Skocz do zawartości

Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Ja również potwierdzam już wysoką aktywność. Pomiędzy 22:15 - 23:30 dostrzegłem 16 meteorów, z czego połowa to Perseidy. Perseidy: 3 jasne zjawiska (-2, -1, 0 mag.) z 10-cio sekundowymi smugami, pozostałe pięć słabsze niż 2 mag. Inne meteory: wciąż duża aktywność Południowych Delta Akwarydów (ok. 4), jednak słabe zjawiska. Pozostałe - nie wiem jeszcze. Bynajmniej jeden był bardzo ciekawy (pierwszy w moim życiu): pomarańczowy meteor rozbłysł do -1 mag, rozpadł się na kilkanaście widocznych fragmentów (widoczn przez 2 sek). Ciekawe, ponieważ poruszał się z prędkością zwykłej satelity (z rozpadem czas trwania zjawiska to 8 sek). Musiał być blisko radiantu, wyglądało jakby leciał prawie w moją stronę. Jeśli tak było, to radiant jest w konstelacji Koziorożca, dokładnie gdzieś w połowie pomiędzy rogami z gwiazd (nie Perseid).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7 - powiedz mi coś więcej (na PW) o tym Perseidzie.

 

Sprawozdanie z moich ostatnich obserwacji:

1 sierpień (22.30-23.30): ogółem 15 sztuk

2 sierpień (22.40-23.40): obserwując trochę przed domem, trochę przez okno dojrzałem 14 sztuk + jeszcze 2 w nocy, kiedy przeszedłem się do kibelka :P

3 sierpień (22.10-23.40): obserwacje u kuzyna z dachu garażu - 30 meteorów

4 sierpień (0.10-0.15): 7 spadających gwiazdek

 

Moje drobne rekordy podczas tych obserwacji:

-widziałem najkrótszy meteor w życiu

-meteor strasznie bliski horyzontu

-"najciemniejszy" meteor - duży, ale dziwnie ciemny

 

Szkoda, że bardziej nie wykorzystałem tych nocy. (Głównie z powodu dziwnych odgłosów zza płotu :P )

Dziś mamy straszne chmury, a polepszyć ma się chyba dopiero za tydzień - czyli na Perseidy. Czyli jest nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7 - powiedz mi coś więcej (na PW) o tym Perseidzie.

 

Dokładnego czasu nie zanotowałem, ale jak napisałem było to ok. 22:50 czasu polskiego. Zamieszczam screen z Stellarium z naniesionym torem tego Perseida.

 

2013-08-06_100453.gif

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy chciałem sfotografować jak najwięcej Perseidów. W ciągu trzech godzin (22:15-23:15 oraz 00:00-2:00) w kadr przeleciały tylko 3 meteory (dwa Perseidy, jeden z Południowych Delta Akwarydów). Wizualnie widziałem około 15 zjawisk (widok ograniczony przez budynki). Poniżej jeden uwieczniony Perseid, na tle Drogi Mlecznej.

 

Canon EOS 60D, t = 25s, ISO 3200, f/3.5, 07.08.2013 (01:49), ogniskowa 18mm (obiektywem kitowym).

64gg1x.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
dzisiaj z nocy w godzinach 01:00-02:40 prowadziłem obserwacje z terenu pobliskich działek. Niebo nie było najlepszej jakości, zasięg max wynosił 4,5-5 mag ok. godz. 01:00, do 5,5 mag ok. 02:40. W centrum pola widzenia miałem Perseusza. W ciągu 1h40' udało mi się zaobserwować 9 zjawisk z czego 6 to perseidy. Ogólnie myślałem że na niecały tydzień przed maksimum aktywność perseidów będzie trochę większa. Zakładałem że uda się zobaczyć 20-25 zjawisk w 2h. Może następnym razem bardziej mi się poszczęści.

Edytowane przez ErykB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnego czasu nie zanotowałem, ale jak napisałem było to ok. 22:50 czasu polskiego. Zamieszczam screen z Stellarium z naniesionym torem tego Perseida.

 

attachicon.gif2013-08-06_100453.gif

 

Witaj, patrząc na jego długość zjawiska niezbyt pasuje do roju Perseid.... (za blisko radiantu)

A jaką miał jasność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a może włodarze tak naprawdę są po naszej stronie? Tylko pomyślcie. Im zależy tylko na oszczędnościach, ale blokuje ich durne społeczeństwo, które ma cykora kiedy jest ciemno. A w takich sytuacjach zawsze burmistrz, prezydent itd. może "zwalić winę" na szalonych obserwatorów nieba, którym nie chce się czekać do śmierci żeby je zobaczyć... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, patrząc na jego długość zjawiska niezbyt pasuje do roju Perseid.... (za blisko radiantu)

A jaką miał jasność?

 

To na 99% był Perseid (ta sama prędkość, kolor)

Faktycznie początek jest zbyt blisko radiantu, ale to moja wina niedokładności rysunku.

 

Jasność ok -2 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to nie jest Perseid (na pewno nie leci z tej strony). Raczej spodaryczny, ponieważ według listy rojów meteorów w AA nie pasuje do żadnego z aktywnych rojów.

 

Pogodę mam od 23:00-00:00, więc do rana będzie co oglądać. Już dziś, ponieważ pogoda na jutro nie wydaje się być optymistyczna.

 

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu perseid ( pierwszy od góry) poniżej jakiś satelita (akurat coś leciało) i dodatkowo majaczy M32. Ogółem zjawisk zaobserwowałem 12 w tym 3 bardzo jasne, niestety wtedy jeszcze ładowała się bateria lustrzanki. 1 zostawił nawet ślad w postaci smugi, która szybko się rozwiała. Obserwacje prowadziłem od 22:30 do 00:30

 

Teraz trzeba się modlić o pogodę na jutro bo zapowiada się tragicznie w Szczecinie

DSC_0432.JPG

Edytowane przez 21szpak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj znaczy się teraz w nocy też już leca ale u mnie bez ja sporadycznie gora z 30 widzialem przez calą noc od 22 do teraz spowodowane tym ze nie zajmowalem sie tylko. obserwacja tego obserwacją wszystiego przez telepa jak i proba uwiecznienia chociaż jednej perseidy na fotce no i niestety ta proba wiazala sie z niepowodzeniem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne po tym, że widzisz meteor "wylatujący" z obszaru konstelacji Perseusza - można w sieci znaleźć dość dokładny punkt, z którego meteory "wylatują".

 

Trzeba uściślić, że meteory prawie nigdy nie wylatują z radiantu w Perseuszu, oprócz tych stacjonarnych i niemal stacjonarnych. Mogą się pokazać gdziekolwiek, nawet po drugiej stronie nieba, jak widać np. na tych zdjęciach znalezionych w sieci. Perseidy poznaje się po tym, że przedłużania ich śladów kierują w kierunku północnego Perseusza, a także w mniejszym stopniu po kolorze i prędkości.

 

Wczoraj sfotografowałem 3 perseidy, ale okazało się, że mój obiektyw chyba się popsuł, bo cała lewa strona kadru jest nieostra, do tego niebo z balkonu jest mocno zaświeltone, głupiego robota... dzisiaj jak będzie ładnie to wyjadę samochodem daleko za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy siedziałem do 3:00, ponieważ 12/13 nie jest za bardzo optymistyczna (całą noc częściowe zachmurzenie). Wynik: 38 meteorów (nie obserwowałem cały czas, lecz z przerwami), w tym 35 to Perseidy. Pozostałe to do Akwarydy (PDA?). Część czasu poświęciłem na fotografowanie, w kadr wleciało ok. 10 meteorów (widziałem wizualnie tylko jeden z nich). I akurat ten był najjaśniejszy spośród dziesiątki. Miał ok. -0.5 mag. Zdjęcia zamieszczę wkrótce.

Jak napisałem wyżej, wiem, że Perseidy 12/13 mogą (ale nie muszą) niewypalić przez niepogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak rozpoznac co jest perseidem co nie?

 

dziekuje!

 

Witaj,

 

Obserwując meteory warto coś się o tym dowiedzieć zanim się je zakwalifikuje do danego roju:

 

Mniej więcej radiant Perseid w maksimum mamy w tym miejscu:

 

roje_perseidy.gif

 

A kryteria przynależności zjawisk do rojów to:

1) Podstawowe kryterium:

Przedłużenie trajektorii meteoru wstecz powinno przeciąć się z radiantem (czyli miejscem z którego wylatują meteory). Sporym problemem tego kryterium jest (oprócz uwzględnienia ruchu radiantu) rozmiar radiantu roju. Jego uwzględnienie nie jest wcale takie proste ponieważ im dalej widzimy to zjawisko od radiantu tym dla niego radiant jest nieco większy.

2) Kryterium odległości.

Odległość radiant - początek zjawiska powinna być conajmniej dwa razy większa od długości trasy meteoru. Reguła ta nie jest prawdziwa dla bolidów, które wchodzą w głębsze warstwy atmosfery i ich trasy mogą być dłuższe.

3) Kryterium prędkości.

Meteoroidy wpadają w naszą atmosferę z prędkością, która zawiera się od 12 do 72 km/s. Na skutek rzutowania tras meteorów na sferę niebieską, kątowa prędkość zjawisk (wyrażona nie w km/s lecz w stopniach na sekundę jest mniejsza blisko radiantu roju a większa w dalszych odległościach.

 

 

Obserwując dziś perseidy polecam rzucic okiem na nasze poradniki:

1) Najprostsza metoda obserwacji astronomicznych

2) Opis metody klasyfikacji do rojów opisane w naszym biuletynie Cyrqlarz

Edytowane przez ax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.