Skocz do zawartości

Totalna rewolucja w optyce odmieni sprzęt astronomiczny i fotograficzny


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Spędza sen z powiek. Nie z oczu. Kilka literówek też by się znalazło. Chyba ekscytacja wynalazkiem przyćmiła dbałość o formę.

Strasznie irytują mnie te przesadne tony w tego typu newsach. Adam - nie bierze tego personalnie. Rozumiem, że nadzieja na przełom, ale tego typu newsów (niekoniecznie z dziedziny optyki) jest mnóstwo. Nanotechnologia, grafen, szum taki, że uszy bolą, a w praktyce jest całe gówno i tak też będzie w tym przypadku przez co najmniej 10 lat, jeśli kiedykolwiek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym powiedział że to ciągle jest dyfrakcja, tylo że zachodzi w każdym miejscu "soczewki" a nie na krawędziach.

Hmm, to wygląda jak... siatka dyfrakcyjna :) Ktoś mi wyjaśni, dlaczego zachowuje się inaczej?

 

A mógłby ktoś okreslić gdzie ta soczewka ma ognisko? :D

Właśnie, coś dziwnego się dzieje z tymi falami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to wygląda jak... siatka dyfrakcyjna :) Ktoś mi wyjaśni, dlaczego zachowuje się inaczej?

 

 

Zwykła siatka dyfrakcyjna ma jednorodną strukturę, a ta tutaj zmienia się płynnie w obrębie "soczewki".

 

 

A mógłby ktoś okreslić gdzie ta soczewka ma ognisko?

 

 

Wydaje się proste; wchodzi fala płaska (np. światło od źródła punktowego w nieskończoności), po przejściu skupia się mniej więcej w środku tego „deltoidu” u góry.

 

Szuu pisał już o możliwych akceptowalnych lokalnych defektach (znamy to zresztą, „na korektorze mała ryska, nie wpływa na obraz” ;)), trzeba by też pewnie i tak dostarczyć jakiś substrat, np. klasyczną wyszlifowaną do 1/10 λ płytę szklaną. Ale to i tak byłoby świetne – wyobrażam sobie „refraktor”, gdzie jedna metasoczewka robi to samo, co teraz 4 grube, asferyczne soczewy z egzotycznego szkła, i przy średnicy 200 mm waży np. 500 g. Taki plecakowy trussowy sprzęt f/5 byłby do rzeczy...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że co? Znaczy miałem w planach drogi sprzęcik i mam w takim razie wstrzymać się i poczekać, bo zaraz rynek zaleją 20" Dobsony w cenie Synty 10" i wyjdę na frajera? :D

 

Ciekawe czemu NASA jeszcze nie wpadła na ten pomysł tylko zmarnowała 9 mld USD na nowy teleskop klasyczny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła siatka dyfrakcyjna ma jednorodną strukturę, a ta tutaj zmienia się płynnie w obrębie "soczewki".

No tak, odległości między "szczelinami" się zmieniają, więc powstający dyfrakcyjny wzór się jakoś tak dziwnie miesza i coś rozsądnego wychodzi :)

 

 

Wydaje się proste; wchodzi fala płaska (np. światło od źródła punktowego w nieskończoności), po przejściu skupia się mniej więcej w środku tego „deltoidu” u góry.

No właśnie, mniej więcej :) Daleko tu od punktowego obrazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w takim razie wstrzymać się i poczekać, bo zaraz rynek zaleją

 

Na razie tylko puszczam wodze fantazji. Jak pisałem, liczę się z oczekiwaniem i przez 15 lat.

 

 

Ciekawe czemu NASA jeszcze nie wpadła na ten pomysł tylko zmarnowała 9 mld USD na nowy teleskop klasyczny [:)]

 

Pomysł (supersoczewki z metamateriału optycznego) już swoje lata ma, tyle że na razie jest zupełnie niepraktyczny ;) A te 9 mld to na projektowanie, testowanie, wystrzelenie i obsługę przez 5 lat. Sam beryl i szlifowanie pewnie nie tak znów dużo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie docelowe dla małych średnic, zresztą z lekka by się wypaczała tak cienka i precyzyjna optyka o 50cm średnicy :uhm:

Twierdzą, że wielkość nie ma znaczenia, choć to wg mnie mocno naciągane. Choćby z jednego podstawowego powodu - cena takiego wafla będzie dużą (z którego powstają tysiące mniejszych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrej jakości obrazy dyfrakcyjne w wielu przypadkach niosą cenniejszą informację o badanym obiekcie niż obraz "klasyczny", więc pewnie skończy się na niszowych zastosowaniach naukowych + szeroka gama tanich obiektywów do aparatów np. w smartfonach, kompaktach, może jakieś zastosowanie w xsero lub skanerach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzą, że wielkość nie ma znaczenia, choć to wg mnie mocno naciągane. Choćby z jednego podstawowego powodu - cena takiego wafla będzie dużą (z którego powstają tysiące mniejszych).

A wytrzymałość i sztywność takiego wielkiego wafla? Nie chciałbym, żeby ni taka soczewa pękła w transporcie :) Albo się uginała przy większym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Będziemy robić foty planet smartfonami :)

 

A pamiętasz ile było śmiechu, jak kiedyś mówiliśmy, że cyfrowa fotografia wyprze analogową i że na pewno cyfrowe zdjęcia kosmosu będą lepsze? Te wątki ciągle tu w internecie są :) Porównując te poprzednie epoki, to i tak ilość emocji jest jednak mniejsza.

 

Nie jestem taki przekonany, czy za 5-10 lat DSLR będzie w ogóle istniał (tak wiem, świętokradztwo - sam lubię DSLR ;))

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz ile było śmiechu, jak kiedyś mówiliśmy, że cyfrowa fotografia wyprze analogową i że na pewno cyfrowe zdjęcia kosmosu będą lepsze? Te wątki ciągle tu w internecie są :) Porównując te poprzednie epoki, to i tak ilość emocji jest jednak mniejsza.

 

Nie jestem taki przekonany, czy za 5-10 lat DSLR będzie w ogóle istniał (tak wiem, świętokradztwo - sam lubię DSLR ;))

 

Będzie istniał :) .......... podobnie jak do dzisiaj istnieje fotografia otworkowa :D

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że prawdziwą rewolucją będzie całkowite wyeliminowanie soczewek. Jest już kilka rozwiązań tego typu - jak na razie oczywiście jakość obrazu jest bardzo daleka od rezultatów korzystania z bardziej tradycyjnych metod, ale niewątpliwie to jest przyszłość fotografii:

http://www.computerworld.com/article/2685246/lens-less-camera-costing-pennies-brings-vision-to-the-internet-of-things.html

https://www.technologyreview.com/s/515651/bell-labs-invents-lensless-camera/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niewątpliwie nie jest przyszłość fotografii bo chodzi o technologie, w których drogą, kosztującą aż pół dolara soczewkę zastępujemy kosztującym zero dolarów oprogramowaniem - do zastosowań, gdzie takich urządzeń budujemy milion, co daje spore oszczędności a jakość obrazu i tak nie ma znaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

http://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/branza/27976-naukowcy-opracowali-plaskie-obiektywy-ktore-juz-niedlugo-moga-pojawic-sie-na-rynku

Pozwolę sobie podrzucić b. interesujacy link.

 

Ciekawe jak i czy w ogóle to sie rozwinie za kilka/kilkanascie lat....

Czy cokolwiek jest w stanie zastąpić duże lustro w amatorskim astrofoto?

 

fotopolis.jpg

żródło fotopolis.pl

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobne z innego ośrodka:

http://www.optyczne.pl/9835-news-Soczewka_cielsza_od_ludzkiego_wlosa.html

 

Soczewka cieńsza od ludzkiego włosa

Metasoczewka jest konstrukcją wykorzystującą nanotechnologię i tzw. metamateriały. [...] Korzyści z płynące z tego typu rozwiązania są bardzo szerokie, jak chociażby redukcja rozmiarów i wagi. Płaska soczewka pozwala na zaoszczędzenie miejsca w porównaniu do tradycyjnych szklanych soczewek. Poza zdolnością rozdzielczą przewyższającą nawet tradycyjne soczewki ich zaletą jest również to, że pozbawione są typowych aberracji optycznych. Dodatkowo, proces produkcji metasoczewek jest kompatybilny z tym, wykorzystywanym przy wytwarzaniu mikroprocesorów. To pozwoli przyspieszyć wprowadzenie soczewek do masowej produkcji a jednocześnie ograniczyć koszty.

 

 

oczywiście w teorii wiadomo było od dawna że coś takiego powinno być możliwe, fajnie że wreszcie pojawiają się prototypy :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jak i czy w ogóle to sie rozwinie za kilka/kilkanascie lat....

Czy cokolwiek jest w stanie zastąpić duże lustro w amatorskim astrofoto?

 

 

 

Zastanawialiśmy się już nad tym w czerwcu:

 

http://astropolis.pl/topic/53895-totalna-rewolucja-w-optyce-odmieni-sprzet-astronomiczny-i-fotograficzny/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu? :)

 

a napisałem to przed czy po połączeniu? :)

 

żeby nie było dalszego klepania postów bez treści, dodam że dotychczasowe prototypy potrafią obsługiwać chyba tylko światło o jednej określonej długości fali do której dostrojone są właściwości dyfrakcyjne metamateriału? czy nie?

w rzeczywistych zastosowaniach to byłoby za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.