Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to bym wydzielił do osobnego tematu i robił takie wyzwania w różnych kategoriach :D

 

to by się pewnie szybko skończyło po znalezieniu wszystkich dobrych zdjęć, ale...

osobny konkurs na własnoręcznie wykonane zdjęcie jak największego księżyca mógłby być fajny! :flirt:

i może warunek że nie liczą się zdjęcia zrobione wcześniej, tak żeby poprzeczka nie była od razu zbyt wysoko no i trochę to wyrównuje szanse na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygrywa oczywiście PawelBe - dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w WYZWANIU :)

 

Oooo, miło :)

 

To może zrobimy teraz tak, że dokładnie taka sama zabawa, ale tym razem poszukujemy największego Słońca. Zasady takie same jak w zabawie z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lick Observatory. 325m (+/- 15m ze względu na nieostre zdjęcie)

 

11821257_1477896762525695_826685452_n.jp

 

Wieża Eiffla - wysokość wyliczona na podstawie wysokości szczytu do tej "kwadratowej platformy", widocznej jeszcze na tle Słońca. Ponieważ tarcza nie jest pełna, wyznaczyłem promień i pomnożyłem x2. Stąd 526m (+/- 15m).

 

paris_strip2.jpg

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt Wenus na tle budynków w Izraelu. Biorąc pod uwagę wielkość Wenus (około 1', czyli 30x mniej niż Słońce), wybrany element musimy pomnożyć przez trzydzieści. Biorąc pod uwagę, że średnia wysokość takich słupów energetycznych wynosi 60m (http://www.liniaolsztynostroleka.pl/files/download/Pytanie%20nr%201/s%C5%82upy%20przelotowe.png), to słup po prawej odpowiada wysokości 1.5 średnicy kątowej Wenus. Stąd 1200 metrów. Wynik raczej niedokładny (o ile to słup wysokiego napięcia, ale jest na pewno wysokie), ale z pewnością możemy tutaj mówić o setkach metrów. Autor zdjęcia nie podał swojego miejsca zamieszkania, aby sprawdzić skąd wykonano zdjęcie (i w którym kierunku).

 

venusRising3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu, spokojnie. Jeśli tranzyt jest na tle budynków, to Izrael znajduje się dalej od Ziemi, niż Słońce, a więc nie jest związany z Ziemią, czyli się nie liczy :P Wiedziałem, że Izrael jest daleko, ale żeby aż tak? Słaby jestem z geografii :P

 

Swoją drogą, jak Ty wynajdujesz takie rzeczy? Ja bym w życiu sam tego nie wychwycił :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, no trochę niesprecyzowane, po prostu skróciłem "Tranzyt Wenus na tle Słońca" do "Tranzyt Wenus" (jak niektórzy mówią) i tak wyszło :D W zasadzie tu podwójny błąd zrobiłem :/

 

Zdjęcie znalazłem po wpisaniu w Google "Venus transit sunrise", gdyż w 2012 roku duża grupa osób polowała na tranzyt już od samego wschodu.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze będą to takie drobiazgi jak Tarcza, Puchar i Sekstant.

 

hmmm no tak, na pewno mam za mało bo nie uwzględniłem że się dodatkowo przesuwa zależnie od szerokości geograficznej obserwatora :P

a max "zasięg" w szerokości ekliptycznej jest 5,14°+promień czy jeszcze czegoś mi brakuje?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.