Skocz do zawartości

Ciemna mgławica Barnard 150


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni z obrazków z WAP RODOS wiosna 2018. Zrobiłem go drugim setupem, tzw, travellerkiem dopiero drugiej i trzeciej nocy bo pierwszej nocy jakoś nie moglem dojść z setupem do porozumienia :)

Ciemna mgławica Barnard 150 leży w gwiazdozbiorze Cefeusza, który był dość nisko nad północnym horyzontem.

Optyka : FSQ 106N, kamera FLI ML 8300, montaż Takahashi EM-11Z Temma, guider Mini Guide Scope Oriona z kamerą Starlight Lodestar SX.

L: 18x600 sekund, RGB : 18x600 sekund na kanał.

Cws9JmILZ_XN_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciekawe jest to, co piszecie. Jak przytniecie linki, to widać różnice:

AP https://cdn.astrobin.com/thumbs/Cws9JmILZ_XN_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

FA https://cdn.astrobin.com/thumbs/1nH2dJzLS9MR_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

Więc tak jakby inne zdjęcia zostały wrzucone. Wessel, może przez pomyłkę inną wersję wybrałeś?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam, nie mogłem zrobić tego wcześniej. To jest właśnie ten kosmos o którym pisałem wyżej - zobaczcie. Na Astrobin załadowałem .png o rozdzielczości 2000x1522  piksele. Na każdym z forów to zdjęcie ma inny rozmiar i jest z rozszerzeniem jpg. Może mi to ktoś wyjaśnić? Jak żyć panowie, jak żyć? :)

A tu upload bezpośredni:

620064387_Barnard150.thumb.png.21655915df5cf0467b8c1bbac0c91113.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie wyszło, widać, że FSQ z ML 8300 bardzo się lubią. Obiekt faktycznie był bardzo nisko, pamiętam jak tuba FSQ celowała tuż nad horyzont i łapała światła naszych latarek. Mam na dzieje, że żadnej klatki z tego powodu nie wyrzuciłeś. Tylko dziwi mnie Twój wybór kadru choć nie wątpię, że jakieś uzasadnienie dla tego układu miałeś. Ja bym ustawił klatkę w poziomie z północą na górze. Wtedy wschodnia część ciemnicy nie była by na granicy FOV i złapałbyś odrobinę jaśniejszej pyłówki od wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wessel napisał:

Dzięki Adam, nie mogłem zrobić tego wcześniej. To jest właśnie ten kosmos o którym pisałem wyżej - zobaczcie. Na Astrobin załadowałem .png o rozdzielczości 2000x1522  piksele. Na każdym z forów to zdjęcie ma inny rozmiar i jest z rozszerzeniem jpg. Może mi to ktoś wyjaśnić? Jak żyć panowie, jak żyć? :)

Rozwiązanie jest chyba oczywiste. Astrobin robi sobie konwersję do jpg. Jak dałeś bezpośrednio z dysku, to nic nie jest pocięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, jak różnie te zdjęcia zachowują się na forach zależy od polityki właściciela i jego możliwości finansowych :D. Niektórzy są skąpi i nie chcą płacić za powierzchnię na serwerach, a te pliki faktycznie sporo ważną. Zmniejszanie zdjęć pozwala oszczędzać kasę.

Na AP już tego nie robię. Mogę ustawić dowolną wielkość, poniżej której silnik nic ze zdjęciem nie robi. Teraz jest chyba właśnie 2K, na 2K. Jest jeszcze oczywiście kwestia ludzi na komórkach, etc. - im wtedy też takie wielkie się załaduje, ale my w astro faktycznie nie powinniśmy zmniejszać.

Jaką wielkość ustawić maksymalną (żeby nie skalował)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.