Skocz do zawartości

Jak robicie flaty


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Astrofotografów!

 

Stawiając pierwsze kroki w AF chciałem się poradzić bo mam pewne wątpliwości dotyczące flatów.

 

Dotychczas robiłem je przed zapadnięciem zmroku fotografując niebo. Efekt wyrównania tła był, ale nie do końca zadowalający. Pytanie jak dobrać czas naświetlania -eksperymentowałem z różnymi czasami i prawdę mówiąc się pogubiłem. Posługuje się kamerą Atik 383L+ na ED 120/900

 

Wątpliwość druga, przecież jak fotografuję długo w nocy to warunki się bardzo zmieniają (temperatura, wilgotność) i flat zrobiony kilka godzin wcześniej może być niewiele warty. Jak sobie z tym problemem radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwość druga, przecież jak fotografuję długo w nocy to warunki się bardzo zmieniają (temperatura, wilgotność) i flat zrobiony kilka godzin wcześniej może być niewiele warty. Jak sobie z tym problemem radzicie?

A dlaczego zmiana wilgotności i temperatury miałaby mieć wpływ na flata? Flat służy do pozbycia się paprochów i winiety ze zdjęcia i temperatura nie bedzie chyba tu miała znaczenia takiego jak w przypadku darków. Ważne żeby nie zmieniać położenia kamery i ustawienia ostrości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że w miarę upływu czasu podczas sesji na matrycy pojawiają się bardzo delikatne plamy w kształcie okręgów. Nie znam dokładnie ich pochodzenia, pewnie paprochy w torze optycznym. Być może zmiana wilgotności/temperatury ma na to wpływ. Flat zrobiony przed zmrokiem tego nie eliminuje bo wtedy ich nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że w miarę upływu czasu podczas sesji na matrycy pojawiają się bardzo delikatne plamy w kształcie okręgów. Nie znam dokładnie ich pochodzenia, pewnie paprochy w torze optycznym. Być może zmiana wilgotności/temperatury ma na to wpływ. Flat zrobiony przed zmrokiem tego nie eliminuje bo wtedy ich nie było.

chlodzisz matryce?

moze to poprostu szron wytraca sie na niem przy jemnej temp i wiekszej wilgotonosci?

 

edit

dodam jeszcze link jak to u mnie wygladale gdy za szybko schldzilem matryce http://astropolis.pl/topic/50496-qhy8l-poczatek/?p=596800

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że chłodzę. Takich efektów jak u Ciebie nie miałem, ale zarówno fotografując kamerą jak też Canonem czasami pojawiają się delikatne plamy. Mniejsza o ich pochodzenie, chodzi mi o to jak je za pomocą flatów wyeliminować. Czy są jakieś patenty na zrobienie flata w środku nocy nie mając flatownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat ma niwelować paprochy i winietowanie, które są stałymi w czasie rzeczami. Flat nie usunie sporadycznie pojawiających się i zmiennych efektów, jak Twoje plamy. Trzeba poszukać źródła problemu i go usunąć, a nie leczyć objawy. Skoro plamy powstają zarówno na kamerze, jak i Canonie, to raczej nie jest to kwestia roszenia samej matrycy. Być może rosa osadza się na optyce w wyciągu (korektor, filtry) i uwydatnia widoczność brudów? Jeśli tak, to możesz założyć grzałkę na to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bądź tu mądry... Za mało mam jeszcze własnych doświadczeń. Dlatego wydaje mi się, że zrobienie flata podczas obserwacji powinno rozwiązać problem. Nie wiem, może się mylę.

 

To była by straszna atrapa, sprzęt ma pracować stabilnie przez całą noc. Moja grzałka na lustrze wtórnym bierze 2W, ona ma nie tyle grzać co utrzymywać szkło nieznacznie ponad temperaturą otoczenia by nic się nie rosiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kilka slow o grzalkach

szczerze mowiac, to ja nie zaczalbym sesji bez podlaczenia grzalek. inaczej, to sie bawisz suszarkami, karimatami, itp...

odpowiednia grzalka+ ewentualny sterownik do niej to podstawa niezawracania sobie glowy rosa.

grzalka bedzie Ci brala ok 1-2A, wiec latwo policzyc na ile starczy aku.

 

poszukaj DreamHeater, a wiele Ci to pomoze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.