Skocz do zawartości

Saturn 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

zadaniem filtrów kolorowych w obserwacjach wizualnych jest zwiększenie kontrastu słabo dostrzegalnych detali, a nie zminimalizowanie wpływu seeingu

takie filtry mają uwypuklić pewne szczegóły przez przyciemnienie niepotrzebnych długości fali

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki dzisiaj (14.020 były całkiem fajnie, choć mroźnie. Ogon burzy dość słabo widoczny, najmniej w podczerwieni, więc dobrze pokazują go fotografie RGB bez IR na luminancji. C11 + Basler Ace + reszta...

 

 

f/20; RGB, Ir-RGB (delikatnie ostrzone), Ir-RGB (mocniej ostrzone); 00:52 i 00:49 UTC:

1rgb-0052.jpg1ir-rgb-soft-0149.jpg1ir-rgb-strong-0149.jpg

 

f/20; RGB, RGG, IRRG; 01:05 UTC:

2rgb-0105.jpg2rgg-0105.jpg2irrg-0059.jpg

 

f/20; Ir-RGB delikatnie ostrzone 00:59 UTC:

2a-ir-rgb-soft-0059.jpg2b-ir-rgb-soft-0059.jpg

 

f/20; Ir-RGB mocniej ostrzone 00:59 UTC:

2a-ir-rgb-strong-0059.jpg2b-ir-rgb-strong-0059.jpg

 

f/10, Kanał UV, kanał CH4, fałszywe kolory RG850-IR-UV (01:31 UTC):

f10-uv-0131.jpgf10-ch4-0121.jpgf10-rg850-ir-uv.jpg

 

 

Oraz trochę YouTube

(strasznie to skompresowali :P)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś wyszło, że dawno nie zaglądałem do wątków o astrofotografii planetarnej a widzę, że to spory błąd. Świetne zdjęcia! Porównując z tym co było dawniej zastanawiam się czy ten skok jakościowy to kwestia sprzętu, nowych sposobów obróbki materiału czy też Twojego talentu. A może seeing na Polską jakiś lepszy ;). Dawniej jak komuś zamajaczyła na fotkach przerwa Enckego to było coś. I to przy znacznie bardziej nachylonych pierścieniach. U Ciebie ona jest co najmniej na połowie zdjęć. Gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło ale nie wiem dlaczego rgb trochę degraduje ostrość i jakość zdjęć z L.

Ja bym raczej nakładał delikatną maskę kolorów na wynikowy kanał L a nie procesował LRGB

w jednym stackowaniu.

Poza tym super: basler + 11" SCT to świetny setup :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski trochę osłabia jakość w wynikowym RGB. W L-RGB gorsza jakość niebieskiego jest wtedy bez znaczenia na "ostrość" obrazu. Poza tym zielony jak i niebieski są ostrzone mniej agresywnie niż czerwony, podczerwony właśnie ze względu na niższą jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczam wynik moich balkonowych walk z dzisiejszej nocy.

 

 

CCDCap0012_x.jpg

 

obraz RRGB 1000kl

 

Tym razem połączyłem świeżo nabyty GSO2"2x z soczewką Soligora 2" ... wypadkowa ogniskowa ok. 4800mm ( f/23,5 ). Jak na Saturna i poczciwego Philipsa SPC900NC to już niestety za dużo. Przy lekko zamglonym niebie, przy 10kl/s musiałem podbic gain'a bardzo mocno, już chyba powyżej granic rozsądku.

 

Pozdrawiam

 

Iro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja eksperymentowałem ;)

Pierwsze zdjęcie to Saturn z zestawu Synta 150/1200 dobson, spc880nc i barlow ED 2x

Natomiast w przypadku drugiego zdjęcia zastosowałem dodatkowo przedłużkę z soczewki odwracającej obraz, z tym, że bez soczewki ;) czyli barlow 2x + pusta rurka i dopiero na to kamera. Na oko Saturn jest większy jakieś 1,5x od tego z samym barlowem, czyli ogniskowa ok. 3600 mm. Dla mojego teleskopu to ogniskowa za długa o ok. 600 mm jak na możliwości spc880nc. Ale eksperyment udany ;) Będę jeszcze tego próbował, tamtej nocy seeing był słaby i może uda się wyciągnąć więcej :)

 

Pozdrawiam.

post-18487-0-65468700-1298730827_thumb.jpg

post-18487-0-47706400-1298730833_thumb.jpg

Edytowane przez sand_man
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobsona masz na platformie, czy rejestrujesz "przelot przez kadr" ?

 

Nie mam platformy, ale prowadzenie dobsona za planetą zdążyłem już wyćwiczyć ;)

W przypadku drugiego zdjęcia (większa ogniskowa) nagrałem ok. 800 klatek z czego połowa nadawała się do obróbki. Czas nagrywania to chyba 70 sekund ze średnią prędkością 15 klatek na sek. (laptop nie daje rady rejestrować więcej).

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiło się dzisiaj czyściutkie niebo bez żadnych zmrożonych mgieł w powietrzu. Standardowo C11 + akcesoria (Basler Ace +/- 2x Shorty Plus Barlow lub 2.8x UO Klee Barlow + filterki)

 

f/20, RGB (1:10 UTC), IR-RGB (1:06), IR-IRRG (1:06). Obok burzy widać ciemny punkt...:

f20-x1-rgb-0110.jpgf20-x1-ir-rgb-0106.jpgf20-x1-ir-irrg-0106.jpg

 

* IR - Pro Planet 742: dane z FireCapture: Diameter=18.81", Magnitude=0.55, CMI=43.5° CMIII=101.3°, FocalLength=7250mm (C11 + 2x Shorty Plus APO Barlow... 5600 teoretycznie), Resolution=0.16", Shutter=54.72ms, Histogramm=87% (bardzo długie ekspozycje by wyciągnąć bardzo wysokie histogramy)

* Red: CMI=45.9° CMIII=103.6°, FocalLength=7050mm, Shutter=40.89ms, Histogramm=88%

* Green: CMI=48.6° CMIII=106.1°, FocalLength=7050mm, Shutter=45.92ms, Histogramm=84%

* Blue: CMI=50.8° CMIII=108.2°, FocalLength=7450mm, Shutter=59.76ms, Histogramm=78%

 

 

f/20, Kanał IR, 1:00, 1:04, 1:06 UTC:

f20-x1-ir-a-0100.jpgf20-x1-ir-b-0104.jpgf20-x1-ir-c-0106.jpg

 

f/20, RGB (1:26 UTC), IR-RGB w dwóch wersjach (1:23). Robione przy ~60% histogramu - dało to gorszą jakość:

f20-x2-rgb-0126.jpgf20-x2b-ir-rgb-0123.jpgf20-x2-ir-rgb-0123.jpg

 

 

f/28, RGG (1:48 UTC), IR-RGG (1:44):

f28-rgg-0148.jpgf28-ir-rgg-0144.jpg

 

 

 

f/10, Blue, Green, Red, IR (Pro Planet 742), Methane Band 2:00 - 2:17:

f10-blue-0202.jpgf10-green-0201.jpgf10-red-0200.jpgf10-ir-0158.jpgf10-ch4-0217.jpg

 

f/10, UV bin2 i bin1:

f10-uv-bin2-0207.jpgf10-uv-0204.jpg

 

f/10, H-alpha, O-III (brak ostrości):

f10-ha-0208.jpgf10-o3-0211.jpg

 

f/10 RGB, Ir-RGB ~2:00:

f10-rgb-0200.jpgf10-ir-rgb-0158.jpg

 

f/10 KRWAWY NEPTUN czyli Ir-CH4,Ir,R i CH4,IR,R:

f10-ir-ch4_ir_r-0158.jpgf10-ch4_ir_r-0217.jpg

 

f/10, IR, Księżyce - 2:22 UTC:

moons-0222.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe te fotki naprawdę spora ilość szczegółów, gratulacje :)

Niełatwo zarejestrować całego cassiniego na obwodzie przy takim nachyleniu

- tu udało się to pięknie!

Mam nadzieję wypróbować wreszcie mojego baslera ACE dzisiaj - jeśli nie zamarznę na balkonie i pogoda dopisze :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj tez siedziałem przy teleskopie , sprawdzałem jak działa teleskop w obserwatorium i nowa kamerka Lumenery .

 

Pierwsze wrażenie mnie nie powaliło , poleciała kolimacja a kamera daje bardzo małe obrazy planet co po DBK jakoś mi sie nie podoba .

 

Mam aviki ale po pierwszych podejściach z Registaxem nie ma się co chwalić , mały rozmiar i lekko rozmyty.

 

Jeśli pogoda dopisze dziś zrobię kolimacje i drugie podejście , nie mam też filtra Ir-Pass który fajnie pokazuje detal ale coś tam mam nadzieję zarejestrować .

 

U mnie w Wesołej trochę wczoraj wiatr podwiewał i Saturna dość mocno wyginało na wszystkie strony i nieco rzucało po ekranie , może dziś będzie lepiej.

 

Ps. w Lumenerze był jednak przed matrycą filtr Ir-Cut , udało sie go bez problemu odkręcić i kamera jest nieco czulsza i jaśniejsza ale w porównaniu do DBK z jej czasami i ustawieniami wydaje mi sie gorsza-zobaczymy .

 

Ps. 2 . rik gratulacje fajnie ci to wyszło , no i widzę że telepik też daje więcej światła , co przy Saturnie jest niebanalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Saturnie więcej światła to łapie nowa matryca. Wszystkie stare - ICX098 (D*K21) czy ICX424 (Lumenera 2.0) nie są matrycami ExView i nie mają wysokiej QE w czerwieni/podczerwieni + ogólnie niska QE (dlatego tylu astrofotografów przeszło na nie-astronomiczne Baslera i PGR). Mimo nowej matrycy i tak potrzeba strasznie "długich" ekspozycji by mocno wypełnić histogram (50 ms OMG). O dziwo seeing tego nie degraduje (ale też nie ma aż takich drobnych detali jak na Jowiszu, które mógłby degradować).

 

Trochę zawiewało, ale podkładki antywibracyjne działają bardzo dobrze (plus waga tej cegłówki powieszonej na montażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj tez siedziałem przy teleskopie , sprawdzałem jak działa teleskop w obserwatorium i nowa kamerka Lumenery .

 

Pierwsze wrażenie mnie nie powaliło , poleciała kolimacja a kamera daje bardzo małe obrazy planet co po DBK jakoś mi sie nie podoba .

 

Mam aviki ale po pierwszych podejściach z Registaxem nie ma się co chwalić , mały rozmiar i lekko rozmyty.

 

Jeśli pogoda dopisze dziś zrobię kolimacje i drugie podejście , nie mam też filtra Ir-Pass który fajnie pokazuje detal ale coś tam mam nadzieję zarejestrować .

 

U mnie w Wesołej trochę wczoraj wiatr podwiewał i Saturna dość mocno wyginało na wszystkie strony i nieco rzucało po ekranie , może dziś będzie lepiej.

 

Ps. w Lumenerze był jednak przed matrycą filtr Ir-Cut , udało sie go bez problemu odkręcić i kamera jest nieco czulsza i jaśniejsza ale w porównaniu do DBK z jej czasami i ustawieniami wydaje mi sie gorsza-zobaczymy .

 

Ps. 2 . rik gratulacje fajnie ci to wyszło , no i widzę że telepik też daje więcej światła , co przy Saturnie jest niebanalne.

 

 

 

W Lucam masz o wiele większy pixel ponad 7mkr, musisz uzywac znacznie większego barlow 2,5 lub 3x

do prawidłowego odwzorowania detalu i maxymalnego wykorzystania czipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, swietne fotki. Musze przyznac ze poczatkowo mialem troszke watpliwosci co do Cassiniego na obszarze planety, jakos caly pierscien wydawal mi sie zbyt gruby. Ale porownalem z innymi fotkami i gra... Zdejmuje kapelusz :Salut: i

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapałem się na sztorm na Saturnie :)

Pierwszy strzał z Baslera Ace - myślę że będzie ok kamerka umożliwia znacznie większe fps w stosunku

do lumenery. Mam sporo materiału na razie wrzucam fotkę poglądową. Kolor ok 300 klatek total blur level

z toucama.

Avik dla 20ms, gainn prawie 100% ROI 0o 70%, 50-60 f/ps. Mogę potwierdzić to co pisze Riklaunim:

zmiana czasów nie degraduje w znacznym stopniu jakości obrazu, dziwna sprawa w sumie.

SAT12011BACE_2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie wyszło. Gain ja mam na 100% w przypadku Saturna. Wychodzi na to że lepiej dopalić histogram prawie pod korek niż bawić się z Gainem i krótszymi ekspozycjami / mniejszym wypełnieniem histogramu.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pogrzebałem w materiale i zamieszczam dwie ostatnie fotki z sesji .



Rozmiar 100% oraz 200% bw only.

 

Filmiki były wcześniej nagrane niż ten z którego powstała ostatnia fotka tutaj lepiej widać fluktuacje

wielkiego sztormu jaki ma miejsce na planecie. Jest to stack 1040 wybranych klatek.

saturn01032011noresampling.jpg

saturn01032011.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.