Skocz do zawartości

Sniegowa kula - zagadka


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tym razem nie pytam co to za obiekt choć część użytkowników może i nie wie co to jest.

A jest to NGC 7662.

Pytanie brzmi: jaką ogniskową wykonane jest zdjęcie?

Zbieracz fotonów: ST-2K

bez darków i innych biasów, pojedyncza klatka.

 

pozdr Adamo

zag3.jpg

Edytowane przez Adamo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było to robione Maksutowem 180/2700 w ognisku głownym.

Mgławica ma rzeczywiście tylko 14" na 17"

Na zdjęciach palomarskich wydaje się być znacznie większa, a że średnica mgławicy to rzecz niepewna to wziąłem jeszcze raz dwie najbardziej oddalone a widoczne na zdjęciu gwiazdy, przeliczyłem z maksymalną precyzją i wyszło 2610 mm z błędem rzędu 1%, stąd wniosek, że albo ten mak jest troszkę inny niż podaje producent albo rozmiar pixela podany jako 7,4um jest niedokładnie te 7,4um.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłem z maksymalną precyzją i wyszło 2610 mm z błędem rzędu 1%, stąd wniosek, że albo ten mak jest troszkę inny niż podaje producent albo rozmiar pixela podany jako 7,4um jest niedokładnie te 7,4um.

A jak to się liczy w astrofotografii? (Jeśli to nie za skomplikowane na jeden post odpowiedzi).

Bo w wizualu to iloraz ogniskowych = iloraz kątów (lub niekiedy "tangensów" ) ale tu nie ma okularu :(

 

Sorry za pytanie ale temat "zagadka" taki trochę szkolny ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się liczy w astrofotografii? (Jeśli to nie za skomplikowane na jeden post odpowiedzi).

Bo w wizualu to iloraz ogniskowych = iloraz kątów (lub niekiedy "tangensów" ) ale tu nie ma okularu :(

 

Sorry za pytanie ale temat "zagadka" taki trochę szkolny ;)

 

Pozdrawiam

 

Pisałem o tym kiedyś ale napiszę jeszcze raz:

Zasada: Obiekt o rozmiarach kątowych równych 1 radianowi daje na matrycy obraz o średnicy równej ogniskowej obiektywu (np. lustra teleskopu).

Stąd można wyprowadzić wszelkie wyliczenia np.

Jeżeli obiekt ma 17" czyli 17/3600° czyli 17/3600/57,29 radiana czyli 1/12132 radiana to znaczy że na matrycy będzie on miał rozmiar 12132 x mniejszy niż ogniskowa. Skoro na matrycy ma 55px a każdy pixel ma 7,4 um stąd ogniskowa to 55*7,4um*12132=4 937 724 um = ok. 5 m.

 

Adamo - uparłeś się na ten wymiar mgławicy 14x17" - nie wiem skąd i dlaczego. Jeżeli mgławica ma na Twoim zdjęciu ok 55 px średnicy a pixel ma 7,4um czyli mgławica ma ok. 407 um a ogniskowa to 2,7 m stąd nie ma siły, jej średnica kątowa musi być równa 407/2700000 radiana czyli 31".

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podają katalogi więc dlatego tak napisałem. Przypomniałem sobie jeszcze jedną rzecz, a mianowicie maksutow ma zmienną ogniskowa bo tam ostrość ustawia się zmiana położenia lustra i ta ogniskowa rzędu 2600 co Ci wyszła jest jak najbardziej realna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym kiedyś ale napiszę jeszcze raz:

Dzięki.

Jeśli tyle sekund (17), pikseli, itd

to by było faktycznie 5 metrów :)

 

To dobrze, że spytałem, bo zrobiło się ciekawie

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada: Obiekt o rozmiarach kątowych równych 1 radianowi daje na matrycy obraz o średnicy równej ogniskowej obiektywu (np. lustra teleskopu).

 

W internecie wszędzie podają zaledwie 17 (lub 20) sekund dla NGC 7662 :o

 

Pozdrawiam

p.s.

To może reguła dla radiana dotyczy obiektów sporych czyli widzianych pod kątami rzędu radina i zachodzi tu zjawisko analogiczne jak w wizualu (choć inne) ?

Tam dla małych kątów liczymy: iloraz ogniskowych = iloraz kątów (obserwowany przez teleskop / obserwowany gołym okiem)

Ale dla bardzo dużych obiektów i powerów (np Księżyc x 200) sprawa robi się "dyskusyjna"(raczej należy brać iloraz tangensów). O czym kiedyś tu pisałem i nawet mam wpis w dyskusji na Wikipedii ("powiększenie kątowe") jako "Zmarzluch".

 

Link bezpośredni (ten sam co z wiki)

 

https://picasaweb.go...feat=directlink

 

 

Ale w sumie to chyba to jest kluczowe:

średnica mgławicy to rzecz niepewna to wziąłem jeszcze raz dwie najbardziej oddalone a widoczne na zdjęciu gwiazdy,

 

A może Piotrowi wyszło dobrze bo wziął "spory obiekt" . Nie tę mgławicę, tylko ogromy obszar kosmosu między skrajnymi gwiazdami zdjęcia.

 

Zatem reguła "radiana" wymaga weryfikacji dla (rozmiaru) małych obiektów spotykanych w astronomii. Już nie z prostej proporcji (tylko jakoś "utangensowić").?!

 

ZbyT dużo foci, może zerknie na fotki i coś dopowie?

 

Jakoś te pixele śniegowej kuli na zdjęciu należało by wyjaśnić.

 

 

:astro:

 

:uhm: :uhm:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem przypomnieć, że ta mgławica planetarna ma 17"x14" ale według mnie liczony sam środek, centralna najjaśniejsza część. Dopiero otoczka ma wielkość około 35"-40". Tak jest moim zdaniem po moich obliczeniach. A jak jest u was ;) ?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

EDIT. Sory, źle zapisałem wyniki obliczeń, o blisko 10" ;). Poprawka.

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem przypomnieć, że ta mgławica planetarna ma 17"x14" ale według mnie liczony sam środek, centralna najjaśniejsza część. Dopiero otoczka ma wielkość około 35"-40".

no właśnie, a dodatkowo im dłuższe naświetlanie tym bardziej otoczka może jeszcze spuchnąć... dlatego jeżeli chcemy mieć ścisłe obliczenia to najlepiej korzystać z pozycji gwiazd (tak jak zrobił to Piotr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wolę nie mieć racji ale mieć dobry wzór niż na odwrót! :)

A swoją drogą niezły śmietnik mamy w internecie (o rozmiarach), a Wy Panie i Panowie na matrycach ... "spuchła" :D

tak przy okazji

Czy znamy jakieś Panie, które samodzielnie focą nawet planetarki ?

(Nie znam się za dobrze, ale te sesje to ciut zdrowia kosztują może)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.