Skocz do zawartości

NGC5907


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Tayson napisał:

Wczoraj w ramach testu guidingu przez oga popelnilem NGC5907. Jej wybór byl oczywisty po tym co niedawno napisal @JaLe o strumieniach gwiazd.

Zrobilem 10klatek po 20min moim apo f5.8 + QHY9

Obrobka szybko na kolanie.

 

Niestety przyznaje sie do porazki. Nawet silny STF w pixie  nic nie ujawnia.

Poległem na tych srtukturach :(.

 

Zdjecie bez resize.

02-NGC5907.thumb.jpg.917b8cb2a78f66c19e8264207d03dd03.jpg

aa1-Clipboard02.jpg.9dd34828147d3d77a7f562d7b1d8aa08.jpg

 

animowany gif.

anigif2.gif.cefb1b4c41c8e3d966ac5b6f5df85399.gif

 

Nie chcę być "tym" forumowiczem, ale patrząc ile zarejestrowało się w ciągu ponad 3 godzin na NGC 5905 to nie miałeś najmniejszych szans na te pętle. Swoją drogą gdy dawno dawno temu dodawałem NGC 5907 do mojego osobistego katalogu obiektów do zrobienia to długo szukałem jakiegoś zdjęcia tych pętli wzbudzającego moje zaufanie i nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzik, przecież zdaje sobie sprawę że poleglem. 

 

Tak przy okazji się zastanawiam, jak jest różnica w ilości wpadajacych fotonow na matrycę pomiędzy f6, a f4? 

Czy różnica o 2 oznacza 2x więcej? Więc 2x krótszy czas dla f4 do zarejestrowania obiektu niż przez f6? 

A może 2x więcej światła dostaje się dopiero przy f3 porównując f6?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu 600 mm ogniskowej przy f/6 masz średnicę obiektywu 100 mm. Dla f/3 masz 200 mm. Ilość docierającego światła zależy od powierzchni, czyli od kwadratu promienia/średnicy. Jak policzysz stosunek kwadratów średnicy/promienia/światłosiły, to będziesz miał, ile razy więcej światła wpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f/5.6 to 2x mniej światła niż f/4 (1 EV). f/6 to jeszcze troszkę mniej. W klasycznej fotografii zmniejszenie przesłony o 1EV pozwala na zwiększenie 2x czasu naświetlania.

Porównujesz kwadraty tych wartości z przesłony, więc dwa razy więcej światła niż f/6 to: sqrt(6^2 / 2) = 4.24

 

widzę, że wszyscy o tym samym napisali :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje referencyjne wygląda na wizje artystyczna, a nie realna fotke.

 

21 godzin temu, damian_n napisał:

A z ciekawości, wiesz może ile czasu było naświetlane to zdjęcie "odniesienia", które masz w animowanym gifie?

http://www.cosmotography.com/images/small_ring_ngc5907.html

 

to z 60cm, f3

http://www.cosmotography.com/images/ngc5907_confirmation.html

NGC5907.jpg.22afedbe4d0b3262b31211dd2fd1123c.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.