Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Astrokosmo dał ciekawe zestawienie które pasuje jak ulał do tematu luster bo uważam że duży wpływ ma tu tez jakość optyki a Damiany używają zapewne doskonałej. Teraz mam dwa teleskopy i mogę porównywać obraz bezpośrednio. 270/150 pokazuje obraz o mniejszej rozdzielczości ale masz wrażenie że trafiłeś na dobry seeing a w tym samym czasie 320/1500 dokładniej skolimowany pokazuje gówniane mydło bez detalu jak na filmikach powyżej. Mając tylko ten drugi bym stwierdził że seeing do d.. i bym poszedł spać, mając ten pierwszy, że jest doskonały i marudził że nie mam większego lustra.

 

Do tego programy typu Win Jupos. Zastanawiam się czasem czy to nie jest tak że Damiany objadą przez tydzień całą tarczę dookoła, stworzą sobie z tego mapę (przyda się do brzegów) potem specjalnymi programami robią sklejanki różne różniaste typu: dziś robię 4h kanał zielony, jutro 4h kanał niebieski, pojutrze 4h kanał czerwony, potem za pomocą WCP zgram wszystko w całość, rozjechane brzegi wyrówna WinJUPOS i gotowe ! przecież w 3 dni na Jowiszu i tak się nic nie zmieni. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czasem czy to nie jest tak że Damiany objadą przez tydzień całą tarczę dookoła, stworzą sobie z tego mapę (przyda się do brzegów) potem specjalnymi programami robią sklejanki różne różniaste typu: dziś robię 4h kanał zielony, jutro 4h kanał niebieski, pojutrze 4h kanał czerwony, potem za pomocą WCP zgram wszystko w całość, rozjechane brzegi wyrówna WinJUPOS i gotowe ! przecież w 3 dni na Jowiszu i tak się nic nie zmieni. Co o tym myślicie?

 

Nie da rady, tam się wszystko zmienia w ciągu paru godzin. Jest kilka filmików poklatkowych, tu np. z Voyagera:

 

 

 

Natomiast sam pomysł nakręcenia dużej ilości materiału, by złapać planetę z każdej strony, i nałożenia tego jako teksturę na sferę w programie do grafiki 3D nie jest nowy. Też gdzieś widziałem taki filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz łapany między chmurami. Liczyłem na dobre warunki w dziurach miedzy chmurami niestety dziś się nie udało ;]

Dobson 8" Lifecam, Barlow 2.5X, obróbka Castrator AS2! Regi6

Nie gadaj udało się. Ja na ósemce i kamerce analogowej nie potrafiłem tego wyciągnąć co Ty. Kontrast kolorki WCP wszystko jest . Fajnie.

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Kolegów, czy jakość czerwonego filtra ma wpływ na jakość aviku? Obecnie mam filtr czerwony GSO i tak się zastanawiam, może lepiej kupić porządny Baadera, czy może lepszy od czerwonego będzie IR Pro 742?

Między GSO a Baaderem nie zobaczysz różnicy. Obie firmy robią takie filtry bez problemów. ProPlanet będzie ciemniejszy od nich bo przepuszczający tylko dłuższe fale. O ile warunki pozwalają warto używać filtrów jaśniejszych operujących na krótszych falach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poruszyłem temat czerwonego filtra GSO. To jeszcze zapytam się, czy oprócz czerwonego (bez RGB) warto mieć jakiś inny filtr, który będzie działać podobnie jak czerwony? Problem mam taki, że moja kamerka dość mocno szumi, gdy jest założone PM 2,5X + czerwony filtr. Czy jasno czerwony będzie odpowiedni, może inny? Niebawem będzie sezon na Marsa i Saturna, więc chciałbym być przygotowany :).

 

PS. Oczywiście szumi, dlatego, że obraz za ciemny i muszę mocno gain podciągać. Natomiast bez czerwonego to obraz mdły.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a'propo seeingu, w Polsce jest bardzo zmienny. W czasie jednej sesji z reguły powtarza mi się

typowa sytuacja, że im bliżej górowania tym planetka wygląda lepiej. Oczywiście to kwestia głównie

dyfrakcji. Sam pure seeing potrafi się wahać w trakcie jednej 1-2 godzinnej sesji w dość nieprawdopodobnych

granicach. Po prostu trzeba "polować". Najczęściej najlepsza, najspokojniejsza atmosfera to kilkanaście minut

przed wschodem słońca, powietrze często "zamiera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a'propo seeingu, w Polsce jest bardzo zmienny. W czasie jednej sesji z reguły powtarza mi się

typowa sytuacja, że im bliżej górowania tym planetka wygląda lepiej. Oczywiście to kwestia głównie

dyfrakcji. Sam pure seeing potrafi się wahać w trakcie jednej 1-2 godzinnej sesji w dość nieprawdopodobnych

granicach. Po prostu trzeba "polować". Najczęściej najlepsza, najspokojniejsza atmosfera to kilkanaście minut

przed wschodem słońca, powietrze często "zamiera".

 

Święte słowa , często miałem nawet tak że planeta była na 20 stopniach i fajny seeing a w górowaniu już kicha , a nad ranem super , takich maratonów zaliczyłem kilka , raz nawet 2 nocki pod rząd , trzeciego dnia wieczorem nie miałem kłopotów z zasypianiem :Loveit:

 

Poluję również w dzień , zwłaszcza gdy jest ładna pogoda i Wenus lub Merkury na niebie , o dziwo czasami wieje a detal wychodzi , czasami spokojnie i kicha , i bądź tu człowieku mądry :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do dziennego fotografowania , to jest piękna pogoda idealne krystaliczne niebo a w kamerce kicha ?

 

Po prostu jest czasami a raczej ciągle delikatny cienki cirrus i on psuje detal na Wenus I Merkurym .

 

Fotografowanie w dzień innych planet mija się z celem .

 

Nawet Księżyc to kicha , tylko Słońce , Wenus i Merkury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.