Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że nie tylko ja odważyłem się to powiedzieć. Dokładnie to widać na zestawieniu kolegi hamala, nie wiele brakuje i wszystko jest do osiągnięcia. Myślę, że dobrze się wzorować na forach brytyjskich, bo tam takich Damianów jest co najmniej kilku a nie uwierzę, że oni mają lepsze niebo. Po prostu to kwestia dobrzego rzemiosła i podpatrywania najlepszych. Polska szkoła jest ok ale angielska jak widać póki co nieco lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać różnicę wyostrzania drobnych detali. U niego to jest faktycznie ostre, tutaj widać jeszcze, że wiele osób ma obwarzanki.

 

ja robiłem JPGa forumowego, a przecież autor ma fit, drizzle i surowy stack a to wiele więcej możliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała różnica a sporo zmienia. Bazowy sprzęt mamy ten sam, no ale jeszcze tego efektu "wow" nie ma. Na Filipinach jest niemal co noc: http://jupiter.cstoneind.com/ :)

 

Wiem że niektórzy stosują numer z WinJUPOSem że każdy kanał to średnia z 3-4 klipów (co daje im m.in. czyste obrzeża). Damian za wiele nie pisze, swego czasu mocno go cisnęli jak z UK robi zajebistego Saturna i wyszło że używał korektora dyspersji i strzelał LRGB :) Pytanie też jaką techniką powiększają. Przy drizzle trudno ostrzyć tak by nie dostać ziarna (no i trzeba bardzo dziwne ustawienia stosować :))

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała różnica a sporo zmienia. Bazowy sprzęt mamy ten sam, no ale jeszcze tego efektu "wow" nie ma. Na Filipinach jest niemal co noc: http://jupiter.cstoneind.com/ :)

 

Wiem że niektórzy stosują numer z WinJUPOSem że każdy kanał to średnia z 3-4 klipów (co daje im m.in. czyste obrzeża). Damian za wiele nie pisze, swego czasu mocno go cisnęli jak z UK robi zajebistego Saturna i wyszło że używał korektora dyspersji i strzelał LRGB :) Pytanie też jaką techniką powiększają. Przy drizzle trudno ostrzyć tak by nie dostać ziarna (no i trzeba bardzo dziwne ustawienia stosować :))

 

Jedno się powtarza. Im dalej człowiek zachodzi i im lepsze osiąga efekty tym na stronie ma skromniejsze opisy :] no bo przecież aby być najlepszym nie zdradza się swoich technik.

 

Ja po drizzle miałem zawsze problem z siateczką ale potem poczytałem o filtrach i skomponowałem własny w PS, usuwa siateczkę ale nie rozmywa i nie wyostrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem coś wycisnąć obróbką ale i tak to nie taki wynik który mnie satysfakcjonuje, Zastosowałem kilka tricków które wyczytałem w Waszych postach i tak na pierwszy rzut oka resampling daje niezłe efekty nawet na tak kiepskim materiale.

8_2_2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno się powtarza. Im dalej człowiek zachodzi i im lepsze osiąga efekty tym na stronie ma skromniejsze opisy :] no bo przecież aby być najlepszym nie zdradza się swoich technik.

 

Ja po drizzle miałem zawsze problem z siateczką ale potem poczytałem o filtrach i skomponowałem własny w PS, usuwa siateczkę ale nie rozmywa i nie wyostrza.

 

Tak , tak , jaki to filtr od tej krateczki ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, moim zdaniem różnice różnice pomiędzy fotkami Damiana a "resztą świata" są kolosalne, i tutaj

sama kwestia obróbki jest tylko jednym z elementów. Im głębiej się wchodzi w temat, tym więcej przywiązuje

się wagi do szczegółów, nie tylko kwestii obrôbki ale do spraw setupowych, a takich punktów "zapalnych"

jest ich co najmniej kilkanaście. Fotki Damiana, przez niektórych krytykowane jako wykonywane poprzez przesadne

wspieranie się doświadczeniem na polu obróbki mają jednak nieprawdopodobną klarowność połączoną jednocześnie

z doskonałym odwzorowaniem szcegółu. Osobiście uważam, i tu zgodzę z niektórymi wypowiedziami,

że największe błędy lub też spore marnowanie potencjału jaki drzemie w materiale na naszym podwórku polega na

"prześlizgiwaniu się" nad obróbką końcową w programie typu PS. Z materiałów, które niektórzy z kolegów mi przesyłali

wyciągam mniej-więcej to samo do poziomu "po Astraimage". Tutaj i Peach, na tym etapie nic więcej nie wskóra...?:)

Natomiast choćby zbliżenie się do takich wyników jak Damian wymaga bardzo dobrej znajomości photoshopa. Jeśli ktoś

twierdzi tutaj, że niektóre z fotek wykonywanych w Polsce są zbliżone lub niewiele im brakuje to niestety świadczy to o małym doświadczeniu w ocenie fotek lub małym doświadczeniu w ogóle na poletku pn. astrofo planetarne. Nie chcę nikogo urazić, w sporej części pierwsze fotki Peacha, szczególnie Jowisza raziły przerysowaniem i zbyt dużym koncetrowaniem się na eksponowaniu szczegółu, ale potem było już w zasadzie hi-endowo. Być może, z czasem u nas ktoś wreszcie zdoła przy dobrym seeingu i doświadczeniu

obróbkowym zbliżyć się do tego poziomu, czego szczerze życzę!

 

Niezależnie od tego wzrost poziomu fotek planetarnych jest u nas FANTASTYCZNY!

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powróćmy do tematu seeingu.

 

W Polsce bardzo często seeing wygląda tak

 

 

lub tak

 

http://www.youtube.com/watch?v=rEQVZ6olxoo&feature=youtu.be

 

Czyli falowanie we wszystkich możliwych kierunkach , lub rozmycie tak jak by była zła kolimacja , lub źle ustawiona ostrość.

 

Trudno z takiego materiału coś wycisnąć nawet jak się ma większy sprzęt lub używa filtrów , coś tam sie poprawi ale to jeszcze nie to czego oczekujemy od naszych sprzętów.

 

Jeżeli trafi się na taki seeing to nawet kamera kolorowa da radę

 

 

Polecam ten ostatni ściągnąć na dysk i obejrzeć jaka to super jakość.

 

Powracając do tematu , ten seeing często występuje na wyspach , a właściwie ruch powietrza delikatnie płynie w jednym kierunku nie gotuje się.

 

Taki obraz z kamerki kochają wszystkie programy typu Registax itp. , po prostu lepiej sobie radzą z jego obróbką i wyostrzaniem .

 

Wystarczy kilka set kolorowych lub czarno-białych klatek filmu , wyselekcjonowanych przez program by osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

 

Co dopiero mówić gdy ma się większy rozmiar lustra i dużo materiału , można wówczas wyciągać dużo detalu , takiego jak wyciąga Damian .

 

Inna sprawa to obróbka , ale bez dobrego , powtórzę dobrego nie przyzwoitego jaki osiągamy na naszym polskim podwórku materiału możemy zapomnieć o takich fotach jak Damiana.

 

Może uda nam się w mniejszej skali coś pokazać ale nie w tak dużej jakiej on pokazuje , dlaczego , bo duże ogniskowe tego wymagają bardziej niż krótkie , o czym przekonują się byli planeciarze fotografujacy DS-y :)

 

Dlatego również niektórzy jeżdżą po świecie szukając dobrego seeingu np. na Barbados czy Filipiny , ale myślą że takich miejsc jest więcej na świecie , nie wiem jak jest na wyspach brytyjskich , ale niektóre fotki wykonywane w Anglii przez niego są dobre choć nie zawsze tak dobre jak z Barbados .

 

Osobiście poluję na dobry seeing każdego dnia , od wielu lat , niejednokrotnie wstając z łóżka i biegnąc do obserwatorium bez względu na temperaturę i godzinę , może ze 2-3 razy trafiłem na seeing 8/10 , ale na taki jak na Barbados 12/10 jeszcze nie ;) .

 

Na koniec jeszcze kilka fajnych seeingów .

 

 

 

Na koniec porównanie warunków seeingowych , żeby jednak dobrze to zobaczyc trzeba film ściągnąć na dysk , bo na Y jest mocno skompresowany.

 

 

 

 

 

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka z Ukrainy: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/6366384-2014-02-04-2033_2-RGB.jpg - praktycznie ten sam kadr co i ja miałem. Ostrość znacznie lepsza - warunki znacznie lepsze ;) Brakuje nam nocy z dobrym seeingiem... tylko co jeżeli on nie istnieje?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje ale nie równy w każdym miejscu Polski.

 

Czasami wożę swojego SCT na Lubelszczyznę , i zauważyłem że wiele razy trafiłem na bardzo dobry seeing , szczególnie rano.

 

Oczywiście w odległości kilkunastu , kilkudziesięciu kilometrów od większych miast .

 

Gorzej mam pod miastem , a w mieście to już najtrudniej , dlatego pisałem ci rik , żebyś przyjechał ze swoim sprzętem do mnie :) , może pokaże ta 14-stka to co wcześniej twoja 11-stka :)

 

Twoja 14-stka jest albo źle wystudzona , albo nie daje rady pokonać miejskiego seeingu , albo nie nadąża za zmianami temperatury , taki sprzęt powinien pokazać pazurki , nie myślaleś by się z nim wybrać kiedyś poza miasto ?

 

W naszym klimacie trudno o dobry seeing ale mamy tez małego sprzymierzeńca jakim jest mgiełka , która stabilizuje obraz w kamerce .

 

Jedyny problem to apertura , bo mniejsze teleskopy mają z tym problem , ale większe sobie dają z tym dobrze radę a ten sprzęt ty masz :) , głowa do góry , a właściwie teleskop ;)

 

Po prostu nie mogłem się oprzeć pokusie żeby tego filmu nie wrzucić

 

 

Wpszcie na Y Jupiter good seeing i miłego oglądania , trochę tego jest .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C14 nie jest mobilny. C11 też działał dobrze w wybrane noce. Saturn w zimie szedł dobrze bo wypadał w środku nocy jak już wszystko się na powierzchni wychłodziło... C14 jeszcze nie miało zbyt wielu okazji. Powoli coś tam się zaczyna pojawiać lepszego materiału, ale to jeszcze nie optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś twierdzi tutaj, że niektóre z fotek wykonywanych w Polsce są zbliżone lub niewiele im brakuje to niestety świadczy to o małym doświadczeniu w ocenie fotek lub małym doświadczeniu w ogóle na poletku pn. astrofo planetarne.

Wygodne stwierdzenie :) nie trzeba nadal nic robić ;)

 

 

 

 

Niezależnie od tego wzrost poziomu fotek planetarnych jest u nas FANTASTYCZNY!

Bo się do roboty wzięli zamiast tkwić w utartych nawykach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy napisał:snapback.png

Jeśli ktoś twierdzi tutaj, że niektóre z fotek wykonywanych w Polsce są zbliżone lub niewiele im brakuje to niestety świadczy to o małym doświadczeniu w ocenie fotek lub małym doświadczeniu w ogóle na poletku pn. astrofo planetarne.


Wygodne stwierdzenie :) nie trzeba nadal nic robić ;)

 

Nie rozumiem takich tekstów - wypisujesz jakieś własne i dziwaczne interpretacje. Czy ja gdzieś napisałem, że nic nie trzeba robić? Wręcz przeciwnie - uważałem i nadal uważam,

że szlifów brakuje głównie w kwestiach obróbki (seeing wiadomo, na to nie mamy wpływu -jest jaki jest). I to jest jedna z głównych spraw o których powinniśmy dyskutować - kwestia obróbek.

Wiele osób z tym ma problemy, ponieważ w przeciwieństwie do obróbek DS-owych trudno tutaj o jeden spójny tutorial, różnice w materiale wymuszają czasem różne podejścia

do softów, szczególnie w obróbce końcowej. Natomiast co do twierdzeń, że róznice w fotkach Damiana via dokonania fotograficzne w naszym kraju to tylko kwestia obróbki - jest

po prostu stwierdzeniem, które nie ma żadnego fizycznego uzasadnienia w prezentowanych materiałach....

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynie uważam że w Waszych zdjęciach jest spory potencjał i zdaje mi się ze jest niewykorzystany na dowód czego zrobiłem tamto porównanie. Nadto nie widzę aby ktokolwiek poszukiwał nowych rozwiązań a przecież my Słowianie mamy spory potencjał twórczy i pora go pokazać i w tej dziedzinie :) Wiem że seeing może być barierą ale postęp jednak jest a to jednoznaczny dowód na to że da się lepiej :) Chcę być dumny z Waszych zdjęć a nie tylko wzdychać za angolami.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.