Skocz do zawartości

Doradźcie !


adam12345678

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... mam taki problem, mam na oku teleskop podam link:http://allegro.pl/teleskop-opticon-150f1400eq-gwa-24m-galaxy-poznan-i3096465571.html tylko nie wiem czy ten teleskop będzie spełniał moje oczekiwania i wgl czy nadaje sie do czegoś ? jeśli ktoś ma ten teleskop albo zna sie dobrze na teleskopach proszę o odpowiedź... Aaaa i dodam że mam świetne warunki do obserwacji nieba, głownie chciałbym nim zobaczyć planety typu: Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz galaktyki i mgławice... z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Napisz ile zamierzasz przeznaczyć na niego kasy, gdzie będziesz obserwował na balkonie czy w ogrodzie, czy jeszcze pojedziesz na jakąś miejscówkę i określ dokładnie to niebo bo powiedzenie świetni warunki nam nic nie mówi. Będzie to twój pierwszy sprzęt obserwacyjny? znasz gwiazdozbiory i położenie obiektów na niebie? jeżeli nie to może warto pierwsze kupić lornetkę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam przeznaczyć na teleskop z jakieś 700/800 zł... będę obserwował niebo z balkonu jaki i w ogródku a raczej to jest taka górka z której widać całe niebo, a niebo u mnie jest bardzo ciemne bo mieszkam na wsi, z dala od miast... w sumie rozmiary teleskopu nie mają dla mnie żadnego znaczenia może być duży i ciężki, nie zamierzam nigdzie sie z nim wybierać... Nigdy wcześniej nie miałem teleskopu więc chce coś w miarę dobrego kupić za te pieniądze, mam nadzieje że pomożecie mi wybrać dobry teleskop... Aaa i jeszcze jedno nie polecajcie mi zakupu lornetek, jak dla mnie to sie do niczego nie nadaje, wole reflektor lub refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam przeznaczyć na teleskop z jakieś 700/800 zł... będę obserwował niebo z balkonu jaki i w ogródku a raczej to jest taka górka z której widać całe niebo, a niebo u mnie jest bardzo ciemne bo mieszkam na wsi, z dala od miast... w sumie rozmiary teleskopu nie mają dla mnie żadnego znaczenia może być duży i ciężki, nie zamierzam nigdzie sie z nim wybierać... Nigdy wcześniej nie miałem teleskopu więc chce coś w miarę dobrego kupić za te pieniądze, mam nadzieje że pomożecie mi wybrać dobry teleskop... Aaa i jeszcze jedno nie polecajcie mi zakupu lornetek, jak dla mnie to sie do niczego nie nadaje, wole reflektor lub refraktor.

 

 

W takim przypadku zdecydowanie ten:

 

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-6-pyrex-dobson.html

 

"Mechanicznie" OK, a optycznie bardzo góruje nad alternatywami w tej grupie cenowej.

 

W Twoim wieku już tym standardowym okularem 10 mm Twoje oko wyłapie praktycznie wszystkie detale osiągalne dla tego teleskopu (z racji jego maksymalnej zdolności rozdzielczej). Gdy mówimy chociażby o Księżycu.

 

Z czasem możesz dokupić sobie na przykład okular rzędu (około) 6mm do pewnych "subtelnych" celów

wymagających czasem większego powiększenia niż 120x co tu masz od razu.

 

Za to okularem 25 mm masz od razu frajdę z rozciągłymi obiektami głębokiego nieba (np Messier 31).

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

Lornetki polecanej niżej przez Pulsara w rękach nie utrzymasz, a na tanim byle czym nie warto :icon_neutral:

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Każdy mówi nie polecajcie mi zakupu lornetek itd. ale najlepiej jest zapoznać się z niebem, lornetka to bardzo ułatwia. No to jeżeli nie ma znaczenia rozmiar i mobilność to najprostszym, najlepszym i najtańszym w tej jakości będzie Synta 8 na dobsonie. http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=24863 Tu masz super teleskop za niewielka cenę. Ale jak ja byłbym na twoim miejscu kupiłbym http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25069 i dopiero jak zapoznam niebo za rok, dwa kupię sobie syntę ale już o dużo większym lustrze bo na pewno doskładam więcej na większą aperturę.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no lornetka odpada wole coś mocniejszego, wygodniejszego i na montażu... A np. tubę teleskopu Synta 6 lub 8 można zamontować na montażu paralaktycznym typu EQ2 lub EQ3 ? bo montaż drobsona taki nie za ciekawy jest... A co myślicie o tym zestawie okularów wraz z filtrami link: http://allegro.pl/zestaw-okularow-i-filtrow-starguider-waw-i3036497742.html z teleskopem Sky-Watcher N130/650 ?

Edytowane przez adam12345678
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widze takiej tuby na eq-2:) eq3 może ale to i tak bez prowadzenia bo nie uciągnie takich długich pewnie. A czemu twierdzisz że dobson nie za ciekawy? A taki zestaw na twoim miejscu na początku bym sobie darował, bo dopiero po pierwszych obserwacjach będziesz bardziej wiedział czego ci brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no lornetka odpada wole coś mocniejszego, wygodniejszego i na montażu... A np. tubę teleskopu Synta 6 lub 8 można zamontować na montażu paralaktycznym typu EQ2 lub EQ3 ? bo montaż drobsona taki nie za ciekawy jest... A co myślicie o tym zestawie okularów wraz z filtrami link: http://allegro.pl/zestaw-okularow-i-filtrow-starguider-waw-i3036497742.html z teleskopem Sky-Watcher N130/650 ?

Tuby teleskopów Synta 6" i 8" są dedykowane do montażu dobsona (mają mocowania po bokach - teoretycznie można je odkrecić), do tego są bardzo długie i zamocowane na paralaktyku mogą się nieźle giąć.

Bierz największą aperturę (średnicę) teleskopu na jaką Cię stać, nie idź w półśrodki. Musisz, żeby kupić zestaw filtrów i okularów wraz z newtonem 130/650, ja uważam, że powinieneś brać np Syntę 8" - w niej masz już okulary potrzebne do nauki obserwacji. Resztę dokupisz sobie w miarę poznawania tajników obserwacyjnych.

 

Swoją drogą - dlaczego uważasz, że montaż dobsona jest nie za ciekawy? (kwestie wizualne??)

 

Jakoś nie widze takiej tuby na eq-2:) eq3 może ale to i tak bez prowadzenia bo nie uciągnie takich długich pewnie. A czemu twierdzisz że dobson nie za ciekawy? A taki zestaw na twoim miejscu na początku bym sobie darował, bo dopiero po pierwszych obserwacjach będziesz bardziej wiedział czego ci brakuje.

hmm nie rozumiem Twojego zdania "eq3 może ale to i tak bez prowadzenia bo nie uciągnie takich długich pewnie" - to znaczy, że z prowadzeniem wzrasta nośność montażu?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widze takiej tuby na eq-2:) eq3 może ale to i tak bez prowadzenia bo nie uciągnie takich długich pewnie.
Mam wrażenie że autor tego wątku myśli tylko o wizualu, a z tego co staram się zrozumieć z Twojej wypowiedzi, to odnosisz się do astrofoto. Czy się mylę? Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę debatę nad moją nieszczęsną wypowiedzią:) więc wyjaśniam, niestety wczoraj już byłem po dużym piwie więc trzeba było odłożyć pisanie, bo sam jak teraz czytam to specjalnie się kupy nie trzyma ta wypowiedź, nie bijcie:)

Najpierw odp. Dzikiemu: tak wiem że do wizuala chcę, ale założyłem że skoro już już koniecznie autor wątku chce mieć montaż paralaktyczny to pewnie prędzej czy później zechce spróbować coś pstryknąć, a żeby się odrazu nie zniechęcił dobrze by było by miał nie jakiś super ale powiedzmy że odpowiednio dobrane komponenty.

 

Teraz do Pawła: gdybym to nie ja pisał też bym nie zrozumiał tego zdania, dobrze że pamiętam co miałem na myśli. Oczywiście nośność montażu jest taka sama czy z prowadzeniem czy bez. Chodziło mi o to że gdyby autor chciał założyć prowadzenie to może być problem z utrzymaniem precyzji tego prowadzenia przy tak długich tubach.

 

I jeśli tylko do wizuala to największą aperturę i nieryzgnować z dobsona tylko najlepiej spotkać się z kimś i zobaczyć jak to działa. Z zestawu okularów i filtrów najlepiej chwilowo zrezygnować tak jak wcześniej napisałem. Sam nie dawno zaczynałem i pare rzeczy kupiłem bez sensu z pośpiechu bo chciałem już mieć jak najwięcej. Ale już się nauczyłem cierpliwości, że najlepiej stopniowo po pierwszych obserwacjach dochodzić co będzie najbardziej potrzebne, no i stawiać na jakość najlepszą jaką stać a nie na ilość:)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do autora tematu Adama. Może napisz gdzie mieszkasz i może się ktoś znajdzie kto mieszka niedaleko ciebie i ma teleskop i pokaże ci co i jak. Zobaczysz jak synta 8" lub 6" "działa" na dobsonie i co widać i tak dalej. Po takim spotkaniu może się zdecydujesz.

A tak na marginesie ile masz lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo a oprócz teleskopów synty 6 i 8 to jak jeszcze polecacie ? Ogólnie to montaż dobsona odpada, nie chce teleskopów na tym montażu, nie podoba mi sie i tyle... A co do teleskopu OPTICON 150/1400EQ to dlaczego go nie polecacie ? myślałem że jest to dobrej klasy sprzęt, duże lustro, ogniskowa też całkiem dobrą no i posiada dużo przydatnych rzeczy np. książkę 'szlakiem gwiazd', mapa nieba i księżyca, dobre okulary plossa, soczewkę Barlowa i filtr księżycowy oraz soczewkę odwracającą obraz... tylko nie wiem czy tuba nie powinna być większa ? gdyż ogniskowa wynosi 1400 mm... jestem jeszcze młody mam dopiero 18 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? Ogólnie to montaż dobsona odpada, nie chce teleskopów na tym montażu, nie podoba mi sie i tyle...

Jak ma być tylko ładny to wystarczy kupić ten badziew z allegro :)

 

A co do teleskopu OPTICON 150/1400EQ to dlaczego go nie polecacie ?

Adamo już Ci wyjaśnił.

 

, dobre okulary plossa, soczewkę Barlowa i filtr księżycowy oraz soczewkę odwracającą obraz... tylko nie wiem czy tuba nie powinna być większa ? gdyż ogniskowa wynosi 1400 mm...

No cóż to właśnie świadczy o jego badziewności.

Okulary plossla były dobre ale... z 8 -10 lat temu, po co do zestawu barlow skoro już jeden ma wbudowany strasznie masakrując obraz- stąd taka duża pozorna ogniskowa.

A po co dają soczewkę odwracającą ? pojęcia nie mam. :laughbounce2:

 

Dobra rada : jak możesz zwiększ budżet i szukaj nowego sprzętu w sprawdzonych sklepach lub używek na giełdzie forum.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrobię "reklamę" O.

Znajomego syn (~13lat) dostał cudo firmy O na prezent. Z dorosłymi wybrał się na obserwacje ok 2-3 razy bez żadnego sukcesu. Ksieżyc wyglądał lepiej przez lornetkę za 50 zł od ruskich. Teleskop spoczywa teraz w piwnicy pod stertą róznych rzeczy, chłopak interesuje się grami komputerowymi - astro sobie darował. Koniec przygody z "teleskopem" O

PS teleskop to był refraktor ogniskowa na pewno 900 apertury nie pamiętam, bo po co.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo a oprócz teleskopów synty 6 i 8 to jak jeszcze polecacie ? Ogólnie to montaż dobsona odpada, nie chce teleskopów na tym montażu, nie podoba mi sie i tyle... A co do teleskopu OPTICON 150/1400EQ to dlaczego go nie polecacie ? myślałem że jest to dobrej klasy sprzęt, duże lustro, ogniskowa też całkiem dobrą no i posiada dużo przydatnych rzeczy np. książkę 'szlakiem gwiazd', mapa nieba i księżyca, dobre okulary plossa, soczewkę Barlowa i filtr księżycowy oraz soczewkę odwracającą obraz... tylko nie wiem czy tuba nie powinna być większa ? gdyż ogniskowa wynosi 1400 mm... jestem jeszcze młody mam dopiero 18 lat :)

Chłopaku, jak Ci się nie podoba to sobie go pokoloruj lub przyklej zdjęcie dziewczyny, cokolwiek. Montaż dobsona jest jednym z najpopularniejszych montaży na który MOŻNA powiesić na prawdę dużą tubę (która nie będzie się trzęsła) i bardzo szybko nauczyć się nieba. Do tego jest trywialny w obsłudze.

 

Teleskop o którym piszesz (na O) to syf, żeby nie powiedzieć gorzej. 150mm to wcale nie jest duże lustro (jak już rozmawiamy w kategoriach wielkości), aby teleskop miał taką ogniskową musi mieć ok 1,2m długości - ten zapewne nie ma, bo w wyciągu na stałe ma osadzoną soczewkę barlowa, która (wykonana z plastików) dodatkowo BARDZO degraduje obraz. Na tym pseudo montażyku to będzie Ci się wszystko gibało jak osika (szczególnie przy tej ogniskowej).

Jeśli chcesz wyrzucić pieniądze w błoto to kupuj ten pseudosprzęt. Jeśli chcesz kupić coś z czego skorzystasz i da Ci frajdę - kup dobsona, przełknij ślinę, że posiadasz coś tak obrzydliwego i go pomaluj np. na niebiesko.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jak kupowałem teleskop Dobson nie wchodził w grę ale zaryzykowałem i opłacało się i to bardzo. A na tube z synty 8 to musi być eq5 bo na eq 3 albo eq 2 niedokładne prowadzenie jak montaż eq3-2 ma nośność ok 8kg a sama tuba synty 8" wazy ok 11-12kg.

Edytowane przez mati537
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo dobra już rozumie dlaczego Opticon 150/1400 jest kiepskim sprzętem, przynajmniej nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto, dzięki... Ale teraz mam inny teleskop na oku Sky-Watcher N 130/650 myślę że jak dla mnie na sam początek z astronomią będzie to dobry sprzęt, co prawda nie ma za wielkiego lustra i ogniskowej ale czego sie spodziewać za 600 zł... A może ktoś z was ma ten teleskop i ma zrobione nim parę zdjęć ? pytam o to bo chce sie dowiedzieć jak księżyc lub planety czy galaktyki wygląda przez ten teleskop... A tak z czystej ciekawości, to w jakiej odległości od ziemi(podłoża) znajduję sie okular gdy tuba teleskopu synta 6 lub 8 na montażu dobsona jest ustawiona poziomo względem podłoża ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 130/900 więc trochę dłuższy. Ksieżyc powala na kolana, planetki Jowisz, Saturn z lepszym od kitowych okularem dają sporą frajdę. Orion wygląda też bardzo fajnie, Andromedy nie da się pomylić z niczym innym. Niestety dopadła mnie chęć większego lustra i zmiana stała się nieunikniona. Prawdziwa zabawa zaczyna się od 150mm. Te każde milimetry więcej to znaczący wzrost powieżchni lustra.

Lustro 130mm moim zdaniem to ciekawe wyjście przy ograniczonym budżecie i jednocześnie minimalne sensowne lusterko.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo dobra już rozumie dlaczego Opticon 150/1400 jest kiepskim sprzętem, przynajmniej nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto, dzięki... Ale teraz mam inny teleskop na oku Sky-Watcher N 130/650 myślę że jak dla mnie na sam początek z astronomią będzie to dobry sprzęt, co prawda nie ma za wielkiego lustra i ogniskowej ale czego sie spodziewać za 600 zł... [...] A tak z czystej ciekawości, to w jakiej odległości od ziemi(podłoża) znajduję sie okular gdy tuba teleskopu synta 6 lub 8 na montażu dobsona jest ustawiona poziomo względem podłoża ?...

Adam, nie kombinuj tylko bierz 150mm (6") na Dobsonie. Koledzy dobrze Ci radzą, na bazie własnych doświadczeń. W Twoich warunkach jest to naprawdę optymalny sprzęt, który wystarczy Ci na lata, chyba, że dopadnie Cię tzw. dwucalica złośliwa. Ja akurat zaczynałem od 130/650 (tylko nie SW) i wiem, że zwiększając minimalnie aperturę zobaczysz różnicę na wszystkich kategoriach obiektów. Dodam, że mój 130/650 chodził na Dobsie, jak i na paralaktyku EQ3-2.

Co do montażu Dobsona to jest on w zasadzie optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich obserwacji wizualnych z wyjątkiem planet, o ile nie jesteś posiadaczem stałego obserwatorium lub chociażby słupa (piera) pod montaż. Po prostu przygotowanie do obserwacji teleskopu na paralaktyku jest znacznie bardziej skomplikowane, roboty jest więcej nawet przy małym teleskopie. Dobsona po prostu stawiasz na ziemi i jest gotów.

W przypadku gotowego zestawu teleskop + paralaktyk połowę kwoty płacisz za sam montaż, który i tak będziesz musiał wywalić zmieniając tubę na większą. Pieniądze w błoto -za tę samą lub podobną sumę więcej zobaczysz na Dobsonie. Oczywiście istnieją ograniczenia w użytkowaniu także tego typu montażu w pewnych sytuacjach (np. balkon z wysoką balustradą), ale nie dotyczą one akurat Ciebie. Zakładam, że będziesz obserwował głównie z przydomowego ogródka na wsi.

Co do położenia okularu przy tubie skierowanej blisko horyzontu: jest on oczywiście nisko, dlatego wyciągi okularowe są w tych teleskopach ustawione nie prostopadle w bok, ale pod kątem nieco w stronę "pleców" tuby. W omawianym położeniu okular jest skierowany ukosem w górę.

Obserwację Dobsonem prowadzi się z małego stołeczka/krzesełka, przynajmniej w tym przedziale wielkości teleskopu o jakim mówimy (6-8").

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.