Skocz do zawartości

Problem - SBIG ST2000XM


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

niestety coś jest nie tak.

Kamera pokazuje częściowo gwiazdę (1/3, 1/2) i gwiazda jest ścięta jakby przy linijce.

 

Dodatkowo gdy chciałem ustawić ostrość focusmaxem to na 2 klatkach gwiazda była ścięta a potem w ogóle nie pojawiała się na klatce przez jakieś 8 naświetlań, potem pojawiła się raz i dalej znikła.

 

Coś ewidentnie jest na rzeczy.

Cóż - skontaktuję się z Amperem i zobaczymy co możemy dalej zrobić.

 

Dzięki za pomoc.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj Ampera o pozwolenie na otwarcie kamery i popaczenie na to miejsce naprawy. To może pomóc :D. Rozbierałem swoje kamery wielokrotnie i potem działały i żadna śrubka nie została :)

 

Biorąc pod uwagę objawy to MOŻE być wzbudzenie któregoś układu, bo te prążki to są ewidentna wizualizacją jakiejś częstotliwości powstającej w kamerze. A wzbudzenie może powstać np. w przypadku pozostawienia odrobiny cyny między ścieżkami, pozostawienia topnika, zawilgocenia , brudu itp. No może też powstać w wyniku uszkodzenia, ale tego na razie proponuję na zakladać.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co - od poniedziałku jestem do dyspozycji, bo na razie jestem w pewnym znany Ci dobrze miejscu :) i mam jakieś nudne zajecia astrofotograficzne :D

Pewnie skorzystam zanim podejmę kolejne kroki :-)

 

Srawdziles czy nie wlozyłeś odwrotnie karuzeli do koła filtrowego ? :)

 

Pozdrawiam

Paweł

Paweł,

tak sprawdziłem. Filtry są "wkręcone" od strony matrycy więc (wydaje mi się że) dobrze są włożone.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę trochę wątek, może komuś się przyda.

Miałem podobny problem z kamerą, konsultowałem to z Amperem, okazało się że jego kamera była w serwisie i nic nie stwierdzono.

Myślałem że przyczyną będzie sterownik, bo Bill podał Amperowi wersje na której pracuje i była inna..., niestety Driver Checker Billowej wersji nie chciał pobrać.

 

Poszukałem i znalazłem w necie taki tutorial:

http://archive.sbig....talling USB.pdf

Okazało się, że przyczyną był sposób instalacji. Najważniejsze żeby wszystko instalować z poziomu administratora, a w oknie Driver Checkera na dole w config drv, a później select st wybrać classic camera, no i kabel usb podłączyć dopiero jak poproszą.

 

Odnośnie wpływu przepalenia i nie włączonego chłodzenia na zakłócenia obrazu, oczywiście nie jest to prawda, kamera działa w warunkach pokojowych, moja działa także na win 7.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak jak napisał Prot, moja kamera była dość długi czas w serwisie w Sbigu i była testowana pod różnymi kątami. Za każdym razem wszystko z nią było OK. Była tam jakaś nieszczelność, przez którą wpadało niechciane światło. Nieszczelność została zlikwidowana, desicant wymieniony i kamera odesłana. Niestety nie miałem jeszcze okazji sprawdzić kamery na nocnym niebie, ale w dzień wyniki były obiecujące.

 

Wygląda na to, że cały problem był przez sterowniki. No cóż, za niewiedzę trzeba płacić i to dość słono.

Mam nadzieje, że w końcu zacznę używać tej kamery, serce boli kiedy patrzę jak leży i sie marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja kamer sbiga jest raczej prosta i o ile wiem Paweł przećwiczył wszystko. No ale... Trzeba sprawdzić. Mnie też się zdarzyło przez krótki moment zaćmienia umysłu że bujałem się z instalacją STLa kilka godzin i właśnie Paweł mi pomógł prostym mykiem, nie związanym z samą kamerą a raczej z czasem przeszłym, kiedy to po instalacji drivera pod Win98 trzeba było restartować system.

Amper, sprawdż tą kamerę bo zloty się zbliżają:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku najdziwniejsze jest to, że i ja i Paweł mieliśmy identyczne problemy.

Po opinii jaką wydał Bill, teraz jestem pewny, że kamera jest OK, a błąd był z naszej strony, co bardzo mnie dziwi, bo parę lat wstecz kamera działała od pierwszego strzału na win vista, nie było problemu z instalacją, załadowanie sterowników, odpowiednie ustawienie w Maximie i pach.

 

No teraz to już nie ważne, ważne jest to, aby zacząć jej w końcu używać.

Zlot coraz bliżej i to mi nie daje spokoju :( . Mam nadzieję, że uda mi się wykombinować tak, żeby być z Wami na RODOS.

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Podepnę się pod temat, niedawno kupiłem kamerę ST-2000XCM niestety nie jestem teraz w stanie zrobić testu na gwiazdach bo montaż mi odmówił posłuszeństwa i pojechał na serwis do Delty, pod nieobecność montażu chciałem zrobić bibliotekę darków i biasów, i o ile z darkami wszystko jest OK to biasy wyglądają jak u Pawła od góry czarne na dole sporo jaśniejsze. Zrobiłem jeszcze serię krótkich darków od 10 do 120 sek i im dłuższy czas klatek DARK tym mniej widać pojaśnienie a przy 120 sek jest tylko czarne .

Odinstalowałem wszystkie sterowniki i zainstalowałem na nowo zgodnie z instrukcją ale nadal jest to samo :(

 

Rafał

 

 

Bias

Bias.jpg

Dark 10 sek

dark 10 sek.jpg

Dark 30 sek

dark 30 sek.jpg

Dark 120 sek

dark 120 sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko jest w normie. W Atiku383L+ też mam nieco jaśniejszy dół biasa, podobnie to wygląda. A im dłuższy dark, tym wpływ nierównego szumu odczytu jest mniejszy i dlatego robi się równiejszy. Stretch na medium bardzo mocno uwypukla wszelkie niedociągnięcia w biasie, aż do przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawsko całkowicie normalne. Występuje w trakcie chłodzenia kamery - im wyższa temperatura matrycy np. na początku chłodzenia to ten pas bardziej widoczny . Im chłodniejsza tym mniej widoczny. Im dłuzszy czas naświetlania - tym mniej w widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.