Skocz do zawartości

po mojemu M33


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek zająłbym się próbą zapanowania nad gwiazdami, tzn. albo obróbka na osobnej warstwie, albo maskowanie w pierwszych krokach wyciągania (tam, gdzie ciągniesz główny obiekt z tła), żeby ich nie przepalać i nie rozlewać. W tej chwili wygląda to przez te duże gwiazdy, jakby zdjęcie było nieostre, a to może właśnie być kwestia odpowiedniego podejścia do nich + jakaś dekonwolucja.

Co do plamiastego tła, to odszumienie koloru z warstwie tła, żeby nie wyprać z kolorów galaktyki i gwiazd. I tutaj albo jakaś akcja, albo odszumianie z poziomu Camera RAW filter, o ile masz Photoshopa CC. Ja stosuję obecnie zazwyczaj tą drugą metodę, przy czym odszumianie robię etapami, tzn. nie jeden raz po całym wyciągnięciu, tylko na 2, czasem 3 razy w trakcie, gdy szum już zaczyna się pokazywać. Takie delikatniejsze podejście daje wg, mnie lepsze rezultaty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam miedzy innymi akcje Astronomy_Tools_v1_6

usunalem troche szumu i koloru z tla poza galktyka, ale widze, ze teraz to za pozno. trzeba to robic jak mowisz w czasie obrobki, a nie na koniec.

po odszuianiu ucieklo troche gwiazdek :(

auto_E-ok2.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem.

Ale zapytać chcę o ISO jakie ustawiłęś?

 

Zrobiłem tylko trochę odszumiania i dodałem 200 czerni w RawTherapee4.2.74.

 

Jest to obiekt o Mag 5,7 ale słabej jasności. Chciałeś wyciągnąc jak najwięcej.

Jak dałeś iso 800, to może za dużo z tym czasem naświetlania przy takim wyciąganiu?

Chociaż ja też koszte tła chciałbym jak najwięcej wyciągnąć.

Fitswork u mnie nie poradził sobie z tym tłem.

 

Może coś pomogłem.

bbbbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem.

Ale zapytać chcę o ISO jakie ustawiłęś?

w takich kamerkach jak ja mam nie ustawia sie ISO. u mnie jest gain (10), offset (120) i temperatura matrycy, w tym przypadku -20stC

 

#41 z twojego watku o M31

LR - Lightroom

 

Kanon mówi o wycinaniu do około 20 jednostek, jednak co kto woli - ja lubię jak jest nieco ciemniej, tak 16-17.

wyciales u mnie tlo do 4-7, a powinno byc (jak mowia ci co sie znaja ok 20), wiec tak zrobilem

 

m33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaznaczyc slabsze gwiazdki, gdy akcja "select brighter star" zaznaczy mi tylko jasne?

 

Tła jako tako ja bym raczej nie odszumiał, bo wydaje się dosyć przyjemne i może wystarczy samo usunięcie przebarwień. Jak jest zbyt gładkie, to też nie wygląda to zazwyczaj zbyt ładnie.

nie bardzo przychodzi mi pomysl jak usunac te przebarwienia.

zaznaczylem tlo i usunalem kolor oraz troszke rozmylem je mediana, co Ty na to?

Mam PS cs6 na XP i PS CC mi nie smiga.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować dozaznaczyć przez Select => Color Range.

Co do przebarwień, to tak jak napisałem wcześniej, albo akcje, albo Camera RAW filter. Choć czy w tym momencie się dobrze uda zrobić, to głowy nie daję, można się też próbować bawić w zmniejszenie saturacji, byle mieć pod kontrolą wszystkie operacji i nie przesadzić gdzieś.

Jak nie masz CC, to możesz też zapisać zdjęcie jako tif i wybrać File => Open As i wybrać z prawej strony Camera Raw.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson,

wg mnie niepotrzebnie paliłeś aż 900sek, jest to niestety a) strata czasu na tak jasny obiekt i B) tworzenie niepotrzebnego szumu. Jednak jak już masz materiał to trzeba coś z nim zrobić.

Nie wiem jak wyciągasz krzywymi, ale rób to małymi kroczkami - a po osiągnięciu jakiegoś poziomu (w którym zaczyna wychodzić szum tła) to maskuj tło przy następnych iteracjach - w ten sposób ograniczysz wyciaganie szumu z tła. Podobnie rób na gwiazdach - staraj się je maskować w procesie wyciągania.

 

przy takiej ilości materiału normalnie pewnie nie musiałbyś odszumiać, ale że paliłeś klatki 900sek to szum z pewnością wylezie i będziesz musiał odszumiać - ale rób to z głową, stwórz drugą warstwę, odszum na niej i użyj suwaka "opacity" lub "przeźroczystość" - lepiej zrobić 2-3 iteracje po 20% opacity niż jedną na 100%.

 

Sama galaktyka jest wg mnie za niebieska - wg mnie jądro powinno być bardziej żółte i stopniowo przechodzić w niebieski na końcach ramion spiralnych.

 

Co do placków na tle to są dwa sposoby - albo użyć akcji "Color Blotch Reduction" w Astronomy tools albo podłożyć odpowiednio zdesaturowane tło.

 

Powodzenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaznaczyc slabsze gwiazdki, gdy akcja "select brighter star" zaznaczy mi tylko jasne?

Duplikujesz zdjęcie, spłaszczasz i ostro ciągniesz krzywą do góry, można też lekko przyciąć histogram od prawej - tak żeby celowo wyciągnąć/przepalić gwiazdy, szczególnie te słabe. Zdjęcie będzie wyglądało koszmarnie, ale wyciągniesz tym działaniem słabe gwiazdy.

 

Puszczasz akcję "select brighter stars" - powinna wybrać więcej gwiazd. Wynik modyfikujesz wg uznania (zmniejszenie/zwiększenie o kilka pixeli, wtapianie) i potem zapisujesz w osobnym pliku (select - save czy jakoś tak). Wracasz do swojego obrazka - select - load selection - wskazujesz przed chwilą zapisaną maskę gwiazd. Voila.

 

Prz obróbce i maskowaniu gwiazd zwracaj uwagę na to żeby nie dorobić się ciemnych obwódek wokół gwiazd, bo o to bardzo łatwo, Pilnujesz tego modyfikując wielkość maski gwiazdowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson,

wg mnie niepotrzebnie paliłeś aż 900sek, jest to niestety a) strata czasu na tak jasny obiekt i B) tworzenie niepotrzebnego szumu. Jednak jak już masz materiał to trzeba coś z nim zrobić.

 

chcialem zrobic ok 80 klatek, zeby zredukwoac szum, ale... napisalem na fb czemu nie wyszlo...

na przyszlosc bedzie nauczka, zeby palic krócej.

 

wyglada na to ze 10min to starcza na wiekszosc obiektow.

na zime na celowniku mam plejady i konski leb.

 

 

Nie wiem jak wyciągasz krzywymi, ale rób to małymi kroczkami -

7x podciagam taka krzywa jak na pierwszym screenie, az kolor najbardziej po lewej dojdzie do polowy wykresu.

gdzies slyszalem, zeby nie przeciagac tego (po lewej) koloru powyzej 100 - prawda?

potem je wyrownuje i scinam levelsy od lewej do ok 25.

krzy1.jpgkrzy2.jpg

 

 

Sama galaktyka jest wg mnie za niebieska - wg mnie jądro powinno być bardziej żółte i stopniowo przechodzić w niebieski na końcach ramion spiralnych.

 

widzialem jej zdjecie na Tojej stronie i jest super :-)

dodalem troche zoltego w centrum, zrobilem desaturacje tla i delikatnie odjalem niebieskieg z galaktyki

auto_E-ok6.jpg

 

 

 

Co do placków na tle to są dwa sposoby - albo użyć akcji "Color Blotch Reduction" w Astronomy tools albo podłożyć odpowiednio zdesaturowane tło.

 

Powodzenia

Paweł

pomoglo :-)

 

Duplikujesz zdjęcie.....

bede pracowal nad tym w wolnej chwili.

 

 

 

dzieki !!!:-) teraz to musze wszystko przetrawic w glowie i zastosowac.

na razie jestem na etapie wstepnego zrozumienia o co chodzi z maskami w ps

 

ps. gdyby ktos sie nudzil, to wrzucam sutowego stacka

https://www.dropbox.com/s/vqlaw7tssgqus16/M33-auto_E.TIF?dl=0

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobrane.jpg

Hihihih... nastepnym razem muszę Wam podrzucic w stacku jakiegos ukrytego printscreenera , zeby dojsc jak to robicie ;-)

 

porownujac Wasze do mojego widze, ze swoje za bardzow wyciagnalem krzywymi i chyba przestrzelilem je opcja Shadows/Highlights.

 

Wszyscy edytowaliscie je w PSie?

 

Czy dobrze kombinuje zeby kazda warstwe i edycje zdjecia dawac na opacity ok 60%,nigdy na 100?

podpowiedz, jak wyciagnales tyle czerwieni z ramion?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiedz, jak wyciagnales tyle czerwieni z ramion?

 

Materiał był naprawdę "dobry" i nie trzeba było stosować szczególnych wybiegów. Czerwony tam jest i wychodzi sam po prawidłowej kalibracji koloru - proponuje zapoznać się wnikliwie z cyklem publikacji Jacka Bobowika „Od laika do astrofotografika” i zaprzyjaźnić się na stałe z eXcalibrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne zdjęcia wam wychodzą. :) Właśnie lubię taką przygaszoną galaktykę, bo widać, że nie jest tak jakby "wklejona" i bardziej realistycznie wygląda, że znajduje się bardzo daleko.

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.