Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przygoda z "niebem" juz w latach 70-tych, pierwsza lornetka, PZO bodajże 6x30 cóż to była za rewelacja...

W latch 90 zakupiłem od wschodnich przyjaciół Berkut 15x50 już widziałem znacznie lepiej :)

Mam ja do tej pory, po małych kolimacjach, które tu wcześniej wyczytałem. Lornetka słuzy mi do dnia dzisiejszego, teraz zamierzam kupić coś lepszego i jaśniejszego, poniewaz ta aktualna nie co pożółkła w obrazie.

Przyszłości teleskop, aby siegnąć dalej, czas pokaże....

 

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Astronomią interesuję się od kilkunastu lat, był moment, że otarłam się o studia w tym kierunku. Los jednak skierował me kroki bardziej ku gruntowi :icon_wink: Bliżej mi teraz archeologii i paleontologii. Traf chciał, że moi synowie mają dusze odkrywców. Początkowo traktowałam ich pasję jako jedną z wielu. Jednak w chwili, gdy młodszy (9 lat) wdał się w żywą i rzeczową dyskusję z pewnym astrofizykiem (z której rozumiałam jakieś 50%..), przy okazji poprawiając tegoż astrofizyka w pewnej kwestii (na szczęście stricte astronomicznej a nie astrofizycznej - mogłoby być nie do przetrawienia :icon_wink:), stwierdziłam, że czas zacząć wspierać młode pokolenie bardziej aktywnie. Oczywiście korzystając z okazji doszkalając także siebie. Na szkołę niestety nie ma co liczyć... Szczęśliwie nie mamy daleko do Centrum Astronomii UMK - podczas naszego ostatniego pobytu tam mali przyszli astronomowie odgrażali się częstymi powrotami.
Nie pooglądaliśmy sobie nieba zbytnio ze względu na marną pogodę, największą atrakcją więc był radioteleskop nocą. Dostało mi się, że fotki telefonem robię...tak nieprofesjonalnie :icon_sad: Pewnie większość z Was była i widziała, jednak dla tych co jeszcze nie dotarli:
rf5jz.jpg

 

Trzymajcie proszę kciuki za mnie i moich chłopaków :read:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Jak widać na moim profilu jestem z Warszawy skąd tez pochodzę.

Skąd zainteresowanie: zawsze fascynował mnie kosmos, od dziecka w spoglądałem w kierunku gwiazd....I w sumie tak mi zostało. Teraz studiuje turystykę i potrzebuje do mojej pracy licencjackiej wszelakich wiadomości w tej tematyce, ale spokojnie nie jestem tu tylko z tych powódek... Nie wiedziałem że jest takie forum, niechcący w Google natrafił na nie z czego się ciesze... Mam nadzieje że sporo się dowiem od Was i sam z czasem będę mógł podzielić się swoja wiedzą w podobnej tematyce - bo turystyka kosmiczna powiązana jest przecież z kosmosem... Póki co wertuje wszelakie akty prawne skonstruowane przez ziemian w stosunku do kosmosu...

 

Pozdrawiam wszystkich i jeśli macie coś w tym temacie "jak turysta w kosmosie" czy nowinki o nowych technologiach z tym związanych to podzielcie się zemną :) A ja z Wami podzielę się :) Pozdrawiam Daniel .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

 

Nie będę oryginalny pisząc, że niebem interesowałem się od dawna. Pierwsze próby obserwacji, które pamiętam, prowadziłem jakieś 20 lat temu z okna warszawskiego bloku (1p. i wszędzie dookoła brzozy :Boink: ), przez rozkładaną teleskopowo lunetę, na "montażu" z poduszek :)

 

Dziś jestem "szczęśliwym" posiadaczem potwora 50F600 marki Opticon, którego nabyłem (chwila słabości) dawno temu na allegro. Jednak ten zakup bardziej mnie chyba wyleczył na parę lat z astronomii, niż pomógł rozwijać to zainteresowanie. Choć w wolnych chwilach i tak zerkałem na księżyc przez radziecką MП2 8x30, którą również mam w moim skromnym asortymencie. Czyli zakamuflowany bakcyl zawsze gdzieś tam siedział.

 

Ostatnio jednak odkurzyłem Opticona i podjąłem ponowne próby obserwacji. Może z wiekiem przybywa mi cierpliwości i wytrwałości :) plus pewnie zmiana miejsca zamieszkania na jedną z podwarszawskich miejscowości (3p. - można zaszaleć!) miała jakieś znaczenie w tej materii.

 

Teraz noszę się z zamiarem kupna czegoś lepszego, w związku z czym już z góry przepraszam za nękanie Was banalnymi pytaniami :sorry: Postaram się, aby było ich jak najmniej. No ale cóż - każdy kiedyś zaczynał.

 

Pozdrawiam, Marcin

Edytowane przez emeł
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Mam 17 lat, mieszkam na Podkarpaciu na Pogórzu Karpackim. Jestem łowcą burz, interesuję się meteorologią i różnymi zjawiskami pogodowymi . Robię sporo zdjęć, filmuję i dokumentuję. Uwielbiam rajdy i prędkość . Prowadzę też dalekie obserwacje, oraz lubię patrzeć nocą w niebo, być może to skusiło mnie do założenia tutaj konta. Z pewnością mogę się przydać do prognozowania pogody ;) Mam nadzieję , że pomożecie znaleźć mi odpowiedź na różne pytania :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

instersuję się astronomią (ze zmienną intesywnością) już od prawie 20 lat. Własnego teleskopu jeszcze nie posiadam.

Należę do osób które więcej czytają niż piszą.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie jestem Andrzej dla przyjaciół Misza. Interesuje się obserwacją gwiazd (jako dzieciak). Mam zamiar zakupić teleskop taki do obserwacji na początek. Kiedyś obserwowałem gwiazdy ze znajomymi i się zaraziłem. Znalazłem chyba meteoryt którego chciałbym zidentyfikować. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Astronomią zainteresowałem się, wraz z żoną, na poważnie wraz z rosnącą pasją do gwiazd naszych dzieci, czyli około roku temu.

Od tego czasu wspólnie, cała nasza rodzina (taki mały kolektyw naukowy :Astrobrać: ) oddajemy się pasji poznawania wieści i tajemnic o wszechświecie.

Od kilku dni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami teleskopu Sky-Watcher N-130 / 650, EQ 2.

Udało nam się nawet dokonać pierwszych obserwacji Księżyca. :astronom:

Efekt pierwszej obserwacji Księżyca był dla nas powalający :groupwave2: .

Dzieciaczki miały ochotę pochwycić i obracać go :Loveit:

Niestety nie jest to możliwe codziennie z uwagi na miejsce zamieszkania (centrum miasta). :no:

Wcześniej obserwowaliśmy niebo za pomocą lornetki made in USSR (8 x 30).

Nie powiem, żeby nie było miło. Jednak dopiero teraz jest cudownie.

Oczywistym jest, iż to doświadczenie i z pewnością każda kolejna obserwacja będę tylko wzbudzać w nas większy apetyt. :glodny:

 

Pozdrawiam astromaniaków :astro:

 

rochu

post-25896-0-92290500-1404829866_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na imie mam Krzysztof.

Od dłuzszego czasu i z wielkim zaintersowaniem czytuję Wasze forum i kilka blogów userów. Astronomią interesowałem się w latach młodości ale życie zawodowe odsunęło pasję na drugi plan. Postanowiłem jednak, że odłożę swoje zainteresowania na czasy "emerytalne". Los jednak chciał, że przedwcześnie zostałem dziadkiem i uznałem, że trzeba dotrzymać słowa danego samemu sobie.

Mam paru przyjaciół w Kielcach i wspólnie, bo tak raźniej wracamy do naszej młodzieńczej pasji. Rozbudowujemy teraz powolutku, na miarę możliwości naszą platforme sprzetową, by móc cieszyć się także prócz przeżyć osobistych z obserwacji, jakimś archiwum astrofotograficznym. Uczestniczyliśmy też już w jednym z Astroshow.

 

pozdrawiam wszystkich forumowiczów

 

Krzysztof (Elvis)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam na imię Maciek. Na astropolis.pl wpadłem ponad rok temu szukając podstawowych informacji o teleskopach, a kilka dni temu założyłem konto :) Od dawna interesowało mnie niebo, w szczególności nocne, ale dopiero od niedawna zacząłem się nim bardziej interesować.

Mam już własny teleskop, na początek jest Sky-Watcher BK1206 na EQ3-2 i mam za sobą podstawowe obserwacje pomimo letniej pory roku (Saturn, Księżyc i mała tarcza Marsa).

Mieszkam na skraju małego miasteczka, ale od czasu posiadania teleskopu zauważyłem niepokojące zmiany w postaci awersji do latarni oraz posiadania nowej definicji "czystego nieba" ;)

 

Z zawodu i wykształcenia jestem inżynierem oprogramowania i specjalistą ds. zarządzania projektami - zainteresowanie astronomią "urodziło" się samo, nawet ciężko powiedzieć kiedy.

 

Pozdrawiam Wszystkich,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Astronomią zainteresowałem się, wraz z żoną, na poważnie wraz z rosnącą pasją do gwiazd naszych dzieci, czyli około roku temu.

Od tego czasu wspólnie, cała nasza rodzina (taki mały kolektyw naukowy :Astrobrać: ) oddajemy się pasji poznawania wieści i tajemnic o wszechświecie.

Od kilku dni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami teleskopu Sky-Watcher N-130 / 650, EQ 2.

Udało nam się nawet dokonać pierwszych obserwacji Księżyca. :astronom:

Efekt pierwszej obserwacji Księżyca był dla nas powalający :groupwave2: .

Dzieciaczki miały ochotę pochwycić i obracać go :Loveit:

Niestety nie jest to możliwe codziennie z uwagi na miejsce zamieszkania (centrum miasta). :no:

Wcześniej obserwowaliśmy niebo za pomocą lornetki made in USSR (8 x 30).

Nie powiem, żeby nie było miło. Jednak dopiero teraz jest cudownie.

Oczywistym jest, iż to doświadczenie i z pewnością każda kolejna obserwacja będę tylko wzbudzać w nas większy apetyt. :glodny:

 

Pozdrawiam astromaniaków :astro:

 

rochu

Miło, że więcej jest rodzin takich jak moja :) My na razie jedziemy na lornetce radzieckiej także... oraz na amatorskim teleskopie marki "No Name", który męża mego do białej gorączki doprowadza, aczkolwiek nie zniechęca ;)

Od czasu do czasu korzystamy z możliwości używania profesjonalnego sprzętu w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach koło Torunia - wtedy to wszyscy jesteśmy "posikani" :)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć nazywam się Krzysiek mieszkam w niedużym mieście około 45 tyś mieszkańców 40 km od łodzi, astronomią i związaną z nią dziedzinami zacząłem interesować się dość niedawno bo może z pół roku temu, na początku był to układ słoneczny, przeglądanie wszelakich artykułów na temat planet różnym misji kosmicznych, oglądanie wszelakich programów z wiązane z tematyką kosmiczna :icon_smile: , ale od jakiś dwóch tygodni to się nasiliło do takiego stopnia ze astronomia będzie moim pierwszym w życiu hobby jakie chciałbym wykonywać (żona na początku troszkę sie podsmiewała ale zauważyła że bardzo mnie to interesuje no i cieszy sie że znalazłem siebie wreście jakieś hobby). Na razie jestem na etapie czytania wszelakich poradników, książek (Przemyslaw Rudź - Niebo na weekend którą aktualnie czytam ), dowiadywania sie o sprzętach co na początek itd. jest tego sporo ale od tego czasu jak zaczołem czytać w jakiś 2 % wiem co z czym się je :glodny: .Wiem że jeszcze spooooro nauki przede mną :read: , no ale dla chcącego nic trudnego :icon_biggrin: .

 

Na wszelakich forach których byłem dowiedziałem się że na sam początek najlepiej kupić sobie lornetkę astronomiczną, mam mniej więcej upatrzone, ale do zakupu to jeszcze troszeczkę czasu minie, na razie musze trochę wiedzy nabrać. Dobra to by było na tyle

 

Jeśli chodzi o społeczność to tak jak każdy, znalazłem wasz przez google szukając fora o tematyce astronomia.

 

Pozdrawiam wszystkich

 

Krzysiek

Edytowane przez kristoffson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich miłośników astronomii. Mam na imię Dominik (18 l.) mieszkam w Lesznie (woj. Wielkopolskie). Interesuję się chemią od 8 lat oraz astronomią i robotyką od 2 lat. Moje obserwacje są przeprowadzane na polu w okolicach Święciochowy, Wilkowic i Leszna a także w okolicach Kościana. Buduję też roboty i modele RC, które pomagają mi w obserwacjach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jako nowy uczestnik forum chciałbym sie przedstawić. Nazywam sią Andrzej Modrzewski. Odkąd pamiętam zawsze interesowałem sie astronautyką a od czasów szkolnych dołączyła do tego astronomia. Pierwszą lunetę (ze szkieł okularowych i lupy) zbudowałem w szkole średniej (początek lat 80-tych). Ale to była jazda, kratery na Księzycu, plamy na Słońcu... do dziś się zastanawiam jak mi sie udało nie wypalić sobie oczu :) Zawsze chciałem wiedzieć co to jest to co widzę na niebie.

Moje drugie hobby a jednocześnie zawód to elektronika. Zawodowo zajmuję się radiolokacją a hobbystycznie radiokomunikacją (krótkofalarstwo).

Inne pasje to modelarstwo, robotyka, informatyka i zwierzyniec ( 6 psów i 12 kotów).

Kilka lat temu wyprowadziłem się z Warszawy pod Pułtusk. Wreszcie znowu widzę gwiazdy oraz mam gdzie stawiać anteny. Moja wieś to nie jest najciemniejsze miejsce w Polsce ale widok Drogi Mlecznej nie jest tu rzadkością. Wcześniej żeby zobaczyć kometę czy rój meteorów musiałem jechać gdzieś za miasto. Teraz wystarczy wyjść przed ganek :)

W praktycznej astronomii pociąga mnie astrofotografia. Myślę że na tym forum jest sporo uczestników od których będe mógł się czegoś nauczyć.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres urlopowy to i witających niewielu :D

Witam Was w imieniu braci Astropolis. Znajdziecie tu wielu oryginałów o których można generalnie napisać jedno - żaden nie jest do końca normalny - radzę więc na nich uważać ! Zarażają swoimi pasjami szybciej niż Amerykanie są w stanie produkować antidotum..no i Panie muszą uważać - podkrążone oczy i ziewanie w pracy może być różnie interpretowane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.