Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie na odłamek czy jakikolwiek złom to, to nie wygląda!

Stara Huta? W tych rejonach? Hmm spytam sie babci heh :D ... ale nie sądze.

Proponuję swoją drogą skonsultować się z jakąś lokalną sekcją poszukiwaczy militariów - zaręczam Ci, że pociski po nagłym zatrzymaniu w ziemi potrafią "nieco" się rozgrzać i "cokolwiek" zniekształcić, a po dodatkowym przeleżeniu połowy wieku w ziemi załapać troszkę "inkrustacji", Jak w glowicy jest materiał wybuchowy to dochodzi jeszcze troszkę modyfikacji :D

Takie coś czasami mało do czegokolwiek jest podobne.

Tak mi się tylko wydaje, że w Twoich okolicach szansa na spotkanie złomu z czasów walk o Wał Pomorski i Kołobrzeg jest znacznie większa niż spotkanie w lesie dużego meteorytu żelaznego. (w sumie bylo tam w po obu stronach kilkaset dużych armat i wystrzelono setki (tysiące?) ton zlomu ;)

 

http://www.militarni.pl/?lang=1&cat=78&art_id=195

 

Ale może jednak masz po prostu niesamowite szczęście :)

Z tego co wiem, wynik wytrawienia powierzchni szlifu kwasem azotowym rozwieje wiele wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak można krytykować, ale ten kamień po przecięciu teraz dopiero nabrał wyglądu,

mnie osobiście się podoba, bo jest ze stali i się błyszczy. Dobry moment nastał na trawienie

w kwasie i zbadanie figur Widmanstättena. Najszybciej będzie jak sam to zrobisz i po takim teście

będziesz miał 100 % satysfakcji i pewności co do wartości znaleziska. Teraz potrzeby jest alkohol

i oczywiście kwas reszta jak to zrobić jest tu opisana:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...247&hl=kwas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle nigdy nic nie mozna powiedziec na 100% ale ja obstawialbym, ze to z jakiejs dymarki :(

1. zbyt duzo bąbli. Metki wewnątrz są masywne i maja co najwyzej pęknięcia ale nigdy bąble po gazach

2. Struktury są "plackowate" i nieregularne a powinny być poprzeczne / podłużne ale nie takie 'rozlane' po całej powierzchni przekroju.

3 Nigdy nie widzialem czegoś niebieskiego w meteorytach (ale pewnie za mało widziałem)

Ja obstawiam, ze to szlaka ale na tyle ciekawa (ze wzgkledu na rozmiar), ze OBOWIĄZKOWO trzeba ja przebadac na zawrtość niklu albo potraktowac 4% kwasem. Przy trawieniu kwasem bardzo uwazac na spirytus, ktorego uzywa sie do rozcieczenia, bo jak bedzie slabej jaksci to moga byc przykre niespodzianki i oparzenia.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam iż jest to dymarka, ale jak się mylę to będę szczęśliwy -kylo tym bardziej :D

 

Acha, też raczej stawiam na dymarke.

w meteorycie żelaznym nie może być tyle dziur - czasami są po wykruszonym przy cięciu troilicie lub schreibersycie ale wyglądają one zupełnie inaczej.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę "tinek15" że szukaliśmy w tych samych miejscach :Beer:

Romulus

 

Romulus, niedługo wszyscy trzaj sie spotkamy w tym samym czasie i miejscu na tych samych poszukiwaniach...

niesamowite jakie ludzie potrafią nadawać sobie nazwy żeby ich tylko nie rozpoznać :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie pytanie czy to jest meteoryt ????

To cos ma jakies 100cm srednicy i wazy około 1500 kg co w porównaniu ze zwykłym kamieniem jest niemozliwe. To cos lezy na moim podwórku od niepamietnych czasów. z jednej strony wystepuje cos w rodzaju RDZY nie jestem pewien czy to rdza.

 

 

oto link do toge kamyka :7667116437172f41m.jpg prosze o pomoc na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fotka :rolleyes: i kamyczek też z pewnością stanowi piękną ozdobę podwórka,

aby była to na przykład atrakcja turystyczna to trzeba go troszkę wypolerować,

lepiej przed tym jeszcze przeciąć go na pół :D .

 

Ciekawe czy przyciąga magnes ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

negro13...ale wcale nie musisz go ciąć :D wystarczy że zrobisz "okienko" - czyli

zeszlifuj fragment powierzchni tak aby była gładka i żeby było widać strukture kamolka

następnie podeślij na Forum fotę jak to wygląda .Wtedy Ci doradzimy co dalej :unsure:

Przy szlifowaniu nie używaj pilnika i postaraj się nie przegrzać szlifowanej powierzchni .

 

:papa:

 

Romulus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

negro13...ale wcale nie musisz go ciąć :D wystarczy że zrobisz "okienko" - czyli

zeszlifuj fragment powierzchni tak aby była gładka i żeby było widać strukture kamolka

następnie podeślij na Forum fotę jak to wygląda .Wtedy Ci doradzimy co dalej :unsure:

Przy szlifowaniu nie używaj pilnika i postaraj się nie przegrzać szlifowanej powierzchni .

 

:papa:

 

Romulus

 

Zdecydowanie zrob jak mowi Romulus :-). Nie siekaj go na pol, male okienko na plaskiej powierzchni wystarczy w zupelnosi :)

Jak dla mnie to nie meteoryt ale jak sie kiedys w koncu trafi prawdziwy metek i ktos za namowa Jareckiego przetnie go na pol to nie chcialbym byc ani w skorze Jareckiego ani znalazcy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej wyrafinowana metoda rozpoznawania meteorytów polega na przecięciu okazu i wyszlifowaniu jego powierzchni w miejscu przecięcia. W tak obrobionym meteorycie kamiennym mogą być widoczne tzw.chondry czyli zastygłe krople materii krzemianowej o rozmiarach od ułamków milimetra do kilku milimetrów. Chondry nie występują w ziemskich skałach. Podobnie obrobiony i dodatkowo potraktowany rozcieńczonym kwasem azotowym meteoryt żelazny może ukazać tzw. figury Widmanstattena oraz linie Neumanna. Jedne i drugie twory nie występują w żelazie wytworzonym przez człowieka.

 

Przepis na rozpoznawanie meteorytów

 

http://jba1.republika.pl/rozpoznaw.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi o to ze zadna (nawet piekielna maszyna) nie chce tego przeciac:/

próbowałem juz tarcza do metali tarcza do betonu w sumie nie próbowałem jeszcze diametowa;/

 

Najlepiej udaj się do fachowca, może znasz w okolicy jakiś zakład kamieniarski gdzie tną kamienie, marmury i takie inne. Tam lepiej to zrobią, a może nawet potną go na plasterki o grubości dwóch centymetrów i będziesz miał darmowy surowiec na ekstra posadzkę :D .

 

Z kwasem nie próbuj eksperymentować :blink: jeśli kamień nie przyciąga magnesu to niewiele wskórasz.

 

Jak ktoś widzi na tej fotce chondry to gratuluję wynikłej ekspertyzy :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To cos ma jakies 100cm srednicy i wazy około 1500 kg co w porównaniu ze zwykłym kamieniem jest niemozliwe. ...

 

Okrągły granitowy kamień o średnicy 1 metra (objętość 0,52 m3) powinien ważyć prawie 1370 kg, a więc nie jest to niemożliwe. Gdyby był z czystego żelaza ważyłby ponad 4 tony!!! Zresztą nie sądzę, żebyś go ważył.

Nie znam się na meteorytach, ale podobnie "brzydko" wygląda powierzchnia granitu rapakiwi, który u nas dosyć powszechnie występuje w postaci głazów narzutowych.

Tu przykład takiego granitu, ale czystego, z widocznymi kryształami minerałów:

http://www.kristallin.de/rapakiwis/prick13_v.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://s202.photobucket.com/albums/aa153/meteoryt/

 

Witam!

 

waga ~10kg

miejsce znalezienia - dno rzeki, najgłębsze miejsce

województwo mazowieckie

delikatnie przyciąga magnes

 

kamien lekko pokryty piaskiem i innymi nalotami z rzeki

twardy lecz da sie ukruszyć.

posiada czerwone plamki, jakby rdze i dziwne wgłębienia

 

czy to meteoryt ?

 

tam są 2 strony tych zdjęć

Edytowane przez piotro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Proponuję przeciąć ..odrobine'' meteorytu w celu uzyskania ,,okienka'' a następnie wypolerować papierem ściernym takie okienko (nie używać do tego narzędzi metalowych!). Jeśli widać w takim okienku drobinki metalu lub tzw. chondry to mamy kamyczka z kosmosu :szczerbaty:

 

2. Można potraktować kamyczka kwasem azotowym - po czymś takim mogą ukazać fogury Widmanstattena oraz linie Neumanna.

 

3. A zresztą czytaj tutaj: rozpoznawanie meteorytów :D

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://s202.photobucket.com/albums/aa153/meteoryt/

 

Witam!

 

waga ~10kg

miejsce znalezienia - dno rzeki, najgłębsze miejsce

województwo mazowieckie

delikatnie przyciąga magnes

 

kamien lekko pokryty piaskiem i innymi nalotami z rzeki

twardy lecz da sie ukruszyć.

posiada czerwone plamki, jakby rdze i dziwne wgłębienia

 

czy to meteoryt ?

 

tam są 2 strony tych zdjęć

 

Sprawdź jaką ma objętość i policz jego gęstość. Objętość najłatwiej sprawdzić przez zanurzenie w dużym naczyniu z wodą i sprawdzeniu zmiany poziomu wody. Ze zdjęć wygląda mi to na jakąś skałę metamorficzną z widocznymi (chyba?) granatami (te czerwone ziarna). Granat jest typowym minerałem skał metamorficznych i jeśli to faktycznie granat, to nie jest to raczej kamień z nieba.

Tu jest zdjęcie podobnej skały z granatami:

garnet_99-132.jpg

A tu jeszcze okaz z całymi kryształami granatu, bardziej chyba przypominającymi twój kamień:

mica_garnet_schist.jpg

Mam jeszcze pytanie. Czy ten kawałek to odłupany czy spiłowany? Jeśli odłupany, to prawie na pewno nie jest to żelazo, bo nie dałoby się tak odłupać.

Generalnie Twój kamyk wygląda mi na mocno zwietrzały (stąd te dziwne zagłębienia) łupek krystaliczny albo na eklogit. Oczywiście mogę się mylić, bo ostatnio skały metamorficzne tego typu macałem gdzieś około 1-go roku studiów, a więc grubo ponad 20 lat temu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.