Skocz do zawartości

MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze chwilę temu takie zdjęcie wraz ze słowem "nieguidowane" byłoby niewyobrażalnym osiągnięciem. Wspaniałe zdjęcie i co najważniejsze, w zasięgu każdego kto ma mały refraktor, zwykły ekonomiczny montaż, CMOSową kamerkę oraz - warsztat MaPy (easy - 10 lat pracy i jest :P). Niebo też się przyda.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Jeszcze chwilę temu takie zdjęcie wraz ze słowem "nieguidowane" byłoby niewyobrażalnym osiągnięciem. ...

Chyba tak :) teraz "ewolucja" astrofoto przyspieszyła niesamowicie. Co więcej dzieje się to "u nas" nie musimy biegać na zachodnie fora aby to obserwować.

 

4 minuty temu, wessel napisał:

A mam pytanko : Marcinie jakie czasy subekspozycji i gain stosowałeś?

1min i zakładam unity bo nic nie zmieniałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki chyba są troszeczkę pociągnięte ale nie przeszkadza to w odbiorze przecudownego zdjęcia. Ciekaw jestem czy coś poprawiałeś przy gwiazdach czy zostawiłeś tak jak jest ? Ja mam czasem gorsze pomimo guidowania :D

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

i co najważniejsze, w zasięgu każdego kto ma mały refraktor, zwykły ekonomiczny montaż, CMOSową kamerkę oraz - warsztat

Z tym ekonomicznym montażem to tak ostrożnie :) Jednominutowej klatki nie pociągniesz na montażu SW, tu potrzeba czegoś z wyższej półki. Na NEQ6 to w przedziale 10-20s się obraca z brakiem guidingu (TS65Q + ASI1600 takim zestawem próbowałem). CEM25EC jest tu jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MateuszW napisał:

Z tym ekonomicznym montażem to tak ostrożnie :) Jednominutowej klatki nie pociągniesz na montażu SW, tu potrzeba czegoś z wyższej półki. Na NEQ6 to w przedziale 10-20s się obraca z brakiem guidingu (TS65Q + ASI1600 takim zestawem próbowałem). CEM25EC jest tu jak znalazł :)

Pociągniesz, pociągniesz, tylko trzeba nad montażem popracować. Może nie 100% uzysku, ale takie zdjęcie jestem w stanie wymęczyć od HEQ5 w górę. Co więcej, jestem w stanie je zrobić na Astrotracku mobilnym. Oczywiście potrzebna jest wiedza i doświadczenie, ale nie ma bariery sprzętowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, coy_coyote napisał:

Gwiazdki chyba są troszeczkę pociągnięte ale nie przeszkadza to w odbiorze przecudownego zdjęcia. Ciekaw jestem czy coś poprawiałeś przy gwiazdach czy zostawiłeś tak jak jest ? Ja mam czasem gorsze pomimo guidowania :D

 

Godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Ładna praca choć nie upierał bym się na to nieguidowane bo szkoda tych zastępować ładne okrągłe gwiazdy fasolkami. Co za tym idzie oczywiście detal też cierpi :-(

Gratulki!

Nie no też to widzę ;) Nawet chciałem coś z tym zrobić ale pomyślałem, że tutaj pokaże coś natywnego co wyszło z setupu. Po co ? Chyba właśnie po to aby pokazać że nawet 500mm z takim pixelem niegudowane stawia wyzwania. To nie jest z stacjonarnego piera. Umówmy się, że trochę zabawy to jednak kosztuje a nie chciałem przez 2h ustawiać monta aby był dobrze ustawiony z polarką. Dla mnie to nowe doświadczenie. Przy STLce prawie wogóle o to nie dbałem, wystrczało parosekundowe patrzenie przez polarną i mam a guiding załatwia wszystko nawet na 30min klatkach i pixelu 9um nie zobaczę rotacji przy wielogodzinnej sesji. Tutaj takie "novum". W sumie fajnie doświadczyć czegoś takiego. Czuję, że jest to jakieś wyzwanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Jutro Ci wysyłam mojego poczciwego Optisana :D

 

Żarty, żartami, ale ja mam chęć kiedyś zrobić taki performance. Kupić na allegro jakieś "denko od butelki" (teleskop za parę stówek z powiększeniem 500x), wrzucić średnią kamerkę na CMOS, zapiąć do EQ5, może nawet EQ3 i pokazać, co można tym zrobić.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Uważaj, nieguidowanie wciąga,potem ciężko wrócić do guidowania :D

 

Ja po latach pracy bez guidowania (różniste ASA'sy) tak się znudziłem, że teraz kocham guidowanie (to jak monitoring, nadzór). Daje mi to kolejną warstwę odczuwania sesji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja B/W ma tę przewagę, że brak operowania kolorem sprawia, że chyba pokazuję ( -my ) więcej ? To jednak dodatkowy plusik że przy takiej technice zbierania wyłapać można taką masę słabych gwiazd lub odległych galaktyk.

 

leo_trio_2018_L_crop.thumb.jpg.cc6fa84177bad7645f64e3fbd30f1ac9.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.