Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne ostatnie niekontrolowane zamykanie Kstars miałem przy zmianie obszaru analizy gwiazd na zdjęciu. Po kliknięciu na nowy obszar Kstars czasami "znika". Używam Astroberry jako serwera Indi, a Kstars mam uruchomione w domu na Win10. 

Po ostatnich zmianach plate solve trwa około sekundy, ale zmiana setupu (inny teleskop, ta sama kamera) powodowała chwilowe problemy z działaniem plate solve.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytania mam

SGP ma świetną funkcjonalność do wznawiania sesji po np błędzie guidingu. Przykładowo chmury wychodzą, guiding gubi gwiazdę, SGP w interwałach próbuje przywrócić sesję. Chmury przechodzą, SPG robi powtórnie centrowanie na obiekt i jedzie dalej z sesją. Czy KStars/Ekos/CCDCiel coś takiego ma?

 

i drugie - czy Ekos przerywa naświetlanie klatki (i zaczyna nową) po wystąpieniu określonego błędu w guidowaniu?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły cukierek te Astroberry. Jak zawsze nie chciał robić zdjęć, tak wczoraj mogłem ustawić sesję i zrobił całe 50 zdjęć. 

Problem główny polegał na tym, że nie chciał skierować montażu na niektóre wybrane obiekty :haha: W tym na ten, który planowałem, bo po co :Boink:

Poza tym w kratkę mam problem z parkowaniem na dzień dobry. Rozpoczynając sesję, w indi czyszczę ustawienia położenia, przywracam dane i parkuję (jak to zostało wytłumaczone w jednym z tutoriali na yt). Mimo to nie zawsze montaż reaguje.  Ogólnie to mniejszy problem, bo wyparkuje manualnie, na oko, a później sync zrobi swoje. 

Żeby to był jeden błąd powtarzający się regularnie. A tu kilka różnych wg kaprysu. To już chyba nie jest zależne ode mnie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei chciałem zaktualizować wszystko i dostałem to:

 

astroberry@astroberry:~ $ sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt dist-upgrade
Ign:2 https://www.astroberry.io/repo buster InRelease                                                                             
Pobieranie:3 http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian buster InRelease [15,0 kB]                                                          
Pobieranie:4 http://archive.raspberrypi.org/debian buster InRelease [32,8 kB]                                                                                                                                      
Pobieranie:5 https://linux.teamviewer.com/deb stable InRelease [11,0 kB]                                                                                                                                                 
Pobieranie:1 http://vega.ap-i.net/apt unstable InRelease [3 622 B]                                                                                                               
Błąd:6 https://www.astroberry.io/repo buster Release                                                                                                    
  Certificate verification failed: The certificate is NOT trusted. The certificate chain uses not yet valid certificate.  Could not handshake: Error in the certificate verification. [IP: 87.98.235.184 443]
Czytanie list pakietów... Gotowe                                                                                                                                                                                                             
E: Release file for http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian/dists/buster/InRelease is not valid yet (invalid for another 75dni 16g 8min 45s). Updates for this repository will not be applied.
E: Release file for http://www.ap-i.net/apt/dists/unstable/InRelease is not valid yet (invalid for another 75dni 9g 44min 43s). Updates for this repository will not be applied.
E: Release file for https://linux.teamviewer.com/deb/dists/stable/InRelease is not valid yet (invalid for another 69dni 20g 47min 42s). Updates for this repository will not be applied.
E: The repository 'https://www.astroberry.io/repo buster Release' no longer has a Release file.
N: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
N: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
E: Release file for http://archive.raspberrypi.org/debian/dists/buster/InRelease is not valid yet (invalid for another 75dni 19g 55min 19s). Updates for this repository will not be applied.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawodpodobnie uruchomiłeś update zanim zaktualizował Ci się czas na RPi.

 

17 minutes ago, isset said:

is not valid yet (invalid for another 75dni 19g 55min 19s)

 

innymi słowy: (certyfikat) jeszcze nie jest ważny (nie ważny przez kolejne 75 dni 19g 55min 19s).

 

W efekcie Twój system, który jest w przeszłości uznaje za nieważny aktualny certyfkat, bo dla niego jest w przyszłości ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy występował u was taki problem?
 

Cytat

2021-02-23T00:16:30 Odrzucono kalibrację. Dryf gwiazdy jest za krótki. Sprawdź montaż, kable, lub problemy z podmuchem powrotnym.

 

90% prób odpalenia guidingu kończy się właśnie w ten sposób.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Czy występował u was taki problem?
 

 

90% prób odpalenia guidingu kończy się właśnie w ten sposób.

Po ostatniej aktualizacji  zdażalo się, nie jestem pewien, ale ma to związek że z automatu bierze wiele gwiazd i gdy przesuwa się kwadrat próbkowania -przeskakuje na inne, nowe gwiazdy i się gubi.

Wydłużylem czas impulsu do 1000ms

- co najmniej 5-10 klatek

- I do kalobracji wskazuje pole na ktorym jest  1 gwiazda

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyczyna była inna, ale trochę dziwna.

Jak zmieniałem kard, przesuwał się teleskop, to guiding automatycznie się odpala. W statusie widać, że obiekt jest guidowany, ale teraz ciekawostka, jak przechodzę na ekrain guindingu, to pokazuje, że prowadzenia nie ma. Ja w swojej niewiedzy, ustawiam ponownie prowadzenie, ale podczas kalibracji gwiazdki się nie przesuwają, bo ... teleskop jest już prowadzony.

Musiałem kliknąć rozłączenie ze wszystkim i ponowne połączenie i zadziałała kalibracja za pierwszym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 00:51, OnlyAfc napisał:

Polar Align za chiny nie jest intuicyjny. Z 40min walczyłem, żeby zrozumieć, czemu nie potrafi zweryfikować kadru. Przez astro.net w ogóle nie szło, dopiero z użyciem ASTAP i 10 s. klatkach, udało mi się w cały proces przejść. Dodatkowo miałem ogromny problem z przybliżeniem widoku, do ustawienia gwiazdy. Gdzieś widziałem filmik na YT, że da się ten widok dać na pełny ekran (czego nie znalazłem) oraz, że w przyszłości będzie wyniesiony do aplikacji mobilnej (o ile czegoś nie pokręciłem). Ogólnie prawie 1h straciłem, żeby normalnie PA ustawić.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poszło mi zdecydowanie lepiej, w kilka minut miałem ustawione.

Ogólnie uczę się tego narzędzia, są rzeczy, które wydają mi się dziwne lub działają nie do końca dla mnie intuicyjnie, ale udało mi się wczoraj 4h sesję zrobić testową i niemal wszystko działało.

 

Z rzeczy, które mi zostały do opanowania lub wg. mnie są bug-ami to:

  • czasem kstars pokazuje mi view z kamery, który nie zgadza się z tym, który widzę na próbnych strzałach. Robiłem synchrobizację, znajdywanie montażu itd, ale głównie obrót kamery się nie zgadzał.
  • Wczoraj ustawiłem, żeby montaż pokierować na SH2-155 (mgławica grota). Montaż dotarł zgodnie z tym, co pokazywał Kstars, ale mgławica była na dole kadru a nie w środku. Musiałem ją ręcznie skorygować i ustawić w kadrze. Troszkę dziwne, bo wg. siatki, wyświetlanej w Kstars, to montaż trafił w odpowiednie koordynaty (w stellarium też się zgadzały)
  • Miałem problemy z guidingiem troszkę, ale to już wyżej napisałem, i jak poprawiłem.
  • Nadal nie rozkminiłem, jak włączyć widok przy polar align na pełny ekran :)
  • Ciekawie zachowuje się wyszukiwarka. Zdarzyło mi się wpisać obiekt w wyszukiwarce, na liście się nie pojawiał (tak jakby nie znaleziony) a jak kliknąłem enter, to jednak na mapie go znajdywało i spokojnie można było montaż kierować na niego.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, OnlyAfc napisał:

czasem kstars pokazuje mi view z kamery, który nie zgadza się z tym, który widzę na próbnych strzałach. Robiłem synchrobizację, znajdywanie montażu itd, ale głównie obrót kamery się nie zgadzał.

Kstars pokazuje obraz z plate solve i ramkę symulowanego widoku. U mnie symulowana ramka jest żółta, a ta z plate solve biała. Czy na 100% ta źle pokazująca była z plate solve? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pojawił się problem u mnie.

Kamera ASI1600MM-C + koło ZWO EFW

 

Ustawiłem w Ekos kamerę i koło na Mode:" Remote, tylko w tym trybie mogę ustawić w Aux: Astrolinka

Uruchomiłem Ekos'a, kamera i koło się podłączyło (koło słychać jak zrobiło kółko)

Po wybraniu parametrów zdjęcia i wybraniu filtru nacisnąłem preview - zdjęcie załadowano do Fits viewera i jest git. Zmieniłem filtr i znowu preview - tym razem koło nie drgnęło i nic się nie dzieje, ekspozycji brak a kółeczko przy "Changing filter" kręci się non stop

obraz.png

 

Rozłączyłem sprzęt, podłączyłem znowu i dostaję komunikat: 2021-02-23T13:20:35: [ERROR] Connect(): EFWOpen() = 4

a kamera w ogóle nie chce się połączyć...

 

słabo to wróży jak na razie :-/

Muszę wszystko poodpinać i dopiero wtedy rusza (ew. załadować ponownie driver w INDI Web Manager)

 

Macie jakiegoś pomysła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Pav1007 napisał:

koło słychać jak zrobiło kółko

 

A koło nie robi testowego obrotu po prostu jak dostanie zasilanie? Pytam, bo może wcale Twoje koło nie podłączyło się. Ja z kołem mam cały czas problem. Działa albo focuser, albo koło, nigdy razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

A koło nie robi testowego obrotu po prostu jak dostanie zasilanie? Pytam, bo może wcale Twoje koło nie podłączyło się. Ja z kołem mam cały czas problem. Działa albo focuser, albo koło, nigdy razem.

Zapewne gdyż ponieważ że CCDCiel łączy się też z już istniejącym serwerem INDI. Jak w Ekos wybierzesz tryb Local i wskażesz koło i kamerę to śmiga aż miło. Bez najmniejszego problemu. Zebrałem testowo 20 klatek na różnych filtrach i na różnych czasach. na Remote nie mogłem zebrać dwóch klatek.

 

mówię o tym trybie:

obraz.png

 

Problemem jest na razie dodanie sterownika Astrolinka 4 USB tak by działał lokalnie https://github.com/astrojolo/astrolink4usb

Postępując krokami z tej strony mogę go potem tylko dodać do INDI Web Managera... lub ja się nie znam (co jest dużo bardziej prawdopodobne)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, isset napisał:

 

A koło nie robi testowego obrotu po prostu jak dostanie zasilanie? Pytam, bo może wcale Twoje koło nie podłączyło się. Ja z kołem mam cały czas problem. Działa albo focuser, albo koło, nigdy razem.

Przez USB hub montaż gryzie się u mnie  i z fokuserem Sesto Senso2 i z Dream Fokuserem. Jak podłączam kamery i montaż przez hub, a fokuser bezpośrednio do innego portu USB w Rpi, to wszystko działa. Czasami potrzebny jest reboot malinki po podłączeniu wszystkiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.