Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Start zabawy - piątek 22 czerwca - do tego czasu dyskusja nad poniższym regulaminem i punktacją

 

A czy zdjęcia wykonane dzisiaj będą liczone do rankingu? Była dzisiaj u mnie piękna tęcza, sfotografowałem główną i wtórną, widziałem też tęcze wielokrotne pod główną, ale sfotografować nie dałem rady (chyba że pobawię się kontrastem, może coś wyciągnę). Było nawet widać pas Aleksandra, ale nie wiem, czy na zdjęciu będzie dostrzegalny.

 

Przy okazji: Muchozol powinien dostać +100 pkt. na start za opracowanie listy zjawisk i zasad konkursu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to możemy dodawać zdjęcia które nawet nie wiemy co przedstawiają? Nie ma napisane tego w regulaminie. Według mnie punkty powinny być za samo zjawisko jak i opis. Zła nazwa (zły wątek) - brak punktów lub połowa punktów. Powinien być też osobny wątek (może zostać cloud trophy) na zdjęcia, które nie wiemy co przedstawiają lub mamy wątpliwości., które później dodajemy do wydzielonego wątku przedstawiającego to zjawisko z adnotacją o pomocy innych w odszukaniu nazwy. Ewentualnie pierwsza osoba która trafnie poda nazwę zjawiska na czyimś zdjęciu otrzyma połowę punktów lub jakąś część.. W tym wątku będzie można rozwiać wszelkie wątpliwości, np na jednym zdjęciu będą dwa zjawiska a wykonawca poda tylko jedno - wtedy znowu można wpisać osobę która to odkryła. Tym samym w wątkach przedstawiających zjawiska będą tylko zdjęcia z krótkim opisem(miejsce wykonania, itp) i oczywiście fajnie byłoby gdyby wątek rozpoczynał sie opisem zjawiska.

 

Bardzo podoba mi się ten pomysł. Będziemy mieć swoją forumową encyklopedię. laugh.gif

Edytowane przez JanN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła nazwa (zły wątek) - brak punktów lub połowa punktów. Powinien być też osobny wątek (może zostać cloud trophy) na zdjęcia, które nie wiemy co przedstawiają lub mamy wątpliwości., które później dodajemy do wydzielonego wątku przedstawiającego to zjawisko z adnotacją o pomocy innych w odszukaniu nazwy. Ewentualnie pierwsza osoba która trafnie poda nazwę zjawiska na czyimś zdjęciu otrzyma połowę punktów lub jakąś część

to może od razu uznajmy, że wygrał Muchozol i z bani ... przynajmniej nie trzeba będzie liczyć punktów :Boink:

 

nie znam tych wszystkich nazw i wątpię bym kiedykolwiek je zapamiętał, a nawet nie wiedziałem, że tyle tego jest. Nie widzę też sensu wklejania opisów z Wiki. Wolę aby ktoś obeznany z tematem wyjaśnił mi co widziałem

 

ta zabawa powinna mieć charakter edukacyjny i bardziej luźny bo nie gramy o Mistrzostwo Świata ale dla własnej przyjemności. Zdaję sobie sprawę, że nie mam najmniejszych szans na wygranie lub choćby znalezienie się w czołówce ale dopóki będzie sprawiać mi to radość mam zamiar brać w tym udział ... nawet gdybym miał nie wyjść z grupy :szczerbaty:

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super inicjatywa, będzie można podszkolić się w identyfikowaniu poszczególnych zjawisk :)

Kwestia punktacji jest sprawą wtórną i bardzo subiektywną, bo np.: zobaczenie łuku Kerna jest ekstremalnie trudne a łuk Lowitza widziałem już kilka razy. Ale to ma być przecież zabawa więc ok :D

 

Brakuje mi tylko zjawisk refrakcyjnych takich jak różnego rodzaju miraże czy zielony błysk (niebieski, fioletowy są trudniejsze do wyłapania).

 

Generalnie sam pomysł bardzo mi się podoba :dobrze: . Duży +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi tylko zjawisk refrakcyjnych takich jak różnego rodzaju miraże czy zielony błysk (niebieski, fioletowy są trudniejsze do wyłapania).

 

O, Miraż, jasne!

 

Z zielonym błyskiem, piorunami problem polega na tym, że nie każdy da radę uchwycić na zdjęciu. Chmury i halo - wystarczy komórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisałem brakujące Altocumulusy i Altostratusy

 

Dla każdego typu chmur (np Altovumulus) powstanie wątek gdzie wrzucane będą focie. Sam wątek zaczynał się będzie krótką instrukcją co oznaczają te krzaczki łacińskie.

To samo tyczy się innych zjawisk.

 

 

Co do punktów za rozpoznanie cudzych zjawisk jestem przeciwny. W całej zabawie chodzi o to by samemu uwiecznić i rozpoznać jak najwięcej różnych zjawisk. I właśnie to odzwierciedlał będzie wynik punktowy. Jak wiele i jak trudnych zjawisk już widziałem, i ile mi pozostało. Żadna rywalizacja. Punkty zbieramy dla siebie by zmotywować się do szukania nowości na niebie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można już publikować swoje zdjęcia, czy zaczekać na ostateczne zasady...?

 

Poczekać, bo utworzę specjalne wątki w tym celu. Dzisiaj. Na pewno!

 

No i można zdjęcia z przed tygodnia wrzucać :)

 

Jeszcze chwilka cierpliwości i jedziemy z koksem.

 

Zwłaszcza że nam się dzisiaj trafiła bardzo rzadka chmura na forum :) - http://astropolis.pl/topic/38820-dziwna-chmurka/page__pid__461057

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryzacja jest jednym z najczęstszych zjawisk optycznych. Ja ją widzę co najmniej raz w tygodniu, co nie znaczy że zawsze jest super efektowna. W zasadzie zawsze gdy koło słońca jest altocumulus, to jest obecna iryzacja, ale zazwyczaj potrzebne są ciemne okulary, żeby ją zobaczyć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryzacja jest jednym z najczęstszych zjawisk optycznych. Ja ją widzę co najmniej raz w tygodniu, co nie znaczy że zawsze jest super efektowna. W zasadzie zawsze gdy koło słońca jest altocumulus, to jest obecna iryzacja, ale zazwyczaj potrzebne są ciemne okulary, żeby ją zobaczyć.

 

Dokładnie tak jest - często nie trzeba nawet ciemnych okularów, wystarczy zasłonić czymś Słońce i pozwolić oczom zaadaptować się do jasnego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchozol bardzo się postarał :blink: . Chciałabym dołączyć, ale czytając nazwy zjawisk okazuje się, że nie mam o większości bladego pojęcia. Dlatego chciałam zapytać o tytuł jakiejś fajnej ilustrowanej książki, w której można dowiedzieć się co nieco o chmurach i ich klasyfikacji (najlepiej taką "dostępną" w internecie i napisaną fajnym, przystępnym językiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchozol bardzo się postarał :blink: . Chciałabym dołączyć, ale czytając nazwy zjawisk okazuje się, że nie mam o większości bladego pojęcia. Dlatego chciałam zapytać o tytuł jakiejś fajnej ilustrowanej książki, w której można dowiedzieć się co nieco o chmurach i ich klasyfikacji (najlepiej taką "dostępną" w internecie i napisaną fajnym, przystępnym językiem).

Racja, świetnie przygotowany konkurs a z tego co widać prace nad nim trwają także zapowiada się jeszcze lepiej:)

 

Najprostszym sposobem na zapoznanie się z tymi chmurkami jest zwyczajnie wpisanie ich nazw w Google Grafika:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.