Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Wg.:
http://lowcy-zacmien.pl/25-kwietnia-2013r-czesciowe-zacmienie-ksiezyca


25 kwietnia 2013r. nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca o maksymalnej fazie 0.98 i jasności 0.0147,
które będzie najlepiej widoczne w pełnym przebiegu w prawie całej Polsce, w Europie Wschodniej, Afryce,
Azji środkowej, zachodniej Australii i Antarktydzie. Największe zaćmienie będzie widoczne w zenicie
dla obserwatora na oceanie na wschód od Madagaskaru. O wschodzie Księżyca zaćmienie będzie widoczne
we Wschodniej części Ameryki Południowej, Europie zachodniej i Afryce zachodniej.
O zachodzie Księżyca zaćmienie będzie widoczne w Azji wschodniej i wschodniej Australii.

Będzie to niezwykłe zaćmienie Księżyca do obserwacji, ponieważ tak naprawdę faza częściowa jest bardzo mała
i trwa jedynie niespełna 27 minut - cień Ziemi dosłownie "muśnie" północną część tarczy Księżyca.
Drugą niezwykłością jest fakt, że zaćmienie to jest jednym z dwóch zaćmień Księżyca
(drugie, tym razem półcieniowe zaćmienie Księżyca nastąpi 25 maja 2013r),
które są związane z obrączkowym zaćmieniem Słońca widocznym w dniu 10 maja 2013r.

Niedoświadczonym obserwatorom warto przypomnieć, że początek i koniec zaćmienia półcieniowego są bardzo trudne do obserwacji i praktycznie niezauważalne, a na jakość obserwacji mają wpływ warunki atmosferyczne, miejsce obserwacji (najlepiej poza miastem i wysoko nad horyzontem), doświadczenie obserwatora i użyty sprzęt obserwacyjny.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca w dniu 25 kwietnia 2013r. jest 65 z cyklu Saros 112, który liczy serię 72 zaćmień: 14 półcieniowych, 43 częściowych, i 15 całkowitych zaćmień Księżyca.

Dane cyklu Saros 112:

Pierwsze zaćmienie = 20 maja 859 r.
Ostatnie zaćmienie = 12 lipca 2139 r.
Długość cyklu Saros 112 = 1280.14 lat.

 

Saros ... co to jest?
A po 2139 roku to
Łysy gdzieś odleci czy będzie nowy Saros?

 

Pozdrawiam

p.s.

W mojej lornetce TS 10x60 widzę je w lewym górnym "narożniku" (sorry za brak dobrego określenia)

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie muszę sobie wmawiać; pociemnienie jest wyraźnie widoczne, ale tylko gołym okiem. W teleskopie, nawet przy niewielkim powiększeniu, kontrast jest zbyt mały i cała tarcza wygląda na jednakowo jasną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przypomniałem sobie o częsciowym zaćmieniu Księżyca w chwili gdy już to zajawisko w zasadzie trwało.

Jadę sobie do domu skręcam na drodze w kierunku wschodnim a tu taka niespodzianka.

Udało mi się jeszcze złapać za aparat i uwiecznieć kolejne już dla mnie częściowe zaćmienie Księżyca.

 

Canon 550D + canon 300L f4

2s6neoh.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wróciłem z obserwacji tego zjawiska. Chciałem je uwiecznić na zdjęciu i bite 15 minut zeszło mi na walce z ustawieniem ostrości. Udało mi się to ok. 22:10 czyli zaraz po maksimum i wtedy zacząłem pstrykać. Pogoda dopisała, a zjawisko było bardzo dobrze widoczne nawet gołym okiem. Na fotkach widać pociemnienie, natomiast oglądany gołym okiem zacieniony fragment Księżyca odcinał się zdecydowanie wyraźniej.

 

Poniżej pojedyncza, nieobrobiona klatka z mojej sesji. Sky-Watcher 150/750 + Sony Alpha A200. Jutro będę się bawił zebranym materiałem, może wreszcie wyjdzie mi sensowna fotka Księżyca.

 

161cd9g.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóg wszystkich zakupów i Pan baletów dogorywających pobłogosławił moje osiedle supermarketem Tesco, czynnym do 24, do którego zresztą mam jakieś 5 minut piechotą i gdy szedłem sobie na zakupy uzupełnić imprezowy prowiant, popatrzyłem na księżyc. Cholera, zima minęła, a jakiś smog w powietrzu dalej się utrzymuje, myślę. Księżyc jakiś taki przymulony, bardziej pomarańczowy niż zwykle. Masz chłopie pecha, cały czas ci smrodzą, jak nie śmieciami w piecach, to grillami na wiosnę. Nawet przemknęło mi przez myśl, czy go następnym razem w ramach przeprosin kiełbasą jaką nie poczęstować. No nic, kupiłem bułki i wino, wracam, może ciut mniej chwiejnym krokiem - namiastkę hiszpańskich winnic jednak żal stracić. Patrzę, nie dość że smog, to jeszcze jakaś upierdliwa chmura wisi nad Księżycem i lekko przysłania górną jego część. Tego to już za wiele. Nie dość, że skrzywdzony przez los, łysy, do tego niesłusznie i krzywdząco wplątany w koneksje islamem, to jeszcze na jego reputacji drugiego po Słońcu cieniem kładzie się jakaś para wodna. Skandal, pomyślałem. Po czym wszedłem do klatki i zacząłem wdrapywać się na szóste piętro, bo jakiś huncwot porwał windę i nie chciał oddać. Przed wejściem do mieszkania rzuciłem okiem raz jeszcze przez okno z klatki. I tyle było mojej obserwacji zaćmienia, jak się dzisiaj okazało.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.