Skocz do zawartości

Nietypowe pytanie


Mateusz_N

Rekomendowane odpowiedzi

Moze mi ktos napisac czemu przez ten tele Takahashi Sky 90 widac mglawice konski leb a przez synte 8" nie? Skoro synta ma lepsze parametry chyba ze sie myle.

 

http://sklep.teleskopy.net/takahashi-sky-90-fluorytowy-dublet-90500-ota-plus-p-2925.html?cPath=61_212_213_233

 

Btw ladna cena xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to pytanie? Widziałeś Koński Łeb przez Taka 90, a przez Syntę 8" nie?

 

;)

 

Odp: Ani przez ten, ani przez tamten raczej nie widać końskiego łba.

Może pomyliło Ci się z fotografią.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, może pod bardzo dobrym niebem, przez 12" i z filtrem dałoby radę.

Kiedyś spotkałem się opisem, że widać samą mgławicę, tę podłużną w której znajduje się koński łeb, ale samego końskiego łba nie widać.

Przydałaby się opinia kogoś z dużym lustrem i doświadczeniem.

 

Tak czy siak mówiliśmy tu o Syncie 8" i Taku 90mm. W koński łeb, w wizualu, w tychże teleskopach, w normalnych polskich warunkach niestety nie wierzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nawalczyłem się Syntą 8" nad końskim łbem i powiem szczerze, że bez efektów. Był na forum taki miszcz, który twierdził, że widział i dlatego się zaparłem. Uważam jednak, że to jest bzdura i na pewno w tych warunkach nie da rady.

 

Z 12" można pod ciemnym niebem pewnie próbować, ale to też na granicy sensowności. W 16-20" sądzę, że widoczna będzie na 100%.

 

Fotograficznie zaś, to nie jest trudny obiekt. Widoczny jest już w kilka minut na 1 klatce, szczególnie z filtrem h-alpha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14" + H-beta. Mgławicę widać ledwo, ledwo z taką ciemną fasolką po środku i to wszystko. O żadnej obserwacji bez filtra nawet nie ma mowy, jeżeli ktoś twierdzi, że widział to znaczy, że mu się wydaje.

Tutaj jest bardzo realistyczny obrazek przedstawiający co widać przez 12" z filtrem.

Jak widać na kolana nie powala.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14" + H-beta. Mgławicę widać ledwo, ledwo z taką ciemną fasolką po środku i to wszystko. O żadnej obserwacji bez filtra nawet nie ma mowy, jeżeli ktoś twierdzi, że widział to znaczy, że mu się wydaje.

Tutaj jest bardzo realistyczny obrazek przedstawiający co widać przez 12" z filtrem.

Jak widać na kolana nie powala.

W załączonym linku ktoś widział całkiem sensownie w 12" przy 5,5 mag!.

Jak widać filtr H-beta działa cuda bo wystarczy mieć niebo miejskie + filtr aby coś zobaczyć ;)

Jak napisałem - "widziałem" pojaśnienie + coś tam ciemniejszego. Dlatego w cudzysłowiu, że było to na granicy percepcji i zerkaniem a nie na wprost.

 

Ten link dedykuję wszystkim, którzy uważają lornetkę za sprzęt "drugiej kategorii". :astronomer2::astro:

Dla tych co nie znają anglikańskiego: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=113

Jak widać w super warunkach można go wyłapać w lornetce (filtrami H-beta).

Edytowane przez piotrkusiu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=13998.0

 

Chwile nie zagladalem ale macie link i ocencie sami xD

 

To jest przecież zdjęcie. Jeżeli chodziło Ci o takie 'widać', to nawet z mniejszym obiektywem się da (np Sigma 70-300 http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/flame_final.jpg)

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując.

Kolego snajper111. Widzieć "koński łeb", a sfotografować "koński łeb" to dwie zupełnie inne sprawy.

Ludzkie oko to nie czuła matryca aparatu.

 

Cytuję opis do zdjęcia:

Finalna fota to wynik złożenia 8 klatek po 600s przez filterek Ha, temp-20st.C, odjęte darki.

Setup: Sky90 f/4,5 + Vixen GPD2 + SBIG-2kXM

 

Oko nie potrafi łapać fotonów przez 8 x 600 sekund, a potem wysłać całego obrazu na raz do mózgu ;)

Gdyby potrafiło, to sądzę, że byłoby można dostrzec "koński łeb" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Oko nie potrafi łapać fotonów przez 8 x 600 sekund, a potem wysłać całego obrazu na raz do mózgu ;)

(...)

 

Jesteś pewny? Bo moje chyba potrafi. Czasem jest tak, , że gapisz się na coś kilka minut nim nie dotrze do mózgownicy nie tylko, co to oznacza (na przykład natychmiastową konieczność wydania na to coś kasy) , ale w ogóle na co się gapisz ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzkie nie widzi w ciemności czerwonej barwy, proponuję się osobiście przekonać rysując na monitorze kwadraty w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, przyciemniając go maksymalnie. Co ciekawe barwy zielone i niebieskie na testowym monitorze jestem w stanie rozróżnić do końca do póki je widzę i niema sytuacji że oko przestaje widzieć barwy bo przechodzi na z czopków na pręciki. To dziwne bo w realnym świecie raczej trudno zobaczyć barwy w nocy.

 

Trzeba by sprawdzić czy przypadkiem koński łeb nie świeci też minimalnie w OIII.

 

img_13036_4.jpg

 

OIII zobaczymy raczej tylko pręcikami, bo jeśli chodzi o czopki to gdy ktoś się bawił w robienie tęczy wysokiej rozdzielczości to wie że oko ludzkie ma przerwę energetyczną pomiędzy barwą zielona i niebieską w okolicach 500nm czyli OIII, zjawisko dotyczy również kolorowych kamer.

 

icx098bq.png

 

Poniżej wykres czułości pręcików:

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cone-response_PL.svg&filetimestamp=20090316003836

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hehe ;p widzę ze odkopaliście mój stary temat :D Wtedy nie wiedziałem ze zdjęcie≠wizual ^^ Od tamtego czasu sporo się zmieniło poczytałem trochu pogadałem z kilkoma osobami potem przez połowę wakacji zarobiłem i 1 sierpnia razem z kurierem zapukała do mnie synta 8" ;)) Nigdy nie zapomnę jak następnej nocy wyczekiwałem na jowisza i pierwszego spojrzenia na niego czy odnalezienia przez przypadek chichotek jaki to był widok magia! ;) Jeszcze się uczę i nie mam jak zebrać kasy w przyzwoitym tempie na okulary czy filtry ale to już ostatni rok w szkole ;) W planach mam ortho baadera ale jeszcze myślę czy to będzie 6mm czy 7mm część kasy już jest :) Szkoda ze w mojej okolicy(czyt. gminie) nie ma osób które też obserwują i większość nocy siedzę sam :( większość bo kilku kolegów było ale to tylko z ciekawości co widać... Ps. Już dopadła mnie znana wam choroba :( i marzy mi się większy teleskop coś pokroju 14/16" niebo mam w okolicach 6mag więc myślę że nie jest źle do pełni szczęścia brakuje gasnących latarni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.