Skocz do zawartości

Modyfikacja pręta przeciwwag w NEQ6


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, dziki napisał:

Przepraszam za mały offtop, Łukasz jesteś w stanie opisać w jaki sposób wymieniony był pręt na grubszy? Czy pytać MareQ?

Wymieniona została "baza" pręta przeciwwagi która jednocześnie robi za docisk tego stożkowego łożyska na odi DEC.  Jest ona wkręcana na tylną część trzpienia osi DEC (patrz zdjęcia).

W sumie bardzo prosta i szybka operacja tylko trzeba bazę ładnie "skroić" na wymiar :)

 

p1.thumb.jpg.f7d425d3e9cc9ee250522f61648b6ffc.jpg

p2.jpg.24e655322559a397324386f6a9846393.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to sam sobie odpowiedziałem na to pytanie, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

 

Pręt z założonymi dwoma przeciwwagami zarówno w HEQ5 jak i w NEQ6 nie jest "skałą" - lekko wibruje. Po coś się robi grubsze pręty w lepszych montażach - i jakoś tak założyłem, że właśnie po to.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia to też kwestia drgań i bliższego położenia przeciwwag względem osi obrotu.

Poza tym jak widzę (przy ciężkich setupach) ten cieniutki pręcik z przedłużką i przeciwwagami wygięty w pałąk to aż zęby bolą...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Poza tym jak widzę (przy ciężkich setupach) ten cieniutki pręcik z przedłużką i przeciwwagami wygięty w pałąk to aż zęby bolą...

Myślę że taki pręt spokojnie by wytrzymał kilka razy większe obciążenie. Podobnie jak cienka płyta w SCT utrzymuje jakieś kilkanaście kilo, choć nie wygląda :) (https://www.youtube.com/watch?v=ool3pnpmAt4) Ale co do drgań, zgodzę się, to może mieć jakieś znaczenie :), ale pewnie takie jak dywagacje nad typem smaru - trudno zauważyć jakieś realne różnice. Swego czasu miałem 3 przeciwwagi na końcu pręta, potem zmieniłem na 2 plus przedłużka, żadnych problemów w obu wypadkach.

Grubszy pręt się pewnie nie schowa? Spora wada jeśli interesuje nas mobilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Wszystko, co trzeba odkręcić i niezależnie nosić to dodatkowy problem :)

Oj tam. I tak leży w walizce razem z głowicą. 

Zresztą... Kto chce to sobie zmodyfikuje.Nie jest to kluczowe dla pracy montażu ale pewnie nie bez przyczyny montaże premium mają grubszy pręt a nie cienki "patyczek"

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Wszystko, co trzeba odkręcić i niezależnie nosić to dodatkowy problem :)

 

Wyobraź sobie ekstremalnie cienki pręt z ciężkimi balastami dla lepszego wyobrażenia dlaczego dobre montaże mają większej średnicy pręt przeciwwagi.

Mikro drgania będą powodować że wszystko będzie tańczyć i wracać powrotem zanim się uspokoi.

 

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Myślę że taki pręt spokojnie by wytrzymał kilka razy większe obciążenie

Nie chodzi o to co on wytrzyma, tylko jak :)

 

Koledzy jak na razie potwierdzili moje domysły. A kwestia wygody - oczywiście to kwestia kompromisu. Oryginalnie odpinasz zacisk i chowasz pręt. Po modyfikacji - robisz kilka/naście ruchów żeby go wykręcić. Każdy sobie oszacuje czy te kilka sekund więcej jest warte zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się modyfikacje robił Mitek. Kluczowe przy tej zmianie jest bardzo dokładne wymierzenie głębokości noska od strony montażu. Zbyt płytki spowoduję, że nie dociśnie łożyska tylko będzie tarł  o obudowę. Przy zbyt dużym powstanie  "szpara" między montażem a uchwytem pręta. Ponieważ powtarzalność wymiarów w NEQ6 nie jest jego mocną stroną, ten wymiar trzeba dobrać indywidualnie do danego egzemplarza.

Co do potrzeby tej modyfikacji to wszystko zależy od tego co wisi na naszym montażu i ile jesteśmy w stanie zrobić (wydać ) w  dążeniu do wyciśnięcia maksimum z posiadanego sprzętu. Ja osobiście mam też tą satysfakcję, że moje pomysły pomagają dzisiaj Łukaszowi realizować świetne zdjęcia. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 27.06.2018 o 11:20, dziki napisał:

Super sprawa, dzięki! Podałeś adres strony Marka - odezwę się do Niego z pytaniem o możliwość powtórki :)

cześć nie widzę tego linka możesz podać proszę namiary na osobę która zrobiła modyfikację ?

 

Mam podobny problem ze swoim zestawem i szukam pomocy :)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, piotrando1 napisał:

cześć nie widzę tego linka możesz podać proszę namiary na osobę która zrobiła modyfikację ?

 

Mam podobny problem ze swoim zestawem i szukam pomocy :)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Był w oryginalnym wątku ale niestety już nieaktywny :( (http://www.astropasja.com/index.php/sprzet-astro/158-monta-neq6)

Proponuję kontakt albo do @Lukasz83 albo prosto do @Tom-cio który zrobi wszystko co chcesz :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.