Skocz do zawartości

kuplem luneta ale nic przez nia nie widze


konrad17

Rekomendowane odpowiedzi

...inna sprawa że sprzęt może być po transporcie kompletnie rozkolimowany i potrzebne będzie ponowne ustawienie lustra i/lub lusterka wtórnego.

 

Hamster, czyś Ty o... :shock: :wink: człowiek niech najpierw soczewki opanuje :mrgreen: :salu:

 

No dobra :-) Ale nie musi tego przecież robić sam.. ne ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, mała uwaga: ustawiając na próbę ostrość na obiektach naziemnych rób to na odległych celach, np. na scianie bloku po drugiej stronie ulicy -conajmniej kilkadziesiąt metrów. Teleskopy astronomiczne są przeznaczone do oglądania wyłącznie dalekich obiektów i z małej odległosci [np. w obrębie mieszkania] maja prawo ostrości nie złapać. Lornetki np. ostrzą już na obiektach odległych o kilka-kilkanaście metrów, zależnie od modelu. Aha, nie zdziw się, że w teleskopie masz obraz do góry nogami -to normalne [w teleskopach astronomicznych]. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz do gory nogami :salu: troche to dziwne :? no i tak wlasnie bylo myslalem ze cos sie zepsuło. Można to zmienic ? przeciez to nie jest normalne zeby ogladac ksiezyc do gory nogami ? ustawialem ten teleskop na balkonie sasiadki jakies 100 m i dalej ostrosc byla slaba kurde ale nie pamietam zeby balkon jej byl do gory nogami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie dziwię koledze.

Skoro ma okular Huygensa 25 i Symetric Ramsden 4.

Na pewno kolimacja jest spartolona na 100% dlatego obrazy są kiepskie. Ale nie tylko od tego.

 

Ten H25 mm daje małe powiększenie, więc się nie dziw Konradzie że mało przybliża. Do planet przydałoby się z pnad 100x.

A ten okular 4mm jeśli jest tego typu jak stwierdziłem wyżej, to raczej nic nie zobaczysz. Zbyt niskiej klasy on jest. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pilota - moja rada jest taka:

Nie ruszać na razie tych silniczków i pilota, nauczyć się obsługiwać sprzęt ręcznie (bez pilota i bez kamery).

Pomoc uczynnego kolegi zastąpiłaby liczne papierowe instrukcje jak i zapobiegłaby wydłużaniu w nieskończoność tego posta.

Po uzyskaniu pewnej wprawy (nie tylko co do ustawiania ostrości ale i - może przede wszystkim - w pozycjonowaniu TELESKOPU na statywie) podejść do napędu-pilota (w żargonie na to mówią GO-TO).

W porównaniu z tym o co pytasz jest to (pilot, kamerka) wyższa szkoła jazdy, więc proponuję na razie próby elektroniczne odłożyć na potem. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jak juz pisalem, nie ma problemu. Wyslalem czlowiekowi juz ze trzy @ na prv bo zauwazylem, ze sie do mnie probowal dobijac ale bez rezultatu. Wiec ponawiam propozycje na forum. Zaladuj ta swoja tube na jakikolwiek srodek transportu i dawaj do mnie. Podstawowe namiary adresowe, tel i @ podlem ci na prv. Wczoraj byla piekna pogoda (Udalo mi sie dopasc pierwszy raz w zyciu M29 - strasznie to ciemne i malutkie w porownaniu do takich np. HiHotek), cos bysmy polookali. Mozemy sie umowic i bez pogody - potrenujemy na wsi obok. Zawsze to szansa dla twojej maszyny na podstawowa kolimacje (o ile potrzebna), a dla ciebie na podstawowa wiedze - zaawansowanej nie dam, bo nie mam. Daj znac z konkretami i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do quasar38.

 

Witaj. Mamy do siebie po prostej jakies 10 km! :lol:

Moze wez core (mam chlopaka 5 lat) i slubna i wal do mnie.

Kobiety sobie nas poobgaduja a u mnie ciuta ciemniej niz w Piasecznie. ;)

 

Jak chetny to daj sygnal na prv.

 

No, to tak naprawde post do wszystkich z okolic Piaseczna - Konstancina - Zalesia.

W kilku chlopa razniej w polu. I moze ktos dysponuje czyms bardziej zaawansowanym niz Optisan 900/114?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.