Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze teleskopu mobilnego


Lechistan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem!
 
 
Chcę kupić swój pierwszy teleskop. Budżet jaki posiadam to około 3000 zł. Mieszkam w dużym mieście (Gdańsk), natomiast tak przedstawiają się warunki, w których będę prowadził obserwacje:
 
W większości przypadków obserwacje będę przeprowadzał z okolic miejsca mojego zamieszkania (balkon, przyblokowe podwórka):
 
 
SQM
18.81 mag./arc sec2
 
Niedaleko znajduje się także trochę lepsza miejscówka (transport komunikacją miejską)
SQM
20.93 mag./arc sec2
 
Kilka razy w roku będę mógł przebywać w miejscu o zdecydowaniu mniejszym naświetleniu:
 
SQM
21.06 mag./arc sec2
 
 
Teleskop musiałby być maksymalnie mobilny - żeby móc spakować całość w torbę (lub plecak) i udać się w docelowe miejsce bez samochodu. Odpadają więc Dobsony, bo to ani nie jest mobilne, ani (chyba?) nie nadaje się do obserwacji miejskich.  Myślę, że 10-13 kg (tuba + montaż) to byłaby maksymalna waga.
 
Zdaje sobie sprawę, że w mieście o obiektach głębokiego nieba można raczej zapomnieć.  Ale... oprócz planet i Księżyca chciałbym czasem spojrzeć trochę bardziej "w przeszłość" i pooglądać także obiekty DS - ta miejscówka z zaświetleniem 20.93 mag./arc chyba powinna umożliwić zobaczyć co nieco.
 
Zastanawiam się nad tymi modelami:
 
ED 80/600
 
 
MAK 127
 
Który z tych teleskopów wybrać? Być może są jakieś lepsze alternatywy?
 
Dziękuję z góry za pomoc!
 
Edytowane przez Lechistan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SW ED jest idealny jako uniwersalny teleskop "grab and go". Spokojnie zobaczysz już całkiem sporo na planetach i Księżycu, a dodatkowo popatrzysz na setki jaśniejszych DS-ów.

Mam znacznie uboższy zestaw, bo refraktor achromatyczny 90/500 na montażu azymutalnym. W podobnych warunkach do Twoich (może troszkę lepszych) łapię galaktykę M51 wraz z towarzyszącą NGC5915 z osiedla domów jednorodzinnych w Lublinie. W zasadzie to idzie zobaczyć odemnie cały katalog Messiera z wyłączeniem obiektów, które nie wznoszą się ponad horyzont więcej niż ok. 10* (mam fajną dziurę między budynkami wzdłuż południka lokalnego). W zeszłym roku obserwowałem 4 komety. Mój refraktor nie nadaje się do planet zatem go do tego nie używam.

SW 80ED jest w pełni uniwersalny, także brać, brać, brać...

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chyba nie za bardzo polecaja AZ5 - z tego co czytam lepiszy jest AZ4. ale nie znam się na AZ...

Mozna zakupić tube osobno i montaz osobno.

 

SW 80ED supermobilnym bym nie nazwał, ale lepszych wariantów nie ma w tej cenie...

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, oicam napisał:

Ten SW ED jest idealny jako uniwersalny teleskop "grab and go". Spokojnie zobaczysz już całkiem sporo na planetach i Księżycu, a dodatkowo popatrzysz na setki jaśniejszych DS-ów.

Mam znacznie uboższy zestaw, bo refraktor achromatyczny 90/500 na montażu azymutalnym. W podobnych warunkach do Twoich (może troszkę lepszych) łapię galaktykę M51 wraz z towarzyszącą NGC5915 z osiedla domów jednorodzinnych w Lublinie. W zasadzie to idzie zobaczyć odemnie cały katalog Messiera z wyłączeniem obiektów, które nie wznoszą się ponad horyzont więcej niż ok. 10* (mam fajną dziurę między budynkami wzdłuż południka lokalnego). W zeszłym roku obserwowałem 4 komety. Mój refraktor nie nadaje się do planet zatem go do tego nie używam.

SW 80ED jest w pełni uniwersalny, także brać, brać, brać...

Chodzi Ci o warunki bliższe 18.81 mag./arc sec2  czy 20.93 mag./arc sec2 ?

 

Ta druga miejscówka to ponad godzina jazdy tramwajem i autobusem, dlatego w większości przypadków pozostaje mi bardziej zaświetlone niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lechistan napisał:

Chodzi Ci o warunki bliższe 18.81 mag./arc sec2  czy 20.93 mag./arc sec2 ?

 

Ta druga miejscówka to ponad godzina jazdy tramwajem i autobusem, dlatego w większości przypadków pozostaje mi bardziej zaświetlone niebo.

Właśnie zmierzyłem

SQM
19.21 mag./arc sec2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się za bardzo tymi wartościami zaświetlenia. To i tak zależy od przejrzystości powietrza, od zawartosci w nim pary wodnej itd...

Zdarzało się , ze wdziałem gołym okiem M42 nad zaświetlonym centrum handlowym, a innym razem ledwo 3 gwiazdy pasa Oriona przy takim samym zaświetleniu i bezchmurnym niebie.

Niemniej jednak nie nastawiałbym sie na DSy pod jasnym niebem. Lepiej wyjechać i zyskać 3 a nawet 4 mag wiecej i ładne ciemne tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Nie sugeruj się za bardzo tymi wartościami zaświetlenia. To i tak zależy od przejrzystości powietrza, od zawartosci w nim pary wodnej itd...

Zdarzało się , ze wdziałem gołym okiem M42 nad zaświetlonym centrum handlowym, a innym razem ledwo 3 gwiazdy pasa Oriona przy takim samym zaświetleniu i bezchmurnym niebie.

Niemniej jednak nie nastawiałbym sie na DSy pod jasnym niebem. Lepiej wyjechać i zyskać 3 a nawet 4 mag wiecej i ładne ciemne tło.

Mam takie same odczucia.

Ostatniej zimy przy dużej wilgotności powietrza miałem sytuację, że mimo braku chmur niebo jakby się świeciło.

 

A wracając do teleskopu. Myślę, że SW 80ED będzie lepszym wyborem, względnie lekki z odpowiednim stabilnym statywem, łatwo osiągać szerokie pole a i na planetach i Księżycu pociągniesz w dobrych warunkach z powiększeniem z nastawieniem na detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JSC napisał:

 

Mozna zakupić tube osobno i montaz osobno.

To jest dobre rozwiązanie, sklepowe zestawy mają zazwyczaj statyw i montaż dobrany tak żeby oferta była atrakcyjna cenowo. A nie są dopasowane pod względem udźwigu. Lepiej kupić coś co będzie miało spory zapas w stosunku do wagi tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MaciejK87 napisał:

To jest dobre rozwiązanie, sklepowe zestawy mają zazwyczaj statyw i montaż dobrany tak żeby oferta była atrakcyjna cenowo. A nie są dopasowane pod względem udźwigu. Lepiej kupić coś co będzie miało spory zapas w stosunku do wagi tuby.

Ale, żeby też tak jak autor wątku potrzebuje było to łatwo przenaszalne:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko uwaga do autora wątku @Lechistan, czy kiedykolwiek patrzyłeś na obiekty głębokiego nieba przez jakikolwiek teleskop/lornetkę? Bo jeśli nie to tylko Cię uświadomię, że w zasadzie większość obiektów głębokiego nieba w małych teleskopach typu SW 80ED będzie widoczna jako pojaśnienia nieba, takie szare plamki zawieszone pomiędzy gwiazdami. To tak a propos wydania 3000 zł na sprzęt. Jeżeli znajdowanie takich pojaśnień Ciebie zadowala to bierz. Mnie zadowala i dlatego mam mały refraktor, który jest bezobsługowy i mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, oicam napisał:

Jeszcze tylko uwaga do autora wątku @Lechistan, czy kiedykolwiek patrzyłeś na obiekty głębokiego nieba przez jakikolwiek teleskop/lornetkę? Bo jeśli nie to tylko Cię uświadomię, że w zasadzie większość obiektów głębokiego nieba w małych teleskopach typu SW 80ED będzie widoczna jako pojaśnienia nieba, takie szare plamki zawieszone pomiędzy gwiazdami. To tak a propos wydania 3000 zł na sprzęt. Jeżeli znajdowanie takich pojaśnień Ciebie zadowala to bierz. Mnie zadowala i dlatego mam mały refraktor, który jest bezobsługowy i mobilny.

Ale za to Księzyc wymiata. Planety też są całkiem nieczego sobie (WCP na Jowiszu, Cassini Saturna, a nawet powierzchniowe struktury Marsa. Nie mam EDka, ale bardzo długiego achromata dającego zapewne podobne obrazy, więc także takiego małego EDka polecam.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Nie sugeruj się za bardzo tymi wartościami zaświetlenia. To i tak zależy od przejrzystości powietrza, od zawartosci w nim pary wodnej itd...

Zdarzało się , ze wdziałem gołym okiem M42 nad zaświetlonym centrum handlowym, a innym razem ledwo 3 gwiazdy pasa Oriona przy takim samym zaświetleniu i bezchmurnym niebie.

Niemniej jednak nie nastawiałbym sie na DSy pod jasnym niebem. Lepiej wyjechać i zyskać 3 a nawet 4 mag wiecej i ładne ciemne tło.

No tak ale chyba w mieście rzadziej zdarzają się dobre warunki atmosferyczne. 

Po za tym, mapa pokazuje jasność tła nieba w tych samych warunkach atmosferycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko do obserwacji wizualnych i ma być na maksa mobilnie to celuj w lornetę + statyw :) Pomimo mniejszego zasięgu obserwacje dualne i przestrzenność robią swoje. DSy zobaczysz podobnie jak w ED80 (plamki). Gorzej z planetami, chociaż i te Ci się znudzą jak zobaczysz po raz 10 pierścienie Saturna :) Ewentualnie travelerek np. 80/400.

 

Mimo wszystko nie wydałbym chyba 3 tys. na ED80 jeśli nie będziesz robić zdjęć. W tej cenie dorwiesz używkę ED100 lub jakiś SCT.
Pomyśl też o 120/600 na AZ4. Mak ponoć bardzo fajny, ale to już tylko obserwacje gwiazd, planet i Księżyca :) Tylko po co Ci wersja 2"? Już lepiej weź 1,25" i docelowo kieruj się do nasadki bino zamiast 2" okularów, które tutaj chyba średnio zrobią różnicę.

 

I jeszcze jedno - poluj na giełdzie :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dexter77 napisał:

Gorzej z planetami, chociaż i te Ci się znudzą jak zobaczysz po raz 10 pierścienie Saturna 

co innego gdy zobaczysz po raz 10 słabą mgiełkę M42 ... będziesz wniebowzięty :fool:

 

12 minut temu, dexter77 napisał:

 Mak ponoć bardzo fajny, ale to już tylko obserwacje gwiazd, planet i Księżyca

nie pisz o rzeczach, o których nie masz bladego pojęcia. Staramy się pomagać, a nie oszukiwać

 

ED80 to fajny i uniwersalny teleskop, a szczególnie jeśli ma służyć jako traveler. Jednak zamiast AZ4 proponowałbym AZ5. Ten pierwszy bardzo słabo sprawdza się przy dużych powerach. Mikroruchy przydadzą się przy większych

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, dexter77 napisał:

Jeśli tylko do obserwacji wizualnych i ma być na maksa mobilnie to celuj w lornetę + statyw :) Pomimo mniejszego zasięgu obserwacje dualne i przestrzenność robią swoje. DSy zobaczysz podobnie jak w ED80 (plamki). Gorzej z planetami, chociaż i te Ci się znudzą jak zobaczysz po raz 10 pierścienie Saturna :) Ewentualnie travelerek np. 80/400.

 

Takie posty są mistrzowskie! :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, oicam napisał:

Jeszcze tylko uwaga do autora wątku @Lechistan, czy kiedykolwiek patrzyłeś na obiekty głębokiego nieba przez jakikolwiek teleskop/lornetkę? Bo jeśli nie to tylko Cię uświadomię, że w zasadzie większość obiektów głębokiego nieba w małych teleskopach typu SW 80ED będzie widoczna jako pojaśnienia nieba, takie szare plamki zawieszone pomiędzy gwiazdami. To tak a propos wydania 3000 zł na sprzęt. Jeżeli znajdowanie takich pojaśnień Ciebie zadowala to bierz. Mnie zadowala i dlatego mam mały refraktor, który jest bezobsługowy i mobilny.

Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, co mogę zobaczyć przez amatorski teleskop - niemniej jednak samo poszukiwanie obiektu i zobaczenie go "na żywo" jakim był x lat temu sprawi sporą frajdę :D 

 

54 minuty temu, dexter77 napisał:

Jeśli tylko do obserwacji wizualnych i ma być na maksa mobilnie to celuj w lornetę + statyw :) Pomimo mniejszego zasięgu obserwacje dualne i przestrzenność robią swoje. DSy zobaczysz podobnie jak w ED80 (plamki). Gorzej z planetami, chociaż i te Ci się znudzą jak zobaczysz po raz 10 pierścienie Saturna :) Ewentualnie travelerek np. 80/400.

 

Mimo wszystko nie wydałbym chyba 3 tys. na ED80 jeśli nie będziesz robić zdjęć. W tej cenie dorwiesz używkę ED100 lub jakiś SCT.
Pomyśl też o 120/600 na AZ4. Mak ponoć bardzo fajny, ale to już tylko obserwacje gwiazd, planet i Księżyca :) Tylko po co Ci wersja 2"? Już lepiej weź 1,25" i docelowo kieruj się do nasadki bino zamiast 2" okularów, które tutaj chyba średnio zrobią różnicę.

 

I jeszcze jedno - poluj na giełdzie :) 

W innym miejscu w sieci właśnie większość osób radziła, aby zakupić tubę MAK-a w wersji 2".

 

Oczywiście nie muszę kupować nowego sprzętu, jeżeli znajdę coś używanego, to czemu nie :)

Edytowane przez Lechistan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Lechistan napisał:

W innym miejscu w sieci właśnie większość osób radziła, aby zakupić tubę MAK-a w wersji 2".

 

Jestem ciekaw czy ktokolwiek z doradzających porównywał te teleskopy stojące obok siebie...

A nawet jesli ktos porównywał, to i tak wrażenie moga być subiektywne.

Tutaj https://forum.astronomie.de/threads/reise-planetenteleskop-ed80-vs-skywatcher-mak-127.80718/#post-523706

 piszą że SW80ED pokazał więcej małych kraterków na Księżycu niz mak127... Dla jednego może to być wyznacznik, a dla drugiego nie, bo np. na Jowiszu może być odmiennie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli planujesz wypady komunikacja miejska to pamietaj kluczowy jest montaz pod tube. Podjedz do sklepu we Wrzeszczu do kolegi Krzyska i zobatrz czy mobilnie ogarniesz az4. Wiem co mowie bo targanie na pieszo montazu troszke wymaga ;). Ed80 i mak127 laczy mobilnosc to sprzety plecakowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Jestem ciekaw czy ktokolwiek z doradzających porównywał te teleskopy stojące obok siebie...

A nawet jesli ktos porównywał, to i tak wrażenie moga być subiektywne.

Tutaj https://forum.astronomie.de/threads/reise-planetenteleskop-ed80-vs-skywatcher-mak-127.80718/#post-523706

 piszą że SW80ED pokazał więcej małych kraterków na Księżycu niz mak127... Dla jednego może to być wyznacznik, a dla drugiego nie, bo np. na Jowiszu może być odmiennie.

 

ja porównuję jak tylko jest pogoda od 2 tygodni, z tym że nie mak 127 a sct-ek 6" , edek daje lepsze obrazy wg. mnie, tylko w mniejszej skali choć nie jest to jakaś kolosalna różnica, pamiętam achromat 120/1000 to już w ogóle nie było porównania, odkąd edek zawitał, achromat wylądował w kartonie, aż do sprzedania, też oglądam pod mocno zaświeconym niebem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lechistan skoro masz budżet i ciagnie Cię do obserwacji w zasadzie wszystkiego co sie da to jest tylko jedna rada brać SW 80ED. Najlepiej znajdź używany to nie straci na wartości i na dobry okular wystarczy. Montaż też znajdź używany i to taki, który dasz rade nosić ale żeby był stabilny. Nie ma co inwestować w półśrodki skoro masz określony cel i pieniądze, bo lornetka czy sw 80/400 to będą półśrodki właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.