Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Tak po zdjeciach patrzac to jakiś zlepieniec . Coś co sedymentacja "skleiła" z zwiru.Tylko skad taki pomiar składu???

Z drugiej strony za wysoki ciezar właściwy .Za wysoki na kamień np granit ma ponizej 3 zaś np stal ma 7, 85 g/cm3.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł! Niezły skład ma to coś!!! Co do złota to rozumiem, że badania były przeprowadzane mikrosondą elektronową i dlatego próbke pokryto złotem???

Jeżeli nie, to albo ktoś sfuszerował wyniki badań albo masz jakąś starożytną (bezcenną!) pozostałość wytopu złota!

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa bo rod nie tylko jest drozszy od złota(!) ale jest tak zadki ze za swietne i bogate rudy uchodzą skały o zawartości poniżej promila.

Jego cena w październiku 2008 roku (za uncję jubilerską ) wynosiła 1638 USD, dla porównania złoto kosztowało 730.6 USD, a platyna 791 USD (stan na 24.10.2008).

Co wiecej ztego co pamietam złoto wystepuje w postaci tylko samorodków o mniejszej lub wiekszej wielkości . Stosowano przez pewien czas eksperymenty z rozpuszcaniem w rteciim odparowywaniem ale zpowodów śmiertelnej toksyczności tego procesu zarzucowno to.Wiec ..masz jakąś starożytną (bezcenną!) pozostałość wytopu złota!... wiec to to niewchodzi w rachubę.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamień został znaleziony na żwirowni w świeżo wykopanym piasku jego gęstość to 4g\cm3 spektrometr wykazał takie pierwiastki jak fe 55,2 rh 15,9 ag 13,7 pd 9,8 au 2,7 zn 2,7 zdjęcia z opisem wysłałem panu Andrzejowi Pilskiemu , ale odpisał , że innych pierwiastków jest za dużo w stosunku do żelaza co sugeruje ingerencję człowieka w każdym razie meteorytu o takim składzie dotychczas nie znaleziono byłbym w stanie uwierzyć w te słowa gdyby na zapolerowanej powierzchni nie były widoczne pomarańczowe chondry a na odłupanej części kryształy oliwinu napiszcie co sądzicie o tych zdjęciach

 

Mnie tylko zastanawia oczywisty fakt, że podany przez Ciebie skład daje wypadkową gęstość około 9,6 g/cm3. O ile nie walnąłem się w liczeniu średniej ważonej z podanego przez Ciebie składu procentowego. Jeśli te pierwiastki rzeczywiście występują w takiej ilości i proporcjach w całej masie skały, to musi być w środku pusta i ta pustka musi stanowić około 60% całej objętości skały. Reasumując, albo jest pusta w środku albo liczby przez Ciebie podane są błędne. Przy takim składzie i takich proporcjach lita skała nie może mieć gęstości 4 g/cm3. Oczywiście skład może dotyczyć tylko jakiegoś konkretnego fragmentu skały, ale nie napisałeś, że tak było. W takiej sytuacji okruch mógłby być lity, zbudowany w większości powiedzmy z jakiś lżejszych skał (np. granit - około 2,7g/cm3) i zawierać wkładki z tych cennych pierwiastków kruszcowych w takich proporcjach, jak pisałeś.

Jednakowoż, gdyby faktycznie miała te wszystkie pierwiastki w całej masie skały, to warta byłaby chyba fortunę, nawet jako kruszec, a nie tylko bardzo rzadki meteoryt.

W tej sytuacji pozostałoby mi gratulować wygranej.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśli chodzi o inny komentarz to gęstość kamienia była liczona razem z minerałami wyższa gęstość wyszła by wtedy gdyby składał się tylko z pierwiastków

 

Możesz to jakoś bardziej szczegółowo wyjaśnić. Suma podanych przez Ciebie składników wynosi 100. Domyślam się, że to jest 100%, a nie jakiś innych jednostek. W związku z tym powstaje pytanie, ile w całej skale stanowią minerały, a także co zostało poddane analizie spektrometrycznej. Minerały w zasadzie też składają się z pierwiastków. Jeśli więc podany przez Ciebie skład dotyczy tylko tego, co nie jest minerałem skałotwórczym, to jak się domyślam dotyczy tych metali.

Co zatem z resztą skały? Jakie tam występują minerały? Spektrometr powinien chyba określić związki chemiczne tworzące te minerały. Czy takie badania były robione? No i pytanie zasadnicze, jaką częścią całej skały jest owe 100%, o którym pisałeś. Może to są tylko jakieś śladowe ilości tych pierwiastków w całej masie skalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w kółeczku nawet dosyć na oliwin wygląda. W ogóle kamulec jest dosyć interesujący. Ale wydaje mi się, że nasza dyskusja niczego nie dowiedzie. Takie zdalne rozpoznawanie meteorytów można sobie chyba darować. To trzeba zbadać w specjalistycznym laboratorium.

Możesz jeszcze powiedzieć, co zasugerował zrobić z tym kamieniem Andrzej Pilski? Bo on jest chyba niezłym znawcą meteorytów. I jeśli u nas szukasz jakiegoś odmiennego od jego zdania na temat tej skały, to niekoniecznie to my będziemy mieli rację.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem bardzo ładnie i ciekawie wygląda.

Spróbuj przeprowadzić kolejne badania nad tym "odkryciem" a jeszcze się okaże że będzie głośno o Tobie ;)

tak jak reszta pisze, aby to zbadać w jakimś specjalistycznym laboratorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to meteoryt :icon_exclaim:

Myślę , że specjalista od hutnictwa ( może archeo ) miałby tu wiele do powiedzenia .

Poza tym w ocenie bardzo ważne są jednostki w jakich wyrażone są wyniki badania , i czasem wykonanie powtórnych dla uniknięcia błędu .

Okaz jest najpewniej niepospolitym okazem odpadu hutniczego , a nie meteorytem - poza tym z tak dokładnego zdjęcia to wszystko może być oliwinem :zle:

A co byś w takim razie powiedział , gdybyś znalazł ziemski kamień składający się prawie z samych oliwinów ?

Większość meteorytów posiada o wiele więcej nietypowych rzeczy ( pierwiastków i minerałów ) niż te zbadane w tym okazie - warto pomyśleć dlaczego ich tu nie ma , a przynajmniej nie ma o tym mowy .

Potwierdzenie , czy coś jest meteorytem polega głównie na porównywaniu cech i właściwości typowych dla meteorytów , a jeżeli jakaś próbka tych rzeczy nie posiada , to szanse na meteorytowe pochodzenie jest praktycznie zerowa .

Pozdrawiam !

Edytowane przez Meteoriticon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie jesteś z Krakowa. Po zdjęciach tak naprawdę nic się nie da wywnioskować, można się tylko domyślać jakie mogą to być minerały. Trzeba zbadać minerały i zobaczyć cechy. Ten oliwin może być oliwinem a nie musi, tak samo jak na zdjęciu "duże ziarna wyglądają jak kwarc" mogą być również ortoklazem.

Najpierw instytut geologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Znalazłem bardzo dziwny kamień na forach mi go nie rozpoznano postanowiłem go przeciąć po przecięciu wewnątrz znajdowało sie bardzo dużo drobin jakiegoś żelaza czy ktoś zna osobę która mogła by zbadać mój kamień jeśli tak to proszę o kontakt do niej koszty badania sie nie liczą .

Jeżeli to jest ten kamień o którym pisze jarecki to moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy na "badania". Zwykłe "oględziny" kogoś kto się zna powinny wystarczyć.

Na wszelki wypadek wrzuć zdjęcie przekroju na forum. Tylko pamietaj - zdjęcie musi być ostre. Jeżeli nie masz trybu makro to lepiej jest cyknąć fotę z większej odległości, żeby aparat złapał ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, otórz znalazłem takie cacko. Wiele cech wskazuje na meteoryt, np.: kształt, regmaglipty. mam pewien dylemat bo nie jest to ani ferro ani paramagnetyk czyli nie jest przyciągany przez magnes (nawet bardzo silny elektromagnes).

 

Waga: 0,953 g

V: 0,4 dm^3

gęstość: 2382,5 kg/m^3

 

Proszę o szybką odpowiedź... :)

 

moje gg 3004648

 

Zdjątka:

 

ssl29083.jpg

ssl29065.jpg

ssl29074.jpg

ssl29076.jpg

ssl29077.jpg

ssl29078.jpg

ssl29080.jpg

ssl29081.jpg

ssl29082.jpg

 

 

Dodam jeszcze że znaleziony został w niewielkim wgłębieniu przypominającym krater o śr 1 m, w sopockim lesie....

Edytowane przez Tantael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, otórz znalazłem takie cacko. Wiele cech wskazuje na meteoryt, np.: kształt, regmaglipty. mam pewien dylemat bo nie jest to ani ferro ani paramagnetyk czyli nie jest przyciągany przez magnes (nawet bardzo silny elektromagnes).

 

Waga: 0,953 g

V: 0,4 dm^3

gęstość: 2382,5 kg/m^3

 

Proszę o szybką odpowiedź... :)

 

....

 

Przykro mi. To zwykły krzemień. Na 100%.

Tu masz dla porównania z wikipedii:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...zemie%C5%84.JPG

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... a cóż to jest... i skąd regmaglipty...?jutro przeprowadzę analizę chemiczną i zobaczę jego skład... na dzisiaj mogę powiedzieć że jest trudno rozpuszczalny w wodzie królewskiej...

 

z kw azotowy, siarkowym i solnym bardzo słabo reaguje (sproszkowany 1 g sproszkowany około 45 min do pełnego roztwożenia)... z fosforowym i fluorowym wcale... więc sio2 to nie jest bo by charakterystyczne bombelki powstawały....

 

 

Aha jak na krzemień to ma za małą gęstość... po przeprowadzeniu lepszej analizy na politechnice gdańskiej obj wynosi 0,412 dm^3 a waga to 0,95131 g....

 

Aha, zwróćcie szegłolną uwagę na regmaglipty bo są one wręcz idealne... Przyjrzyjcie się miejscu ich występowania (najmniej aerodynamiczne miejsca...) nie dowodzę że jest to meteoryt, więcej powiem jak zrobię głębszą analizę chemiczną... na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że zawiera bardzo nieznaczne ilości TiO2 (lub innego tlenku tytanu), bo wychodzi w teście na tytan w próbie jodowej...

 

 

Jutro pójdę do niemojej katedry i zapytam się jakiegoś profka...

Edytowane przez Tantael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tantael uwierz! TO NIE JEST METEORYT!!!! Nie istnieje udokumentowany meteoryt który byłby choć trochę do tego podobny. Z drugiej strony kupa ziemskich kamoli wygląda podobnie (identycznie)! Zawartość Tytanu niczego nie dowodzi bo Ti powszechnie występuje w skałach ziemskich w małych ilościach! Duskusja jest jałowa. Zachowaj swoje odczynniki na coś co by chociaż trochę przypominało meteoryt ;-)

Z takich krzemieni jak ten nasi przodkowie wykonywali groty, siekierki i nożyki :-)

Edytowane przez tinek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że znaleziony został w niewielkim wgłębieniu przypominającym krater o śr 1 m, w sopockim lesie....

 

Z tym kraterem to lekka przesada i dla uwieńczenia pracy paranaukowej udokumentuj zdjęciem,

ponieważ nie mam pojęcia jaki związek ma ten kamień z dołem o średnicy jednego metra.

Edytowane przez jarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... a cóż to jest... i skąd regmaglipty...?jutro przeprowadzę analizę chemiczną i zobaczę jego skład... na dzisiaj mogę powiedzieć że jest trudno rozpuszczalny w wodzie królewskiej...

 

z kw azotowy, siarkowym i solnym bardzo słabo reaguje (sproszkowany 1 g sproszkowany około 45 min do pełnego roztwożenia)... z fosforowym i fluorowym wcale... więc sio2 to nie jest bo by charakterystyczne bombelki powstawały....

 

 

Aha jak na krzemień to ma za małą gęstość... po przeprowadzeniu lepszej analizy na politechnice gdańskiej obj wynosi 0,412 dm^3 a waga to 0,95131 g....

 

Aha, zwróćcie szegłolną uwagę na regmaglipty bo są one wręcz idealne... Przyjrzyjcie się miejscu ich występowania (najmniej aerodynamiczne miejsca...) nie dowodzę że jest to meteoryt, więcej powiem jak zrobię głębszą analizę chemiczną... na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że zawiera bardzo nieznaczne ilości TiO2 (lub innego tlenku tytanu), bo wychodzi w teście na tytan w próbie jodowej...

 

 

Jutro pójdę do niemojej katedry i zapytam się jakiegoś profka...

 

Nie wiem, gdzie Ty tam widzisz regmaglipty? Jeśli te jasne wklęsłe "dziury" to właśnie one są bardzo charakterystyczne dla konkrecji krzemiennych. Poza tym wygląd krzemienia jest bardzo specyficzny. Krzemień ma określony połysk, przełam. I to wszystko widać na Twoich zdjęciach. A różnica w gęstości w stosunku do czystej krzemionki jest niewielka i zapewne wynika z istnienia dodatków choćby w postaci tych "regmagliptów". Nie wiem też za bardzo, jakie to charakterystyczne bąbelki miałyby powstawać przy polewaniu krzemionki kwasem? Z tego co wiem krzemionka nie reaguje z kwasami (nawet z fluorowym - HOF). Wyjątkiem jest kwas fluorowodowy (HF). Bąbelki powstają za to przy polewaniu wapieni kwasem. Może coś Ci się pomyliło?

Nie jestem ani geologiem ani mineralogiem, ale miałem te przedmioty na studiach. Zapewniam Cię, że krzemień, taki jak na Twoich zdjęciach, jest jedną z najłatwiej rozpoznawalnych skałek. Sam znalazłem bardzo podobny kawałek krzemienia tydzień temu w żwirowni nieopodal Żnina, w czasie badań terenowych (jestem geomorfologiem).

Nie będę komentował Twoich przypuszczeń co do "krateru". Jarecki :szczerbaty:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.