Skocz do zawartości

Abell 1656


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie MEGA! Dla mnie wygląda jak HDF:)

Widać mnóstwo mikro drobnicy, która przy odrobinie wyobraźni pozwala zobaczyć Wszechświat w głąb, jak potężną jest przestrzenią. I to tyle setek milionów (jeśli nie więcej) lat świetlnych umieściłeś na zaledwie 4000x3024 pikselach. Z niecierpliwością czekam na kolor... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyczki miodzio, ale gwiazdy są nie miodzio. Ewidentnie coś masz krzywo, środek kadru jakoś trzyma fason ale i ma dalej tym gorzej. Na pewno sam to widzisz. Odległość od korektora wcale nie musi być niepoprawna, obstawiam że winowajcą może być wyciąg, albo co mniej prawdopodobne krzywa złączka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, HAMAL napisał:

Spora skala, wielkie pole, dobre zdjęcie :) szacun

Dzięki, w porównaniu do Twojej Hamal to skala raczej średnia, 1.51arcsek/pix, FOV 1o55' Zdjęcie to cała klatka, resize 85%

 

19 godzin temu, Piotr4d napisał:

Galaktyczki miodzio, ale gwiazdy są nie miodzio. Ewidentnie coś masz krzywo, środek kadru jakoś trzyma fason ale i ma dalej tym gorzej. Na pewno sam to widzisz. Odległość od korektora wcale nie musi być niepoprawna, obstawiam że winowajcą może być wyciąg, albo co mniej prawdopodobne krzywa złączka.

Tak Piotrze, wiem o tym, nawet zaznaczyłem to we wstępnym opisie. Tuż przed Rodos dotarła nówka-sztuka kamera. Podpiąłem ją pod APO w dotychczasowe miejsce Atika. Już pod niebem okazało się, że nie jest idealnie (Atik ma większy pixel więc te błędy nie były widoczne). Miałem więc na Rodos do wyboru -tracić noc na kolimację czy focić. Chyba każdy by wolał focić. Teraz na spokojnie przy Księżycu bawię się tilterem, trochę zwiększyłem dystans i jest lepiej.

 

21 godzin temu, Duser napisał:

Piotr, w centrum zdjęcia masz dużo pojechanych, fasolkowatych i rozmazanych gwiazd  :D

:) Wiesz, że się na to nabrałem przy ręcznym ustawianiu ostrości. Kręciłem focuserem w jedną i w drugą i nic. Okazało się, że w polu miałem same kłaczki, żadnej gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie Grzędziel, gromada genialnie wygląda w szerokim polu. Czekam niecierpliwie na kolor...
A nabrać się można:) Jakoś miesiąc temu, w ramach oswajania ASI dziabnąłem przez 16" f4,5 środek gromady (taką zajawkę tylko) i zgłupiałem po pierwszych klatkach, dopiero jak znalazłem gwiazdę ze spajkami w polu skumałem że ostrość jakaś tam mniej więcej jest ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wymęczyłem kolor. O ile z wersji BW byłem całkiem zadowolony to z koloru nie. Zrobiłem tylko po 10x180 sek. na kanał. Myślałem, że to w zupełności wystarczy. Po alignacji stacków i RGB combine w Maximie otrzymany obrazek był mało kontrastowy i bardzo zaszumiony. Na dodatek nie miałem żadnych klatek kalibracyjnych. Musiałem więc ograniczyć saturację do minimum, bo wychodził spory kolorowy szum. A że sam obiekt zbyt kolorowy nie jest to wyszło jak poniżej:

1767800832_Abell1656L60x180RGB10x180APO102QRodos.thumb.jpg.778410c85675d974a091b807aa84357e.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.