność kolimacji.

Upierdliwa sprawa - przynajmniej na początku.

Widzisz ja to wszystko przechodziłem i.....wróciłem do refraktora - właśnie takiego za 1500pln w cenie z dodatkami typu torba na ramię, barlow, filtr itp...

Mam coś ultra mobilnego lekkiego, i wg mnie uniwersalnego. Planety oglądam przy powiększeniu 130-150X, Księżyc blisko x200,a o gromadach i gwiazdach podwójnych nie wspomnę - widoki rewelacyjne. Jedynie trochę brakuje apertury na mgławice i galaktyki, ale te Messierowskie w większości łapię. Na początek naprawdę jest co oglądać.

Jednakże życzę Ci udanych obserwacji i jestem ciekaw Twoich wniosków za pół roku. Wtedy już powinnaś wiedzieć czego tak naprawdę potrzebujesz.

Edytowane przez wampum
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolimacją się nie zgodzę. Miałem też syntę 6" i długo nie wiedziałem o co chodzi, jak to się robi i obrazy mnie zadawalały. Nauczyłem się kolimacji i mam ją "gdzieś". Przed obserwacją sprawdzam tylko z grubsza ustawienie LG i ewentualnie koryguje. LW nie ruszam (mam f/5). Nawet od jakiegoś czasu mam wykręcone śruby od blokowania położenia LG i "żyje" :D

Nie strasz aż tak wampum. Choć masz racje, że dla kobiety to może być zły wybór. Synty swoje ważą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne prawa astronomiczne ;) - jedno z nich brzmi: "im większy teleskop, tym dłużej stoi w kącie" - radzę o tym pamiętać ;)

 

Z kolimacją się nie zgodzę. Miałem też syntę 6" i długo nie wiedziałem o co chodzi, jak to się robi i obrazy mnie zadawalały. Nauczyłem się kolimacji i mam ją "gdzieś". Przed obserwacją sprawdzam tylko z grubsza ustawienie LG i ewentualnie koryguje. LW nie ruszam (mam f/5). Nawet od jakiegoś czasu mam wykręcone śruby od blokowania położenia LG i "żyje" :D

Nie strasz aż tak wampum. Choć masz racje, że dla kobiety to może być zły wybór. Synty swoje ważą.

A da się tym rozdzielić chociaż Epsilony w Lutni? ;)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże życzę Ci udanych obserwacji i jestem ciekaw Twoich wniosków za pół roku. Wtedy już powinnaś wiedzieć czego tak naprawdę potrzebujesz.

 

Myślę, że po prawie siedmiu latach trochę tych wniosków się nazbierało. Inna sprawa, że już od prawie dwóch lat nie było jej na forum więc pewnie się o tym nie przekonamy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne prawa astronomiczne ;) - jedno z nich brzmi: "im większy teleskop, tym dłużej stoi w kącie" - radzę o tym pamiętać ;)

 

A da się tym rozdzielić chociaż Epsilony w Lutni? ;)

 

A czemu ma się nie da ? I dlaczego zaraz poczatkująca osoba ma się "brać" za Epsilony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czemu ma się nie da ? I dlaczego zaraz poczatkująca osoba ma się "brać" za Epsilony ?

 

Zwykle po drobnych uderzeniach Newton sie rozkolimowuje, no chyba, że masz stałego "masywnego" pająka.

A co do epsilonów - po zakupie nowego teleskopu zawsze spobie sprawdzam jak je widać. Zresztą to był jeden z pierwszych obiektów, które sobie ogladałem przez pierwszy teleskop bo stosunkowo łatwo je odnaleźć, maja ciekawe ustawienie (parki sa prostopadłe do siebie) no i przede wszystkim sprawdzasz czy masz teleskop czy kupę złomu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Myślę, że po prawie siedmiu latach trochę tych wniosków się nazbierało. Inna sprawa, że już od prawie dwóch lat nie było jej na forum więc pewnie się o tym nie przekonamy ;)

 


Boże jaka wtopa,to rzeczywiście post z 2010 roku!
Tylko ciekawe dlaczego ten post przewija misię jako "nowa zawartość",czyli jakby ktoś co chwile coś dodawał,nie zwrocilem uwagi na daty.Jakiś bubel systemowy sie wkradł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże jaka wtopa,to rzeczywiście post z 2010 roku!

Tylko ciekawe dlaczego ten post przewija misię jako "nowa zawartość",czyli jakby ktoś co chwile coś dodawał,nie zwrocilem uwagi na daty.Jakiś bubel systemowy sie wkradł.

 

Wtopa nie wtopa, ale dobrze napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Trochę zdziwiłam się, że wątek znowu ożył, że w końcu odszukałam hasło do forum ;) Po tych kilku latach rzeczywiście coś już mogę powiedzieć na temat używania tej "krowy" mimo, że nie byłam bezpośrednim odbiorcą teleskopu (szukałam prezentu) aczkolwiek zdarza mi się przez niego popatrzeć. Rzeczywiście wielkość zestawu powoduje pewne problemy z przemieszczaniem. Natomiast w takim użytkowaniu typowo amatorskim jest wystarczający. Kiedyś nawet pokusiłam się o zrobienie kilku zdjęć z jego użyciem. Nie chcę tu pisać astrofotografii bo byłoby to zbyt bardzo naciagnięte :P ale rezultaty przeszły moje oczekiwania. Z perspektywy tych gabarytów też pewnie wybrałabym teraz coś mniejszego i lżejszego. Ale ostatecznie sprzęt spełnia swoje zadanie i nadal działa. No a przede wszystkim rozwinął pasję astronomiczną u pewnego (wtedy) małolata, dla którego był przeznaczony.

Ps.Nadal zaglądam na forum ale bez logowania ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.