Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba, wielki podziw za organizację ludzi.

Mi najprawdopodobniej nie uda się jednak wydostać z pracy w tym dniu z różnych względów. Jak się coś zmieni, to dam znać.

 

Dzięki :).

 

Mam jednak nadzieję, że się pojawisz. No tak to już bywa, siły wyższe nie pozwalają na różne rzeczy z różnych względów (a ja to wiem bardzo dobrze :szczerbaty: ).

 

Aha, gdyby jakieś osoby miały się dopisać do 13 lipca, to mogą się wpisywać i poprosiłbym jedną osobę, aby tego dnia przygotowała prapremierową listę, ponieważ mnie nie będzie od piątku :(. Na kogo mógłbym liczyć?

 

Pozdrawiam!

 

PS. To, że np. 25 lipca będzie lista finałowa, to nie znaczy, że już więcej osób nie będzie się mogło pojawić na zaćmieniu. Niestety może zajść taka sytuacja, że jednak zakupię okulary z filtrem ND5 i potem już nie będe mógł zamówić dodatkowych okularów <_< .

 

Dlatego teraz, poprosiłbym listę uczestników przyszłych i aktualnych, aby wpisywali, czy mam dla nich zamówić okularki. Zamówię i zapłacę za własne pieniądze, a w dniu zaćmienia po prostu te osoby oddadzą mi pieniądze. Czy wyrażacie w ogóle zgodę na taki pomysł? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się strasznie rozleniwiłem.... pod domem mam takie warunki, że nie chce mi się ruszać. Wystarczy, że wyjdę do ogrodu i mam b. dobre niebo... pojadę 2 km dalej i warunki są extra. Mimo to postaram się zabrać z Wami nastepnym razem, aby nie było mi za wygodnie.

Przed wczoraj w Obornikach było takie niebo, że gołym okiem można było wyłapać gwiazdki 6,7M... szok!!!

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Krzysztof :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się strasznie rozleniwiłem.... pod domem mam takie warunki, że nie chce mi się ruszać. Wystarczy, że wyjdę do ogrodu i mam b. dobre niebo... pojadę 2 km dalej i warunki są extra. Mimo to postaram się zabrać z Wami nastepnym razem, aby nie było mi za wygodnie.

Przed wczoraj w Obornikach było takie niebo, że gołym okiem można było wyłapać gwiazdki 6,7M... szok!!!

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Krzysztof :Salut:

Chyba wszędzie na Dolnym Sląsku jest świetna pogoda . Wczoraj dodatkowo miałem bonus: awaria prądu wyłączyła wszystkie światła w w promieuiu ładnych paru kilometrów Prąd był dopiero w Strzelinie chyba(czyli 10 km ode mnie). 1 godzina super zabawy z lornetką 10x50 :banan::banan::banan::banan::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj idę w najciemniejsze miejsce osiedla. Zasięg do 4-4,2 mag. nieuzbrojonym okiem- ale co z tego, jak i tak światła z bloków i latarni powodują, że tło jest bardzo jasne <_<. Spróbuję złapać M13 i M57 i przetestować świeżo zakupionego Baadera Hyperiona 21mm. W poniedziałek testowałem jego pole, i powiem, że bardzo przyjemnie się przez niego looka. No, lekki astygmatyzm przy nie-osiowym patrzeniu jest, ale najważniejsze- nie muszę zdejmować okularów żeby lookać. Napiszę w tym wątku co wyłapałem :).

 

Ciemnego nieba! :D

 

PS. A w piątek wyjazd na wieś, zasięg przy dobrym seeingu i odpowiednio wyciemnionym obszarze wokół mnie (czyt. brak latarek w pobliżu min. 6metrów) dochodzi od 6-6,3mag. (na oko, a wydaje mi się, że nawet więcej) B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

No ja niestety muszę spasować, żona wyjechała, a ja zostałem w domu z dzieciakami.

 

Przez chwilę rozważałem zabranie ich ze sobą :szczerbaty: - w końcu mogą spać w samochodzie - ale tylko przez chwilę :-)

 

Pozdrawiam,

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, Bat- Trzeba było mówić! Moglibyśmy się gdzieś razem ustawić, a tak to musiałem po 30 minutach skończyć obserwacje z powodu niemiłych pijaczyn <_<. Dzieci mógłbyś zabrać ze sobą, w końcu nie trwałyby te obserwy zbyt długo. Do 1 w nocy? :)

 

Nie wiem ile mają lat, więc tak sugeruję

 

Pozdrawiam!

 

PS. A jak tam u was? Walim na Walim? Czy wybraliście inną miejscówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie opowiadajcie jak było. :szczerbaty:

 

Było Walim na Walim :D

Miejscówka fajna, na wzgórzu. Ale powiem szczerze, że według mnie, warunki obserwacyjne nie były zbyt dobre. Mimo wszystko jasna noc przeszkadzała. Dodatkowo wiał dość nieprzychylny wilgotny, ciepły wiatr, co nieco paprało ostrość.

Mimo wszystko zaliczyliśmy sporą ilość obiektów. Głównie w Strzelcu - ostatnie momenty na łapanie jego EMek. No i byliśmy świadkami tranzytu księżyca (-y) jowiszowego z wyraźnym cieniem na jego powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co tu opowiadać. Noc taka sobie, gwiazd mało,.... <_<

Spokojnie to tylko żarcik..... :D

 

A na poważnie.

Ekipa zebrała się zacna. Agnieszka i Patryk. Wimmer i Exec, Bartolini, Krzyś i ja. ( Jeśli kogos pominąłem niech sie zgłosi :Boink: )

Pomknąliśmy na Walim z prędkością podświetlną ( dzięki Ci Bartolini).

 

Po drodze odebraliśmy pozdrowienia od TH samotnie, strzegącego z lornetką Świętej Góry Słowian na Tąpadłach.

 

Na miejscu przepłoszyliśmy miejscową parkę. ( Ostatecznie mogli sie przecież przyłączyć)

 

I już po chwili w niebo spoglądała niezła bateria sprzętu. Od ED- ka poprzez Schmidta do ciężkich ( do 12 cali) Newtonów.

 

Niebo zachęcało, choć nie rozpieszczało nas seeingiem. Na pierwszy ogień w celu kolimacji sprzętu poszedł Jowisz. Był jak latarnia, w Newtonach "parzył" oczy. Wyrażnie widoczne pasy i księżyce. Jeden z nich pokazał nam się na tle planety.

 

Potem już każdy polował na własną rękę. Ja oswajałem Syntę. Pracowałem nad techniką obserwacji, testowałem sprzęt. Dzięki Wam koledzy za "wypożyczenie do testów" paru wypasionych okularów.

 

Szczególnie przypadł mi do gustu LVW 13 kolegi Bartoliniego :notworthy:

 

Obiekty:

M 51, M 64, M 81, M 82, M 109, M 101, M 103, M 31, M 110, M 32, M 13 przepiękna jak zawsze

 

Noc zakończyliśmy ok 2.00.

I pomknęliśny z prędkością podświetlną (dzięki Ci Bartolini) w kierunku domu.

 

Tak więc co tu opowiadać. Taka sobie noc, gwiazd mało..... <_<

 

do nastepnych spotkań

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeżdzę na emeryta

i chwała Ci za to bo ostatnio namnożyło nam się tych Kubiców, że strach wyjść na ulicę

 

a przy okazji .. niedawno odgrażaliście się, że nie będzie żadnych wypadów aż do jesieni, a tu proszę ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo sie wahałem czy pakować wszystkie graty na godzinkę obserwacji, tym bardziej, że już o 18:00 chodziłem na rzęsach. I po 21:00 mówię do żony, że pakuje się tylko z lornetką popilnować towarzystwa.

Zapakowałem lornetkę i wjeżdżam na Tąpadła, a tu surprise, ekipa walnęła na Walim.

Kondycja nie pozwoliła mi jednak się tam ciągnąć, położyłem się na ławeczce, na innej jakaś parka szczebiotała, i raczej nagowzrocznie.

Wiał lekki wiaterek. I nie było mało gwiazd. Zasięg wprost w górującym Herkulesie na 6.6 mag. Zerkaniem doszedłem do 7.1 mag.

Koło północy przez lornetkę trochę kulkowatych emek popodglądałem i po pierwszej już byłem w łóżeczku.

 

z pra-Góry Słowian

teha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a co to za okulary z filtrem ND5?

Ja mam folię Baadera ND5 w oprawie na przód teleskopu, i na obiektywy lornetki, ale nie na okular?

 

Z filtrami okularowymi do oglądania Słońca trzeba bardzo uważać!!!

Lubią sobie takie pękać pod wpływem temperatury, a wtedy masz ognisko teleskopu na siatkówce oka!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.