Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Jakieś 30 lat temu często siedziałem w nocy z głową skierowaną do góry obserwując niebo, najpierw okiem nieuzbrojonym a później poprzez radziecką lornetkę. Próbowałem także wyszlifować zwierciadło, lecz niestety brak dostępności proszków zakończył tę operację niepowodzeniem. Na półce stały kolejne numery Uranii, a w bibliotece uniwersyteckiej "Sky&Telescope" otwierał przed czytającym inny świat.

To były jednak inne czasy, nie było Internetu, książki (nie mówiąc już o atlasie nieba) zdobywało się z trudem a obrotowa mapka nieba także była rarytasem.

 

Aktualnie zdecydowałem się zarejestrować na forum (które i tak od pewnego czasu czytałem), bo pewien uczeń podstawówki wykazał chęć oglądania nieba. :)

Mieszkam w mieście, więc z obserwacjami nie będzie łatwo... No cóż, zobaczymy co z tego wyniknie.. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć! mam na imię Tomasz i chciałem się z wszystkimi przywitać :)

Od małego fascynował mnie widok nocnego nieba na wsi. W wolnych chwilach ujeżdżam rower MTB i chciałbym obie te pasje połączyć. Mam zamiar kupić lornetkę i szukać ciemnych zakątków w bliskiej mi okolicy (śląskie). Chciałbym wszystkich uspokoić - nie mam zamiaru jadąc na rowerze patrzeć w niebo przez lornetkę :Loveit:

 

PS: jak ktoś ma ochotę pozbyć się lornetki to proszę o info - myślę nad Nikonem action VII 10x50 (to efekt lektury tematów tego forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich na forum. Nazywam się Marcin i kończę 20 lat. W tym roku skończyłem technikum informatyczne. Pochodzę z Białki Tatrzańskiej - niedaleko Zakopanego. Moją przygodę z astronomią i obserwacjami zaczeło się od .... galaktyki Andromedy. Dotychczas nie interesowałem się zbytnio astronomią. Była jesień. Gdzieś się doczytałem , że widać ją gołym okiem. Ja se myśle.. sprawdzę gdzie ją widać. Sprawdziłem w programie stellarium, patrzę , jest prawie w zenicie. Więc wychodzę na pole, szukam gwiazdozbioru Cassiopei i potem kieruje moje oczy na prawo , gdzie jest gwiazdozbiór Andromedy (wtedy było takie niebo, że było widać nawet drogę mleczną). Szukam i...... Znalazłem!. Wiedziałem też o Jowiszu i Wenus. Wyciągam z starych betów radziecką lunetę tourist-5. Patrzyłem na Wenus - dostrzegłem fazę na planecię. Patrzyłem też na Jowisza, ale widziałem tylko księżyce, pasów nie. Pomyślałem o teleskopie. Więc kupiłem Syntę 8" na dobsonie. Jak narazie jestem bardzo z niego zadowolony i nawet sporo obiektów przez niego widziałem. Pozdrawiam wszystkich Astrofanów!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.