Skocz do zawartości

Plejady - problem


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zestackowaniem plejad. Zrobiłem dziś 72 klatki po 8 sekund, bez darków. Po zestakowaniu wychodzi mi coś takiego:

 

1.jpg

 

Pełno jakiegoś szumu, a słaby detal. Czy to wina księżyca? Stackowałem w DSS.

 

Ma ktoś jakiś poradnik albo coś np. jak robić darki,biasy itp.

Edytowane przez McGoris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś 72 klatki po 8 sekund

 

Pełno jakiegoś szumu, a słaby detal.

 

 

Czego oczekiwałeś po 8-śmio sekundowych klatkach? Aby uprawiać tak krótko czasową astrofotografię to po pierwsze należy robić tysiąc lub więcej klatek odpowiednio dobranym zestawem optyka/kamerka, nie każdy się sprawdzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czego oczekiwałeś po 8-śmio sekundowych klatkach? Aby uprawiać tak krótko czasową astrofotografię to po pierwsze należy robić tysiąc lub więcej klatek odpowiednio dobranym zestawem optyka/kamerka, nie każdy się sprawdzi.

 

Myślę, że da się sporo wyciągnąć. Brakuje mi jeszcze informacji o przysłonie, ISO i ogniskowej. Dla przykładu, z 300mm udało mi się zrobić coś takiego. Szkoda, że już nie posiadam stacka. Do tej pory nauczyłem się lepiej uzyskiwać barwy no i można jakoś usunąć ten efekt "pasków" (bo brak darków). No wiadomo, 400 zdjęć zajmowało trochę za dużo miejsca na dysku ;)

 

post-21871-0-73669900-1428100584.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robiłem Nikonem D70s , obiektywem 70mm ze statywu. Może też być to wina księżyca. Postaram się poszukać coś o obróbce, ale jak robić darki biasy itp. no nic ciekawego nie znalazłem.

 

W jaki sposób ustawiasz wartości pasków w DSS?

Spróbuj ustawić midtone na 4 stopnie (górny pasek) i około 28 stopni (dolny pasek). Do tego saturation na 20%. Następnie przechodzisz do pasków. Dla mnie to sprawdzony sposób i na razie tylko tak robię. Co do highlight i shadows, to zależy od zdjęcia (eksperymentalnie), ale można zostawić. A teraz przechodzisz do kolorów. Na histogramie musisz połączyć trzy trójkąty RGB w miejsce, gdzie krzywa pokazuje duży wzrost (koło 1/3 szerokości). Najważniejsze, aby to piramidy były do siebie najlepiej zbliżone (wtedy uzyskujesz równość kolorów, a nie np. zbyt niebieskie zdjęcie). Wciskasz apply i sprawdzasz jak wyszło. Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne, ustawiasz wartość midtone na 28.5 stopni (dolny pasek) i znowu klikasz apply. Jeśli nadal zbyt jasne, to 29.0, potem 29.5 itd. Aż będzie w porządku :)

 

A potem w Lightroomie eksperymentalnie ustawiam clarity na 100%. To bardzo fajna funkcja, jeśli chodzi o pokazanie ile wyjdzie obiektów mgławicowych. Tło może wyjść brzydkie, ale wówczas można zobaczyć ile maksymalnie można spróbować wycisnąć z materiału. Czyli tutaj dalsza obróbka będzie polegała na uzyskaniu właśnie takiej ilości szczegółów, ale nie masakrując tło. Sprawdź co wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że da się sporo wyciągnąć. Brakuje mi jeszcze informacji o przysłonie, ISO i ogniskowej. Dla przykładu, z 300mm udało mi się zrobić coś takiego. Szkoda, że już nie posiadam stacka. Do tej pory nauczyłem się lepiej uzyskiwać barwy no i można jakoś usunąć ten efekt "pasków" (bo brak darków). No wiadomo, 400 zdjęć zajmowało trochę za dużo miejsca na dysku ;)

 

post-21871-0-73669900-1428100584.jpg

 

Nieźle wyciągnąłeś zdjęcie McGoris-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W jaki sposób ustawiasz wartości pasków w DSS?

Spróbuj ustawić midtone na 4 stopnie (górny pasek) i około 28 stopni (dolny pasek). Do tego saturation na 20%. Następnie przechodzisz do pasków. Dla mnie to sprawdzony sposób i na razie tylko tak robię. Co do highlight i shadows, to zależy od zdjęcia (eksperymentalnie), ale można zostawić. A teraz przechodzisz do kolorów. Na histogramie musisz połączyć trzy trójkąty RGB w miejsce, gdzie krzywa pokazuje duży wzrost (koło 1/3 szerokości). Najważniejsze, aby to piramidy były do siebie najlepiej zbliżone (wtedy uzyskujesz równość kolorów, a nie np. zbyt niebieskie zdjęcie). Wciskasz apply i sprawdzasz jak wyszło. Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne, ustawiasz wartość midtone na 28.5 stopni (dolny pasek) i znowu klikasz apply. Jeśli nadal zbyt jasne, to 29.0, potem 29.5 itd. Aż będzie w porządku :)

 

A potem w Lightroomie eksperymentalnie ustawiam clarity na 100%. To bardzo fajna funkcja, jeśli chodzi o pokazanie ile wyjdzie obiektów mgławicowych. Tło może wyjść brzydkie, ale wówczas można zobaczyć ile maksymalnie można spróbować wycisnąć z materiału. Czyli tutaj dalsza obróbka będzie polegała na uzyskaniu właśnie takiej ilości szczegółów, ale nie masakrując tło. Sprawdź co wyjdzie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pełno jakiegoś szumu, a słaby detal. Czy to wina księżyca? Stackowałem w DSS.

 

Ma ktoś jakiś poradnik albo coś np. jak robić darki,biasy itp.

Przede wszystkim brakuje ostrości, reszta ja pisał HAMAL ale nawet z tysięcy nieostrych klatek nic nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darki robisz z tym samym czasem naświetlania i temperatura co lajty.

 

Biast to klatki naświetlane z najkrotszym mozliwym czasem migawki dla danego modelu aparati tempraturze jak lajty.

 

Po ok 40szt obu rodzajów powinno wystarczyć.

 

Masz Photoshop?

 

Ps. Oczywiście obiektyw szczelnie zakryty, aby żadne swiato wpadlo.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z moich obiektywów nie ostrzy na gwiazdach ustawiony na nieskończoność, zawsze jest nieco " wcześniej ".

Nikony nie są najlepsze do astrofoto. No ale na początek.....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robiłem Nikonem D70s , obiektywem 70mm ze statywu. Może też być to wina księżyca. Postaram się poszukać coś o obróbce, ale jak robić darki biasy itp. no nic ciekawego nie znalazłem.

Biasy czy Darki nie naprawią zdjęcia - są pomocą do dobrego materiału.

Jak już zostało wpomniane - ostrość,

po drugie obróbka - stack nigdy nie wyjdzie taki jak kończowe zdjęcie (to też zostało wspomniane),

po trzecie - nie obrabiaj w DSS, już lepiej skorzystać z GIMPa (choć on obcina zakres tonalny z 16bit do 8bit) ale na Twoje potrzebny możesz spróbować się nim pobawić. w YT są tutoriale obróbki.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady. Muszę koniecznie popracować nad ostrością, dochodząc do wniosku, że idealnie ostrości nie ma na nieskończoności w obiektywie. Pójdę w dzień i popróbuję na dalekim obiekcie. Muszę się nauczyć też obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już u mnie jakieś postępy. Ustawiłem ostrość! Oraz zrobiłem darki. 15 klatek po 6 sekund. Wiadomo, mało materiału i Księżyc, ale coś tam wyszło. Muszę spróbować pod ciemnym niebem. Darki usunęły prawie całkowicie szum. Obrobiłem też zdjęcie w PS.

 

plejady.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herezje piszesz " darki usunęły szum". Poczytaj zanim coś takiego napiszesz. DARKI DODAJĄ SZUMU a ich rola jest zupełnie inna. Zapoznaj się z pojęciem histogramu i sprawdź jak histogram powinien prawidłowo wyglądać. To się przydaje :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.