Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, właśnie. Wyszło mdłe. Jednak lekkie wyostrzenie podczas stackowania ułatwia trochę (?) dalszą obróbkę w Astra Image 3.0 Pro. Poniżej fotka zrobiona w AS2! z 75% wyostrzeniem i dalsza obróbka jak zawsze. Trochę mocniej wyostrzyłem, żeby detal wyciągnąć.

 

I tak te zdjęcia z szybszym filtrem to niebo a zmienia w porównaniu z poprzednimi wynikami.

Skoczyłeś Wojtku mocno do przodu. Ilość szczegółów wzrosła o rząd wielkości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rurze/tubie teleskopu mam specjalną szczelinę nawiewową dla suszarki bo robiąc DS Newtonem to bardzo popularny problem i prewencyjnie między np. 30 min ekspozycjami robić musze chwilę nawiewu, odczekuje na stabilizacje temp ok 2-3 min i dopiero wtedy jadę dalej.

Ja do zapobiegania parowaniu mam niewielką grzałkę na LW. Parowanie przestało mnie obchodzić :) Tylko tak cały czas myślę, czy to nie wprowadza dodatkowych falowań do obrazu? Grzałka z reguły ma ustawioną moc <1W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do zapobiegania parowaniu mam niewielką grzałkę na LW. Parowanie przestało mnie obchodzić :) Tylko tak cały czas myślę, czy to nie wprowadza dodatkowych falowań do obrazu? Grzałka z reguły ma ustawioną moc <1W.

 

Też mam taką grzałke i biję się z myślami .

 

Zauwazyłem jednak (tuba zamknieta) że jesli tak grzeje od początku studzenia to po 2 godzinach wyrównują sie temperatury w całym teleskopie i jest całkiem fajny obraz , nic nie faluje ani nie degraduje obrazu.

 

Inna metoda to bardzo długi odrośnik tak z pół metra minimum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, uspokoiłeś mnie :)

A przy okazji inne pytanie, na podobny temat. Mam na LG wiatrak do chłodzenia i się zastanawiam, czy po wychłodzeniu tuby lepiej go wyłączyć, czy niech sobie cały czas pracuje? Niby mam tylko 8", więc z podążaniem za szybkimi zmianami temperatur raczej nie ma problemu, ale może wiatrak zawsze coś da? Z drugiej strony zastanawiam się, czy wiatrak nie wprowadza jakiś drgań do obrazu. To taki zwykły komputerowy chyba 120 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Inna metoda to bardzo długi odrośnik tak z pół metra minimum .

 

Czyli coś w rodzaju takiego kołnierza? W zasadzie to było by dobre rozwiązanie ale tylko na wypadek zwiększonej wilgotności bo gdy doszedł by element lekkich podmuchów wówczas w nie sposób zapanować nad stabilnym obrazem w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, uspokoiłeś mnie :)

A przy okazji inne pytanie, na podobny temat. Mam na LG wiatrak do chłodzenia i się zastanawiam, czy po wychłodzeniu tuby lepiej go wyłączyć, czy niech sobie cały czas pracuje? Niby mam tylko 8", więc z podążaniem za szybkimi zmianami temperatur raczej nie ma problemu, ale może wiatrak zawsze coś da? Z drugiej strony zastanawiam się, czy wiatrak nie wprowadza jakiś drgań do obrazu. To taki zwykły komputerowy chyba 120 mm.

 

Wiatrak jest dobry do wyrównania temperatury luster , potem moze degradowac obraz ruchem powietrza , być może wprowadzać też jakies drgania , kamera to zarejestruje a registax i inne tego nie lubią.

Ponieważ 8" to nie duże lustro , spokojnie nadąży potem za zmianami temperatur , delikatnie zmieniając swą temeraturę dostosowując do otoczenia .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś w rodzaju takiego kołnierza? W zasadzie to było by dobre rozwiązanie ale tylko na wypadek zwiększonej wilgotności bo gdy doszedł by element lekkich podmuchów wówczas w nie sposób zapanować nad stabilnym obrazem w kadrze.

 

Jeżeli jest nawet lekki wiatr zawsze będzie ryzyko i problem , nawet w krótkiej rurce-ale z dużą ogniskową.

 

Odrośnik nie tylko zabezpieczy od wilgoci , ale również od bocznego światła oraz za szronienia LW przy niskich temperaturach (szadź) .

 

Bardzo często LW jest blisko końca rury co jest błędem , i to nie jest moje zdanie ale fachowców od budowy teleskopów .

 

Tak naprawdę warto mieć nadmuch na LW , LG , oraz taśmy grzejne na wszystkie szkła jakie się ma - używać tego trzeba z rozsądkiem - czyli najlepiej z regulacją temperatury , mówię też tu o grzałkach na szukaczu i okularach .

 

Można zrezygnować z grzałek i pozakładać tylko długie odrośniki na szukacz , teleskop i okulary , nigdy jednak nie ma się pewności że jednak coś zaparuje lub dosłownie zajdzie parą lub lodem.

 

Widziałem już nie jedno lustro GŁ głęboko schowane czy w zamkniętej tubie kompletnie zalodzone , grzałka na to by nie pozwoliła.

 

Że o odkrytych konstrukcjach nie wspomnę .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wzmagania z Planetą Jowisz . Udał się złapać w miarę normalny seeing lecz nie obyło się bez problemów przebieg sesji tutaj opisałem . Ciekawych zapraszam do lektury smile.png

 

 

SW300/1500

ASI120MM

GSO RGB

Barlow x3

4x kanał R 1x kanał RGB

Jowisz 2014-02-12-1949 UT

 

Super fotka Przemek. Nakładałeś na siebie 4x kanał R czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak jest dobry do wyrównania temperatury luster , potem moze degradowac obraz ruchem powietrza , być może wprowadzać też jakies drgania , kamera to zarejestruje a registax i inne tego nie lubią.

Ponieważ 8" to nie duże lustro , spokojnie nadąży potem za zmianami temperatur , delikatnie zmieniając swą temeraturę dostosowując do otoczenia .

Ja używam (tylko proszę się nie uśmiechać) wentylatora pokojowego stojącego na ziemi. Nie wprowadza wtedy drgań, ma dużą wydajność i często włączony w czasie obserwacji stabilizuje obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dzisiaj. Teraz jest czyste niebo. Jeżeli się utrzyma, podejdę jeszcze o godzinie 21.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, TS Optics Light YellowFilter 1.25",

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, Astra Image 3.0 Pro, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

Jup_20140214_184720.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie 4x RGBL :)

Oczywiście że można 4 x RGBL .

 

Ale wszystko zależy jaki jest w danej chwili seeing. 4x po 4 kanały każdy stack powiedzmy 60 sekund to wychodzi 16minut jezeli tak długo by sie utrzymała dobra przejrzystość to jak najbardziej. Ale gdy jest 8 minut tylko dobrego seeingu wtedy można się ratować kosztem precyzji kolorów ostrymi kanałami R.

Edytowane przez pmamot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś walczyłem z Barlowem 2x. Nie jest łatwo łapać Jowisza 170px na 640px klatce (na AZ4), ale udało się trochę zebrać. Jest też oczywiście mini Jowisz do towarzystwa. Przy okazji zapytam, na czym zyskają zdjęcia gdy kupię filtr ir/uv cut?

 

 

maly.jpg

duzy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.