Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Są ale do regulacji oporu wysuwania się focusera chyba ????-Jesionie może wyciąg może pracować płynniej????

Widziałem gdzies na zdjątkach taką regulację justowania wyciągiem ale wtedy śruby są usytułowane czołowo (zdaje sie w TMB 105/650).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ale do regulacji oporu wysuwania się focusera chyba ????-Jesionie może wyciąg może pracować płynniej????

Widziałem gdzies na zdjątkach taką regulację justowania wyciągiem ale wtedy śruby są usytułowane czołowo (zdaje sie w TMB 105/650).

Pozdr.

 

Bron boze tykac wyciagu - mi sie strasznie podoba to, ze ciezko chodzi. Nie wysuwa sie obciazony aparatem, nie rusza etc. Ja takie akurat lubie i ten megrezowy, tak jak mowilem, za bardzo maslanie dziala. Wole te od TMB - twarde, ciezkie, ale i solide. Jak widac, kwesita gustu. Wyciagu nie da sie kolimowac.

 

Poza tym nie odbiegajmy od tematu. Prownanie TMB mialo na celu ustalenie, czy roznica obrazow jest masakryczna (jak mogles sie Andrzej spodziewac takich samych obrazow w triplecie?), nie zas rozpisywanie sie o tym, co fajnego jest w Megrezie. Roznica jest bardzo mala, lub dla wielu zadna. W astrofoto uzyte slowo "zmasakrowany" tez jest na wyrost. Przekonamy sie sami, ale po dolozeniu tego flattenera moze byc bardzo fajnie :).

 

Ja w ogole bym byl ostrozny w uzywaniu slow "masakra", " cudowny", "rewelacja". Dla kazdego jest jakas skala, bo jezeli powiedzielismy, ze w foto zmasakrowal 80ED, to jak sie odniesc do achromatu? Przeciez gorzej byc nie moze!

 

Postanowilem podejsc do tematu troche matematycznie. Nie mozna chyba oceniac caloksztaltu, bo moze byc dla jednego i drugiego niesprawiedliwy.

 

1. Optyka (C80ED - Megrez APO / oceny w skali 1-10)

- punktowosc gwiazd - 10 : 10

- obiekty DS - 10 : 10 (oczywiscie zakladajac dla ap. 8 cm)

- jasne gwiazdy i szczatkowa aberracja w punkcie ostrosci - 9 : 10

- jasne gwiazdy poza ogniskiem - 7 : 10

- detale ksiezyca i planet mid power - 9 : 10

- detale ksiezyca i planet hi power - 8 : 10 (byc moze wplyw kolimacji)

- wide field >4 stopnie - 10 : 10

 

2. Mechanika

- wykonanie - 5 : 10

- wyciag, lekkosc pracy, dokladnosc - 5 : 10

- wyciag, uzytecznosc w pracy - 8 : 6 (za wysuwanie sie wyciagu podczas focenia)

- wyczernienie, buffle - 7 : 10

- materialy - 7 : 10

 

Nie wiem zupelnie, jak mozna by taka ocene usrednic - chyba sie nie da. Dla jednych cechy x maja wieksze znaczenie, dla innych y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie :shock: kategoria jasne gwiazdy poza ogniskiem jest z definicji nie trafiona i nic nie wnosi do tematu, pisałem już o tym dlaczego tak jest, wystarczy doczytać :roll:

 

Ps. Te oceny dotyczą Megreza, Celestrona czy obu na raz jak się domyślam :roll:

 

Ps2. taka regulację miałeś w swoim pierwszym dużym achromacie i jest nawet w rfraktorkach achromatycznych 100/600 jeśli jeszcze pamiętasz a w tych Trawelerkach jej nie ma pewne po to by nie zwiększać nadmiernie ich ciężaru i rozmiarów :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote]

 

Bron boze tykac wyciagu - mi sie strasznie podoba to, ze ciezko chodzi. Nie wysuwa sie obciazony aparatem.

Spoko te śrubki warto ruszyć, może da się ustawić płynniej ale jeszcze sztywno-po to są...

 

Prownanie TMB mialo na celu ustalenie, czy roznica obrazow jest masakryczna (jak mogles sie Andrzej spodziewac takich samych obrazow w triplecie?)

Na podstawie artykułów przytoczonych przez Domka-w zakresie vizual nie spodziewałem się "odbieralnej" przez oko różnicy

 

Nie wiem zupelnie, jak można by taka ocenę uśrednic - chyba sie nie da. Dla jednych cechy x maja wieksze znaczenie, dla innych y.

Pełna recenzja jest zawsze uśrednieniem. Podstawowe znaczenie ma jakość obrazu na wyjściu. Nie wiem na ile poprawa kolimacji spowoduje wzrost jakości-na pewno poprawi co jeszcze zbliży obraz odbierany przez ED do hi-endowego super-apo. Ta 80-ka APM-owska jest wzorcem, o tym trzeba pamiętać, optyczną 10-ką.

 

Kwestia kolimacji obiektywu: nie chodzi mi o wytykanie pewnych rzeczy ale o uczciwe porównanie. Odchyłka jest mała, fakt ale jest. To jest istotny element, nawet bardzo istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia kolimacji obiektywu: nie chodzi mi o wytykanie pewnych rzeczy ale o uczciwe porównanie. Odchyłka jest mała, fakt ale jest. To jest istotny element, nawet bardzo istotny.

 

Dla mnie odchylka jest nieakceptowalna - albo jest idalnie, albo zle. Moze jest mala, bo faktycznie na poczatku nie kazdy ja widzial, ale ja akurat na to jestem wyczulony. Trudno dywagowac, jaki to ma wplyw na obrazy - nie wazne. Nawet z tym teleskop wypada zadziwiajaco dobrze. W kazdym razie - gdybym go kupil, to by jakos skolimowal. To nie jest az tak wielka filozofia. Placa kilka razy mniej niz za apo wzorcowe, ryzyko wkalkulowane jest w cene. Brak kolimacji jest wada duza, ale nie w tej klasie sprzetu. Tu nie mozna mowic o wadzie. Gdyby byla kolimacja, to wtedy dostal by +. A tak nie oceniam braku kolimacji. Tak jak w samochodach z dolnej polki nikt nie napisze, ze odjal punkt za brak ABS, ESP, czy klimatyzacji 2-strefowej. Po prostu nie ta polka i trzeba o tym pamietac. Tym bardziej, ze w tym porownaniu stanely "Matiz" z mercedesem "A-class", lub nowym Mini (taki sam gadzeciek dopieszczony - malutki, ale fajniutki) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się pięknie :salu: Widoczki na pewno też niczego sobie :wink: Gdyby nie był taki drogi, brałbym go dla siebie jako szukacz i jednocześnie travlerek. Ten Megrez Andrzeja z zeszłorocznego Jodłowa z okularkiem Pentaxa 40mm dawał chyba ponad 5* pola widzenia.

Jeśli chodzi o kolimacje obiektywu w achromatach TMB tak to wygląda, również w mniejszych modelach, których już nie wiedzę w ofercie :roll:

tmb_150_2250_achro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii kolimacji obiektywu powiem tak:

gdyby była, to cała rurka byłaby proporcjonalnie droższa!!!, a tak "zaoszczędzoną" kasę można przeznaczyć na jej dorobienie - jeśli komuś bardzo ta koma przeszkadza...

Każdy domorosły złota-rączka zawsze znajdzie sposób na wkombinowanie regulacji w miejscu, gdzie tego miejsca nie ma!

Pytanie na ile sztywny jest sam tubus i czy koma nie tańczy razem z temperaturą. Test będzie można uznać za zakończony w okolicach stycznia (-15*C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no troszkę się wam tego "szkła" nazbierało. Ten orionek z astrokrak to faktiko short tube jakby nie patrzec :wink: maleńkie to to. Apropos prosba do testujących napiszcie kilka zdań (jak wam czas na to pozwoli) jak sprawują się te LVW (oriona jesli dobrze zauwazylem) w połaczeniu z ED celestrona ?!!! będę wdzięczny :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno o tym napisze. Sam jestem ciekawy! Orionek jest mikrusi - malenstwo niesamowite. Ten teleskop mozna traktowac jako traweler do low power i duzych polaci nieba.

 

PS. Nie, nie - LVW jest Vixena!. Ciekawostka jest ten pierwszy duzy okular Orion Superwide Lanth. 3.5 mm. Obudowa identyczna co w vixenie. Pierwszy rzut oka bardzo, bardzo pozytywny. Nie mialem jeszcze w rekach tak ogromnego 3.5 mm okularu 1.25" :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, okurarki robia wrazenie  

A co to za malutkie ortho tam stoi na koncu?    

A ten short - orion ostrzy Ci na wprost bez zlaczki? bo krotki jakis podejrzanie  

 

To ortho to Celestron 4mm - "dar" od Janusza (do testow ofcoz) :)

 

Co do ostrzenia, obydwa sa na tyle krotkie, ze pewnie nie ostrza bez zlaczki - tak mi sie wydaje. Ale sprawdze to, jak wroce. Na razie spadam. Heyah ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.