Skocz do zawartości

Wyciąg SW 2" (rack & pinion) - Mod2


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, AdamK napisał:

Fajny pomysł! A z czego są te łożyska?

 

Z pudełka z łożyskami :D a poważnie, to z demontażu z magnetowidów VHS z rolek dociskowych taśmy, ale mogą być każde 8-9mm :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hans napisał:

Te podcięcia pilnują by łożysko nie przesunęło się w osi. Ja pytam, co pilnuje by nie przesunęło się także w przód lub tył (w linii wysuwu tubusa wyciągu)?

 

Pozdrawiam.

No właśnie te 4 punkty, ale widoczne są tylko dwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie jadziem tarciem (klejem) :). No dobrze, do jakiej masy max przewidujesz, że to zadziała? Z samą ideą jestem jak najbardziej  za, ale wiemy wszyscy, że diabeł naprawdę tkwi w szczegółach, a pozostawienie kilku kilogramów pod opiekę tarcia na rancie/ kropelki kleju, jakoś mnie niepokoi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumam co w co wchodzi :) Obstawiam tylko, że po sezonie pod ciężkim szpejem na tubusie wyciągu, możemy się nabawić 1/10 mm luzu, a to nie pomoże autofokusowi :) Zaokraglenie "krótszych ścianek" pod średnicę otworu, sprawiłoby, że pracująca powierzchnia aluminium bedzie kilkadzesiąt razy większa :) Pilnik w łape i można sporo poprawić. BTW, szacun za przeróbkę, większość z nas ograniczyłaby się do pakowania kolejnych warstw teflonu.  

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo nie namawiam, nie biorę odpowiedzialności za nieudane próby, jedynie chciałem się z Wami podzielić swoim pomysłem z którego jestem zadowolony, a to co Wy z nim zrobicie, to już jest Wasza osobista sprawa :) niemniej, idea jest ciekawa i jak widać, nie trzeba się ograniczać do gotowych wyrobów za worek pieniędzy. Można też udoskonalić, jak napisał wyżej Hans.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pilnik duży prostokątny i pilnik iglak. Wykonane z gładkiej części kołków, odcięte flexem. Wykonanie osiek było udręką bo materiał twardy, a elektronarzędzia docelowego nie mam. Do tego wymagało to precyzji, aby ciasno siedziało w otworze i zgrywało się z niesymetrycznym obrysem obudowy wyciągu a dodatkowo były pasowane razem z łożyskiem pod ruchomą tuleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł genialny i wykonanie porządne, gratulacje!

 

W sumie jedyną wątpliwość, jaką wzbudza to rozwiązanie, jest kwestia równego ustawienia łożysk. Tzn, żeby równo przylegały do tulei. No bo niestety, o ustawieniu łożysk decyduje stopień wyszlifowania osiek i rozmiar otworów (niekoniecznie taki sam). Czy robiłeś tutaj wiele prób dopasowania, tzn przymierzałeś i szlifowałeś na zmianę, aż osiągnąłeś idealne ustawienie? Dużo było z tym roboty? Z "zewnątrz" wydaje się, że uzyskanie równego ustawienia łożysk jest raczej trudne i wymaga sporo precyzji, ale może to tylko wrażenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są z korpusem odlane dwie metalowe szyny. do których były przyklejone teflony widoczne TU Wystarczyło zerwać teflony, zastąpić je 1mm kartonem, docisnąć tuleję od góry pokrętłem na tyle mocno, aby się sztywno trzymało, ale z użyciem większej siły przesuwało, i już można każdą ośkę każdego łożyska pasować dla danego miejsca. Mi bez pośpiechu zeszło ok 3h :D ale ja cierpliwy jestem, nie spieszy mi się gdy robię coś dla frajdy, i jak to mówię, gdy zrobienie czegoś jest kwestią czasu, jest to dla mnie wykonalne :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Pilnik duży prostokątny i pilnik iglak. Wykonane z gładkiej części kołków, odcięte flexem. Wykonanie osiek było udręką bo materiał twardy, a elektronarzędzia docelowego nie mam. Do tego wymagało to precyzji, aby ciasno siedziało w otworze i zgrywało się z niesymetrycznym obrysem obudowy wyciągu a dodatkowo były pasowane razem z łożyskiem pod ruchomą tuleję.

o to mi chodziło - dla mnie wykonanie 8 razy takiego podcięcia do tego jeszcze żeby to prosto wszystko było raczej niewykonalne:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.