Skocz do zawartości

Kolorowe ccd czy Canon 6D?


Rekomendowane odpowiedzi

Na pytanie co kupić - Kamerę ccd czy aparat DSLR odpowiedź jest jedna: ccd

 

Ale mimo wszystko zadaje to pytanie bo z mojego punktu widzenia odpowiedź nie jest tak oczywista.

Mam "podwórkowe" stacjonarne obserwatorium pod Warszawą gdzie LP jest na tyle silne, że Droga Mleczna nawet w zenicie jest praktycznie niewidoczna. Na wyposażeniu jest kamera ccd mono plus koło filtrowe z zestawem filtrów. Sprzęt ten wykorzystuję w 90% do obserwacji fotometrycznych gwiazd zmiennych. Ten temat interesuje mnie od zawsze i z mojej miejscówki można to robić z powodzeniem.

Ale nie samymi zmiennymi astroamator żyje i nieraz nachodzi mnie chęć wypadu pod ciemne niebo. Niestety jak dotychczas to jest max 10-15 dni w roku z czego połowa albo i więcej przeszkadzają chmury.

W tym celu kompletuję mobilny setup (HEQ5, ED 80 lub TS APO65Q, ewentualnie teleobiektyw, SW synguider, akumulator).

Zastanawiam się nad sensorem. Kamery mono nie chcę taszczyć bo naświetlanie w 4 kanałach trwa.

 

Dlatego pomysł z kamerką kolorową, ale alternatywą jest Canon 6D modyfikowany. Jego przewaga nad kamerą to szersze pole za niższą cenę no i nie muszę mieć laptopa. Wszystko jest łatwe i proste do ogarnięcia szczególnie jeśli chodzi o zasilanie.

Wada Canona to... I tu właśnie rodzi się pytanie czy gorsza jakość, większe szumy, mniejsza czułość zrekompensują wygodę i poręczność użytkowania. Widziałem na forum mnóstwo cudownych zdjęć z Canona i dlatego chodzi mi po głowie to rozwiązanie tym bardziej, że za najtańszą kamerę full frame trzeba dać 4,5 tys Euro i wtedy tani, wyjazdowy setup przestaje być tani.

Poradźcie co byście zrobili na moim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera CCD chłodzona zawsze będzie lepsza od Canona. Coś co robi wszystko tak na prawdę niczego nie robi dobrze - stąd przewaga sprzętu dedykowanego. A bez laptopa, oprogramowania sterującego sesją ( obiekty mgławicowe, powtarzalność kadru) to będzie męczarnia a wyniki nie warte wyłożonych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bardzo ciemnego nieba zestaw "HEQ5, ED 80 lub TS APO65Q" będzie się trochę marnował z canonen.

Na początek kolorowa matryca daje szybsze i satysfakcjonujące rezultaty i pozwala złapać bakcyla. Za jakiś czas przejdziesz na mono :) ( jak złapiesz bakcyla).

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bardzo ciemnego nieba zestaw "HEQ5, ED 80 lub TS APO65Q" będzie się trochę marnował z canonen.

Na początek kolorowa matryca daje szybsze i satysfakcjonujące rezultaty i pozwala złapać bakcyla. Za jakiś czas przejdziesz na mono :) ( jak złapiesz bakcyla).

Bakcyla to złapałem jakieś 40 lat temu :) a mono i setup stacjonarny już mam. Pytanie dotyczy właśnie wypadów pod bardzo ciemne niebo (Bieszczady, wyspy w Chorwacji). Czy efekty uzyskane kamerą np.taką:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4518_Astrolumina-ALccd8L-Color-CCD-Camera---28-5-mm-sensor---7-8--m.html

będą o wiele lepsze od efektów z Canona

 

Może ktoś może wrzucić jakieś fotki do porównania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że mi nigdy z Canona nie udało się uzyskać takich efektów, jak z kolorowej astro-kamery (mam tu na myśli QHY8L, którą dosyć dużo używałem). Niby wydaje się, że to to samo, ale jednak... Wiem, że są ludzie, którzy uzyskują dobre efekty canonami, ale trzeba mieć świadomość, że jest to po prostu znacznie trudniejsze.

 

Dodatkowo trzeba pamiętać, że Canony mają wbudowane zmiękczające filtry (żeby walczyć z potencjalnym efektem mory), co powoduje, że w kolorowych kamerach astro obraz gwiazd jest wyraźnie ostrzejszy (mniejsza gwiazda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z Canona 40D i QHY8L znajdziesz u mnie na stronie - możesz zerknąć i porównać. Nie jest to pełnoklatkowy 6D ale zawsze coś.

http://pawel.foto-zdjecia.pl

 

 

QHY8L jest bardzo dobrą konstrukcją z dużą czułością na linii Ha (z powodzeniem można ją wykorzystywać z filtrami Ha) - zdecydowanie lepiej się sprawuje niż kolorowy KAF8300...

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz filtr Ha to masz obraz monochromatyczny, natomiast jak robisz bez filtra to masz obraz R, G i B (takie kolory są na masce Bayera) - w ten zakres wchodzi linia wodorowa również, ale be filtra nie uzyskasz takiego kontrastu jak z filtrem.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z 5D mark II i potem z 6D znajdziesz u mnie (www.piotrkonopka.pl).

Przewiń się do 2014, bo tam są nocne fotki. Obecnie jestem martwym astrofotografem. W zaświatach wiecznie mgła.

 

IMHO, najlepsze moje zdjęcie (robione 6D) jest tutaj: http://www.piotrkonopka.pl/2014/09/sprzatanie-cefeusza-ciag-dalszy.html

Nie sądzę, żeby z Canona można było wiele więcej wyciągnąć. Miej w pamięci, że fociłem bez żadnych modyfikacji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sąsiad :)

 

Czy aparat czy kamera to zależy chyba tez od tego jakiej jakości zdjęć oczekujesz :)

Efekty uzyskasz lepsze za pomocą kamery CCD. Jak chcesz mieć święty spokój, znaczy mniej kabli, rozkładania, etc, to aparat.

Żeby zrobić dobre zdjęcie Canonem potrzebujesz naprawdę czarne niebo, ale jak juz go znajdziesz to kamerą CCD i tak pod nim więcej wyciągniesz. I to co ważne obróbka plików z CCD jest według mnie łatwiejsza niż plików canona.

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcia z 5D mark II i potem z 6D znajdziesz u mnie (www.piotrkonopka.pl).
Przewiń się do 2014, bo tam są nocne fotki. Obecnie jestem martwym astrofotografem. W zaświatach wiecznie mgła.

IMHO, najlepsze moje zdjęcie (robione 6D) jest tutaj: http://www.piotrkonopka.pl/2014/09/sprzatanie-cefeusza-ciag-dalszy.html
Nie sądzę, żeby z Canona można było wiele więcej wyciągnąć. Miej w pamięci, że fociłem bez żadnych modyfikacji.


Wow. Świetnie zdjęcie.

 

 

Jedne z najlepszych zdjęć z aparatu jakie widziałem http://www.distant-lights.at


Tak, to są zdecydowanie najlepsze zdjęcia z DSLR. Ale ten facet opanował to do mistrzowskiego poziomu. Bez wątpienia da się robić takie zdjęcia, ale jest to dużo trudniejsze, niż odpowiednik w astro-kamerze (no i astro-kamerę trzeba przerobić, bo bez tego w ogóle nie ma porównania).

 

 

Cześć Sąsiad :)

 

Czy aparat czy kamera to zależy chyba tez od tego jakiej jakości zdjęć oczekujesz :)
Efekty uzyskasz lepsze za pomocą kamery CCD. Jak chcesz mieć święty spokój, znaczy mniej kabli, rozkładania, etc, to aparat.
Żeby zrobić dobre zdjęcie Canonem potrzebujesz naprawdę czarne niebo, ale jak juz go znajdziesz to kamerą CCD i tak pod nim więcej wyciągniesz. I to co ważne obróbka plików z CCD jest według mnie łatwiejsza niż plików canona.

 

Pozdrawiam
Pawel


Amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.