Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przeanalizowałem swoje fotki i wyszło na jaw, że niektóre są naprawdę niesamowite. Na razie wstawiam krótki filmik z zaćmienia (widok z mojego teleskopu, ale ostrość i powiększenie bardziej przypomina jak z lornetki). Przyznam, że filmy z mojego aparatu wychodzą fatalnie, ale zdjęcia są bardzo dobre.

 

http://www.youtube.com/watch?v=s8WuxT2cWJo&feature=youtu.be

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo prawdziwy miłośnik (nie mylić z pospolitymi pstrykaczami) wie o ciekawych zjawiskach długo wcześniej, choćby z takich źródeł jak poniższe:http://regulus.astrohobby.pl/Almanach/almanach2013_main.html

 

a żeby było łatwiej była o tym (jak co roku) informacja na forum

http://astropolis.pl/topic/40089-almanach-astronomiczny-na-rok-2013/?hl=almanach

 

od tej lektury zawsze zaczynam rok. Trzeba wcześniej wiedzieć jakie ciekawe zjawiska nas czekają

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie 2 fot - zaćmiony Księżyc (1/160sek) + ogród (3.2sek). Canon 50D + 17-55mm. 800ISO. Klasztor ojców Franciszkanów w Smardzewicach.

 

Rewelacja. Z jednej strony nieomal space-art. Z drugiej strony ...

recenzenci wpuszczający zdjecia na APOD znają się na rzeczy.

Całkiem poważnie uważam, że powinni rozważyć je jako ewentualnego zwyciężcę dnia!

Jak to się wysyła?

Niestety nie wiem, ale jeżeli ktokolwiek wyrazi podobny entuzjazm co ja to zapewne też Ci pomoże

to zrobić ... o ile ... przypadkiem nie wiesz co i jak trzeba zrobić.

 

Czy ta jasna "gwiazda" na lewo-góra od Łysego (biały punkcik) to nie było coś znanego? ;)

 

Pozdrawiam

dotyczy postu:

http://astropolis.pl/topic/40767-pcieniowe-zamienie-ksiyca/?do=findComment&comment=490611

 

p.s.2

a może, przy tej okazji, i tak ktoś tu krótko napisze, jak się wysyła zdjęcia na APOD :icon_idea:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się spędzić trochę czasu przy obróbce fotek z sesji. Na razie wyszły mi 3 fotki, ale jeszcze pewnie jedną albo dwie przyzwoite uda mi się wycisnąć. Niestety pod koniec zjawiska naszła gęsta mgła, która przeszkodziła mi w obserwacjach i foceniu.

 

Wszystko złożone w Registaxie.

 

godz. 22:10 - 10 klatek

8687252866_d61112e2d2.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:10 CET by AstroTripper2000, on Flickr

 

godz. 22:25 - 25 klatek

8686139407_b63f3c6066.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:25 CET by AstroTripper2000, on Flickr

 

godz. 22:28 - 35 klatek

8687265198_69f89e4878.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:28 CET by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem opis zdjęcia, bo faktycznie na zdjęciu jest ukazane częściowe zaćmienie Księżyca.

Miałbym jednak wątpliwości, co do nazwania całego zjawiska opisywanego w tym wątku, bo przecież całe zjawisko trwało ponad 4h, a częściowe zaćmienie tylko niecałe pół godziny, więc mamy ponad 3,5h. półcieniowego zaćmienia, a tylko 27 min częściowego zaćmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jednak wątpliwości, co do nazwania całego zjawiska opisywanego w tym wątku, bo przecież całe zjawisko trwało ponad 4h, a częściowe zaćmienie tylko niecałe pół godziny, więc mamy ponad 3,5h. półcieniowego zaćmienia, a tylko 27 min częściowego zaćmienia.

 

 

podczas zaćmienia całkowitego jest podobnie. Większość czasu zajmują zaćmienia półcieniowe i częściowe, a jednak nazywamy je całkowitym ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście u mnie w Krakowie była naprawdę dobra pogoda i było czym nacieszyć wzrok. Szkoda, że to zaćmienie nie było całkowite, wciąż pamiętam widok krwawego Księżyca 15.06.11 roku. Księżyc był w tedy wyjątkowo bardzo czerwony za sprawą wzmożonej aktywności wulkanicznej na Ziemi. :)

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.