Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszy seeing jak w Australii... :) Jest to główny ale nie jedyny "determinator" jakości fotek.

Tym razem SW 12" (newton) z nieco zmniejszonym LW (mała oś LW = 64mm).

Luminacja - kanał R.

 

 

Determinator jedyny, pozostałe czynniki to eksterminatory :P^_^

 

Lysy! rewelacja zdjęcia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę avików i chciałbym ten jeden raz zmusić się do animacji, tylko nie wiem czy to ma sens.

Materiał zbierany na eq6 ale w trybie AZ, wiec widoczna spora rotacja pola.

Macie jakiś patent jak "wyprostować" takie klatki wynikowe? W maxim DL może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mi się trafi nagrać Jowisza, z rożną rotacją ale z tym samym wymiarem klatki, to robię w RegiStax 6. Biorę główną klatkę jako odniesienie dla pozostałych, jest ona wyświetlona obok RegiStax. W opcji Flip and Rotate dopasowuję wszystkie klatki do siebie, po kolei. Zależy ile masz klatek, jak z 25 to można się w ten sposób pobawić. Jeżeli więcej to będzie trochę wnerwiające ale można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem obrabiać materiał z 9 marca.

 

Świetne! I ta mijanka księżyców jest super!

Długaśna ta animacja, już się bałem, że machnąłeś 180 st;)

 

 

Animacja z wczorajszego dnia.

Początek o godz. 21.06.28, koniec godz. 22.49.48.

111 klatek.

100% i 200%.

 

Niesamowite, jak nagle zmienił się seeing. Wyraźnie to widać na szczegółach Ganimedesa.

A może trzeba by podzielić na kilkanaście avików?

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w pewnym sensie to część zabawy jak dla mnie, żeby stać przy sprzęcie, słuchać i patrzeć jak działa, itp. Tak wszystko automatyzować, komputeryzować, itp, to nie dla mnie.

 

To jak z łowieniem ryb:)

Jaka była by przyjemność (dla wędkarzy, ja nim nie jestem), gdyby je zautomatyzować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Jowisz z Wielką Czerwoną Plamą, poległem po raz kolejny nad kolimacją. Po lewej stronie byłaby poświata, dlatego aby ukryć, na tubie założyłem ściereczkę (zakrywała ~30%).

 

Canon EOS 60D, MT-800 + Meade TeleXtender 5x (ogniskowa 4000mm). 5000 klatek z ~17500.

Jowisz miniaturka.png

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie Łysego jest fantastyczne. Zrobiłem porównanie ze swoim z podobnego czasu. Różnica w detalu ogromna.

 

Ciężko porównać kamerę kolor do mono. Oczywiście każdy ma swoje doświadczenia i swoje zdanie. Ja miałem kamerę kolorową do US i szybko się jej pozbyłem. Odnosiłem wrażenie, że nigdy nie jestem w stanie ustawić dokładnie ostrości, tak jakby każdy kolor ogniskował w trochę innym miejscu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomordowałem wczoraj trochę aviki do animacji, ale chyba brakuje mi trochę cierpliwości...

Efekty Waszych filmów są rewelacyjne, ale to żmudna praca.

Przy okazji porównałem również jakość klatek wynikowych z kilku avi i są spore różnice w jakości, więcej niż spore...

 

Dotychczas wypichciłem 2 fotki z dwóch ostatnich avi z sesji (końcowe avi przy najlepiej termicznie ustabilizowanym

teleskopie wydają się z reguły najlepsze - nic bardziej błędnego...). Z jednego z filmików mam materiał na naprawdę niezłą

fotkę! Wrzucę niebawem jak się trochę czasowo obrobię. To też ciekawa nauka na przyszłość - dobrze jest wstępnie obrobić

cały materiał z sesji, a nie tylko wizualnie podczas oglądania filmu określić, że jeden avik jest lepszy od innego...;)

 

Co do animacji - może przed górowaniem Saturna dam radę...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju cienizna z mojej strony ale w końcu coś muszę zamieścić :icon_redface:

 

Natomiast mówisz prawdę o tym co piszesz .

 

Ja często patrzę , najpierw w wizualu - jest nieźle.

 

Jeśli tak zakładam kamerę - jest jako tako.

 

Kręcę avi w R i szybko obrabiam.

 

Wychodzi mi mniej więcej co osiągnę , sprawdzam inne kanały , jeśli w L i B wyraźnie widać zarysy detalu wiem że będzie dobrze , ale to rzadko bywa.

 

Oczywiście teleskop musi być co najmniej godzinę wystudzony , po jakimś czasie jeśli jest średni seeing sprawdzam ponownie i często bywa że jest lepiej ale też bywa gorzej , szczególnie kiedy Jowisz wisi już nad Warszawą.

 

Bywa i tak że kiedy mam więcej czasu siedzę dłużej i sprawdzam co jakiś czas.

 

Miałem też takie przypadki że na podglądzie Jowisz był średni a po obróbce niezły , warto więc próbować .

 

Innym razem chmury latają , wiatr a detal super , albo lekka mgiełka , innym razem te same warunki i kicha - i bądź tu człowieku mądry.

 

Po prostu ciągle trzeba polować i sprawdzać bo czasami dobry seeing jest przez chwilę .

 

A najlepsze rezultaty osiągałem przy tych samych warunkach zwiększając lustro ale zmniejszając powiększenie , czyli coś takiego jak ostatnio prezentujesz Andrzeju.

 

Problem w tym że obecnie nie mogę sobie tak zmienić lustro , ale to się niedługo zmieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. Co ciekawsze mam na jednym z filmików niezły efekt końcowy a Jowisz w połowie klatek jest powyginany seeingiem niemiłosiernie.

To są chwile dobrego seeingu, trzeba polować. Dlatego wolę planetki od statycznego focenia DS-ów, to taki astronomiczny surrival trochę ;)

Oczywiście zawsze można popolować na ISS to już jest dynamika w dynamice...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo dużych rozmiarów. W moim zestawie zastosowanie soczewki Barlowa większej niż 2x mija się z celem.

Już lepiej jest zrobić resize obrazka. Tu przykład z 14 lutego resize 130%.

Chciałem zderotować plik avi żeby uzyskać lepszy efekt ale niestety w jakiś dziwny sposób WinJupos dzieli go na pół obrazu. I co dziwne w opcjach podglądu w tym programie też jest taki efekt.

2015-02-14-2247_1.jpg

B-cqIW-CIAACuUu.jpg large.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko porównać kamerę kolor do mono. Oczywiście każdy ma swoje doświadczenia i swoje zdanie. Ja miałem kamerę kolorową do US i szybko się jej pozbyłem. Odnosiłem wrażenie, że nigdy nie jestem w stanie ustawić dokładnie ostrości, tak jakby każdy kolor ogniskował w trochę innym miejscu.

 

To porównanie nie miało niczego udowadniać. Różnice w sprzęcie i odmienne warunki zupełnie na to nie pozwalają. Zestawiłem obie fotki jedynie jako ciekawostkę. Wybór mono/kolor to kwestia indywidualnych preferencji. Ja wolę kolor nawet jeśli tracę znacznie na rozdzielczości. Kamerę mono mógłbym mieć tylko wtedy, gdybym mial czas i sprzęt do zgrywania osobnych kanałów i ich składania. Może kiedyś. Nie wykluczam. Zanim kupiłem ASI MC przejrzałem zdjęcia na cloudynights z tej kamery na podobnym sprzęcie. Te najlepsze ustawiłem sobie za cel i będę do nich zmierzał. Stopniowa optymalizacja + szczęście do warunków pogodowych na pewno mnie do nich zbliży. Rok temu wyciągnąłem wszystko co się da z spc900 i dało mi to wiele satysfakcji. Teraz już na starcie jestem bardzo zadowolony z wyników, a zapewne uda mi się je jeszcze poprawić.

U mnie z ostrością nie mam takiego wrażenia. Punkt ostrości jest dla mnie dość jednoznaczny. Nie mam porównania z kamerą mono, gdzie pewnie jest to dużo bardziej oczywiste, ale dla mnie jest ok. Za to kolor na Jowiszu "live" jest dla mnie wyjątkowym bonusem, którego bym nie zaminił na lepsze ostrzenie. Oczywiście wszystko zależy od osobistych upodobań, więc przekonywać nikogo do mojego subiektywnego punktu widzenia nie zamierzam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że każdy kolor ogniskuje w kamerze kolorowej w innym miejscu nie jest tylko wrażeniem - to fakt. Jest to efekt dyspersji atmosferycznej i im planeta niżej (jak Saturn), tym ten efekt silniejszy. Na Jowiszu obecnie nie powinno być źle, bo jest dość wysoko. W kamerze mono możemy osobno ostrzyć każdy kanał i pozbyć się tego efektu w dużym stopniu, a w kolorowej jedyne, co można zrobić, to ustawić ostrość "na środek" i mieć gorszą ogólną ostrość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest np, zrobione ASI120 MC.

Tylko jak doczytałem ma tam filtry LRGB, więc chyba to jest z mono, a złą nazwę kamerki wpisał ?

 

Źródło: http://www.astrobin.com/78520/

 

Jak patrzę na takie zdjęcia to się zastanawiam czy ja

na pewno fotografuję tę samą planetę :)

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na 100% zdjęcia z ASI120MC + C8. Jeśli dojdę kiedyś do takich zdjęć to więcej mi do szczęścia nie potrzeba :)

Co do wrażeń - każdy ma inne. Moje jest takie, że tak jak wolę TV kolorową od czarno-białej, tak wolę kolorowe planety. Może dlatego, że pamięam czasy TV B&W ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.