Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa jest oczywista i prosta.

 

Muszą być wszystkie filtry , czyli LRGB.

 

Na temat kombinacji składania LRGB z filtrami RGB już pisałem , najlepsze rezultaty osiągamy jeżeli składamy RGB lub RGBR rejestrując avi w następującej kolejności GRB ale składając jako RGB lub LRGB , podpatrzone u Damiana.

 

Teraz testuję w jaki sposób nagrywać avi z 4 filtrami LRGB.

 

W LRGB otrzymujemy najwięcej informacji i możliwości derotacji oraz ewentualnych wyostrzeń.

 

Jeżeli nakręcimy powiedzmy 4 filmy po 2 min to daje nam czas 8 minut , a z tym problemem WinJUPOS sobie poradzi.

 

Można też kręcić 4x po jednej minucie ale to musi być dobry seeing , wówczas wystarczy jeden suwak lekko wyostrzony i jest masakra.

 

Co do porównania RGB z LRGB , chodziło i o pokazanie , co jest jasne od wielu lat , że RGB ma ładny kolor ale zdecydowanie mniej informacji , jest bardziej miękki i z reguły ma rozmyty detal , co w LRGB jest już niezłe.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Warunki kiepskie, wiatr i Jowisz dość mocno falował. Czas nagrania od 19.01.04 do 19.06.20.

5 klatek, 100% i 150%.

 

To może być moja ostatnia animacja w mono. Może już w tym tygodniu będę mieć kolorową kamerkę, więc nastawię się tylko na kolor :).

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x,
iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape, XnView.
b4d869e9-9df2-4fa4-bd89-6f40c66992ff.gif
4f70b6d2-1394-4f9b-9d08-dcc531e5d9ef.gif
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy Wojtku na kolor :)

 

A u mnie odwrotnie powietrze stoi , Jowisz w wizualu ostry jak żyleta , ale po założeniu kamery coraz bardziej , coraz bardziej psuł się seeing , seeing ? a może to teleskop nie nadąża za zmianą temperatury-zamknięta konstrukcja , niby mały więc powinien nadążyć ?

 

Obraz jest stabilny ale lekko rozmyty , może jednak lustra studzą się wolniej niż spada temperatura na zewnątrz , muszę to sprawdzić .

 

Mogło by to oznaczać że zbyt szybko rezygnuję z dobrego seeingu z powodu wolno studzących się luster :(

 

Niestety nie mam sprzętu do studzenia , ale spróbuję użyć odkurzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Jowisz jeszcze z drugiego podejścia. Warunki wizualne o wiele lepsze. Niestety wiatr mocniejszy. Chwilami tak dmuchało, że Jowisz latał po całym podglądzie. Przerwałem nagrywanie, szkoda żeby coś ucierpiało w sprzęcie.

Czas od 20.46.15 do 20.52.36.

7 klatek, 100% i 200%.

Miało już nie być animacji w mono a jednak jeszcze jest ;).

 

c971cfba-d40d-427f-8444-182edb0bd5db.gif

85572e59-9cf7-43fb-a36f-dd62b5ef6915.gif

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu tak zaczynałem przygodę z astrofoto planet, tylko u mnie aparatem był Nikon d90.

To były zdjęcia czy avi? Jeśli zdjęcia, to koniecznie spróbuj AVI. Mimo kompresji jakość efektu końcowego będzie lepsza niż przy zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz setupem nieplanetarnym:

- newton 10" 1200mm na dobsonie,

- barlow soligor x2,

- Canon 5D Mark II

- ISO 1000, 1/30 sek, 400 klatek, Registax5

 

 

Bardzo fajny twój Jowisz .

 

Koniecznie spróbuj nagrać avi z barlowem .

 

Ja zwykłym Sony Cyber Szrotem nakręciłem takiego jupka , twoim może być jeszcze ładniej.

1083_05_09_10_7_02_25.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już też po sesji. Bardzo udana :)! Nagrałem 66 avi, wszystkie bardzo podobnej jakości, tylko spora część obarczona jest podmuchami wiatru. Poniżej fotka z avi, ze środkowej części sesji.

Dzisiaj dostałem też informację, że na kolorową kamerkę przyjdzie mi, chyba, czekać do końca marca.

Jeżeli wszystkie aviki są ok, to będzie fajna animacja, z godzinnego ruchu Jowisza :).

 

 

 

 

 

conv_Jup_20150317_213025.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba nie pozwala mi na zbieranie nowego materiału więc powtórzyłem eksperyment z WinJuposem. 4 filmiki (3min.) zamieniłem na stacki w AS2. Potem w AI 3.0 dekonwolucja i nic więcej. Jest wystarczająco skuteczna. 4 klatki pomierzyłem w WJ i zderotowałem. Wynikowy stack wymagał lekkiego "waveletowania", co zrobiłem w Registaxie drugim od góry suwakiem bez gaussowskich ulepszaczy. W osobnym oknie miałem otwarty najlepszy z 4 obrazów. Niewielki ruch tym suwakiem wydobył detal taki jak na zdjęciu, które miałem obok. Na koniec zwiększyłem na obu zdjęciach gammę (1.10) by lepiej było widać obrzeża i zwiększyłem nasycenie dla celów czysto estetycznych.

 

Derotowane zdjęcie ma o wiele mniej szumu przy podobnym, a w wielu miejscach lepszym detalu. Oba można by próbować poprawić, ale na tym etapie dobrze widać różnicę. Korzystając z odszumiaczy i innych ulepszaczy da się na pewno oba zdjęcia zbliżyć wyglądem, ale nie zmienia to faktu, że korzyść z zastosowania WinJuposa jest wyraźnie widoczna.

por.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa derotacji się "nieco" wyjaśniła, wpisałem w WInJupos szerokość geograficzną ze złym znakiem...lol!

Fotka z prawidłowo kręcącym się Jowiszem wygląda nieco inaczej... ;)

btw: wczoraj nawet niezły seeing, trochę wiało ale mam nieco materiału, wrzutka wkrótce, teraz jest tylko jeden temat:

ZAĆMIENIE ;)

 

 

derotacja15min copy.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest animacja, z wczorajszej sesji.

Czas, od 21.04.03 do 22.04.28.

66 klatek, 100%, 150% i 300%.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x,
iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape, XnView.
Najlepiej oglądać na pulpicie. 150% fanie się prezentuje, na środku monitora, w pełnym oknie, w programie FastStone Image Viewer albo w IrfanView.
Nieźle, w mniejszej skali wygląda bardzo dobrze, sporo szczegółów. SCT w tej aperturze wydaje się być idealną maszyną planetarną "pod nasz" seeing.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, przypomina mi się jak kilka lat temu zadawałem pytanie tu na forum, jaki teleskop kupić do Planet. To właśnie Ty doradzałeś mi, żeby kupić ten SCT 9.25. Ale cóż, nie miałem kompletnie żadnej wiedzy o teleskopach i pomyślałem sobie, że jak kupię dużego Newtona 10" z bardzo dobrym lustrem to obraz będzie super. Niestety duża pomyłka. W moich warunkach on się nie sprawdził. I w końcu kupiłem ten SCT. Poszedłem drogą okrężną, dość kosztowną i stresującą. Na pocieszenie tylko tyle, że mając tego SCT, nie mam teraz dylematów, jak by to było mieć dużego, dobrego Newtona ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sct "przeszedłem" wszystkie z wyjątkiem 14". Sprzęt ma znacznie lepszy kontrast od newtonów i nie wymaga za każdym razem zabawy w kolimację. Tak naprawdę liczy sie jednak głównie apertura. Do planeciarskiego astrofoto sct 14" SCT odradzam jednak każdemu w naszym kraju. Już 11" wymaga niezłego seeingu. Po prostu te systemy są czule na niedogodności seeingowe. Przy dobrym seeingu i w innej rzeczywistości jeśli chodzi o klimat ten system wymiata konkurencję. Przerzuciłem się na newtona 14", a teraz na kupionego okazyjnie 12" newtonika w ktorym wymieniłem LW na mniejsze, ale oświetlające w pełni matrycę w ASI. Także sam system nie ma aż tak dużego znaczenia. Napiszę więcej - nawet sama jakość wykonania optyki też nie ma specjalnego znaczenia, Sct mają p/w na poziomie 1/4L i w niczym nie przeszkadza to w osiągnięciu pięknych fotek planet. Apertura + seeing. To ma znaczenie decydujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafiłem na końcówkę z WCP. Dzisiaj również była taka sesja, w której seeing bardzo zachęcał do avikowania. Mam ponad dwie godziny z życia Jowisza. Czyli 151 avi :). Wszystkie powinny mieć podobną jakość. Poniżej fotka z pierwszego avi. Nie wiem czy to najlepszy avik. Ale zanim się obrobię z materiałem, to trochę zejdzie, więc daję tą fotkę. Mam też zarejestrowane, pełne zakrycie księżyców. Przynajmniej tak to wyglądało podczas nagrywania.

conv_Jup_20150318_203330.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza animacja z wczorajszej sesji.

19 klatek, 100% i 150%.

Czas od 22.23.36 do 22.37.55.

 

Materiał tej animacji zebrałem pod koniec sesji. Animacja z całej sesji, ponad dwóch godzin nagrania, będzie później, ponieważ to 151 avików do obrobienia :). Ale w niej nie będzie księżyców, ponieważ z księżycami nagrałem tylko te 19 avi.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x,
iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, PhotoScape, XnView.
1426bbc2-bdf6-46dc-b403-75f68af3a420.gif
af6c50de-420e-4e99-8eda-a97d86b63942.gif
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.