Jump to content
Agent Smith

Zloty miłośników astronomii w przeszłości

Recommended Posts

No niestety, niestety, ale może zadowoli Cię chociaż nagranie z całkowitego zaćmienia słońca w Suwałkach z 1953r? :)

Jak najbardziej. Opowiadał mi o nim ojciec. I miało miejsce prawdopodobnie 30 czerwca 1954r.

Czy jest to to samo zaćmienie, które zostało uwiecznione przez Budkę Suflera w piosence "Jolka, Jolka"?

"Dane nam było, Słońca zaćmienie,

następne będzie, może za sto lat".

Bardzo ciekawie się czyta takie relacje, niesamowity klimat taki z namiotami :) i zdjęcie przednie.

A więc Agent S. to Nikodem! Coś takiego. Ja byłem na ostatnim zlocie "Keledrub 79".

To serdecznie pozdrawiam! Oczywiście poznaję wszystkich na zdjęciu wstępnym. I też pozdrawiam.

Ryszard.

P.S.

Na tym ostatni "Keledrubie" miałem przygodę podczas ostrzenia kosy. ( trzeba było skosić wysoką trawę pod namioty itp.)

Przeciąłem sobie prawie "na wylot" dłoń i musiałem potem jeździć co dzień do Warszawy na zastrzyki, co znacznie utrudniało życie. Moje "obowiązki" przejął wtedy Jurek. :)

Też Cię serdecznie pozdrawiam Ryszard, chociaż... nie do końca Cię pamiętam - ja nie byłem na Keledrubie 79 niestety.

• Like 1

Panowie, to jeden z najciekawszych wątków jaki powstał na forum w ciągu ostatnich 10 lat! :Beer:

Sprzęt jaki był wtedy dostępny, a raczej ATM to po prostu czapki z głów!

A o tym astrografie to prosimy Kolegę Grzędziela żeby napisał w tym wątku więcej!

I jak by się ktoś pytał, to ja z grupy Pasana... Wiekowej, nie tej genowej :D

Do Pasasmarasa brakuje mi pewnie z jakieś 25-35kg genów (i całe szczęście) ;)

• Like 4

Też Cię serdecznie pozdrawiam Ryszard, chociaż... nie do końca Cię pamiętam - ja nie byłem na Keledrubie 79 niestety.

Jesteś pewny, że Ciebie tam nie było?... Bo coś mi świta, że nas odwiedziłeś chyba na jeden dzień razem z kolegą (Arkadiuszem Królikowskim?). Hmm...ale pamiętam też, że możesz tego nie pamiętać :rofl: . No ale starym już, pamięć figle płata :icon_cool: .

Jurek

Edited by Izonix
  • Like 2

To taki smutny znak czasów, że kiedyś ludzie nie mając praktycznie nic, chcieli i potrafili zrobić tak dużo, a my teraz chcąc i mając praktycznie wszystko potrafimy tak niewiele...

Wasza historia, Panowie, jest piękna i inspirująca.

• Like 4

Jak najbardziej. Opowiadał mi o nim ojciec. I miało miejsce prawdopodobnie 30 czerwca 1954r.

Czy jest to to samo zaćmienie, które zostało uwiecznione przez Budkę Suflera w piosence "Jolka, Jolka"?

"Dane nam było, Słońca zaćmienie,

następne będzie, może za sto lat".

Tak, masz rację, to było chyba w 54..

Ale nie mówię o tym przypadkiem,

W 54 nie było mnie oczywiście jeszcze na świecie ale ostatnio robiąc porządki w domu znalazłem

szpulę z filmem 16mm, na którym jest nagrane to zaćmienie z okna samolotu!

Jak to się znalazło w mojej szufladzie - nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że było to przy okazji

przeprowadzki PTMA z Obserwatorium do CAMKu - walało się wtedy mnóstwo różnych "śmieci"

Samo nagranie ma oczywiście dużą wartość historyczną, w najbliższym czasie wyślę tę szpulkę do digitalizacji i

bedę rozpowszechniał... p[ewnie jak wrócę z zaćmienia w USA :)

Jako ciekawostkę dodam, że ten samolot z Polskimi naukowcami, jako że było to przy samej granicy, został "przejęty"

w powietrzu przez 2 sowieckie myśliwce i zmuszony do lądowania w ZSRR...

Obecni na pokładzie wrócili do Polski dopiero po pewnym czasie... ciekawe czy żyje jeszcze ktoś z tych ludzi,

żeby opowiedzieć tę historię ?

• Like 1

Ale spotykaliśmy się często w Camku! :)

Pozdrawiam serdecznie!

• Like 1

Jesteś pewny, że Ciebie tam nie było?... Bo coś mi świta, że nas odwiedziłeś chyba na jeden dzień razem z kolegą (Arkadiuszem Królikowskim?). Hmm...ale pamiętam też, że możesz tego nie pamiętać :rofl: . No ale starym już, pamięć figle płata :icon_cool: .

Jurek

He, he, jeśli byłem z Arkiem albo z Gdelem to faktycznie mogę nie pamiętać... ale to nie z powodu wieku :)

Edited by Agent Smith
  • Like 1

To taki smutny znak czasów, że kiedyś ludzie nie mając praktycznie nic, chcieli i potrafili zrobić tak dużo, a my teraz chcąc i mając praktycznie wszystko potrafimy tak niewiele...

Stary, przesadzasz... jak patrzę na Wasze fotki i czytam co wiecie i potraficie to mi często szczęka opada...

Każdy z nas ma swój czas, i wykorzystuje go najlepiej jak potrafi... tak przynajmniej twierdził niejaki Budda :)

• Like 3

Patrzę z podziwem na Wsze zdjęcie i z wielką estymą czytam Wasze posty. Dla nas (młodszych) to prawdziwie oldskulowe klimaty, a dla Was czasy młodzieńczej pasji i wigoru (szeroko rozumianego wigoru).

• Like 4

Nie no, bez przesady! Po prostu pogoda była lepsza, niebo czyste i czarne jak smoła, wiele nocy wyżowych. ( wystarczy dziś spojrzeć na mapę LP Białorusi - mieliśmy wtedy podobnie...).

Całkiem miło było...:)

Acha, jeszcze muszę dodać, że w pewnej fajnej włoskiej knajpie założyliśmy ( razem z właścicielem, Włochem prawdziwym i sympatycznym, "Towarzystwo Geriatryczne Warszawskie". Co piątek walczymy z oznakami (pierwszymi i nieśmiałymi jeszcze) "pesela" przy pomocy zacnych ludowych środków. Chętnie zorganizuję nasze spotkanie. Jakby co, to na PW.

• Like 1

Patrzę z podziwem na Wsze zdjęcie i z wielką estymą czytam Wasze posty. Dla nas (młodszych) to prawdziwie oldskulowe klimaty, a dla Was czasy młodzieńczej pasji i wigoru (szeroko rozumianego wigoru).

Najgorzej (albo wręcz przeciwnie), że ten "ogólnie rozumiany wigor" zupełnie nas nie opuszcza...co jest oczywiście dobrą informacją dla młodszych, prawda? :)

• Like 3

Niezmiernie się cieszę, że wątek się spodobał. Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami z tamtych czasów. Mam sporo zdjęć, poszukam, zeskanuję i wrzucę na forum. Potrzebuje na to chwilę czasu ale super, że mam motywację aby poszperać w archiwach.

To były kompletnie inne czasy. Młodszym pewnie trudno zrozumieć, że z rzeczy niezbędnych do uprawiania naszego hobby nie było NIC. Teleskopów, obiektywów, luster, map i atlasów nieba. NIC. Nawet filmy do aparatów o wyższej czułości należało wyszarpywać dosłownie spod ziemi. Jedynym sposobem na pozyskanie sprzętu do obserwacji było zrobienie go sobie samemu. Pierwszym etapem była budowa lunety ze szkieł do okularów -dokładnie tak jak opisuje Wessel. Kolejny etap to szlifowanie lustra. Standardem było lustro 15 cm o ogniskowej 150 cm. Podjąłem się tego zadania ale poległem na etapie figuryzacji. Szczęśliwie zlitował się nade mną Lucjan Newelski i dał mi w prezencie gotowe lustro które sam kiedyś wyszlifował. Jestem mu za to dozgonnie wdzięczny -stałem się szczęśliwym posiadaczem Newtona. Oczywiście wszystkie dodatki jak tubusy, montaże, statywy, wyciągi okularowe itp trzeba było dorabiać samemu.

Pamiętam jak z Krzyśkiem Woźniakiem organizowaliśmy nasz pierwszy obóz w 76 roku. Potrzebne było pisemne pozwolenie właściciela gruntu na którym chcieliśmy się rozbić. Poświadczenie tego pozwolenia przez sołtysa. Dalej z tym szło się do Urzędu Gminy do wójta po "błogosławieństwo" no i oczywiście potrzebne było pozwolenie od lokalnych władz partii (PZPR) na zorganizowanie "zgromadzenia" powyżej trzech albo pięciu osób. Wszystko w formie podań na piśmie. Panietam te godziny godziny czekania na "audiencję" u miejscowego notabla. Do tego dochodziło cierpliwe tłumaczenie co to jest obóz astronomiczny, czym różni się od harcerskiego i czy nasza działalność nie zagraża przewodniej roli partii. Całe załatwianie trwało chyba ze 2 miesiące ale było warto.

Był natomiast zapał, była pasja, która nas łączyła i łączy do dziś. Te nasze obozy, wspólne obserwacje i inne działania pozostały w mojej pamięci jako najfajniejsze wspomnienia z młodości.

• Like 9

Nie no, bez przesady! Po prostu pogoda była lepsza, niebo czyste i czarne jak smoła, wiele nocy wyżowych. ( wystarczy dziś spojrzeć na mapę LP Białorusi - mieliśmy wtedy podobnie...).

Całkiem miło było... :)

Tak Rysiek, było bardzo miło... Był ruski juwel mogący podgrzać (zagotować) wszystko, np. budyń w 10l garnku na mleku od krowy pani sołtys. Była Beata, Elwira i całe szczęście, że chyba tylko jedna noc deszczowa, bo nie wiem jak by się to skończyło gdyby zeszło na tematy poza astronomiczne... B) .

Jurek

• Like 1

Tak Rysiek, było bardzo miło... Był ruski juwel mogący podgrzać (zagotować) wszystko, np. budyń w 10l garnku na mleku od krowy pani sołtys. Była Beata, Elwira i całe szczęście, że chyba tylko jedna noc deszczowa, bo nie wiem jak by się to skończyło gdyby zeszło na tematy poza astronomiczne... B) .

Jurek

Ech...ja pamiętam tylko te pogodne noce...MW tak świeciła, że czytać można było!

Jurek

Tak, gdyby noce były deszczowe moglibyśmy zamiast tego budyniu przerzucić się na wisiel.

Co to jest wisiel, zapytacie?

Wisiel to kisiel na winie.

A juwel zwany pieszczotliwie granatem - uruchamiana najczęściej poprzez oblanie benzyną i podpalenie

ruska maszynka do gotowania.

Czasem popuszczał zaworek zbiornika z benzyną, wówczas juwel odlatywał jak kometa, z ognistym ogonem.

Bardzo spektakularne zjawisko.

Fajną zabawą było gotowanie na juwlu w namiocie :)

Poniższe zdjęcie: Keledrub 74, Niepołomice. Pierwszy wisiel w życiu. Takie rzeczy się pamięta.

Wino "Melsztyńskie", za nim juwel, nogi Krzysia Woźniaka, który nam przepis na wisiel zapodał.

Co to ma wspólnego z astronomią? Nie mam pojęcia, ale chyba coś ma.

wisiel.jpg

• Like 7

"A juwel zwany pieszczotliwie granatem - uruchamiana najczęściej poprzez oblanie benzyną i podpalenie

Czasem popuszczał zaworek zbiornika z benzyną, wówczas juwel odlatywał jak kometa, z ognistym ogonem.

Fajną zabawą było gotowanie na juwlu w namiocie :)"

No popatrz, a ja myślałem, że tylko mój tak miał. Też przy tym budyniu chciał mnie podpalić. A "wisiel" kojarzę właśnie z Krzyśkiem Woźniakiem, hmm... muszę spróbować :D.

Jurek

"A juwel zwany pieszczotliwie granatem - uruchamiana najczęściej poprzez oblanie benzyną i podpalenie

Fajną zabawą było gotowanie na juwlu w namiocie :)"

No popatrz, a ja myślałem, że tylko mój tak miał. Też przy tym budyniu chciał mnie podpalić. A "wisiel" kojarzę właśnie z Krzyśkiem Woźniakiem, hmm... muszę spróbować :D.

Jurek

No właśnie, pamiętam ten przepis, ale nigdy nie wypróbowałem. Chyba zaraz nastawię i dam znać co i jak... :)

Chociaż...skąd ja takie Wino zdobędę. Trzeba będzie chyba do Jeruzala wpaść....Jurek P. pozdrawiam! (może nas czytasz przypadkiem).

Edited by ryszardo

To nasze "kultowe" refraktory! Dawaj więcej zdjęć!!!

P.S.

Bardzo dobrze się prezentujecie, Panowie!

Edited by ryszardo

Dzięki, dzięki.

Mało mam tych zdjęć, niestety (albo stety -zależy kogo spytać)

Teraz uzupełnienie - tak wyglądał "nasz Pawilon" chyba w 1974r.
Tuje rosły od południowej strony...w zastraszającym tempie.

Były różne projekty i pomysły jak je powstrzymać.. na pomysłach się rzecz jasna skończyło.

Fotka zrobiona z dachu Obserwatorium UW.

pawilon.jpg

• Like 1

Pawilon jak żywy, kurde to już 40 parę lat ....echhh

Czy " Melsztyńskie" to ten sam szczep siarki co wermut " Wigraszek " to nie jestem pewny, ale zapas " Mamrota" jakby co mam :D

• Like 2

Ciekawe, jeszcze wtedy w centrum Warszawy LP było chyba mniejsze niż teraz np. u Piotra czy u mnie. Niestety...