Skocz do zawartości

iOptron CEM25-EC - recenzja


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Sterowanie z PC

Komputer łączymy kablem z zestawu RS232, który wpisanym do pilota (o czym już pisałem). Oczywiście potrzebujemy przejściówki na USB. Szkoda, że w tak nowoczesnej konstrukcji nie ma od razu USB, oraz że złącze do PC nie znajduje się na montażu.

PC.thumb.jpg.20422890a00eaa7a0178c4817323db10.jpg

Software iOptrona przypomina trochę EQMod, a może jest nawet lepszy. Generalnie oprogramowanie iOptron Commander to tak na prawdę dwie rzeczy - sterownik ASCOM, oraz niezależny program z panelem kontrolnym. Możemy więc włączyć sam panel, bez uruchamiania żadnego programu astro. Po połączeniu się z montażem np w Maximie startuje nam okienko iOptron Commander (to z prawej na dole). Wybieramy w nim port COM przy pierwszym uruchomieniu (jest automat do wykrywania). jak widać, może on sterować również focuserem i kopułą iOptrona - nie wgłębiałem się w temat. Po zaznaczeniu checkboxa Mount Panel startuje nam to największe okienko z prawej. Mamy to do wyboru szereg opcji, podobnie jak w EQMod. Pozostałe okienka, które są na screenie, wyświetlają się po kliknięciu w któryś z przycisków na panelu o adekwatnej nazwie. Robić można tu praktycznie wszystko, co w pilocie (nie zauważyłem, żeby czegoś brakowało). Jedyna rzecz, której nie rozumiem to opcja Park, która jest nieaktywna. Opcja Zero Position tak na prawdę robi to, co w innych montażach nazywa się właśnie Park (w pilocie też jest zero position). Trudno więc powiedzieć, co ma robić Park i dlaczego jest permanentnie nieaktywny.

 

Po włączeniu montażu można od razu wystartować soft na PC i połączyć się z montażem - nie są wymagane żadne czynności na pilocie, czyli idealna opcja do zdalnej obsługi. Trudno też powiedzieć, czy dałoby się usunąć pilot z układanki - na razie nie znalazłem nic na ten temat. Pytanie, jaki jest protokół do komunikacji z montażem. Generalnie rzecz biorąc, montaż współpracuje tylko ze swoim softem, nie połączymy go z EQMod, albo czymś innym (żadna strata).

 

Montażu używałem z Maximem. Generalnie działa to analogiczne, jak z SW. Klikamy na mapie, montaż jedzie. Robimy plate slove itp. Wszystkie polecenia realizowane są bezzwłocznie, a potężna prędkość goto daje odczuwalne przyspieszenie. Poza prędkością max, montaż znacznie szybciej dokonuje małych przesunięć. SW poniżej pewnego dystansu przesuwa się ze stałą, małą prędkością, natomiast iOptron wciąż rozpędza się tak samo, z tym że zazwyczaj nie zdąży osiągnąć max prędkości i już hamuje (w efekcie małe goto są wciąż szybkie).

 

Trudno mi powiedzieć, co się dzieje z modelem (punktami alignacji) po wyłączeniu zasilania lub zaparkowaniu (w sensie zero position). Nie wiem, czy je zapisuje, czy traci, ale wydaje mi się, że zapisuje (zapewne w pilocie, a nie PC, choć to też niejasne). Jest opcja wyczyszczenia tych danych, ale nie ma możliwości podglądu punktów aligmentu.

 

Soft sprawdza sobie wersję firmware i informuje o konieczności aktualizacji. Do tego procesu jest osobny, prosty program, w którym wskazujemy jedynie plik z softem i nr COM montażu. Co istotne, robimy osobno (osobne pliki) aktualizację modułu RA, Dec i pilota. Mój montaż fabrycznie nie miał najnowszego firmware i aktualizacja przebiegła bez problemu.

 

 Ciąg dalszy za chwilę (wstrzymajcie się z postami)

  • Lubię 6
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JaLe napisał:

To ja jeszcze poproszę wersję skrótową, bo za Chiny nie chce mi się tego czytać :/

Cóż, zrobię podsumowanie wad i zalet, ale raczej streszczenia nie będzie. Możesz wybrać interesujący Cię temat i czytać kawałek. Innej opcji nie widzę :) Nie myślałem, że wyjdzie mi taki wielki kawał tekstu, ale cóż poradzić. Opisałem tu wszystko, o czym chciałbym wiedzieć sam zanim dokonałem zakupu...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, _Spirit_ napisał:

Do kompletu PolarFinder - apka w Appstore i Google która obsługuje lunetkę iOptrona. Z GPS w telefonie podaje bardzo ładnie pozycję i dla mnie jest o niebo czytelniejsza niż to co rysuje pilot (którego i tak nie używam bo nie mam - zjarał się)

Kwestia preferencji, dla mnie pilot jest wystarczająco czytelny, a nie muszę się bawić z telefonem (którego używania w nocy unikam jak ognia, nie tylko z powodu świecenia, a niewygody).

A co do zjarania, to w jaki sposób używasz montażu bez pilota? Czyżby dało się podłączyć PC bez niego? Jaką masz wersję montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MateuszW napisał:

Cóż, zrobię podsumowanie wad i zalet, ale raczej streszczenia nie będzie. Możesz wybrać interesujący Cię temat i czytać kawałek. Innej opcji nie widzę :) Nie myślałem, że wyjdzie mi taki wielki kawał tekstu, ale cóż poradzić. Opisałem tu wszystko, o czym chciałbym wiedzieć sam zanim dokonałem zakupu...

Ok, może być. Ciekawe jak z maksymalna nośnością. Ciekawi mnie czy uniósł by,  to co mój poczciwy EQ6 czyli Newtona 200/1000 z lunetą guidującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaLe napisał:

Ok, może być. Ciekawe jak z maksymalna nośnością. Ciekawi mnie czy uniósł by,  to co mój poczciwy EQ6 czyli Newtona 200/1000 z lunetą guidującą.

Wg producenta max to 12,3 kg. Na razie wieszałem tylko 4,5, więc nie umiem powiedzieć, na ile to prawdziwa wartość do astrofoto. Chciałem zawiesić swojego 200/800, który by był jakoś na styk, ale brakło przeciwwagi, a nie da się dołożyć przeciwwagi od SW (bo pręt jest ciut grubszy, o czym pisałem). Jeśli wymyślę rozwiązanie i znajdę czas, to sprawdzę taką konfigurację.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

 

A co do zjarania, to w jaki sposób używasz montażu bez pilota? Czyżby dało się podłączyć PC bez niego? Jaką masz wersję montażu?

iEQ45.

Podłączam montaż do PC i czekam około 10-15 czasem 20 minut aż montaż złapie pozycję GPS. W CDC bardzo dobrze to widać. Jak daję info do teleskopu że ma się obrócić we wskazane miejsce owszem robi obrót ale w przeciwną stronę czyli ja chcę np: na S a on jedzie w stronę N. Po złapaniu GPS wskaźnik na mapie w CDC automatycznie przeskakuje w miejsce gdzie patrzy teleskop. Później już tylko najazd na jaśniejszą gwiazdę, przełączam się na Maxima i PinPoint. Następuje synchronizacja i mam dokładnie ustawiony sprzęt.

Pamiętam że z pilotem więcej było zabawy niż teraz. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszW napisał:

Wg producenta max to 12,3 kg. Na razie wieszałem tylko 4,5, więc nie umiem powiedzieć, na ile to prawdziwa wartość do astrofoto. Chciałem zawiesić swojego 200/800, który by był jakoś na styk, ale brakło przeciwwagi, a nie da się dołożyć przeciwwagi od SW (bo pręt jest ciut grubszy, o czym pisałem). Jeśli wymyślę rozwiązanie i znajdę czas, to sprawdzę taką konfigurację.

Nie znam się na astrofoto ale może jakaś przeciwwaga ATM (np. pudełko z piachem/kamieniami) ? Przydał by się test na większej tubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Daj spokój. Narzekamy, że cały dzisiejszy internet jest marny, powierzchowny, bylejaki. Mateusz się napracował, a ty mu „nie chce mi się czytać” ;)

 

Biorąc pod uwagę, że w naszej branży generalnie nie ma co czytać (dłuższego), to taki materiał trzeba traktować jak uczta.

To nie o to chodzi czy się napracował czy nie, lecz o czytelność. Uważam, że najlepiej są te wykłady, które  nie są przegadane, ale gdzie znawca odpowiada na zadawane pytania.

Mam szereg pytań. Ale jak widać lepiej się nie odzywać i nie pytać, nie zgłaszać uwag. Jest po prostu super!  A ja niestety dalej muszę grzebać w necie i szukać na nie odpowiedzi, bo w tym wątku nie znajdę. Przyszedłem z konkretną prośba dotycząca streszczenia, a spotkał mnie hejt i to od właściciela forum. Nie będę zatem się odzywał i dzielił swoimi doświadczeniami.  Zresztą mogę pokasować swoje lakoniczne wśtki, bo za mało się rozpisywałem. Bo przecież są nieprzydatne jak chociażby ostatni o SharpCapie i alignacji na Polarną.

 

Po drugie, gdyby tutaj było byle jako, to by mnie i zapewne wielu innych userów na tym forum nie było.  Na drugi raz proszę o zastanowienie się i nie wytykanie, bo tak robi się tylko zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na marginesie:

Nie trudno zauważyć, że atmosfera na forum zrobiła się napięta jak gacie na tyłku:)
 

Mateusz kawal dobrej roboty - można by napisać "bo jak nie Ty to kto..."?:)

 

Jale - myślę, że PW do Mateusza i dostaniesz odpowiedzi na każde z nurtujących Cię spraw.....

Nie ma co się dąsać:)

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun Mateusz z kawał dobrej roboty. Właśnie takie recenzje mają wartość. Osobiście Ci dziękuję, bo sam się zastanawiam nad kompletowaniem lekkiego setupu do samolotu i chyba wskazałeś mi kierunek. Czekam na dalsze opinie z jego eksploatacji. Szczególnie interesują mnie (pewnie nie tylko mnie) testy i przykłady fotek zrobionych bez giudingu.

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JaLe napisał:

Przyszedłem z konkretną prośba dotycząca streszczenia, a spotkał mnie hejt i to od właściciela forum.

??? Co ciebie spotkało? Chryste... zupełnie nie miałem takich intencji. Przepraszam. Chciałem raczej docenić pracę autora wątku - bo warto to podkreślać w świecie, gdzie wszystko jest powierzchowne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, _Spirit_ napisał:

iEQ45.

Podłączam montaż do PC i czekam około 10-15 czasem 20 minut aż montaż złapie pozycję GPS. W CDC bardzo dobrze to widać. Jak daję info do teleskopu że ma się obrócić we wskazane miejsce owszem robi obrót ale w przeciwną stronę czyli ja chcę np: na S a on jedzie w stronę N. Po złapaniu GPS wskaźnik na mapie w CDC automatycznie przeskakuje w miejsce gdzie patrzy teleskop. Później już tylko najazd na jaśniejszą gwiazdę, przełączam się na Maxima i PinPoint. Następuje synchronizacja i mam dokładnie ustawiony sprzęt.

Pamiętam że z pilotem więcej było zabawy niż teraz. 

Widzę, że iEQ ma podstawową różnicę - port PC nie tylko w pilocie, ale też drugi na montażu. U mnie nie ma tego drugiego, stąd bez pilota nie widzę opcji, żeby to uruchomić. iEQ widzę, że ma też inny pilot, także różnice w elektronice mogą być większe. Jeśli chodzi o ilość "zabawy" z pilotem przy sterowaniu z PC, to u mnie jej ilość wynosi zero. Po prostu włączasz i działa. U Ciebie musiała być najwyraźniej trochę inna filozofia pilota.

Ciekawe, że tak długo łapie Ci fixa GPS. U mnie to są pojedyncze sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JaLe napisał:

Mam szereg pytań. Ale jak widać lepiej się nie odzywać

JaLe, błagam Cię - zostawmy emocje na boku i zajmijmy się merytoryczną dyskusją. Chętnie odpowiem na Twoje pytania - wal śmiało. Nie traktuj odpowiedzi Adama tak negatywnie, nikt tu nie ma złych intencji.

 

Ja rozumiem ten problem. Rozumiem, że długich tekstów wiele osób nie ma czasu, ani siły czytać, bo często sam tak mam (szczególnie że strasznie wolno czytam...). Tak samo nikt nie jest w stanie się skupić na wykładzie 1,5h, choćby nie wiem jak był ciekawy. Ale jeśli temat wymaga długiego tekstu/wykładu, to możemy albo się zmusić do zapoznania się z nim, albo pominąć wiele kwestii, żeby go skrócić i uczynić przystępnym, ale niepełnym. Ja zdecydowałem się na to pierwsze, czyli opisałem wszystko z drobnymi szczegółami, żeby zawrzeć komplet informacji. Zapewne dałoby się skompresować tą treść bez strat powiedzmy o 30%, ale tego już zwyczajnie nie potrafię.

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Bardzo ładnie napisana recenzja. Przyjemnie się to czyta, choć trzeba było czekać do późna na ostatni odcinek ;) btw: Naprawdę aż 3500 kosztują te enkodery? Trzeba to zmienić ;)

Dzięki! No kilka godzin mi zeszło :)

Tyle kosztują w montażu, tzn to jest różnica między wersją bez i z nimi. Te ceny się ciągle wahają, więc to tak orientacyjnie. Tak więc do ceny czystych enkoderów dokłada się tu zarobek iOptrona, podatki i marża sklepu. Nie zmienia to jednak faktu, że to drogie zabawki same w sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.