Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw do 15k zl.


lukasmat

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, lukasmat napisał:

Czyli zawężając nie można mieć w jednym sprzęcie wizuala do DSów i ich foto?

Pewnie ze można tylko czy warto. Opiszę Ci to na swoim przykładzie. 

 

Kupiłem ed80 z myślą o foto i wizualu. Gdy zacząłem robić zdjęcia zbierakem materiał przez kilka nocy. W zadnym wypadku nie miałem ochoty rozkręcac całości a potem na nowy wszystko od nowa ustawiać tylko po to aby zerknąć sobie przez okular na mleczna plamke itp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że nie ma problemu zmieścić się w 15k zł z zestawem do foto i wizuala.  Zestaw foto przykładowy , a zamysł korzystania ze sprzętu w astrofotografii i wizualu z własnego podwórka .Sprzęt używany .

Foto:

montaż HEQ-5  <3000 zł

 tuba np ED80 + flattener ok 2500-3000 zł 

szukaczoguider+ kamerka lub autoguider   ok 800  zł

 kamera CCD do 3500 zł opcjonalnie lustrzanka 1000-4000 zł 

złączki , dovetail ok 500 ?

Razem to poniżej 12000 zł 

Do wizuala kupiłem sobie syntę 12' za 2000 zł i jeśli mam ochotę to zestaw foci a ja podziwiam piękno nieba w wizualu :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukasmat napisał:

Czyli zawężając nie można mieć w jednym sprzęcie wizuala do DSów i ich foto?

Owszem, mam małą wiedzę na temat foto. Dopiero się tym zaczynam tak na poważnie zajmować a raczej się do tego przygotowuje. Chciałem mieć już teleskop taki, który mógłbym z czasem używać do foto DSów ale póki co wizual DSów raczej w 90% pozostawiając planety i Księżyc.

Oczywiście że można, Newton 305/1500 na ASA DDM85 do tego ASI 1600MM-C i gotowe :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gryf188 napisał:

szukaczoguider+ kamerka lub autoguider  ok 800  zł

złączki , dovetail ok 500 ?

Obawiam się, że te dwie pozycje będą droższe. No i brakuje osprzętu do obserwacji, jakiś okularów, filtrów. No ale powiedzmy, że na styk coś się da wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HAMAL napisał:

Oczywiście że można, Newton 305/1500 na ASA DDM85 do tego ASI 1600MM-C i gotowe :D

Zapomniałeś o małym zestawie szkiełek co skoryguje tego Newtona do piksela ASI :) I dużym zestawie środków uspokajających dla właściciela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie podbiję do tematu, planuję setup głównie do fotometrii i drugorzędnie do foto DS całą resztą nie będę się zajmować i wykminiłem sobie taki Elektryczne koło filtrowe ZWO EFWmini 5 x 1,25 / 31,7 mm

Astronomik Deep-Sky RGB - zestaw trzech filtrów RGB w oprawie 1,25 (8h00pc)

Kamera ZWO ASI 290MM (mono, niechłodzona, USB 3.0)

Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ6 GoTo SynScan PRO NEQ-6

dlaczego taka kamera do niego ponieważ na pixel przypada jego zdolność rozdzielcza co chyba jest istotne przy fotometrii  i dokładnym próbkowaniu

za  całość wychodzi ok 12k

zastanawiam się jakie jeszcze filtry oprócz tych trzech h-alfa i niewiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... już nie wiem sam. Chyba zostaje skompletowanie dwóch zestawów. Nie zrezygnuje z wizuala. Uwielbiam te atmosfere patrzac na DSy.

Jest ktoś z okolic Trójmiasta kto foci? Fajnie by było się spotkać i oblookać sprzęcik kogoś doświadczonego oraz pogadać i zdobyć cenne wskazówki praktyka.

Coś mi się wydaje, że kupie jakiegoś newtona 8"-10" do wizuala a zestaw do fotek poczeka troche. Opcja wizuala podczas focenia drugim sprzętem jest najlepsza:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie wyjaśnić jedną kwestie odnośnie fotografii DS dlaczego uważacie iż do takich obiektów potrzebna jest mała ogniskowa skoro większość z nich ma małą wielkość kontową rozumiem zależność że im większa ogniskowa tym mniejsze pole widzenia, przy mgławicach faktycznie do 800 mm dało by full widok na większość mgławic ale te 1000 mm też powinno być dobre, interesuję mnie to ponieważ poza pracą naukową 1/3 czasu obserwacji chcę poświęcić na fotki obiektów ds a koledze też się to może przydać, specjalizacja i jeszcze raz specjalizacja zestaw uniwersalny praktycznie nie istnieję nieważne gdzie czy przy mtb czy przy astro skupmy się na tym co nas najbardziej interesuję i wyciągnijmy z tego najwięcej danych naukowych aby nie służyły one tylko nam ale i przyszłym pokoleniom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SpawaczJWE napisał:

Możecie wyjaśnić jedną kwestie odnośnie fotografii DS dlaczego uważacie iż do takich obiektów potrzebna jest mała ogniskowa

Wcale tak nie uważamy. Chodzi o dwie rzeczy. Po pierwsze, im dłuższa ogniskowa (a w zasadzie skala zdjęcia), tym większe wymagania co do montażu i guidingu. W praktyce skala rzędu 1"/pix jest już bardzo trudna do uprowadzenia na montażach do kilku tyś, zaś o większej można praktycznie zapomnieć. To odpowiada ogniskowej rzędu 1000 mm. To oczywiście ogólnikowe informacje, bo należałoby policzyć to dla konkretnego przypadku. Taką ogniskową 1000 mm nie jest łatwo opanować i żeby nie walczyć z guidingiem całe życie można sobie ułatwić schodząc do jakiś 500-600 mm, które są już przyjemne w ogarnięciu.

Druga sprawa to seeing. I tu jest podobnie - skalę ponad 1"/pix praktycznie nie da się wykorzystać. Stąd w naszym klimacie walka większą skalą to polowanie na rzadkie okazje lub inne techniki (lucky imaging, czyli coś jak foto planetarne).

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal podał gdzieś wyzej receptę na długie ogniskowe  zaczynając  od ASA DDM 85. No ale to do tytułowych 15k trzeba dopisać jedno zero. No i tak jak Mateusz napisał - seeing pozwalający wykorzystać taki setup w Polsce to loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jakie śliczne zestawy 

https://astropolis.pl/topic/21373-aao-astropolis-astronomical-observatory-dziennik-budowy-by-jesion/?do=findComment&comment=480874

Więc to nie jest tak że nie istnieją zestawy którymi by można obserwować US, obserwować DS, focić US i focić DS, istnieją jak najbardziej, ale autor by jeszcze chciał aby kosztowały max 15000zł :) i do tego mieściły się w plecaku ;)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na śmieszne ceny 8300 na giełdach dziwię się że nikt ich nie poleca w tej sytuacji nie poleca. Całkiem rozsądny piksel (nie tak dawno nazywany małym!), a kamera wsadzona do tego samego teleskopu co 1600 dzięki rozmiarowi piksela i pomimo niższej sprawności poradzi sobie równie dobrze. O takich "drobnostkach" jak opanowanie gwiazd mając większy piksel nawet wspominać nie będę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Patrząc na śmieszne ceny 8300 na giełdach dziwię się że nikt ich nie poleca w tej sytuacji nie poleca. Całkiem rozsądny piksel (nie tak dawno nazywany małym!), a kamera wsadzona do tego samego teleskopu co 1600 dzięki rozmiarowi piksela i pomimo niższej sprawności poradzi sobie równie dobrze. O takich "drobnostkach" jak opanowanie gwiazd mając większy piksel nawet wspominać nie będę.

Gdzie można kupić KAF8300 za śmieszne pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

A tu jakie śliczne zestawy 

https://astropolis.pl/topic/21373-aao-astropolis-astronomical-observatory-dziennik-budowy-by-jesion/?do=findComment&comment=480874

Więc to nie jest tak że nie istnieją zestawy którymi by można obserwować US, obserwować DS, focić US i focić DS, istnieją jak najbardziej, ale autor by jeszcze chciał aby kosztowały max 15000zł :) i do tego mieściły się w plecaku ;)

 

Ależ przecież to prawda, że to kosztowało 15K zł. 

PS. Oczywiście mam na myśli 1 zdjęcie (nie żartuję - niestety) :/ Ciśnieni mi skaczę, jak sobie to przypomnę. Idiotyzm na nasze warunki pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myśle, że w takim razie patrzac na wage tematu foto DSów musze najpierw zobaczyć co i jak u kogoś albo może na zlocie. Nie zrezygnuje z wizuala DSów bo tak mnie męczy na nocki pod niebem, że szkoda gadać.

W takim razie na teraz kupię sprzęt do wizuala a foto za jakiś czas powoli zacznę realizować właśnie kompletując drugi setup i na nim testujac swoje umiejętności i doskonalić astro w moim wydaniu.

Możecie poradzić w tym wypadku jakiś teleskop z okularami i resztą tak do 12k? Tak żeby jak najlepiej wykorzystać te 12k zl? Newton czy może coś innego? 8"-10" wiecej? Wolałbym nie dobsony bo mimo wszystko szlag mnie trafiał przez 2 lata użytkowania Synty mimo ciągłych smarowań itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam sprzęt i opis chyba delikatnie mówiąc przesadzony co do przydatności np tego teleskopu w astrofoto patrząc na ogniskową:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-ritchey-chretien-rc-254-2000-eq6-r-pro/p,55115

Przy Syncie prowadzenie mnie bardzo denerwowało. Ciągle poprawki i delikatne poruszenie od razu powodowało zgubienie obiektu. Potem się przyzwyczaiłem ale nie przypadło mi do gustu ciągłe zwracanie uwagi na ustawienie sprzętu zamiast się cieszyć wizualem. Wiem, że masa ludzi używa dobsony bez problemu ale mi jakoś one nie podchodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.