Skocz do zawartości

Kolimacja obiektywu 300mm f/2.8 - gdzie?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dwóch miesięcy pracuję na nieco rozkolimowanym obiektywie Canon FD 300mm f/2.8L. Na pełnej dziurze nie jestem w stanie uzyskać punktowych gwiazdek, a w najlepszym przypadku wygląda to tak:

 

Kolimacja obiektywu.png

 

Pojawia się duszek. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy zdecyduję się rozogniskować - wtedy gwiazdy wyglądają jak ptaszki (w całym kadrze!). Przede wszystkim, jest duża różnica w obrazie między prawą a lewą stroną - o ile po lewej może jeszcze ujdzie (wymagający to nie jestem), to po prawej zaczyna się koszmar. Obiektyw jest ewidentnie kopnięty i na pewno tak bardzo, że spokojnie da się poprawić.

 

Obiektyw wykorzystuję głównie do fotometrii i duszki sprawiają duży kłopot - muszę stosować dużą aperturę, aby objąć całą gwiazdę do pomiaru. To stanowi problem przy obiektach o małej separacji. Ponieważ na chwilę obecną nie przewiduję zmiany setupu na coś większego (z powodu kosztów), a praca z tym obiektywem sprawia przyjemność (no poza ustawianiem ostrości), chciałbym naprawić ten mankament. Kończy się sezon wakacyjny i będzie znacznie mniej czasu. Do przyszłej sesji obserwacyjnej chciałbym mieć ten problem z głowy.

 

Gdzie mogę skolimować taki obiektyw, jak ten? Wiem, że mogę liczyć się ze sporymi kosztami (zrezygnuję, jeśli będzie przekraczało 1000 zł). Piksel 2.4um w ASI178 jest dość wymagający ale widzę w tym potencjał - poprawienie z pewnością pozwoli na uzyskanie niemal punktowych gwiazd. Do tej pory pisałem do dwóch firm w Niemczech - jeden skierował mnie do drugiej, a drugi nie odpisuje. Może coś w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj tu.

http://www.samirkharusi.net/televue_canon.html

 

przerabialem troche temat bo uzywam duzej Lki canona do innych niz astro celów. 

 

generalnie teleobiektywy sa skonstruowane na odleglosci bliskie a teleskopy na "nieskonczonosc". Obawiam sie ze Twemu canonowi nic nie dolega i ciezko bedzie cos poprawic. 

 

jedyne w czym Ci moge pomoc to zrobic fote swoją 600mmf4 i sam zobaczysz jak to u mnie wyglada dla porownania. nim kupilem teleskop sprawdzilem jak Lka wyglada w wizualu, bo astrofoto nie robie - i było tak sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest FD - obawiam się że moze być problem żeby ktokolwiek się tego podjął ... tym bardziej serwis Canona w Warszawie.

Nie dam glowy ale chyba konstrukcyjnie takiej mozliwosci nie ma ... soczewki w grupach wchodzą tam gdzie maja byc i tyle.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw był ogólnie rozkręcany, stąd ciężko mi uwierzyć, że ktoś u siebie w piwnicy skolimował najlepiej, jak tylko potrafi :) Canon ten ma zmodyfikowany bagnet z FD na EF-S, stąd spokojnie można podpiąć lustrzankę (ostrzy też z nią na nieskończoność) - chyba nie będzie problemu ze sprawdzeniem przez kolimatory itd.

 

Paweł, dzięki za link - zapytam się w sprawie ceny i czy byliby w stanie coś takiego zrobić. Pewnie mają trochę doświadczenia z takimi przypadkami, to chyba nie szkoda spróbować :) Obawiam się nieco z powodu przypadków zalinkowanych powyżej, choć mam cichą nadzieję. Ewentualne przejście na większy piksel (ASI1600) wiązałoby się też z większym sensorem, a sytuacja po prawej stronie kadru stanie się jeszcze bardziej dramatyczna nawet po przymknięciu.

 

Zapomniałem jeszcze dodać - robiąc flaty, widzę wyraźne przesunięcie centrum w lewą stronę. Ale nie mam pewności czy to zawsze wiąże się z problemem, bo w niektórych konstrukcjach może tak ma być.

 

Flat f2.8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem z kolimacją obiektywu

w moim Tamronie 70-200/2,8 poluzowały się śrubki mocujące wewnętrzny zespół soczewek. Dokręciłem je ale na połowie klatki APS-C mam teraz sporą komę

ktoś wie gdzie mogę wysłać go do kolimacji?

na Psich Budach gość ma kolimator obiektywów (kolimował mi MTO) ale mam obiekcje czy poradzi sobie z takim obiektywem?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wysłał tu: http://www.studio5s.pl/o-firmie.html. Wysyłałem im obiektyw Nikkor 180 mm, który miał bardzo podobną wadę. Niestety nie został naprawiony z powodu braku możliwości dostania części zamiennych (to bardzo stara wersja obiektywu). Jednakże gość zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, po prostu zna się na rzeczy. Zidentyfikował źródło problemu, którym była wytarta (od zużycia) prowadnica jednak nic się z tym zrobić nie dało (bo obiektyw nie miał możliwości kolimacji soczewek). W każdym razie, diagnoza była darmowa, pokryłem jedynie koszty przesyłek.

 

Jeśli w Twoim wypadku da się coś zrobić, to moim zdaniem ten serwis to zrobi :) Gorzej jeśli również tutaj nie ma możliwości żadnej regulacji, a części od 50 lat nie produkują.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia ‎9‎/‎1‎/‎2017 o 13:22, delaa napisał:

To jest FD - obawiam się że moze być problem żeby ktokolwiek się tego podjął ... tym bardziej serwis Canona w Warszawie.

Nie dam glowy ale chyba konstrukcyjnie takiej mozliwosci nie ma ... soczewki w grupach wchodzą tam gdzie maja byc i tyle.

Pozdr.

Teoretycznie tak

Praktycznie któraś z grup może być poluzowana lub niedokręcona i już mamy nieosiowość....

Obiektywy FD są proste mechanicznie, gdyby nie brak czasu, podjąłbym sie naprawy....

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jest takie "chop-siup" - część optyki z pewnościa rozbiera sie od przodu, część od tyłu gdzie jest dość skomplikowany mechanism domykania przysłony. Poza tym pod gumami na pierścieniu ostrości mogą być śrubki; jeśli obiektyw ma wewnętrzne ogniskowanie (a obstawiam, że 300/2,8 ma...) to rozbranie i poprawne złożenie tego mechanizmu wymaga pewnego doświadczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ciekawą rzecz. Obiektyw ma fajną opcję rotacji przyciskiem, a jeśli przekręci się nie do końca (czyli nie do bolców) i zostawi (na szczęście opór jest wystarczający), to gwiazdy są na całkiem akceptowalnym poziomie :D (takiego obrazu nie miałem wcześniej). To klatka 12s na gain 150/510 przy f/2.8.

HAT-P-10 (WASP-11).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.