Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Poranna pogoda na icmie nie jest już taka niebieska tylko miejscami biała.

Jeśli tak się utrzyma do wieczora, to raczej proponowałbym bardziej lokalnie - Jordanów.

 

Mam w samochodzie cztery miejsca dla bezsprzętowców a jak ze sprzętem to odpowiednio mniej.

Jakby kto chciał, to proszę o info na komórkę.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozpoczął się dziś X Dolnośląski Festiwal Nauki 17-25.09.2007.

W Parku Staromiejskim (za Teatrem Lalek) jest przygotowany Park Wiedzy.

Jest trochę wykładów astronomicznych. (astronomiczny program imprezy ).

 

Ale też wiele ciekawych tematów z szeroko rozumianej Nauki. Każdy coś może dla siebie znaleźć.

 

Wygląda interesująco.

PROGRAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze po zlocie nie zdążyłem się do końca wypakować, bo liczyłem na jeszcze chwilę obserwacji.

I wydaje się że to dzisiaj - icm jest bardzo optymistyczny.

Zmierzch astronomiczny 20:51.

Zachód Łysego 22:04.

 

Więc ze cztery godziny do obserwacji są.

 

Proponuję wyjazd godzina 20:30 spod Macdonalda na Karkonoskiej na Tąpadła.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Tąpadła dotarliśmy we trójkę: Teha, Dari i Ja. Obserwowaliśmy od 22-ej do ~1:30 - niestety od wschodu zaczęła nadlatywać ławica chmur :( .

Warunki całkiem niezłe zwłaszcza po północy:

-Zasięg dla mnie pod 6 mag, Teha wypatrzył gwiazdki ~7mag.

-Wilgotność dość duża, ale nie taka, jak w Jodłowie, stosunkowo ciepło ~5*C, bezwietrznie. Mnie nic nie zaparowało, Dari ma w kronosie climatronic B) , tylko Teha pod koniec miał problem z LW w taurusie.

-Seeing przyzwoity - z mgławicą saturn spokojnie pociągnąłem w moim refraktorze do 240x (widać błękit :) )

 

Jeśli chodzi o obiekty, to męczyłem Messiery i jaśniejsze NGcki, w strzelcu, tarczy, wodniku, pegazie, rybach, wielorybku - łącznie około 20 obiektów. Tomek jak zwykle męczył kolejne Able, Dari walczył z eMkami. Ogólnie wyjazd mogę uznać za udany B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się niezła nocka, zwłaszcza początek. Mogłobyć trochę lepiej, gdyby mi klima w telepie nie siadła z wyssania accu.

 

Właściwie to jeden obiekcik męczyłem tej nocy. Abell 2666 w Pegazie. Kontynuacja obserwacji sprzed 2 lat

Są to galaktyczki wokół n7768. Do poprzedniego zestawienia

ngc7768/7767/7765/pgc72600/pgc72607/pgc72608/pgc72640

 

doszło ngc7766/pgc72606/72609/72628.

Całe obserwacje w LVW5mm na 330x

 

Była próba podejścia do HGC100, ale brak zasilania i wyszedł słaby skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Strasznie daleko ta Tąpadła

 

A próbował ktoś pocelować z okolic Taczowa ( za Polanowicami) ok 20 KM w lini prostej i 100m wyzej (morena czolowa) od Wrocławia Niebo naprawde ciemne i blizej znacznie.

 

Jakby ktoś dysponowal samochodem i mial miejsce na swierzynka :D i jego tyciego skyluxa to prosze o PRW

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem południowiec (Krzyki właściwe). I tyle samo mam na Tąpadła co do Taczowa (ca 30km). Ale mam sentyment do tych stron. Tąpadła mają tę zaletę, że są około 200m powyżej okolicy. Mgły się ich tak łatwo nie imają - wiem to z doświadczenia.

A daleko to jest przełęcz Walimska. Też tam czasami jeździmy.

 

Co do wyjazdów. Subskrybuj forum wrocławskie. Dostaniesz maila po każdym nowym topicu założonym przez kogoś. Trzeba być szczególnie czujnym w okolicach nowiu jak idzie na czyste niebo. WE wrześniu już chyba koniec sezonu, ale na przyszły miesiąc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem południowiec (Krzyki właściwe). I tyle samo mam na Tąpadła co do Taczowa (ca 30km). Ale mam sentyment do tych stron. Tąpadła mają tę zaletę, że są około 200m powyżej okolicy. Mgły się ich tak łatwo nie imają - wiem to z doświadczenia.

A daleko to jest przełęcz Walimska. Też tam czasami jeździmy.

 

Co do wyjazdów. Subskrybuj forum wrocławskie. Dostaniesz maila po każdym nowym topicu założonym przez kogoś. Trzeba być szczególnie czujnym w okolicach nowiu jak idzie na czyste niebo. WE wrześniu już chyba koniec sezonu, ale na przyszły miesiąc ?

 

 

:) Ok dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, kurcze musze kiedys z wami sie wybrac na tapadla szczegolnie ze w sulistrowicach tuz obok tapadel mam domek letniskowy (z ogrzewaniem!! :D) czyli niezla baza wypadowa :D

 

No teraz to gadasz!!! Czemu się wcześniej nie ujawniłeś???

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, kurcze musze kiedys z wami sie wybrac na tapadla szczegolnie ze w sulistrowicach tuz obok tapadel mam domek letniskowy (z ogrzewaniem!! :D) czyli niezla baza wypadowa :D

 

Zapraszam.

Śledź forum bo terminy wypadów są dość chaotyczne.

 

Fajnie masz z tym domkiem. Jeśli jest on gdzieś w tych wyższych rejonach, to już super.

Z mojego punktu widzenia, to i tak łatwiej jest pojechać wprost z domu i tam wrocić.

Zaletą obserwacji spod takiego domku to 240V online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noce bez księżyca co najmniej pomiędzy ~22:00 a ~2:00 (czas lokalny) do końca roku - tak dla orientacji w sensownych terminach wyjazdów (conajmniej 4 godziny obserwacji):

 

Październik 7 - 18 (nów 11)

Listopad 5 - 16 (nów 9)

Grudzień 4 - 15 (nów 9)

 

Oczywiście wszystko zależy od pogody :D:Salut:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam.

Śledź forum bo terminy wypadów są dość chaotyczne.

 

Fajnie masz z tym domkiem. Jeśli jest on gdzieś w tych wyższych rejonach, to już super.

Z mojego punktu widzenia, to i tak łatwiej jest pojechać wprost z domu i tam wrocić.

Zaletą obserwacji spod takiego domku to 240V online.

Domek stoi w w najwyzszym punkcie sulistrowic ale nie wiem jak to dokladnie ma sie do wysokosci przeleczy... Moze ktos ma jakas mape z zaznaczonymi wysokosciami to by sie dalo sprawdzic ;)

 

Bede sledzil forum zeby nic mnie nie ominelo :Salut:

 

Ale jak cos to po 11 pazdziernika bo teraz w koncu dwa tygodnie dlugo oczekiwanego urlopu :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sulistrowice 210-290m npm.

Najwyższa jest cześc powyżej drogi na Sobótka-Tąpadła.

 

Nie masz problemu z dojazdem zimą? Bo to jest jedna z zalet parkingu na Tąpadłach

 

A treningi (nie)kontrolowanych poślizgów przez nagrzanych nastolatków - wadą <_<

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.