Skocz do zawartości

Odblask - błagam, pomocy!


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd pamiętam, cały czas mam problem z odblaskiem na filtrach narrowband Baader 36 mm (Ha, OIII, SII). Na LRGB problemów brak. Wygląda to tak na flacie:

image.png.5594a161c8177ca7c6b0d344ef369e80.png

Czyli nie jest to klasyczny odblask powstający na jasnych gwiazdach, tylko tak jakby od całego obrazu. Widoczny jest na flacie i lightach. "Krawędzie" tego odblasku są stosunkowo ostre i prawie niemożliwe jest usunąć to flatem (musiałby być idealny, a tak nie potrafię). Zauważyłem, że natężenie tego odblasku zależy od poziomu LP i Księżyca - tzn, im filtr musi wywalić więcej zbędnego światła, tym odblask staje się intensywniejszy. Ale ta zależność nie jest jakaś wielka, choć prawie na pewno jest.

 

Problem występuje w Newtonie SW, a właściwie w 3 różnych - jednym 200/800, oraz dwóch sztukach 200/1000. W tubie f/4 średnica kółka jest większa, ale jego wyraźność taka sama. Poniżej flat z f/4:

image.png.2f649e1d20189d4caec2f511c6c3e7ef.png

Poza tym jednym flatem, wszystkie pozostałe pochodzą z tuby f/5 (200/1000), również pierwszy w tym wątku. W każdym przypadku obecny jest również korektor komy MPCC MarkIII. Miałem kiedyś też starszą wersję korektora - odblask był taki sam. Jak na razie, wszystkie klatki są z Atika 383L+, oraz filtra Ha 36 mm Baader. Rozmiar halo nie zależy od pozycji wyciągu.

 

Dzisiaj coś mnie tknęło i postanowiłem założyć na próbę przedłużkę między kamerą, a kołem filtrowym. Tym samym, zwiększyłem odległość do filtra, oraz korektora. Poniżej zdjęcie z przedłużką 5 mm:

image.png.eee8b38fd8f74da44641e70773e17263.png

Porównajcie sobie z pierwszym flatem. Widać, że rozmiar halo wyraźnie się zwiększył, oraz stało się nieco mniej wyraźne. Kolejna klatka 10 mm:

image.png.aeb25e1dc0bd784c64bd66893537b10b.png

Halo zniknęło całkowicie (jest większe od zdjęcia i przez to nie widać jego krawędzi). Aż podskoczyłem z wrażenia! Zrobiłem jeszcze dla pewności 20 mm, ale halo wciąż jest niewidoczne.

 

Czyli widać, że oddalenie kamery o ok 10 mm rozwiązuje problem. Niestety, nie mogę jej oddalić od korektora. Ale mogę oddalić filtr od matrycy, nie zmieniając odległości do korektora. Tak też zrobiłem. Odwróciłem koło filtrowe, oraz sam filtr i w efekcie odsunąłem filtr od matrycy o ok 8 mm (oczywiście orientacja filtra pozostała prawidłowa). Usunąłem przedłużki i zrobiłem zdjęcie przy normalnej odległości do korektora i oddalonym filtrze:

image.png.56d32f72fda37a51917b0b5d1396edb4.png

No i krótko mówiąc dupa :( Odblask powrócił i jest bardzo podobny do pierwotnego (być może ciut większy, ale prawie taki sam). Widać więc, że oddalenie samego filtra nic nie daje i potrzeba oddalić korektor. No a tego rzecz jasna zrobić nie można...

 

Zrobiłem jeszcze diafragmę na filtr, o średnicy ok gwintu filtrowego 1,25", czyli znacznie obcinającej średnicę filtra i niestety, nic to nie zmieniło. Czyli to nie problem "ring of fire" (choć cały czas krawędzie filtra są dość dobrze wyczernione markerem). Zdjęcie z diafragmą:
image.png.d34ea9c61f571bc2ddb34ffb8ff9baa4.png

Cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie, że w korektor wkręcony jest IDAS 2". Już wcześniej ustaliłem, że nie wpływa on na halo, ale dla porządku zrobiłem test bez niego. Brak zmian:

image.png.bb2a1f3907f89df7d5844ae3b0885f37.png

Na koniec zamieniłem Atika383 na ASI1600. Obie kamery mają jednakowy backfocus, oraz rozmiar matrycy. Brak zmian:

image.png.9390bb343d9163bef7d4fdb4c4f3063e.png

Proponuję otwierać sobie te zdjęcia w nowych kartach, tak będzie łatwo porównywać. Nie sugerujcie się orientacją halo - wkręcane złączki powodowały różny kąt kamery.

 

Błagam, czy ktoś ma pomysł, co z tym zrobić? Mam już dość tego halo. Tracę przez nie jakąkolwiek chęć, żeby wystawiać newtona do focenia. Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł, będę niezmiernie wdzięczny!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Miałem coś takiego w GSO RC, powstało na ściankach adaptera (tulei wyciągu). Okleiłem czarnym zamszem i problem zniknął. Sprawdź, czy to nie to.

U Ciebie to też było wyłącznie w narrowband?

Dzięki, sprawdzę! Tylko gdzie ja znajdę teraz zamsz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie - czy jest sens robienia flata bez korektora?

Zastanawiam się jaki może być wpływ wewnętrznych odbić w szkle korektora, ponadto co dzieje się ze światłem, którego filtry narrowband nie przepuściły - część z niego będzie chyba odbijane, prawda? A ponadto filtry i tak mają transmisję pewnie na poziomie 70%, więc jak 30% się odbije od filtra, potem 4% z tych 30% = 1,2% odbije się od korektora i wróci, to masz pojaśnienie o około 1,5-1,7%. To jest tylko teoria, więc zrób dla mnie test bez korektora.

 

Mam nadzieję, że napisałem cokolwiek z sensem :ermm:

 

Pozdrawiam

Tomek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tomek96 napisał:

Mam jedno pytanie - czy jest sens robienia flata bez korektora?

Zastanawiam się jaki może być wpływ wewnętrznych odbić w szkle korektora, ponadto co dzieje się ze światłem, którego filtry narrowband nie przepuściły - część z niego będzie chyba odbijane, prawda? A ponadto filtry i tak mają transmisję pewnie na poziomie 70%, więc jak 30% się odbije od filtra, potem 4% z tych 30% = 1,2% odbije się od korektora i wróci, to masz pojaśnienie o około 1,5-1,7%. To jest tylko teoria, więc zrób dla mnie test bez korektora.

 

Mam nadzieję, że napisałem cokolwiek z sensem :ermm:

Sens jest, ale nie ma sensu robić zdjęć bez korektora, więc niewiele mi to da :) Ale masz rację, że warto sprawdzić, co wtedy będzie. Jutro zrobię test.

 

Wydaje mi się, że w filtrze interferencyjnym całe światło, którego nie chcemy przepuścić, jest obijane (praktycznie brak pochłaniania). Transmisja jest tu na poziomie 90%, ale część światła, jaką chcemy przepuścić to zdecydowanie mniej, niż 1%. Tak więc cała reszta (prawie wszystko) zostaje odbite z powrotem. Zobacz na wykres transmisji:

baader-h-alpha-7nm-ccd-narrowband-filter-1-1-4--84a.jpg.125cf48884deab43e070365ac10f438d.jpg

Tak więc masz rację, że światło to trafi z powrotem na korektor i odbije się jakaś mała część z powrotem w kierunku filtra. Wg baadera sprawność korektora to 98%, czyli odbije 2%. Oczywiście całe światło poza linią Ha jest bez znaczenia, bo filtr je i tak zablokuje (ale czy w 100%? na wykresie linia jest na 0, ale zawsze może być jakiś drobny ułamek :) ). Tak więc biorąc sprawność 90%, pozostaje nam 10% odbitego światła, potem korektor odbija z niego 2% i zostaje nam 0,2%. Całkiem mało :)

Natomiast oszacowałem z mojego zdjęcia, że jasność odblasku (skok jasności na jego krawędzi) to ok 2% jasności klatki (względem maksimum). Czyli 10x więcej. Więc to raczej nie to. Ale sprawdzę tak czy siak bez korektora.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test z usunięciem korektora. Poniżej klatka z korektorem:

image.png.3e759005ab65792f743cdfbbd06b64bf.png

I bez niego:

image.png.f9abe0fdf066a3d6e918836d73d27296.png

Czyli wychodzi na to, że jego usunięcie całkowicie usuwa problem. Ale pytanie czy to dowodzi, że odblaski są między korektorem a filtrami, czy może chodzi o zmianę geometrii wiązki światła z tuby, która bez korektora inaczej oddziałuje i nie odbija się?

 

Zrobiłem też wykres jasności tych klatek w przekroju przez środek (poziomo). Korektor:

239596366_zkorektorem.png.4c918f8153bc65e81d32ae8f0ceafecd.png

Brak korektora:

2000744962_bezkorektora.png.66331256bb04b604f1ea494fe01f3b0b.png

Oba wykresy mają jednakową skalę. Widać charakterystyczny "garb" odblasku po lewej na pierwszym wykresie. Widać też, że w wyniku odblasku środek zdjęcia pojaśniał o ok 200 adu, co daje jakieś 5% !!! Bardzo dużo. Znacznie więcej, niż wyliczyłem w poście powyżej (0,2%).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za raczej lamerski wtret, ale identyczny obraz dawal moj refraktor z barlowem gdy podpialem do niego aparat z matryca apsc.

Problemem byl  odblask od scianek tulei. Oklejenie zamszem zmienilo tyle, ze pozostala zwykla winieta, bez pojasnienia z ostra krawedzia.

Jezeli jest tu jakas analagia to Adam ma racje i wyczernienie powinno pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tayson napisał:

Sprawdzałeś z "nieprawidlowa" orientacja filtra? 

Nie, mogę sprawdzić. Choć daję sobie głowę uciąć, że orientacja jest dobra. Doktoryzowaliśmy się swego czasu nad tym na forum przez tydzień :) Jeśli odwrócenie filtra pomoże, to i tak będę miał odblaski od gwiazd, więc to ślepa uliczka. No ale test nie zaszkodzi.

7 godzin temu, wessel napisał:

Ten przykład po usunięciu korektora jest IDENTYCZNY z przypadkiem Antoniego. U niego też po wstawieniu korektora pojawił się taki dziwny efekt.

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14588-flat/

Dzięki za link, przeczytałem całość i jeszcze wątek na AP. Obawiam się jednak, że u Antoniego problem był inny. Otóż u niego występował on nawet bez filtra. Tymczasem u mnie problem jest wyłączenie z filtrami narrowband.

4 godziny temu, jaro1 napisał:

ale identyczny obraz dawal moj refraktor z barlowem gdy podpialem do niego aparat z matryca apsc.

Problemem byl  odblask od scianek tulei.

Obawiam się, że to jednak co innego. Jak już wspomniałem, problem jest wyłącznie z filtrami wąskopasmowymi. U Ciebie zapewne nie było żadnych filtrów. Gdyby to było odbicie tulejki, to logiczne wydaje mi się, że powinno być w każdym filtrze. No ale tak czy siak sprawdzę, materiał do oklejenia będę miał pewnie we wtorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszW napisał:

Obawiam się, że to jednak co innego. Jak już wspomniałem, problem jest wyłącznie z filtrami wąskopasmowymi.

Nic w tym dziwnego. U mnie też tak było, bo w broadband było tak dużo światła, że po prostu tego efektu nie widać. Wg mnie, od aluminium anodowanego odbijają się specyficzne zakresy światła (nie wszystkie tak samo, a na pewno mocno UV i IR). Dlatego nie na wszystkich filtrach to zobaczysz. Zrób to, a zobaczysz różnicę. Wsadź tam po prostu tubę z czarnego papieru dla testu, najlepiej zamszowego (da się taki kupić). Korektor zmienia stożek światła, więc nie dziwne, że wpływa na zachowanie.

PS. Zauważ, że ten Baader przepuszcza sporo za 1150 nm (a to IR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nic w tym dziwnego. U mnie też tak było, bo w broadband było tak dużo światła, że po prostu tego efektu nie widać. Wg mnie, od aluminium anodowanego odbijają się specyficzne zakresy światła (nie wszystkie tak samo, a na pewno mocno UV i IR). Dlatego nie na wszystkich filtrach to zobaczysz. Zrób to, a zobaczysz różnicę. Wsadź tam po prostu tubę z czarnego papieru dla testu, najlepiej zamszowego (da się taki kupić). Korektor zmienia stożek światła, więc nie dziwne, że wpływa na zachowanie.

Ok, skoro u Ciebie też było to widać tylko na NB to mnie pocieszyłeś, bo istotnie to może być to :) Zobaczę czy coś skombinuję na szybko.

20 minut temu, Adam_Jesion napisał:

PS. Zauważ, że ten Baader przepuszcza sporo za 1150 nm (a to IR).

No ale przecież QE kamery w tym miejscu wynosi zero, więc to chyba bez znaczenia:

Wydajnosc-kwantowa.jpg.903829f23a91532f4d8e25341456931e.jpg

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu sprawdź to empirycznie, bo w tej chwili to jest najbardziej prawdopodobna i znana przyczyna. Jeżeli zamaskowanie ścianek złączek (przed i za korektorem) nie przyniesie rezultatu, to wtedy będzie pewne, że problem jest gdzieś na odbiciach między samymi "szybami i soczewkami" (ale daję na to 1%).
 

Nie sądzę też, że Baader podaje jakieś super dokładnie wykresy dla tych filtrów. Pewnie każdy egzemplarz też ma swoje odchyłki. Nie sugerowałbym się tak bardzo dokładnie danymi w naszej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
9 minut temu, grztus napisał:

Mateusz. A zrób przysłonę kołową na filtr, tak powiedzmy po 3-5 mm od krawędzi i zobacz czy jest jakaś pozytywna zmiana. Nie mam pojecia czy to coś powinno dać, ale spróbowałbym z czystej ciekawości.

Już tak robiłem, brak efektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co mam ultra-czarną, matową, akrylową farbę do celów astro. Trzyma się praktycznie na wszystkim. Może na coś się ta myśł przyda. 

Ja zupełnie zlikwidowałem wszelkie odblaski tą metodą w Newtonie - wyczerniając wszystko co się dało - krawędzie lusterek, łebki śrubek, nitów, blachy pająka etc.

Robota na godz-dwie. Jakby co ;)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co Jesion. To co widać na matrycy przez filtr NB to nie to samo co filtr LRGB, już chociażby dlatego, że dla filtrów NB stosujesz dłuższy czas naświetlania.

Moim zdaniem to korektor wprowadza to zniekształcenie, ciekawi mnie jednak jak Antoni sobie poradził bo to jednak efekt bardzo podobny ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2019 o 21:38, MateuszW napisał:

Zrobiłem dziś dwa testy. Obkleiłem tulejkę wyciągu welurem - brak efektu.

Ale dlaczego tuleję wyciągu? To nie tu jest problem. Miałeś zrobić wyczernienie tulei adaptera za korektorem. Pokaż, jak dokładnie wygląda u ciebie tor optyczny - do samej matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 28.04.2019 o 09:23, Adam_Jesion napisał:

Ale dlaczego tuleję wyciągu? To nie tu jest problem. Miałeś zrobić wyczernienie tulei adaptera za korektorem. Pokaż, jak dokładnie wygląda u ciebie tor optyczny - do samej matrycy.

Zapomniałem napisać, ale wyczerniłem później wszystkie złączki welurem po drodze od kamery do korektora - brak efektu. Jestem już bliski pewności, że to odbicie pomiędzy powierzchniami optycznymi - ale którymi i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.