Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre foto Lysy, Wojtek animacje wymiatają. Ja ostatnio im więcej się staram tym większa kicha wychodzi ^_^

 

Powiedz mi Wojtek, jaką stosujesz ogniskową i jaki czas klatki jak nagrywasz?

 

Sct "przeszedłem" wszystkie z wyjątkiem 14". Sprzęt ma znacznie lepszy kontrast od newtonów i nie wymaga za każdym razem zabawy w kolimację. Tak naprawdę liczy sie jednak głównie apertura. Do planeciarskiego astrofoto sct 14" SCT odradzam jednak każdemu w naszym kraju. Już 11" wymaga niezłego seeingu. Po prostu te systemy są czule na niedogodności seeingowe. Przy dobrym seeingu i w innej rzeczywistości jeśli chodzi o klimat ten system wymiata konkurencję. Przerzuciłem się na newtona 14", a teraz na kupionego okazyjnie 12" newtonika w ktorym wymieniłem LW na mniejsze, ale oświetlające w pełni matrycę w ASI. Także sam system nie ma aż tak dużego znaczenia. Napiszę więcej - nawet sama jakość wykonania optyki też nie ma specjalnego znaczenia, Sct mają p/w na poziomie 1/4L i w niczym nie przeszkadza to w osiągnięciu pięknych fotek planet. Apertura + seeing. To ma znaczenie decydujące.

Myślę też że w kontekście Newton vs SCT znaczenie ma syf na lustrach newtonów, kiedy się dobrze przyjrzycie z bliska miesięcznemu lustru to przecież tam nie ma zupełnie czystego kawałka powłoki, a gdyby właściciel SCT zobaczył tak zasyfioną płytę jak Newtoniarze mają zazwyczaj lustra to by po "szmatę" poleciał. Kurz i syf rozprasza światło, znaczną jego część blokuje zupełnie a ludzie się często pytają czy myć lustro po 3 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre foto Lysy, Wojtek animacje wymiatają. Ja ostatnio im więcej się staram tym większa kicha wychodzi ^_^

 

Powiedz mi Wojtek, jaką stosujesz ogniskową i jaki czas klatki jak nagrywasz?

 

 

Myślę też że w kontekście Newton vs SCT znaczenie ma syf na lustrach newtonów, kiedy się dobrze przyjrzycie z bliska miesięcznemu lustru to przecież tam nie ma zupełnie czystego kawałka powłoki, a gdyby właściciel SCT zobaczył tak zasyfioną płytę jak Newtoniarze mają zazwyczaj lustra to by po "szmatę" poleciał. Kurz i syf rozprasza światło, znaczną jego część blokuje zupełnie a ludzie się często pytają czy myć lustro po 3 latach.

 

To prawda, ilekroć zdarza mi się umyć optykę w newtonie, obrazki wyglądają jakoś 30% jaśniej.

Z drugiej stronie SCT generują straty na korektorach. W porównaniach bezpośrednich newton

8" via SCT 8" w newtonie obrazy są wyraźnie jaśniejsze (zakładając te same powery na takich samych

konstrukcyjnie okularach). Widać to szczególnie na gromadach kulistych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu tak zaczynałem przygodę z astrofoto planet, tylko u mnie aparatem był Nikon d90.

To były zdjęcia czy avi? Jeśli zdjęcia, to koniecznie spróbuj AVI. Mimo kompresji jakość efektu końcowego będzie lepsza niż przy zdjęciach.

400 klatek zdjęć

 

tylko niestety avi to max 1920px, a kręcone bez powiększenia, więc planeta jest maciupka

te jpgi to zrzut z podglądu LiveView, oprogramowaniem APT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat nie myłem SCT, nawet nie patrzyłem na korektor. Może rzeczywiści trzeba go przeczyścić? Jednak zaraz po zakupie SCT musiałem umyć LG, ponieważ było pokryte jakąś tłustą mazią. Przy okazji wyciągnięcia LG z tubusa, wyczerniłem go flockiem.

 

Jeżeli chodzi o nagrywanie, to w FC mam tak.

30 FPS dla ogniskowej 5875 mm, (dla ogniskowej 2350 mm, przy pełnej klatce kamerki, mogę mieć maksymalnie 25 FPS)

EXP, maksymalny, czyli jakieś 33,32

Czas nagrywania AVI 40 sekund, średnio wychodzi na AVI 1192 klatki

Gain, to zależy od pogody, jednak średnio jest 22

Ogniskowe mogę mieć dwie, bez Powermate - 2350 mm i z Powermate 2,5x - 5875 mm. Zazwyczaj stosuję ogniskową 5875, wiadomo Jowisz wtedy większy. Jeżeli warunki słabe albo ciekawy, rozległy układ księżyców, to z ogniskową teleskopu, czyli 2350 mm.

 

Te dane powyżej to dla ogniskowej 5875 mm , dla ogniskowej 2350 mm to gain jest na zero, operuję tylko EXP ale i tak pozostaje dużo zapasu.

 

FC ma też opcję BlackLevel, ustawiam go na maksymalną wartość, wtedy więcej szczegółów widać. Przynajmniej z mojej kamerki.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię jeszcze rzecz dotyczącą ogniskowej z Powermate 2,5x. Przeliczając według wzoru, to w moim SCT 2350 mm x 2,5x wychodzi 5875 mm. Tylko, że to jest wartość teoretyczna. Powermate mam przykręconą do kamerki na bardzo krótki nosek, Soczewka od matrycy to pewnie jakiś 1,5 cm do 2 cm. Więc prawdziwa ogniskowa, w tym układzie, jest pewnie mniejsza ale nie wiem dokładnie jaka, więc podaję wartość teoretyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 FPS dla ogniskowej 5875 mm, (dla ogniskowej 2350 mm, przy pełnej klatce kamerki, mogę mieć maksymalnie 25 FPS)

EXP, maksymalny, czyli jakieś 33,32

Nie wiem czemu Wszyscy posługujecie się wartością FPS dlatego pytam, nie ustawiacie ręcznie czasu klatki ? 0,11s? 0,002s ? używanie auto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko niestety avi to max 1920px, a kręcone bez powiększenia, więc planeta jest maciupka

te jpgi to zrzut z podglądu LiveView, oprogramowaniem APT

 

A barlowa nie da się użyć? albo jakąś projekcję od biedy? Przydałaby się opcja ROI, ale pewnie jej nie masz. Niektóre lustrzanki miały/mają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu Wszyscy posługujecie się wartością FPS dlatego pytam, nie ustawiacie ręcznie czasu klatki ? 0,11s? 0,002s ? używanie auto ?

Poslugujemy sie FPS, bo to wazny parametr, ktory wplywa na ilosc klatek :) A czas naswietlania ustawia sie oczywiscie normalnie, Wojtek podal ok 33 ms. FPS jest ograniczany najczesciej mozliwosciami kamery i kompa, rzadziej ogranicza go czas naswietlania. Ja stosuje zasade, ze ustawiam maksymalny czas, ktory nie obniza FPS i dostrajam jasnosc gainem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kamera w ROI 640x480 może osiągnąć 50 FPS. Niestety nie na moim laptopie. Dlatego avikuję na 30 FPS. Mogę podciągnąć trochę tą wartość ale wtedy już FPS skacze. Gain staram się jak najmniejszy, ponieważ wtedy obraz mam lepszy, dlatego EXP daję maksymalny. W kamerce, którą posiadam, ROI można ustawiać dowolnie, bez komplikacji w nagrywaniu. Można zmniejszać na tyle, że już obrazu prawie nie widać i jest wtedy ponad 100 FPS. Ale to już chyba po to, żeby plamkę na Jowiszu nagrywać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważniejsze jest określenie czasu ekspozycji niż FPS. Jak są dobre - stabilne warunki to można ekspozycję wydłużyć, ale jak są złe, to krótsze czasy naświetlania poprawiają jakość końcowego Jowisza. Tak jak przy normalnych zdjęciach - krótki czas naświetlania lepiej zatrzymuje ruchomy obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gain nie stanowi problemu. Jak mam krótszy czas ekspozycji to zbieram więcej klatek, a to kompensuje szum. Zrobiłem kilka testów i u mnie bardziej opłaca się zwiększyć gain i skrócić ekspozycję niż odwrotnie. No ale zbieram mniej światła od Wojtka (SCT 8") i w związku z tym działam w innych warunkach. Nie można tego wprost porównywać. Ważne by każdy ustalił jakie kombinacje sprawdzają się najlepiej w jego konfiguracji sprzętowej. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić pogodę.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.....Wniosek mam taki, animacja pełnego ruchu obrotowego Jowisza nie powinna zająć więcej niż 2-3 dni aby materiał dał się poskładać. Wymaga to równych warunków pogodowych oraz baaaaardzo dużo samozaparcia. W Polskich realiach pogodowo-seeingowych jest to zadanie prawie niewykonalne :(.

No mi prawie się udało była piękna noc 02.01.2014. Niestety trochę źle ustawiłem montaż bo Jowisz schował się za mój dom żeby nie to był by cały . Jednak udało się zrobić pełną mapę Pkanety Tutaj szczegóły sesji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.