Skocz do zawartości
panasmaras

XI Zimowy Zlot Miłośników Astronomii - Lipowiec 2019

Rekomendowane odpowiedzi

Może dodamy do programu astrogiełdę ? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, Winter napisał:

Może dodamy do programu astrogiełdę ? :D

Oczywiście. Jeśli tylko ktoś ma coś do sprzedania/wymiany to jak najbardziej. Fajnie by było, gdyby każdy kto coś ma do "pchnięcia", żeby napisał w tym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.01.2019 o 13:02, PawelBe napisał:

13:00 - Prelekcja.  "Plotki z cyklu plotki ze świata okularów" - Wimmer

Wystarczy: "Z cyklu: Plotki ze świata okularów" :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hej.

W programie zlotu pojawiła się nowa pozycja, którą chciałem już wprowadzić na poprzednich zlotach, ale jak to w życiu bywa, plany są ale .....

Do rzeczy, chodzi o "Budowę teleskopów - walka drużyn". Musimy obudzić w sobie Adama Słodowego w świecie astronomii:)

Do dyspozycji będą: Tuby, listwy (np. na konstrukcję ażurowa), wyciąg 1.25/2", lusterko wtórne, folia do stworzenia lustra głównego, oraz ogólne narzędzia (piłka do drewna, śrubokręty, taśma szara :), wkrętarka itp.).

Zadanie. Zbudowanie teleskopu - system Newtona

Ocena: Wygrywa drużyna która zbuduje teleskop o jak najlepszej zdolności rozdzielczej (parametrach), drugim kryterium oceny będzie wygląd teleskopu.

Nagroda: Kilogram krówek i szampan dla najbardziej uzdolnionej drużyny.

Zapytacie jak zbudować lustro główne. Poniżej na filmiku pokazany jest moim zdaniem fantastyczny pomysł, jak w prostu sposób to wykonać. Oczywiście zdolność rozdzielcza / sprawność umówmy się, nie będzie tyłka urywała., ale chodzi tutaj o zabawę. Trzeba będzie wykonać takie lustro, wykonać wszelkie potrzebne obliczenia i po prostu zbudować teleskop :)

PS. Co sądzicie o tym pomyśle. Mam nadzieje, że dołączycie się do rozmowy, co by można było usprawnić, tak aby zabawa przebiegła gładko :)

Edytowane przez PawelBe
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkurzacz i pokrywę z kubła na śmieci każdy zabiera na zlot ze sobą? :D

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I mopa :)

A tak na poważnie, to pokrywy pozabieram, jak ktoś ma jakiś pomysł, jak można to usprawnić, ewentualnie jeśli ktoś ma u siebie jakieś podzespoły, to fajnie by było gdyby mógł zabrać ze sobą.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

14 tajemniczych osób... ujawnijcie się :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 hours ago, PawelBe said:

I mopa :)

A tak na poważnie, to pokrywy pozabieram, jak ktoś ma jakiś pomysł, jak można to usprawnić, ewentualnie jeśli ktoś ma u siebie jakieś podzespoły, to fajnie by było gdyby mógł zabrać ze sobą.

Ja mam 8" blanka, parę gradacji karborundu, beczkę i trochę smoły - zapasy z dawnych czasów ;)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 hours ago, PawelBe said:

Oczywiście. Jeśli tylko ktoś ma coś do sprzedania/wymiany to jak najbardziej. Fajnie by było, gdyby każdy kto coś ma do "pchnięcia", żeby napisał w tym wątku.

Jeśli już będą chętni to ja bym nieśmiało sugerował oddzielny wątek do tego bo były już takie podchody w latach ubiegłych, zrobił się śmietnik i niewiele z tego wynikło.

Inna rzecz, że fanty do sprzedania można przecież wystawiać na naszej giełdzie z dopiskiem "odbiór na zlocie", albo któryś z adminów niech doda oddzielną kategorię tymczasową w dziale giełdy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli mię Monsieur Excel nie kłamie, wolne miejsca się skończyły. Oczywiście płatności zweryfikują listę obecności, ale na ten moment można się wpisać jedynie na listę rezerwową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przypominamy że do 14 stycznia jest termin wpłat za uczestnictwo w zlocie. W przyszłym tygodniu będziemy zamawiać wszystko na zlot, więc jeszcze raz prosimy o terminowe wpłaty.

Howk :)

PS. My się zimy nie boimy :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.01.2019 o 12:07, Krzychoo226 napisał:

Odkurzacz i pokrywę z kubła na śmieci każdy zabiera na zlot ze sobą? :D

Jak mi parę lat temu profesor Władimir Brusow z MAI, opowiadał,że tak z synem prowizorycznego telepa zmajstrowali,to nie uwierzyłem. 

A, jeszcze jedno:

Na czym tą ponad  0,5metrową aperturę powiesić? I jak wykorzystać światło:

.Kwestia alusterka pomocniczego,czy może aparat w ognisku głównym powiesić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zakrycie planetoidalne podczas najbliższego zlotu - czy są chętni na wspólną akcję ?

Założyłem oddzielny wątek: 

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy zloty wakacyjne tez się odbywają?:) na ten się nie załapię ale, w przyszłości chciałbym...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zloty, gdzie platformą jest astropolis, odbywają się, na wiosnę w okolicach pierwszego majowego nowiu, na jesień we wrześniowy nów i w zimie na przełomie stycznia i lutego oczywiście też w pobliżu nowiu. Są też inne fora astro, OZMA i "prywatne" mniej lub bardziej otwarte spotkania, gdzie termin wakacyjny jak najbardziej wchodzi w grę.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Lipowcu rowniez? Dziekuje za odpowiedz-bede nasluchiwal:) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiosna Bieszczady (Bukowiec), jesień Roztocze (Wólka Biska), zima Beskid (Lipowiec)

A tak przy okazji, zostało jeszcze D+15 :gunsmilie:  :astro:  :yahoo:

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, Piotr4d napisał:

D+15

? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, Winter napisał:

? :D

No. Zlot jest dziś, a my przegapiliśmy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ups..:mr.green:

Czas D-14

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobra nie ogarnąłem na początku :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.01.2019 o 09:52, PawelBe napisał:

Przypominamy że do 14 stycznia jest termin wpłat za uczestnictwo w zlocie. W przyszłym tygodniu będziemy zamawiać wszystko na zlot, więc jeszcze raz prosimy o terminowe wpłaty.

Howk :)

PS. My się zimy nie boimy :)

Upss,coś się przelało! ;)

O pogadance pomyślę na dniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A propose zakrycia planetoidalnego,to niebo nad ranem 2 lutego 2019r. ok.6:00 będzie  wyglądać(o ile chmurw nie będzie) naprawdę fajnie. W  godzinę później, na tle zorzy porannej, praktycznie  7:00 rano dojdzie do zakrycia Saturna przez  Księżyc! Najpierw  o 6:55 za sierpem Księżyca zniknie Tytan. Saturn wyjdzie po zacienionej stronie Księżyca ok.7:45.  Rzecz rozegra się dość nisko nad horyzontem: 7..8 stopni. Myślę,że teleskopem powinno się to dać zaobserwować/sfotografować. To są dwa powody by wstać nad ranem.

Poza tym Wenus powinna pokazywać w teleskopie  "D". Aha, a o 4:50 zza Jowisza wychynie Io.

Zakrycie_planetoidalne_02_02_2019.jpg

Koninkcja_saturna_z_księzycem_02_02_2019.jpg

Zakycie Saturna przez Księzyc 02 02 2019.jpg

Edytowane przez don Pedro
Niechlujstwo językowe ;)
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie astrogiełdy - mam na sprzedaż :
- Canon 5d mark 2 mod
- SBIG 2000XCM
- korektor komy RCC1
- telekonwerter x2 Carl Zeiss Jena z gwintem M42
-
Filtr EOS Clip Astronomik UHC-E na APS-C
- Płyta montażowa wielofunkcyjna multi-plate 20x10 cm dovetail 21cm

- Jupiter 200mm na M42
- Samyang 8/3,5 Canon

- przejściówki, złączki, doveteile

Kupię :
- korektor komy MPCC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Powiedzcie czy są jeszcze wolne miejsca?? Mam potworny kocioł z pracą i nie mogłem/nie mogę podjąć jednoznacznej decyzji z przyczyn niezależnych (ode mnie)

Przepraszam więc i zapytowywuję - czy można się dopisać na "last minute" ?

Muszę powiedzie, że info o zakryciu Saturna jest dla mnie wielkim (radosnym) zaskoczeniem (jak ja to mogłem przegapić???) i wabikiem - od obserwacji zakrycia Saturna zaczęła się na dobre moja przygoda z A...

Co do zakrycia planetoidalnego - zaraz będą newsy: 

- po pierwsze do akcji włączył się niezawodny @Piotrek Guzik, który przygotował szczegółową mapę miejscówek obserwacyjnych - link wkrótce. DZIĘKI PIOTREK!

- po drugie bezsenna noc zaćmienia Księżyca przez chmury okazała się całkiem płodna - mój pierwszy w życiu projekt na Arduino żyje i ma się dobrze!

Więcej o tym wszystkim w wątku "zakryciowym" jak tylko się ogarnę po 36godz maratonie :)

IMG_20190121_082035.jpg.fbe3ca4e7fc9da6aa445068800c24e07.jpg

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi