Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A co ma resize do tego (aberracje, kontrast)? Obydwa sa zmniejszone, 80ED wiecej z logicznej przyczyny (chodzilo o podobna skale). Nie ma problemu - efekt widoczny jest identycznie jak przy 1:1, wiec teorie spiskowe sobie mozemy chyba darowac :). Jezeli ktos jest zainteresowany moge wyslac FullFrame.

 

Specjalnie dla "niewiernego" McArtiego ;) wrzucam 1:1 z C80ED.

IMG_8296c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zas chodzi o samego oriona, sprzet wg mnie, nadaje sie do wszystkiego, co nie wymaga powerow >40-50x. Daje bardzo duze pole, co czyni go niezlym scopem do obserwacji duzych obszarow nieba. Natomiast zupelnie nie nadaje sie np. do fotografii. Fatalny kontrast, duze aberracje chromatyczne. Z tej samej przyczyny nie przyda sie jako teleskop planetarny. Obraz przy 100x to juz masakra bez kontrastu, ostrosci, za to full color. No ale nie do tego ten teleskop sluzy i trzeba byc swiadomym jego zastosowan. W kazdym razie nie da sie porownac tych 2 sprzetow mimo podobnej aperatury. To zupelnie inna klasa, ale i cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udalo sie wreszcie zrobic piersze fotki nieba. Trzeba od razu zaznaczyc, ze warunki nad warszawa byly gorzej niz fatalne. Wiszaca mgla skutecznie ograniczala zasieg. Trudno okreslic zasieg, ale momentami nie bylo widac w ogole pasa oriona :(. Nie mniej, postanowilismy jednak wykorzystac rozlozony sprzet i strzelic fotke M42. Zrobilismy tylk 8 ekspozycji po 1 min. (ISO800)!!! Dla mnie efekt jest rewelacyjny - jak na 8 min.?

 

To jest stack z irisa, balans kolorow (bez zadnych selektywnych operacji), nic nie bylo skladane w srodku etc. Tak samo nie byly usuwane aberracje, bo ich generalnie nie ma :shock:

 

Ciekawa sprawa jest fakt przyzwoitego, jezeli chodzi o plaskosc, pola. Spodziewalismy sie duzej komy etc. Okazalo sie, ze koma jest na tyle mala, ze mozna ja spokojnie pominac i nie kadrowac np. fote.

 

Oryginalow nie wrzuce, ale moze Andrzej bedzie mial chwile to wrzuci np. rogi fotki, aby pokazac jaka jest koma. Ja dzisiaj wyjezdzam, wracam w poniedzialek.

 

PS. Szumy sa duze, bo malo klatek. Chcialem po prostu wyciagnac maxa, wiec pracowalem juz na granicy szumu.

m42_6.jpg

 

m42_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki były żadne, trudno było dostrzec M42 w szukaczu! Mgła, fatalny seeing (Saturn "nieoglądalny").

Mnie zaskoczyło jedno: z 10D ten 80ED współpracuje bajkowo-w megrezie mam fatalną komę a tutaj w zasadzie trudno dostrzec! Pewnie ogniskowa robi swoje!

Chociaż nie jestem pewien czy to ta sprawa. Może przypadkowo optyka w 80ED dobrze wspólpracuje bez flattnera z 10D.

Mnie wyszło cos takiego, IRIS, bez darków, flatów, konwersja RAW do PIC, łącznie 560sek, gimp (brak darframe widac, podobnie jak dryf nieustawionego montażu).

m42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Andrzej a mógłbyś pokazać klatkę w pełnej rozdzielczości ? Chciałbym zobaczyć czy występuje krzywizna pola czy nie dla formatu Canona. Gdyby jej nie było to byłoby naprawdę wspaniale.

 

Swoją drogą to sporo się mieści tej mgławicy z ogniskową 600mm.

 

Co do Horsehead'a to na ten obiekt trzeba kilku godzin ekspozycji - to nie jest mgławica emisyjna i poziom sumu do sygnału nie jest najlepszy. No i najlepsze efekty są przez H-alpha wiec bez tego cudów nie będzie.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek kurier dostarczył do mnie to maleństwo czyli Celestronka 80 ED . Jak zwykle dostawca solidnie zapakował przesyłkę aby dotarła na miejsce nienaruszona . Pierwsze wrażenie dosyć zimne bo w końcu to trzeci refraktor tej firmy odbieram i to w dodatku najmniejszy . Od razu nie spodobały mi się nowe obejmy na klamerki jak w walizce . Lepsze były te na śruby, tym bardziej że na górze był specjalny gwint do zamocowania aparatu lub po pewnych przeróbkach solidnego szukacza . Można było też płynnie wyważyć refraktor lekko poluzowując śruby . Szukacz jak się mogłem spodziewać w masówce kiepski a plastikowe śrubki to już szczyt chińskich oszczędności . W piątek pogoda była zupełnie niezła w nocy więc przystąpiłem do testów praktycznych .Jako że Atlux został wysłany do serwisu musiałem przystosować stary montaż Soligora do tego aby móc wymieniać szybko 150-tkę na 80-tkę . W uniwersalnej listwie Losmandy (zakupionej przy okazji z Atluxem) wystarczyło wywiercić jeden otwór i wszystko pasowało . Na początek z ciekawości sprawdziłem jak wizualnie sprawuje się to ED . Spróbowałem z Naglerem 22mm żeby zogniskować w wielkim polu . Tu miłe zaskoczenie bo wyciąg nawet z tak ciężkim okularem pracuje leciutko i płynnie . Altair bardzo ostry ale lecę na Vegę tam muszę się do czegoś doczepić :D . Nie jest źle , gwiazda ostra i coś tam miga na niebiesko ale na pewno nie aberracja . Zostaje księżyc , na terminatorze i okolicach widok ostry ale na takie już się napatrzyłem i ja wiem gdzie szukać błędów więc jadę na jego drugą stronę, tam czeka aberracja :P . W achromacie 150/750 waliła po oczach fioletową obwódką ale to co zobaczyłem w tym maluchu przypominało mi obraz z Fujinona jaki widziałem na zlotach . Nie ma żadnej praktycznie aberracji po za tym że widziałem lekko zielonkawą obwódkę grubości 1 mm . Łysol był nisko nad parującymi blokami i jak sądzę to było przyczyną . Zresztą aby to zobaczyć trzeba by specjanie szukać , ale to test w końcu .Wreszcie założyłem kamerkę MX-7C . Ogniskowanie wstępne na Vedze trwało może minutę ale ona jest za jasna więc pojechałem na M-57 . Tu już gwiazdki słabsze i ustawienie ostrości zajeło mi ok 10 minut . To bardzo dobry wynik przy tak czułej kamerce bo w achromacie nawet po godzinie nie byłem zadowolony a z filtrem Light Pollution lub telekonwerterem 2X prawidłowej ostrości nie ustawiłem nigdy . Pierwsze zdjęcie M-57 ale malutka bo pole przy tej ogniskowej dosyć spore więc śladem kolegów poleciałem na M-42 . Zrobiłem 22 klatki po 35 sek bo tylko tyle pociągnie mój zajechany Soligorek przy tej czułości kamerki . Przy sprawdzaniu klatek stwierdziłem że tak od 12-tej jest coraz gorszy obraz . Zaświeciłem latarką na soczewkę refraktora i zobaczyłem że jast kompletnie zaparowana . Wilgotność tej nocy nie była jakaś specjalnie wysoka i obudowa kompa była sucha . To dość dziwne ale może to małe szkiełko jest bardziej podatne na zaparowanie . 150-tka z długim odrośnikiem była zupełnie sucha . To daje wiele do myślenia a napewno do sprawdzenia . Może tamta noc była jakaś wyjątkowa a i ED był skierowany wysoko a 150-tka leżała w kartonie , to koniecznie muszę sprawdzić podczas następnych nocy. O skłonnościach do zaparowania tej soczewki nikt nie pisał więc ciekawy jestem opinii . Na koniec pierwsza fotka z Celestronka 80 ED którego polubiłem już po pierwszej nocy .

 

42%20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei ja z Dawidem zabawiłem w Delcie w piątek 22.10. Miły młody człowiek wystawił statyw i przymocował do niego celestrona 80 ED. Mieliśmy możliwość męczyć go wszelkimi okularami od 25 mm do 3,5 mm. Moje pierwsze wrażenia - mały zgrabny teleskopik. Ostry obraz. Minimalna aberracja niewątpliwie jest. Lekko zakrzywia pole. Wykonanie nie odbiega od wykonania celestrona choćby 100/500. Sympatyczne maleństwo za rozsądną cenę, ale do APO 102 FL naprawdę nie ma żadnego porównania, czego się spodziewałem, a czego teraz jestem pewien. Z kolei Dawid, który wyidealizował obraz ED był nieco rozczarowany tym, co przez teleskop zobaczył, ale za niego się już wypowiadać nie będę.

 

Delta zrobiłą na mnie dobre wrażenie. Sklep duży, zaopatrzony w teleskopy, większy sprzęt jak i małe akcesoria można potestować. Obsługa sympatyczna. Firma wygląda na profesjonalnie zarządzaną i solidnie zorganizowaną. Z informacji sprzedawców wynika, że niedługo asortyment się poszerzy tak o sprzęt vixena, jak i Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiaj się człowieka, taż byłbyś podkręcony po zakupie APO pierwszej nocy i być może też pomylił milimetry z sekundami kątowymi :roll:

Najważniejszą są wrażenia a te Piotr przekazał nam bezbłędnie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do ciebie Oskarku z podobnym APO 80 Oriona spedziłem całą noc i moje wrażenia są badrzo podobne dlatego potwierdzam wrażenia Piotra w całej rozciągłości czy się to Tobie podoba lub nie co zresztą nie ma dla mnie żadnego znaczenia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy się to Tobie podoba lub nie co zresztą nie ma dla mnie żadnego znaczenia

 

Hehe standartowe podejscie do klijęta w ASTROKRACHU. Janusz powoli kończa Ci sie ludzie DO OSZUKANIA.

A pozatym bardziej wierze w zdanie porządnego obserwatora niż sprzedawcy który tym handluje i na dodatek jest znany z tendencji do kłamstwa i przesady (8 mag gołym okiem w Bieszczadach 2004) ROTFL

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą są wrażenia a te Piotr przekazał nam bezbłędnie :salu:

 

Janusz jak zwykle jak chorągiewka !!! Dzis najważniejsze sa wrażenia a przed weekendem najważniejsze były testy labolatoryjne itd :) BUHAHA CO ZA ŻENADA

 

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...?t=5760&start=0

 

to trzeba zbadać labolatoryjnie i obiektywnie a nie przez subiektywne czy zasugerowane porównanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy się to Tobie podoba lub nie co zresztą nie ma dla mnie żadnego znaczenia  

 

Skoro moje zdanie nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, to po co od rana zajmujesz się moimi prywatnymi sprawami? Na szczęście od tego momentu nie będą nas łączyły żadne relacje na linii firma - klient i będziemy mogli rzeczowo dyskutować. Ostrzegam Cię również przed dalszymi atakami personalnymi zwłaszcza w przedmiocie mojego zawodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność tej nocy nie była jakaś specjalnie wysoka i obudowa kompa była sucha . To dość dziwne ale może to małe szkiełko jest bardziej podatne na zaparowanie . 150-tka z długim odrośnikiem była zupełnie sucha . To daje wiele do myślenia a napewno do sprawdzenia . Może tamta noc była jakaś wyjątkowa a i ED był skierowany wysoko a 150-tka leżała w kartonie , to koniecznie muszę sprawdzić podczas następnych nocy. O skłonnościach do zaparowania tej soczewki nikt nie pisał więc ciekawy jestem opinii . Na koniec pierwsza fotka z Celestronka 80 ED którego polubiłem już po pierwszej nocy .

 

Obrazek

 

No i się zaczyna :lol: No teraz Piotrze zobaczymy na co stać twoje CCD i pooglądamy przepiękne zdjęcia co to pierwsze zapowiada bez dwóch zdań.

 

Co do zaparowania obiektywu to po prostu jest to mniejszy refraktor - szybciej się studzi i szybciej pewnie zaparowuje. Zrób sobie grzałkę do niego z oproników instalowaną na odrosniku i będzie po problemie :lol: . Ja zgodnie z instrukcjami PTL-a zrobiłem grzałki na Mewlona i TMB i teraz przez cała noc ani śladu obroszenia na obiektywie. Montaż i obudowa refraktora czasami dość mocno się obroszą ale optyka pozostaje sucha. Strona Pawła nie działa niestety ostatnio ale jak będziesz zainteresowany to Ci podpowiem jak zrobić taką grzałkę. Z refraktorem to jest niestety konieczność.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze nie ma potrzeby dalej ciągnąć tego jak widać bezprzedmiotowego sporu i zajmijmy się dalszym testowaniem sprzętu APO zgodnie z tytułem wątku, przepraszam za personalną dygresję co do Twojego zawodu, masz racje to nie było w porządku :salu:

 

Dawidzie, cytuję" Hehe standartowe podejscie do klijęta w ASTROKRACHU. Janusz powoli kończa Ci sie ludzie DO OSZUKANIA.

A pozatym bardziej wierze w zdanie porządnego obserwatora niż sprzedawcy który tym handluje i na dodatek jest znany z tendencji do kłamstwa i przesady (8 mag gołym okiem w Bieszczadach 2004) ROTFL

 

Pozdr

DaVe"

 

Dave drogi "klijęcie" :wink: , Twoja wypowiedź jest wulgarna i tendencyjna, jesteś i pozostaniesz człowiekiem małej wiary a jaki zasięg miałem przed laty w Bieszczadch to wiem sam doskonale i twoja wypowiedź go ani na jotę nie zmieni.

Pamiętaj że wszelkie próby zdeyskredytowania mojej osoby świadczą tylko o twoich personalnych uprzedzeniach i niskich pobudkach, zastanów sie nad tym zanim znowu coś na gorąco odpiszesz of topic w tym czy innym wątku 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.